ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Marzec to miesiąc „pomiędzy”, co może sprawić, że naprawdę trudno będzie skupić się na nauce ziół w domu.

Teraz jest czas planowania, a może nawet siania nasion, ale nic tak naprawdę nie rośnie. Często na ziemi wciąż leży śnieg lub jest po prostu zbyt zimno, aby sadzić cokolwiek na zewnątrz.

Na szczęście mamy mnóstwo roślin leczniczych, które możemy przynieść do domu ze sklepu spożywczego, a jeśli jesteś podobny do mnie, masz je już kiełkujące w swojej spiżarni!

Rośliny te są świetnym sposobem na wyhodowanie kilku ziół leczniczych w doniczkach, czekając na ocieplenie pogody.

A gdy zrobi się cieplej, możesz wystawić doniczki na zewnątrz, aby mogły dalej rosnąć, lub przesadzić je do ogrodu.

Kolejną wspaniałą rzeczą w tych czterech roślinach jest to, że wszystkie są składnikami cydru ognistego, który jest doskonałym ziołowym tonikiem, który można mieć pod ręką o każdej porze roku, aby pomóc w walce z różnymi chorobami.

Czym są te cztery rośliny, o których mówię? Cebula, czosnek, imbir i chrzan!

Te cztery rośliny są łatwe w uprawie, ponieważ często kiełkują, gdy są pozostawione zbyt długo. Wszystkie są również doskonałymi roślinami leczniczymi. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich…

Cebula

Cebula ma tendencję do kiełkowania w torebkach, gdy zbyt długo leży w spiżarni. Zauważyłem nawet, że kiełkują w torebkach w sklepie spożywczym. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli nie masz w domu kiełkującej cebuli i chcesz szybko rozpocząć swój projekt. Wystarczy wybrać torebkę kiełkującej cebuli i gotowe.

Widziałem, że ludzie sadzą je w całości, ale ja lubię ostrożnie zdejmować warstwy i zwykle znajduję 2 oddzielne cebule. Ostrożnie je rozdzielam i sadzę każdą z osobna po pozostawieniu ich na dzień lub dwa do wyschnięcia.

Sadzę każdą cebulę dokładnie w miejscu, w którym zielenina zaczyna wyłaniać się z korpusu. Sadzę je w odległości około 4-6 cali od siebie w pojemniku.

Możesz również umieścić całą cebulę w słoiku z wodą na dnie, aby wspomóc rozwój korzeni i odciąć zielone pędy do wykorzystania w kuchni.

Czosnek

Czosnek to roślina o dłuższym okresie wegetacji, która najlepiej nadaje się do sadzenia jesienią, ale można uzyskać szybki start, jeśli kiełkuje i posadzić ją wczesną wiosną. Podobnie jak cebula, czosnek często zaczyna kiełkować, jeśli zbyt długo leży w spiżarni (lub w sklepie spożywczym).

Oddziel każdy ząbek od cebulki i każdy z nich można posadzić. Można posadzić je razem w doniczce. Jeśli chcesz umieścić je wszystkie w jednej doniczce, posadź je w odległości około 2-3 cali od siebie, aby miały miejsce na wzrost i rozprzestrzenianie się.

Posadź każdy goździk tak, aby cały goździk był zakopany, a niewielka część zieleni była odsłonięta na górze.

Czosnek jest gotowy do zbioru, gdy zielone wierzchołki obumrą. Zazwyczaj ma to miejsce w lipcu. Niektóre odmiany wypuszczają łodygi lub kwiaty. Jeśli Twoja odmiana tak robi, przytnij je, zanim zakwitną. Pędy można podsmażyć na odrobinie masła lub oleju i podawać jako dodatek do ulubionego mięsa lub warzyw. Są pyszne i smakują jak czosnek.

Wyciągnij czosnek, wytrzyj ziemię szmatką i pozwól mu wyschnąć przed przechowywaniem w papierowym worku.

Imbir

Imbir to moja ulubiona roślina. Potrzeba do 10 miesięcy, aby uzyskać wystarczający wzrost do zbiorów, a jeśli zaczniesz go zbyt późno w ciągu roku, obumrze jesienią. W takim przypadku imbir przechodzi w stan uśpienia, ale nie jest martwy! Po prostu w chłodnym miejscu, które nie zamarza i podlewaj go co 3-4 tygodnie, aż dni znów się wydłużą, a następnie umieść go w ciepłym miejscu i zacznij podlewać go częściej. Zanim się obejrzysz, będziesz mieć imbir gotowy do zbioru.

Aby zasadzić imbir, poszukaj węzłów, na których znajdują się pąki. Jeśli masz ich kilka na jednym korzeniu, odetnij 1-calowy fragment i odstaw go do stwardnienia. Gdy odcięte końce wyschną (stwardnieją), są gotowe do sadzenia.

Sadzić około cala pod powierzchnią i rozpocząć podlewanie. Imbir potrzebuje dłuższych dni, więc możesz zachęcić go do dodatkowego wzrostu, umieszczając go pod lampą do uprawy. Jeśli masz szczęście mieszkać w południowych stanach, możesz nawet otrzymać kwiaty od swojego imbiru!

Chrzan

Czy kiedykolwiek robiłeś świeży sos chrzanowy? Łatwo go zrobić ze świeżych korzeni, blendera i octu. Jeśli kupisz korzeń w sklepie spożywczym, sprawdź go w poszukiwaniu korony, na której znajdują się kiełkujące pąki lub liście. Po przyniesieniu go do domu, odetnij koronę na około pół cala do cala.

Chrzan może rosnąć naprawdę głęboko, więc najlepiej sadzić go w wysokim pojemniku, takim jak wiadro o pojemności 5 galonów. W jednym wiadrze można zmieścić 2-3 korony.

Umieść korony około 1/2 do 1 cala pod powierzchnią i regularnie podlewaj.

Chrzan jest byliną, więc jeśli posadzisz go w ogrodzie, możesz go wykopać każdej jesieni i przesadzić korony, aby kontynuować jego wzrost każdego roku.

Mam nadzieję, że zainspiruje to ciebie i twoje dzieci do kontynuowania nauki o ziołach, nawet gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja uprawie roślin. Poznawanie roślin, które mogą służyć jako pożywienie i lekarstwo, to świetna zabawa, zwłaszcza gdy możemy je sami wyhodować!

Wszystkie te rośliny z wyjątkiem imbiru są dość odporne i mogą tolerować sadzenie na zewnątrz wczesną wiosną. Uprawa ich w pomieszczeniach zapewni im jednak szybki start, dzięki czemu będą rosły szybciej.

Niezależnie od tego, czy sadzisz je na zewnątrz od samego początku, ostatecznie sadzisz je na zewnątrz, czy trzymasz je w doniczce przez cały sezon wegetacyjny, są one świetną zabawą dla dzieci, które uczą się o zastosowaniach leczniczych każdego z nich.

Oto kilka innych artykułów, które napisałem o niektórych z tych ziół:

https://herbalrootszine.com/peeling-back-the-layers-of-onions-uses/

https://herbalrootszine.com/herbal-rootlets-no-127-5-days-of-ginger/

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zielarstwo

Alchemia i zielarstwo Część I- Nauka i duchowość zielarstwa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę