ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Co powinieneś wiedzieć o pieprzu czyli pierz jego charakterystyka i rodzaje

Pieprz jest prawdziwą, wszechstronną przyprawą w kuchni. Używamy go również w niektórych mieszankach przyprawowych. Ale pieprz nie tylko doprawia Twoje potrawy, ale ma również pewne korzystne właściwości.

Co więcej, nie wszystkie pieprze są takie same. Istnieje wiele różnych rodzajów pieprzu, każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak. Przyjrzyjmy się teraz bliżej.

Gdzie pieprz rośnie

Pieprz uważany jest za jedną z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych przypraw na świecie. Są papryki czarne, zielone, białe i czerwone. Wszystkie są otrzymywane z tej samej rośliny: pnącza Piper nigrum. Ten krzew pieprzowy pochodzi z wybrzeża Malabar w południowych Indiach. Uprawia się ją tam od tysięcy lat. Inne obszary upraw to Indonezja, Wietnam, Chiny, ale także Madagaskar, Sri Lanka i Brazylia. Znacznie później pieprz trafił także do Europy. Wenecja i Lizbona od dawna znane są z handlu pieprzem.

Pieprz jest rośliną pnącą i może dorastać do 10 – 15 metrów wysokości. Często trzyma się ją krócej, aby ułatwić zbiór.  Owoce nazywane są również pieprzem lub ziarnami pieprzu. Krzew musi mieć kilka lat, zanim będzie można zbierać owoce. Małe pestkowce rozwijają się z kwiatów i rosną na wiechach. Podobny do porzeczki. Owoce zawierają alkaloid piperynę, który odpowiada za ostry smak pieprzu. Ale w ziarnach pieprzu zawarte są również olejki eteryczne, które dopełniają aromatyczny smak. Oba składniki są wrażliwe i szybko się ulatniają. Dlatego warto przechowywać paprykę chronioną przed światłem i temperaturą.

Wszystkie odmiany pieprzu pochodzą z tej samej rośliny

Dojrzałe owoce pieprzu są czerwone. W zależności od tego, kiedy zostaną zebrane i przetworzone, stają się pieprzem czarnym, zielonym, białym i czerwonym.

Pieprz czerwony

Pieprz czerwony: to w pełni dojrzałe, nieobrane jagody pieprzu. Bardzo rzadko oferowany jest suszony. Prawdziwy czerwony pieprz jest bardzo ostry. Natomiast skórka owoców jest słodkawa i aromatyczna. Zwykle jest całkowicie kiszony bezpośrednio po zbiorze, aby uniknąć fermentacji. Dla nas jest on łatwy do pomylenia z tzw. różowym pieprzem. Jednak ten pieprz pochodzi z drzewa Schinus i tak naprawdę wcale nie jest pieprzem, tylko jagodą.

Pieprz zielony

Pieprz zielony: składa się z niedojrzałych ziaren pieprzu. Kiszone są w occie lub solance bezpośrednio po zbiorze. Czasami są one również liofilizowane. W smaku jest łagodna i ma lekką pikantność.  Można użyć całych owoców do przyprawienia lub dekoracji.

Czarny pieprz

Czarny pieprz: jest zbierany na krótko przed dojrzewaniem, a następnie powoli suszony i fermentowany. Podczas tego procesu skorupa owocu kurczy się i przybiera brązowo-czarną barwę. Jego aromat jest wszechstronny i waha się od owocowego, pikantnego do mocnego. Ma najwyższą zawartość piperyny i smakuje średnio ostro do ostrego.

Pieprz biały

Pieprz biały: jest zbierany, gdy jest w pełni dojrzały i czerwony, a następnie moczony w wodzie. Podczas tego procesu miąższ owocu rozpuszcza się, a pozostaje jasny rdzeń. Ponieważ aromaty znikają wraz ze skórką owoców, biały pieprz smakuje przede wszystkim ostro.

Oprócz czterech „prawdziwych” rodzajów pieprzu, istnieje niezliczona ilość przypraw, które również nazywane są pieprzem, ale z czysto botanicznego punktu widzenia nie mają z nim nic wspólnego. Na przykład pieprz syczuański. Wytwarzany jest z wysuszonych kapsułek nasion roślin cytrusowych. Ponadto jagody Schinus, które nazywane są różowym pieprzem, nie są prawdziwą papryką. To prawda, jagody wyglądają jak różowy pieprz – ale to owoce krzewu z Brazylii. Ponieważ pieprz zawsze był drogi, europejscy kucharze chętnie sięgali po ostre, ale bardziej przystępne cenowo alternatywy. Niemniej jednak odmiany te cieszą się nie mniejszą popularnością – i to coraz większą, zwłaszcza wśród smakoszy i koneserów.

Lecznicze działanie pieprzu

Pieprz zawiera substancję piperynę. To intensyfikuje smak w naszym mózgu. Czy słodkie, gorzkie, słone czy kwaśne. Podkreślony jest smak każdego dania. Piperyna jest również odpowiedzialna za ostrość pieprzu.

Jednocześnie przypisuje się tej substancji wszelkiego rodzaju inne właściwości:

  1. Pieprz podobno wspomaga trawienie. Dzieje się tak dlatego, że piperyna podobno łagodzi wzdęcia i stymuluje produkcję enzymów trawiennych i kwasu żołądkowego.
  2. Ziarna pieprzu mogą być stosowane jako starożytny indyjski środek na ból gardła. Na ból gardła wystarczą już trzy ziarenka pieprzu. Wystarczy je pogryźć w ustach, a następnie powoli połknąć. Piperyna działa przeciwbakteryjnie na gardło.
  3. Ziarna pieprzu mogą być stosowane jako starożytny indyjski środek na ból gardła. Na ból gardła wystarczą już trzy ziarenka pieprzu. Wystarczy je pogryźć w ustach, a następnie powoli połknąć. Piperyna działa przeciwbakteryjnie na gardło.
  4. Pieprz pobudza przemianę materii dzięki swoim gorzkim substancjom, dlatego może również pomagać w spalaniu tłuszczu. Pikantność wspomaga tzw. termogenezę, w której wytwarzane jest ciepło ciała, a tłuszcz zamieniany jest na energię.

Czego się z tego dowiadujemy? Obok soli, pieprz jest nie tylko jedną z najważniejszych przypraw w kuchni, ale i zdrową. Ale jak w przypadku wszystkich pokarmów, ważna jest jakość. Warto przyjrzeć się bliżej przy zakupie i oczywiście kupować tylko produkty ekologiczne. I oczywiście należy używać tylko świeżo zmielonego pieprzu. Tylko wtedy może rozwinąć swój pełny aromat i dobre właściwości.

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę