ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Późne lato w ogrodzie

Późny sierpień to z pewnością szczyt – lub tuż za szczytem= – lata. Temperatury są tak wysokie, jak tylko się da. Wiele roślin jest w pełnym rozkwicie. Rzadko doceniam „wysokie lato”. W tym czasie jestem już zmęczony zbyt wysoką temperaturą, a pielenie się zestarzało. A jednak, moje rośliny rewelacyjnie cieszą się z tego, że są ciepłe i duże. Więc wziąłem mój aparat fotograficzny, aby udokumentować szczyt sezonu wegetacyjnego.

Małe francuskie nagietki (Tagetes patula), które posadziłem tej wiosny są o w ich najlepszym

wydaniu.

Ich kwiaty są otwarte i niewiele jest poza kwitnieniem, dojrzewających nasion.

French marigolds, Tagetes patula
Francuskie nagietki, Tagetes patula

Czerwone ptaki na drzewie(Scrophularia macrantha), bylina, obficie kwitnie od ponad miesiąca. Są takie śliczne!

Red birds in a tree Scrophularia macrantha
Czerwone ptaki na drzewie, Scrophularia macrantha

Znakiem dobrze rozpoczętego sezonu jest to, że maleńki pęd nawłoci sztywnej (Solidago rigida), który przesadziłam w maju, właśnie kwitnie. Nie spodziewałem się, że w tym roku urośnie na tyle, aby zakwitnąć.

stiff goldenrod, Solidago rigida
nawłoć sztywna, Solidago rigida
Tylko jedna łodyga, ale kwitnie

Inne rośliny są zaawansowane w produkcji nasion.

Tutaj widać czerwone kwiaty kosmosu (Cosmos bipinnatus), ale jeśli przyjrzeć się bliżej, na roślinie kosmosu znajdują się także główki nasion. Białe główki kwiatów to marchew (Daucus carota), z kilkoma kwiatami wciąż otwartymi, ale większość z nich jest na dobrej drodze do bycia nasionami. A czerwone kulki w tle to owoce szparagów (Aspargus officinalis).

cosmos, carrots and asparagus
Sezon wegetacyjny dobiega końca, na zdjęciu jest więcej rozwijających się nasion niż
otwartych kwiatów czy pąków.

Klon srebrzysty(Acer saccharinum) jest właśnie gotowy do wydania setek uskrzydlonych nasion

<img alt=”klon srebrzysty z nasionami” height=”300″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgotqcxcwx31B-uFRykQEqNKKcmU-4E3h6eL-E8DOizR7h2ODXEXh0BPoQ3kInb7nsAJ5yOvLzazTw3HQ6ex7EW1ct4R5a0r6f4-b5ER2GqicDS8upNATujzI75rFN0deOfde7JlhR5NC6tiDHGwQmaFm3Ic–s0JOC_HyyfHiGzXo–xVct6IlPp3W/w400-h300/DSC02317.JPG” width=”400″ />
Klon srebrzysty z nasionami

a jabłoń (Malus domesticus) jest ciężka od owoców

apple tree with apples
Jabłka na jabłoni stają się czerwone

Jabłka spadają na ziemię, ciesząc żółtą kurtkę. Wiele z nich zostało już nadgryzionych przez ptaka lub wiewiórkę.

fallen apples

Four o’clock (Mirabilis jalapa) jeszcze otwiera kwiaty, ale wczoraj zebrałam kilkanaście dojrzałych nasion, a na ziemi było ich więcej.

four o'clock, Mirabilis jalapa
four o’clock, Mirabilis jalapa

Wysokie lato to także szczytowy czas dla owadów, które lubią ciepłe temperatury. To zdjęcie nawłoci sztywnej zrobiłem dla czerwonobrązowego chrząszcza po lewej, ale sfotografowałem też trzech innych kwiatowych gości. Przyjrzyjcie się uważnie.

insects on stiff goldenrod Solidago rigida
owady na nawłoci sztywnej

Posadziłam kabaczki (gatunkiCucurbita ) dla ich kwiatów i czekałam z niecierpliwością, aż rośliny urosną. Teraz jednak każdego ranka mam piękne kwiaty kabaczków. Mniejsze rośliny pochodzą z tego samego kabaczka, który uprawiałam w zeszłym roku. Myślę, że będąc stłoczone, nie dostawały nigdzie tyle wody, co ten duży. Ale urosły i teraz pierwsza z nich kwitnie.

squash blossoms
kwiaty kabaczka

Poranne glorie to ta sama historia. Wysiałam garść nasion w czerwcu, mając nadzieję, że rozprzestrzenią się do cnad miejscem, które pozostało otwarte, gdzie usunięto trzy cisy. Przez wiele tygodni obserwowałem, jak rosną, są zjadane przez miejscowego królika i znowu rosną. Teraz, w końcu, każdego ranka pojawiają się piękne niebieskie kwiaty. (Prawdopodobnie heavenly blue, Ipomoea tricolor, ale zapisałam te nasiona dawno temu, oznaczone tylko jako Ipomoea).

morning glory, Ipomoea
chwała poranna, Ipomoea

Kwitnie mój rozchodnik, jeden z ostatnich, który zaczął kwitnąć. To Hylotelphium spectabile, dawniej Sedum spectabile, z Korei i Japonii. Istnieją wspaniałe rodzime amerykańskie gatunki rozchodników, ale ta roślina przyszła z moim domem i jest atrakcyjna i odporna na suszę.

stonecrop, Hylotelephium spectabile
Rozchodnik, Hylotelephium spectabile

To jeszcze nie jesień, choć. Rabbitbrush(Ericameria nauseosa) jeszcze nie zakwitł. W północnym Kolorado, kiedy królikarnia kwitnie, wiadomo, że sezon wegetacyjny się skończył: robi wielki pokaz, ale jest ostatnią obfitą rośliną, która kwitnie.

rabbit brush, Ericameria nauseosa, with buds but no open flowers
Ericameria nauseosa
Buds but no open flowers (they will be bright yellow)

Jeśli jeszcze tego nie robisz, świętuj połowę lata, zanim się skończy. Rośliny, które walczyły wcześniej są w najlepszej formie, kwitnienie jest dramatyczne. Nie minie wiele czasu, zanim zimna pogoda wyśle owady do hibernacji, byliny w dół do ich korzeni i zabije rośliny jednoroczne. Ciesz się dużymi liśćmi i jasnymi kwiatami!

zinnias
Roczna cynnia(Zinnia elegans),
tak duża jak tylko się da i w pełnym rozkwicie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę