ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czy piwonie mogą rosnąć w doniczkach?

Piwonie są jednymi z najbardziej lubianych krzewów kwitnących i są dostępne w bogatej gamie kolorów. Choć często sadzi się je bezpośrednio w ogrodzie, można je również uprawiać w doniczkach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sadzić i pielęgnować piwonie doniczkowe.

Czy piwonie mogą rosnąć w doniczkach?

Tak, piwonie mogą rosnąć w doniczkach!

Jeśli nie masz dostępu do ogrodu, chcesz rozjaśnić swoje patio kilkoma piwoniami lub chcesz spróbować czegoś innego, piwonie w doniczkach mogą być świetnym rozwiązaniem.

Chociaż te kwitnące krzewy mogą rosnąć w donicach, musisz pamiętać o kilku rzeczach, jeśli chcesz, aby dobrze się rozwijały.

Wybór donicy dla piwonii

Jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać piwonie w donicach, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego pojemnika.

Po pierwsze, zastanów się nad jego wielkością. Piwonie mają głębokie korzenie, co oznacza, że potrzebują głębokich pojemników, aby dobrze się rozwijać.

Powinieneś wybrać pojemnik, który ma co najmniej 20 cali głębokości i 20 cali szerokości. Odpowiednie są jednak również większe pojemniki.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są otwory drenażowe. Bulwy piwonii mogą szybko zgnić, jeśli siedzą w mokrej ziemi, więc doskonały drenaż jest niezbędny.

Materiał, z którego wykonana jest donica, nie ma znaczenia. Terakota, ceramika i plastik to odpowiednie opcje.

Pielęgnacja piwonii doniczkowych

Chociaż uprawa piwonii w doniczkach jest podobna do uprawy w gruncie, istnieją pewne różnice, na które należy zwrócić uwagę.

Wybór mieszanki do uprawy doniczkowej

Sadząc piwonię w doniczce nie używamy naturalnej gleby. Zamiast tego, należy użyć mieszanki gleby przeznaczonej dla roślin doniczkowych.

Poszukaj mieszanki gleby dla piwonii, która zapewnia doskonały drenaż, ale także utrzymuje trochę wody. Mieszanka gleby na bazie torfu lub kokosu jest często dobrym wyborem.

Niektóre odpowiednie opcje, które są łatwo dostępne to Fox Farm Ocean Forest Potting Soil i Espoma Organic Potting Mix.

Wymieszanie kilku garści starego kompostu pomoże dodać korzystne mikroorganizmy, a także pomoże poprawić napowietrzanie, drenaż i zdolność zatrzymywania wody.

Sadzenie piwonii w doniczkach

Przy sadzeniu piwonii istotna jest odpowiednia głębokość.

Jeśli przesadzasz piwonię doniczkową, upewnij się, że korona rośliny znajduje się zaledwie centymetr lub dwa pod ziemią. Zbyt głębokie posadzenie może doprowadzić do gnicia rośliny i/lub ograniczyć kwitnienie w sezonie piwonii.

Inną opcją jest sadzenie bulw piwonii jesienią. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, zasadzić bulwy jeden do dwóch cali pod powierzchnią gleby.

Wybór miejsca

Piwonie doniczkowe należy posadzić w miejscu, które jest całkowicie lub częściowo nasłonecznione. Krzewy te potrzebują co najmniej sześciu godzin światła dziennie, aby dobrze się rozwijać.

Podlewanie

Jak wspomniano powyżej, piwonie nie lubią siedzieć w mokrej ziemi. Znoszą niewielką suszę, ale ucierpią, jeśli gleba będzie zbyt długo sucha.

Dlatego celem jest utrzymanie gleby lekko wilgotnej, ale nie mokrej.

Dobrą zasadą jest podlewanie gleby, gdy jej górne dwa cale są suche. Można wbić palec w glebę, aby sprawdzić poziom jej wilgotności.

Należy pamiętać, że gleba w doniczkach zazwyczaj wysycha szybciej niż gleba w ziemi. Oznacza to, że piwonie w doniczkach trzeba będzie podlewać częściej niż piwonie posadzone bezpośrednio w ogrodzie.

Zimowanie

Większość piwonii można uprawiać w strefach mrozoodporności 3-9 USDA. JednakW przypadku piwonii doniczkowych może być konieczne zapewnienie im dodatkowej ochrony na zimę.

Ponieważ piwonie w doniczkach są bardziej narażone na działanie powietrza niż piwonie w gruncie, są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami.

Jeśli mieszkamy w rejonie, gdzie zimą temperatura spada poniżej 20ºF, warto zaizolować piwonie doniczkowe. Wierzch doniczek można ściółkować wiórami drewnianymi lub liśćmi, a krawędzie przykryć kocem lub wiórami drewnianymi.

Inną opcją jest przeniesienie doniczek do chronionego miejsca, takiego jak garaż lub zadaszony ganek. Jednakże, jeśli piwonia jest w dużej donicy, może to być trudne do przeniesienia.

Jeśli przyniesiesz je do domu, zwróć uwagę na temperaturę. Piwonie wymagają wielu godzin temperatury tuż powyżej zera, aby mogły wyprodukować kwiaty w następnym roku.

Odmiany piwonii dobrze nadające się do uprawy w pojemnikach

Można próbować uprawiać każdy rodzaj piwonii w pojemniku, ale niektóre odmiany są lepsze od innych. Oto kilka odmian, które dobrze rosną w doniczkach.

  • ’Petite Elegance’
  • ’Bartzella’
  • ’Magical Mystery Tour’
  • ’Dublin’
  • ’Border Charm’

Zacznij przygodę z piwoniami doniczkowymi

Skoro wiesz już jak sadzić i pielęgnować piwonie doniczkowe, czas zacząć! Pamiętaj, aby wybrać duży pojemnik, użyć dobrze odsączającej mieszanki doniczkowej i umieścić rośliny w słonecznym miejscu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym przewodniku po uprawie piwonii w ogrodzie.

Briana ma tytuł licencjata nauk roślinnych z Penn State University. Zarządza małym ogrodem rynkowym, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi też hodować kwiaty i rośliny domowe w domu.

Podobne artykuły
Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Kwiaty

Kwiaty i rośliny na Dzień Matki

Kwiaty

Informacje o kwiaciarni Sunny's w Nowym Jorku

Kwiaty

5 oszałamiających metamorfoz ogrodu przed i po

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę