ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czy kwiaty piwonii są toksyczne dla psów, kotów i innych zwierząt?

Nie da się ukryć, że faliste kwiaty piwonii są przepiękne. Ale zanim posadzisz kilka z tych kwitnących krzewów w swoim ogrodzie lub przyniesiesz bukiet piwonii do swojego domu, powinieneś rozważyć ich toksyczność. Zostań z nami, aby dowiedzieć się, czy te kwiaty są bezpieczne dla psów, kotów i innych zwierząt.

O kwiatach piwonii

Piwonie to wieloletnie krzewy kwitnące, które rosną dobrze w całym klimacie umiarkowanym. Późną wiosną i wczesnym latem wytwarzają mnóstwo dużych, falistych kwiatów.

Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe i w różnych innych kolorach. Dokładny wygląd zależy od odmiany, jednak większość piwonii ma eleganckie, faliste płatki.

Istnieje około 30 różnych gatunków piwonii i wiele innych indywidualnych odmian. Wszystkie te rośliny należą jednak do rodziny Paeoniaceae i rodzaju Paeonia.

Niektóre gatunki piwonii pochodzą z Ameryki Północnej, inne z Azji lub Europy.

Oprócz tego, że piwonie są wspaniałym dodatkiem do ogrodu, można je również podziwiać jako kwiaty cięte. Jeśli zbierzesz je w odpowiednim czasie i odpowiednio przechowasz, możesz oczekiwać, że piwonie przetrwają w wazonie około pięciu dni.

Czy kwiaty piwonii są toksyczne dla zwierząt?

Według ASPCA, rośliny piwonii są toksyczne dla psów, kotów i koni.

Rośliny piwonii zawierają substancję o nazwie peonol, która jest skoncentrowana w korze rośliny. Jednak wszystkie części rośliny piwonii mają niewielkie ilości peonolu.

Podczas gdy peonol może mieć działanie przeciwzapalne na ludzi, gdy jest odpowiednio stosowany, może być toksyczny dla zwierząt. Jeśli psy lub koty spożyją wystarczająco duże ilości peonolu, mogą wystąpić u nich wymioty, biegunka i/lub depresja.

Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zwierzęta nie spożywały żadnej części rośliny peonii.

Co robić, gdy Twoje zwierzę zje kwiaty piwonii?

Jeśli zorientujesz się, że Twoje zwierzę zjadło kwiat piwonii lub inną część rośliny, zachowaj spokój. Spróbuj określić, jak dużo rośliny zjadły, jak również, które części.

Obserwuj uważnie swoje zwierzę i odnotuj wszelkie zmiany w zachowaniu lub oznaki wymiotów lub biegunki. Podczas gdy odrobina biegunki lub wymiotów nie jest zazwyczaj znaczącym powodem do niepokoju, należy szukać pomocy, jeśli staje się to alarmujące.

W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać poradę. Może on udzielić Ci informacji na temat tego, jak zapewnić zwierzęciu opiekę, a także poinformować Cię, czy powinieneś przynieść zwierzęciu pomoc.

Jak trzymać zwierzęta z dala od piwonii?

Najlepszym sposobem na zapobieganie zjadaniu piwonii przez zwierzęta jest trzymanie ich z dala od roślin. Jednak czasami łatwiej powiedzieć niż zrobić!

Jeśli masz w domu bukiet ciętych piwonii, spróbuj umieścić kwiaty poza zasięgiem swoich zwierząt. Umieszczenie kwiatów na wysokim stole jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem dla psów.

Jeśli masz ciekawskie koty, które zawsze wydają się żuć najnowszy zielony materiał, który przynosisz do domu, być może będziesz musiał zdobyć trochę kreatywności. Umieszczenie kwiatów w wysokim i cienkim wazonie może trzymać koty z dala.

Inną opcją jest trzymanie kwiatów na widoku, gdy jesteś w pobliżu swoich kotów. Kiedy wychodzisz, możesz schować kwiaty w pokoju lub szafce poza zasięgiem kotów.

Ogrodzenie jest zazwyczaj najlepszym sposobem, aby utrzymać rośliny z dala od zwierząt domowych, jeśli chodzi o odkryte rośliny piwonii. Możesz również spróbować posadzić piwonie w doniczka, która jest poza zasięgiem zwierząt domowych.

Bezpieczne dla zwierząt alternatywy dla piwonii

Jeśli szukasz pięknych kwiatów, które są bezpieczne dla Twoich kotów i/lub psów, masz wiele możliwości.

Do kwiatów bezpiecznych dla psów i kotów należą słoneczniki, cynie i astry. Ponieważ wszystkie te kwiaty sprawdzają się zarówno jako kwiaty ogrodowe, jak i kwiaty cięte, to jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Jeśli szukasz krzewów kwitnących, które są bezpieczne dla psów i kotów, również masz sporo opcji do wyboru. Niektóre krzewy bezpieczne dla zwierząt to róże, hibiskus i forsycja.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich zwierząt

Niestety, piwonie są toksyczne dla psów, kotów i innych zwierząt. Dlatego też należy zachować ostrożność przy sadzeniu tych roślin w pobliżu swoich futrzanych przyjaciół.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz przewodnik po uprawie piwonii w ogrodzie.

Briana posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk roślinnych z Penn State University. Zarządza małym ogrodem rynkowym, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi też hodować kwiaty i rośliny domowe w domu.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę