ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Ogrody i Tubylcy: Kolorado odróżnia się od Wschodu

W lutym uczestniczyłam w konferencji Landscaping with Colorado Native Plants. Jeśli chcesz uprawiać rośliny rodzime z Kolorado, zalecano sadzenie w grubej warstwie pokruszonego żwiru (kamienia!), nie dodawanie nawozów, zmywanie ziemi z doniczek, aby sadzić rośliny z gołymi korzeniami, a w ciągu roku, zmniejszenie ilości wody do raz na tydzień lub raz na miesiąc lub wcale (czyli uzależnienie od deszczu i śniegu).

naturalna roślinność, łąki w Kolorado

Nasze wyobrażenie o krajobrazie i ogrodzie zaimportowaliśmy głównie od osadników, którzy przybyli z Kansas lub Iowa lub Kentucky lub Pensylwanii.

Wszystkie te miejsca mają więcej, czasem znacznie więcej, deszczu w ciągu roku niż Kolorado. W konsekwencji znane i łatwe do uprawy rośliny, które przywieźli ze sobą, były roślinami klimatu z 30 lub 60″ opadów rocznie, a nie 15″, więc potrzebowały dodatkowej wody. Zainstalowali systemy nawadniania, aby mieć zwykłe rośliny.

wschodni las liściasty, Michigan

Woda jest najbardziej oczywistą różnicą, wschód do zachodu, ale wpływa na wiele innych czynników dla roślin. Na wschodzie opady przekraczają straty wody na skutek parowania (i transpiracji, czyli utraty wody z roślin z powrotem do powietrza), a woda spływa przez glebę do wód gruntowych. Woda ta rozpuszcza wszystkie cząsteczki w glebie, które są rozpuszczalne w wodzie i odprowadza je. Gleby wschodnie są „dobrze wypłukane” z wielokrotnie wypłukiwanych składników odżywczych.

Mniej więcej w środku kontynentu, w zachodniej Iowa i wschodniej Nebrasce, opady spadają do około 30″ rocznie. Tam, przy wysokich temperaturach letnich, deszcz staje się niewystarczający. Trafia on na powierzchnię gleby, ale zanim dotrze do wód gruntowych, jest pobierany przez rośliny lub wyparowuje z powrotem w powietrze. Proces ten nasila się w miarę oddalania się na zachód, gdzie opadów jest mniej, a dni gorących co najmniej tyle samo. W tych warunkach woda deszczowa rozpuszcza sole w glebie, zaczyna je przenosić w dół, ale zatrzymuje się i pozostawia je w pobliżu powierzchni gleby lub w postaci skorupy na powierzchni gleby, gdy odparowuje. Zamiast być kwaśne, jak wschodnie gleby mają tendencję do być, zachodnie gleby są zasadowe z tych soli. Są one zazwyczaj uboższe w materię organiczną niż gleby wschodnie, ponieważ jest mniej roślin, które składają liście i łodygi, a także dlatego, że rozkład materiału roślinnego na substancje organiczne możliwe do wykorzystania przez rośliny jest bardzo powolny w suchych glebach.

W górach i na pogórzu, często również, gleby są nowe, po dość niedawno rozbite ze skał do małych cząstek charakterystycznych dla gleb, bez dużo czasu na materiał organiczny, aby być włączone.

Są to warunki, do których przystosowana jest większość rodzimych roślin Kolorado: ograniczona ilość wody, alkaliczne, skaliste gleby z niewielką ilością składników odżywczych, a także gorące, suche lata i zimne, wietrzne, suche zimy.

spojrzenie na gleby Kolorado (hrabstwo Boulder)

Wiele rdzennych mieszkańców Kolorado będzie ładnie rosło w wilgotniejszych warunkach, podlewanych jak np. trawnik z Kentucky bluegrass(Poa pretense). Przy większej ilości wody stają się one większe i bardziej liściaste. Często jednak dochodzi do poważnych kompromisów. Stają się one na tyle duże, że mogą się przewracać. Są narażone na gnicie korzeni lub kłączy oraz na działanie grzybów i bakterii.choroby bakteryjne. Niektóre po prostu powoli umierają, często dlatego, że mokre gleby ogrodowe mają w sobie mało powietrza, a rośliny z Kolorado oczekują suchych, żwirowych gleb z dużą ilością kieszeni powietrznych.

W związku z tym, że coraz więcej szkółek i architektów krajobrazu sadzi rośliny rodzime z Kolorado, ich obserwacje tworzą zestaw zaleceń dotyczących zarządzania roślinami rodzimymi, które są sprzeczne z tym wszystkim, czego mnie uczono (w Nowym Jorku, Ohio, Michigan i wschodniej Nebrasce). Sugestie te obejmują: mulcz ze żwiru, a nie wiórów drewnianych; nie dodawaj nawozu; gleby alkaliczne są w porządku; napowietrzać glebę, ale nie aż do niej; woda tylko do czasu, gdy korzenie się ustabilizują, a następnie spaść do połowy lub mniej wody potrzebnej do zielonego trawnika Kentucky bluegrass.

Wow.

Colorado grassland

Dla mnie jest to szczególnie otwierające oczy, ponieważ, jak możecie powiedzieć powyżej, wykładałem o różnicach między ekosystemami na Uniwersytecie Nebraski. Wyjaśniałem powstawanie gleby w różnych regionach. Opisałem warunki, do których rośliny przystosowują się we wschodnich i zachodnich Stanach Zjednoczonych, ale mimo to zamieniłem swoje podwórko w mały zakątek stanu Nowy Jork. To okropne wykorzystanie ograniczonej ilości wody w Kolorado; to wstyd, ponieważ nie muszę mieć podwórka ogólnego, mogę mieć wyraźne podwórko w Kolorado; i jest to o wiele więcej pracy w utrzymaniu niż podwórko z roślinami dostosowanymi do tego klimatu.

Myślałem, że robię całkiem dobrze z moim podwórkiem, ale około połowa moich roślin i mój system nawadniania może być zarówno zastąpiony, aby bardziej regionalnie odpowiedni system. Nie zabiję piwonii i róż; stworzę „tradycyjny ogród kwiatowy” w pobliżu ogrodu warzywnego. Ale mam nadzieję, że prześlę linie kroplujące do ustanowionych drzew i krzewów i ograniczę strefę regularnie podlewaną do niewielkiej części mojego podwórka.

Moje podwórko: piękne, ale walczące z klimatem

Trochę czasu zajmie mi ogarnięcie wszystkich różnic. Czekam na przygodę.

Ogród lokalnie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Aby uzyskać więcej informacji, poszukaj w Internecie „ogrodnictwo z roślinami rodzimymi Kolorado” i „architektura krajobrazu z roślinami rodzimymi Kolorado”.

Kathy Keeler, Wędrująca Botaniczka

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę