ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Cytrusowa Bergamotka kontra Fermentowany Czerwony Ryż: Podobieństwa i różnice

Cytrusowa Bergamotka i czerwony ryż fermentowany to dwa zioła porównywane ze sobą ze względu w dużej mierze na ich potencjał do obniżenia poziomu cholesterolu. Istnieją inne korzyści zdrowotne dla obu tych ziół zbyt.

Celem tego artykułu jest zobrazowanie, które zioło jest najlepsze dla Ciebie. Przejdziemy nad podobieństwami i różnicami między bergamotką cytrusową a czerwonym ryżem fermentowanym, w tym korzyści zdrowotne, skutki uboczne, bezpieczeństwo i wymagane dawki.

Cytrusowa Bergamotka przegląd:

Cytrusowa Bergamotka (Citrus bergamia) jest żółtozielony owoc cytrusowy, który jest uważany za hybrydę cytryny i gorzkiej pomarańczy. Pochodzi z Kalabrii, która jest południowym regionem Włoch.

Uzdrowiciele stosowali bergamotkę w medycynie tradycyjnej na wiele dolegliwości, takich jak poziom cholesterolu i infekcje. Dodatkowo wiele osób spożywało cytrusową bergamotkę w postaci herbaty Earl Grey, która powstaje poprzez połączenie liści czarnej herbaty z olejkowym ekstraktem z cytrusowej bergamotki.

Istnieje wiele dobrze zbadanych korzyści z cytrusowej bergamotki, z których większość wynika z zawartych w niej związków flawonoidowych, takich jak neoereokitryna, neohesperydyna i naringina.

Poniżej znajduje się przegląd głównych korzyści płynących z zastosowania bergamotki cytrusowej.

1. Może obniżyć poziom cholesterolu

Wykazano, że bergamotka cytrusowa poprawia poziom cholesterolu, zgodnie z wieloma badaniami klinicznymi. Jest to prawdopodobnie najbardziej dobrze zbadana korzyść z cytrusowej bergamotki.

Jedno z badań klinicznych wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową znacząco obniżyła poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Cytrusowa bergamotka zwiększyła również poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL).

Inne badanie kliniczne wykazało, że flawonoidy z bergamotki cytrusowej prowadziły do poprawy profilu cholesterolu całkowitego. W szczególności, był w stanie zmniejszyć cholesterol LDL, cholesterol całkowity, trójglicerydy i zwiększyć cholesterol HDL.

Kilka innych badań klinicznych potwierdza te efekty i wspiera działanie bergamotki cytrusowej na obniżenie cholesterolu. Naukowcy odkryli, że bergamotka cytrusowa poprawia poziom cholesterolu poprzez hamowanie enzymu HMG Coa-reduktazy, co następnie prowadzi do zmniejszenia produkcji cholesterolu. Ponadto bergamotka cytrusowa pomaga usunąć cholesterol z krwi i hamuje utlenianie LDL.

2. Może obniżyć poziom cukru we krwi

Wiele badań klinicznych pokazuje, że bergamotka cytrusowa jest skuteczna w obniżaniu poziomu cukru we krwi i poprawie wrażliwości na insulinę.

Badanie kliniczne przeprowadzone na osobach z cukrzycą typu 2 wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi w porównaniu z placebo.

Inne badanie kliniczne na otyłych dorosłych z wysokim poziomem cukru we krwi i zespołem metabolicznym wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową wyraźnie obniżyła poziom cukru we krwi i doprowadziła do zdrowszego składu ciała. Badacze stwierdzili również, że bergamotka cytrusowa zwiększyła wrażliwość na insulinę i poprawiła odporność na insulinę.

Badania pokazują, że bergamotka cytrusowa jest skuteczna w obniżaniu poziomu cukru we krwi zarówno u pacjentów z wysokim poziomem cukru we krwi, jak i z normalnym poziomem cukru we krwi. Oznacza to, że może być skuteczna zarówno w zapobieganiu, jak i odwracaniu wysokiego poziomu cukru we krwi.

Cytrusowa Bergamotka wydaje się pracować dla kontroli cukru we krwi poprzez zwiększenie kinazy AMP (AMPK) i innych enzymów zaangażowanych w metabolizm cukru. Cytrusowa Bergamotka poprawia wrażliwość na insulinę, jak również, co ultimatycznie skuteczniej reguluje poziom cukru we krwi.

3. Może prowadzić do utraty wagi

Cytrusowa Bergamotka również jest korzystne dla utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to związane z powyższych korzyści, ale istnieją również pewne szczególne sposoby, że cytrusowy bergamot zmniejsza masę ciała.

Jedno badanie kliniczne na starszych dorosłych z podwyższonym poziomem lipidów (tłuszczów we krwi) wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową doprowadziła do obniżenia masy ciała, obwodu talii i wskaźnika masy ciała (BMI) w porównaniu z grupą placebo.

Inne badanie kliniczne na pacjentach z zespołem metabolicznym wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową doprowadziła do spadku masy ciała i BMI. Badacze zauważyli również znaczącą poprawę w różnych markerach hormonalnych związanych z metabolizmem i kontrolą wagi.

Suplementy z bergamotki cytrusowej wydają się działać dla utraty wagi na kilka sposobów, takich jak zwiększenie aktywności enzymów zaangażowanych w metabolizm tłuszczu i cukru. Ponadto, bergamotka cytrusowa może pomóc w regulacji apetytu i głodu poprzez poprawę funkcji hormonów leptyny i greliny.

4. Może zmniejszyć stan zapalny

Kilka badań klinicznych dostarcza dowodów na to, że bergamotka cytrusowa może zmniejszyć stan zapalny.

Jedno z badań klinicznych na pacjentach z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową znacząco zmniejszyła markery stanu zapalnego, takie jak białko C-reaktywne (CRP).

W innym badaniu klinicznym na pacjentach z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby i cukrzycą typu 2, badacze odkryli, że suplementacja bergamotką cytrusową zmniejszyła kilka markerów stanu zapalnego.

Cytrusowa bergamotka prawdopodobnie zmniejsza stan zapalny ze względu na wysoką obecność flawonoidów i innych związków przeciwutleniających. Mogą one zmniejszyć liczne markery zapalne i obniżyć stres oksydacyjny w organizmie.

Fermentowany czerwony ryż:

Czerwony ryż fermentowany to popularny suplement, który był stosowany w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) i wielu krajach Azji Wschodniej, takich jak Chiny, Japonia i Tajlandia. Był on tradycyjnie stosowany na niestrawność, słabe krążenie krwi i inne dolegliwości.

Czerwony ryż fermentowany jest produkowany w procesie fermentacji, w którym gotowane ziarna ryżu są fermentowane przy użyciu pleśni zwanej Monascus purpureus. Dzięki temu ryż uzyskuje swój czerwono-fioletowy kolor, stąd nazwa czerwony ryż fermentowany.

Czerwony ryż był używany jako dodatek do żywności, aby wzmocnić smak różnych potraw. Ale był również używany ze względu na wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, które przypisuje się kilku różnym związkom, takim jak monokalina K, monascyna i rubropunktyna.

Poniżej znajduje się przegląd głównych korzyści zdrowotnych wynikających z czerwonego ryżu drożdżowego.

1. Może poprawić poziom cholesterolu

Najbardziej dobrze zbadaną korzyścią z czerwonego ryżu drożdżowego jest poprawa poziomu cholesterolu, na co wskazuje wiele badań klinicznych.

Jedno z badań klinicznych na osobach z wysokim poziomem cholesterolu wykazało, że ekstrakt z czerwonych drożdży doprowadził do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego, a także do znacznego wzrostu poziomu cholesterolu HDL.

Badanie kliniczne przeprowadzone na osobach z umiarkowaną hipercholesterolemią wykazało, że czerwony ryż fermentowany działa lepiej niż fitosterole w zakresie obniżania poziomu cholesterolu LDL.

W jednym z badań klinicznych na pacjentach z hiperlipidemią stwierdzono, że bogaty w monakolinę K czerwony ryż fermentowany doprowadził do znacznego zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego.

Czerwony ryż fermentowany wydaje się działać w celu zmniejszenia cholesterolu i lipidów na kilka sposobów. Na przykład, upreguluje receptory zaangażowane w metabolizm cholesterolu, wzmacnia enzymy zaangażowane w rozkład tłuszczu i pomaga zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu i cholesterolu w wątrobie i innych obszarach.

2. Może poprawić zdrowie układu krążenia

Kilka badań klinicznych pokazuje, że czerwony ryż fermentowany może być korzystny dla zdrowia naczyń i układu krążenia.

Jedno z badań klinicznych wykazało, że podawanie monakoliny z czerwonego ryżu drożdżowego prowadziło do znacznego zmniejszenia markerów zapalnych i zwiększenia funkcji śródbłonka, co sugeruje poprawę zdrowia naczyń.

W innym badaniu klinicznym naukowcy odkryli, że monakoliny z czerwonego ryżu drożdżowego znacznie zmniejszyły markery stanu zapalnego i remodelingu naczyń. Sugeruje to, że czerwony ryż fermentowany był skuteczny w zapobieganiu dysfunkcji układu naczyniowego, która w przeciwnym razie mogłaby prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak miażdżyca.

Ogólnie rzecz biorąc, czerwony ryż fermentowany wydaje się poprawiać funkcje naczyniowe i krążenie, co w dużej mierze przypisuje się zmniejszonemu zapaleniu śródbłonka, jak również zapobieganiu gromadzeniu się cholesterolu w krwiobiegu.

Cytrusowa Bergamotka kontra Fermentowany czerwony ryż, który jest dla Ciebie lepszy?

W tym momencie możesz się zastanawiać, czy lepsza jest cytrusowa bergamotka czy czerwony ryż fermentowany .

Teraz, zarówno bergamotka cytrusowa, jak i czerwony ryż fermentowany mają za sobą wiele dowodów na obniżenie poziomu cholesterolu. Co więcej, oba wydają się zmniejszać stan zapalny.

Cytrusowa Bergamotka ma więcej dowodów za nim dla dodatkowych korzyści zdrowotnych, takich jak kontrola cukru we krwi i utrata wagi. Chociaż czerwony ryż fermentowany może oferować więcej korzyści dla wsparcia krążenia.

Ogólnie rzecz biorąc, porównując czerwony ryż fermentowany vs. cytrusowy bergamot, polecamy cytrusowy bergamot dla ogólnego zdrowia metabolicznego i wsparcia utraty wagi, co obejmuje regulację cholesterolu i cukru we krwi.

Czy można przyjmować razem Cytrusową Bergamotkę i Fermentowany czerwony ryż?

Tak. Dla większości ludzi bezpieczne wydaje się łączne przyjmowanie bergamotki cytrusowej i czerwonego ryżu drożdżowego, zwłaszcza jeśli celem jest optymalizacja poziomu cholesterolu.

Kliknij tutaj, aby przeczytać nasz szczegółowy przewodnik po dawkowaniu bergamotki cytrusowej.

Należy jednak pamiętać, że oba suplementy mają podobne działania obniżające poziom cholesterolu. Tak więc, jest to szczególnie rozważne, aby porozmawiać z jednym z lekarzy i ewentualnie uzyskać okresowe badania krwi zrobić, aby zapewnić, że poziom cholesterolu pobyt w normalnym zakresie.

Cytrusowa Bergamotka kontra Fermentowany Czerwony Ryż, potencjalne skutki uboczne & Interakcje:

Zawsze są możliwe skutki uboczne z suplementami ziołowymi. Cytrusowa Bergamotka i czerwony ryż fermentowany nie są wyjątkiem, chociaż wydają się ogólnie bezpieczne dla większości ludzi.

Oba te suplementy mogą wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Dodatkowo, bergamotka cytrusowa może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić z lekarzem, aby zapewnić bezpieczną drogę suplementacji.

Kliknij tutaj, aby uzyskać kompleksowy pogląd na temat bezpieczeństwa bergamotki cytrusowej.

Czerwony ryż fermentowany jest ogólnie uważany za bezpieczny, chociaż istnieją możliwe skutki uboczne, takie jak dyskomfort żołądka, biegunka, nudności, ból głowy i zawroty głowy. Ponadto, czerwony ryż fermentowany może zawierać wysoki poziom monakoliny K, która może zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby.e i zaburzenia mięśniowe.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że cytrusowa bergamotka jest bezpieczniejszą opcją niż czerwony ryż fermentowany , chociaż ten ostatni również wydaje się stosunkowo bezpieczny dla większości ludzi do spożycia.

Wnioski:

Cytrusowa bergamotka i czerwony ryż fermentowany to prozdrowotne zioła o kilku potencjalnych korzyściach.

Oba te zioła mogą poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć stan zapalny. Cytrusowa bergamotka wydaje się bardziej skuteczna w obniżaniu poziomu cukru we krwi i wspomaganiu utraty wagi, podczas gdy czerwony ryż fermentowany może mieć przewagę w poprawianiu zdrowia układu krążenia.

Dodatkowo, cytrusowa bergamotka wydaje się mieć wyższy profil bezpieczeństwa niż czerwony ryż fermentowany , chociaż oba są ogólnie bezpieczne.

Podsumowując, w większości przypadków polecamy cytrusową bergamotkę zamiast czerwonego ryżu drożdżowego ze względu na szerszy zakres korzyści zdrowotnych i wyższy profil bezpieczeństwa.

Podobne artykuły
Botanika

Po pożarze, dzikie kwiaty Gór Skalistych

Botanika

Poliploidalność. Część 5: Wzorce autopoliploidii

Botanika

Średnie wysokości w Górach Skalistych pod koniec czerwca

Botanika

Historia rośliny - Eriogonum alatum, skrzydlata dzika gryka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę
Worth reading...
Przygotuj się na róże! – Herbal Roots zine