ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej – Ziołowe Korzenie zine

Rdzenni Amerykanie nazywali babkę lancetowatą stopą Anglika lub stopą białego człowieka ze względu na to, że wyrastała wszędzie tam, gdzie biały człowiek pojawiał się na ziemi. Wynikało to z faktu, że nasiona znajdowały się w ich butach (po przejściu przez nie w Europie) i rozpraszały się wszędzie tam, gdzie chodzili.

Wśród wielu zastosowań, kształt babki lancetowatej wskazuje, że jest ona przydatna w dolegliwościach układu oddechowego i doskonale nadaje się do dodawania do leków na sezonowe alergie, wraz z kwiatem czarnego bzu i świetlikiem. Zawiera śluz, dzięki czemu babka lancetowata działa bardzo kojąco na drogi oddechowe. Farmaceutyczny Metamucil, który jest masowym środkiem przeczyszczającym, jest wytwarzany z nasion babki egipskiej, znanej również jako psyllium.

Babka ma swoje miejsce w historii ze względu na swoje właściwości lecznicze. Sasi (konfederacja plemion starogermańskich) wymieniają go jako jedno z dziewięciu świętych ziół w swoim najstarszym źródle Lacmunga the Weybroed.

Wyjdź na zewnątrz i znajdź babkę lancetowatą, aby wykonać to szybkie ćwiczenie. Nie ma znaczenia, czy jest to odmiana o szerokich, czy wąskich liściach. Teraz włóż liść do ust i przeżuwaj. Co zauważasz? Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że podczas żucia twoje usta się marszczą i wysychają. Czy liść sprawia, że w ustach pojawia się uczucie gorąca, jak w przypadku papryczki chili lub plasterka imbiru? Nie, liść sprawia, że usta są chłodne, prawda? Jak smakuje ten liść? Czy zauważyłeś coś, kiedy po raz pierwszy włożyłeś go do ust? Smak mineralny? Ten smak nazywamy słonym. Możesz również zauważyć jego dwa inne smaki, gorzki i słodki na różnych etapach żucia. Tak więc energetycznie babka jest słona, słodka, gorzka, chłodząca i wysuszająca. Aspekty te warto wziąć pod uwagę, gdy próbujemy zastanowić się, do czego może nam się przydać babka lancetowata.

Jako pożywny dziki owoc jadalny, babka lancetowata jest bogata w wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, miedź i kobalt oraz witaminy A, C i K. Jej delikatne zielone liście wiosną można dodawać do sałatek.

Babka lancetowata zawiera takie składniki jak alantoina, flawonoid apigenina, glikozyd aukubina, mukilagina, kwas szczawiowy i krzemowy oraz garbniki.

W medycynie, babka lancetowata ma działanie napotne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwrobacze, przeciwjadowe, ściągające, zmniejszające przekrwienie, łagodzące, dezobstrukcyjne, oczyszczające, moczopędne, wykrztuśne, przeciwgorączkowe, hemostatyczne, tonizujące nerki, okulistyczne, śluzowe, chłodzące, regenerujące i wrażliwe. Czy to nie zadziwiające, jak wiele może zdziałać zwykły chwast? Często „chwasty” na naszym podwórku są najlepszym lekarstwem!

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co ten piękny chwast może zrobić…

Jednym z moich ulubionych zastosowań babki lancetowatej jest leczenie użądleń pszczół. Jego działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne współdziała z jego działaniem chłodzącym, aby złagodzić użądlenie i wyciągnąć jad z ciała. Ponieważ użądlenia pszczół zwykle zdarzają się na podwórku, najłatwiej jest mi zrobić okład z plwociny i nałożyć go bezpośrednio na miejsce użądlenia. Działa to dobrze w przypadku każdego rodzaju użądlenia owada. Gdy tylko mogę wrócić do środka, biorę również ekstrakt z babki lancetowatej, aby pomóc wewnętrznie, zmieniając okład z plwociny co 20-30 minut, gdy zaczyna być ciepły. Działa to również w przypadku innych ukąszeń, takich jak ukąszenia kleszczy i brązowych pustelników. Udało mi się skutecznie wyleczyć ugryzienie brązowego pustelnika za pomocą okładów z babki lancetowatej i węgla aktywnego, a także babki lancetowatej i jeżówki przyjmowanych wewnętrznie. W połączeniu z ambrozją, babka pomaga powstrzymać reakcje histaminowe, które mogą wystąpić po użądleniach owadów, a także w sezonie.Alergie.

Moim drugim ulubionym zastosowaniem babki jest stosowanie jej na skaleczenia. Jako środek hemostatyczny, babka natychmiast zatrzymuje krwawienie, nawet jeśli jest ono obfite, jak w przypadku krwotoku z nosa lub skaleczenia nożem. Ponownie, okład z plwociny to moje ulubione zastosowanie. Wierzcie lub nie, ale w naszej ślinie znajduje się wiele leczniczych związków, które są antybakteryjne i wspomagają gojenie, co sprawia, że prosty okład, który jest żuty, jest nie tylko najszybszą i najłatwiejszą opcją, ale także leczniczą. Wrażliwe działanie babki lancetowatej pomoże również wyleczyć skaleczenie i często stosuję maść z babki lancetowatej na skaleczenia. Do maści często dodaję również ciecierzycę i nagietek lub dziurawiec. Babka może być również przydatna w przypadku krwawienia wewnętrznego. Herbata lub ekstrakt z babki lancetowatej byłyby najlepszym rozwiązaniem w przypadku wrzodów żołądka.

W przypadku gorącego, suchego kaszlu, babka lancetowata ma łagodne działanie nawilżające (wtórne do jego działania wysuszającego, o którym mówiliśmy wcześniej, gdy próbowaliśmy liści babki lancetowatej), a herbata lub ekstrakt z babki lancetowatej sprawi, że kaszel będzie częstszy, ale będzie również produktywny i pomoże stymulować wydalanie śluzu z płuc. W tym celu wykorzystujemy działanie deobstrukcyjne i wykrztuśne babki lancetowatej. Zielarz z Michigan, Jim McDonald, stosował to działanie u osób pracujących w pobliżu drobnych cząstek stałych, takich jak gliniarze, stolarze, pracownicy budowy dróg itp. Zaleca również, aby osoby z suchym łaskotaniem w gardle żuły liść babki lancetowatej i wsuwały go między wargę a dziąsło, aby za każdym razem, gdy przełykają, soki spłukiwały i łagodziły podrażnienia.

W przypadku zatok, babka lancetowata działa cuda, ponieważ jej wrażliwe działanie w połączeniu z działaniem śluzowym, ściągającym i regenerującym pomoże ukoić, wyleczyć i przywrócić równowagę zatokom. Dzbanek neti wypełniony słonowodnym naparem z babki lancetowatej często przynosi natychmiastową ulgę osobom cierpiącym na zatoki. Dla tych, którzy mają cieknące zatoki, połączenie babki z liśćmi dziewanny lub szałwii pomoże je wysuszyć. Dla osób z dużą ilością gęstego śluzu korzystne będzie połączenie kwiatu czarnego bzu lub dziewanny z babką lancetowatą.

Jeśli chodzi o układ trawienny, babka lancetowata może wzmacniać działanie probiotyków w jelitach, leczyć tkankę jelitową i pomagać w leczeniu nieszczelnego jelita i innych problemów trawiennych. Często łączę go z wieloma innymi ziołami, takimi jak nagietek, mięta, rumianek i imbir, w oparciu o formułę opracowaną przez zielarza Ryna Midurę w celu leczenia jelit. Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na nieszczelne jelita, IBS lub inne problemy jelitowe, herbata ta może być świetnym krokiem w kierunku zdrowia jelit, choć musi być stosowana w połączeniu ze zmianami w diecie, aby całkowicie wyleczyć.

Jako środek okulistyczny, płukanki z babki lancetowatej łagodzą podrażnione błony oka podczas zapalenia spojówek i alergii, zapewniając ulgę w swędzeniu, podrażnieniu i pieczeniu, jednocześnie sprzyjając gojeniu.

Babka lancetowata na tym nie poprzestaje! Działa również cuda na nerki i pęcherz, jako środek moczopędny, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, antyseptyczny i tonizujący nerki, pomaga zmniejszyć obrzęk, schłodzić ciepło i leczyć infekcje pęcherza i nerek. Prawoślaz lekarski lub śliski wiąz są dobre w połączeniu z babką lancetowatą na problemy z pęcherzem.

Odkryłem, że babka jest najbardziej skuteczna, gdy jest stosowana wewnętrznie i zewnętrznie razem. Na przykład, gdy użądli mnie pszczoła, żuję kilka liści i nakładam je bezpośrednio na użądlenie. Zaparzam również herbatę do picia z liści babki lancetowatej lub biorę nalewkę, jeśli mogę.aby zaparzyć herbatę.

Babka lancetowata jest łatwa w uprawie i można ją znaleźć na całym świecie. Jeśli zbierasz plony z ogrodu, upewnij się, że teren nie został spryskany żadnymi herbicydami lub pestycydami. Pozostawiony bez koszenia, babka lancetowata może urosnąć dość duża, często moje liście P. rugelii są tak duże jak moja dłoń!

Chcesz dowiedzieć się więcej o babce? Pobierz ebooka tutaj.

Aby uzyskać więcej instrukcji z przewodnikiem, dołącz do Herb Club i uzyskaj pełne wideo i program nauczania na temat babki lancetowatej i wielu innych roślin za jedyne 10 USD miesięcznie.

Podobne artykuły
Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zielarstwo

Alchemia i zielarstwo Część I- Nauka i duchowość zielarstwa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę