ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Czas na syrop klonowy: Sap Moon

Nadszedł księżyc soku! Przez ostatnie 6 lat byliśmy orkiestratorami Miejskiego Projektu Cukrowania Klonów w naszej społeczności. Nasz projekt rozpoczął się od naszej własnej chęci poznania procesu i dodania kolejnego dzikiego pożywienia do naszej spiżarni. Obecnie zapewniamy sobie i naszej społeczności lokalnie produkowany słodki napój, który jest bogaty w minerały. Zrywamy drzewa w całym mieście Sheboygan, WI (50,000 mieszkańców) za zgodą właścicieli domów i firm. Dzielimy się częścią zbiorów z ludźmi, którzy wspierają projekt. Oczywiście cieszą się oni syropem i dowiadują się, że żywność znajduje się na ich podwórku!

Projekt obejmuje również współpracę z naszym lokalnym centrum środowiskowym. Centrum odparowuje dla nas nasze soki. Centrum od wielu lat zbiera drzewa w swoim starzejącym się lesie klonowym. Ich projekt koncentruje się na zapewnieniu projektu demonstracyjnego dla grup szkolnych oraz na świętowaniu zbiorów przez społeczność lokalną: Flap Jack Days. Pomagamy w obsłudze cukrowni i oddajemy ośrodkowi procent z uzyskanego syropu. Po długiej, mroźnej zimie jesteśmy zachwyceni, że możemy uczestniczyć w tej działalności społecznej!

Parę dni temu, wraz z innymi wolontariuszami, stukaliśmy w drzewa w centrum. Było jeszcze trochę zimno, aby soki mogły płynąć, ale ośrodek przygotowuje się na przyjęcie grup szkolnych i musiał mieć gotowy projekt demonstracyjny.

Idealnie jest klepać drzewa właśnie wtedy, gdy soki zaczynają płynąć, ponieważ uzyskana w ten sposób wydajność będzie wyższa. Soki zaczną płynąć, gdy temperatura w ciągu dnia wzrośnie powyżej zera. W Wisconsin była to bardzo mroźna zima, a temperatury w ciągu dnia nie przekroczyły jeszcze zera. Prognozy pogody wskazują, że w przyszłym tygodniu temperatury zaczną rosnąć. W tym czasie planujemy ściąć drzewa do naszego projektu.

Lubię stukać w drzewa, gdy zaczynają płynąć soki, tak abyśmy mogli wypić pierwszy sok w sezonie prosto z kranu. Jest to tak niezwykłe miejsce, aby zobaczyć sok płynący z drzewa, po umieszczeniu pala lub wylewki klonowej. Podczas gdy dziś pale są zazwyczaj wykonane z aluminium, łodygi wielu roślin krzewiastych mogą być używane dziś i były używane historycznie. Dwa z tych krzewów to sumak jagodowy (Rhus sp) i/lub czarny bez (Sambucus sp). Używaliśmy komercyjnych kranów, jak również wykonaliśmy kilka własnych.

Kiedy zaczniemy zbierać soki, będziemy przetwarzać większość pięknych, bogatych w minerały soków na syrop do wykorzystania w ciągu roku. Stosunek soku do syropu wynosi zazwyczaj 40:1, ale zmienia się w zależności od wielu czynników. Aby dowiedzieć się więcej o cukrzeniu klonów obejrzyj nasz film o cukrzeniu klonów poniżej.

Oprócz przetwarzania soku na syrop, używamy również soku, który wygląda jak woda, ale ma bardzo delikatny słodki smak w innych preparatach. Możemy go również po prostu wypić. Lubimy używać soku jako bazy do herbat i naparów. Sok dodaje minerałów i lekkiego słodkiego smaku do każdego napoju! Częściowo zredukowaliśmy sok i zrobiliśmy sodę klonową, a także wino klonowe. Są to jedne z najsmaczniejszych i nie trwają długo w naszym domu!

Używamy również wody jako bazy do gotowania gulaszu z dziczyzny. Cukry zawarte w soku, zmiękczają mięso. Mięso z gulaszu rozpływa się w ustach. Oczywiście możesz użyć dowolnego mięsa, do którego masz dostęp i własnego przepisu na gulasz, tylko upewnij się, że gotujesz go powoli przez długi okres czasu. Lubię używać wolną kuchenkę lub crock pot do tego.

Gotowanie fasoli w soku, to coś, czego nauczyłam się odz moją drogą przyjaciółką Rose Barlow. Rose była zielarką, która była jedną z inspiracji dla naszego projektu cukrowniczego. Każdego roku stukała kilka drzew na swoim podwórku, z których robiła pyszne fasolki klonowe. Chociaż Rose zmarła kilka lat temu, jest zawsze obecna w mojej kuchni, kiedy łączę fasolę i syrop w garnku. Poniżej znajduje się moja wersja jej wspaniałego przepisu na fasolkę klonową.

Happy Sap Moon dla wszystkich z was. Niech zmiana sezonu będzie słodka i miła. Linda

Te pieczone fasolki gotuje się w wolnowarze przez około 24 godziny. Gdy soki powoli się gotują, zamieniają się w słodki, klonowy sos.

  • 4 filiżanki suszonej fasoli navy (lub dowolnej fasoli)
  • 10 filiżanek świeżego soku klonowego (jeśli nie masz soku, możesz dodać syrop klonowy do wody)
  • Bekon lub inny tłusty kawałek wieprzowiny
  • 1 łyżka soli
  • 2 średnie cebule, zmielone
  • 1. Namocz fasolę w wodzie przez noc w wodzie i TBS serwatki lub miso, a także kawałek wodorostów. Jeśli nie masz serwatki, miso lub wodorostów, możesz po prostu dodać sól.
  • 2. Rano odcedź, włóż fasolę do crockpot i dodaj 10 filiżanek świeżego soku klonowego (jeśli zamierzasz dodać boczek lub wieprzowinę, ugotuj go na kuchence, zachowując tłuszcz do innych zastosowań. Dodaj go, gdy zaczniesz gotować fasolę i gotuj przez cały czas, doda to dodatkowego smaku dla tych, którzy lubią mięso).
  • 3. Włącz crock pot na wysoki poziom i gotuj cały dzień, aż fasola będzie miękka i delikatna. (jeśli wolisz, możesz również gotować je w nad na 175 stopniach przez ten sam czas).
  • 4. Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i trochę więcej soku klonowego, jeśli wydają się nieco suche lub mało płynne w tym momencie.
  • 5. Kontynuuj gotowanie z pokrywą poza crockpotem przez noc.

Te zamrażają ładnie dla use przez cały rok. Oni są pyszni słuzyć przy barbeques and/or potlucks!

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę