ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Kompletny przewodnik po Hanakotoba: Japoński język kwiatów

Chociaż kwiaty zajmują symboliczne miejsce w mitologii, religii i kulturze od tysięcy lat, japoński język kwiatów, czyli hanakotoba, jest stosunkowo nowy. W rzeczywistości uważa się, że powstał w Japonii w okresie Meiji w latach 1868-1912. Niniejszy przewodnik przedstawia historię, pochodzenie i współczesne znaczenie Hanakotoba. Ponadto omówię 35 najpopularniejszych rodzajów kwiatów i ich symbolikę w Japonii.

Czym jest Hanakotoba?

W bezpośrednim tłumaczeniu hanakotoba oznacza „słowa kwiatów”. Czasami jest również określana jako japoński język kwiatów. Hanakotoba przypisuje symboliczne znaczenia różnym rodzajom japońskich kwiatów, a nawet różnym kolorom kwiatów, tworząc unikalny język, który umożliwia komunikację za pośrednictwem kwiatów.

Wiele kultur ma podobne praktyki przypisywania symbolicznych znaczeń różnym kwiatom. Na przykład zachodnim odpowiednikiem hanakotoba jest język kwiatów (floriografia) opracowany w epoce wiktoriańskiej.

Historia i pochodzenie hanakotoba

Chociaż kwiaty zajmują symboliczne miejsce w mitologii, religii i kulturze od prawie tak dawna, jak ludzie mają mitologie, religie i kultury, tradycja hanakotoba nie jest nawet bliska starożytności.

W rzeczywistości uważa się, że rozpoczęła się w Japonii w okresie Meiji w latach 1868-1912. Było to zaledwie kilka dekad po tym, jak Język Kwiatów naprawdę przyjął się w świecie zachodnim w epoce wiktoriańskiej.

Pochodzenie hanakotoba jest niejasne, ale uważa się, że został on prawdopodobnie wprowadzony do Japonii z Chin. Jednak przekazywanie uczuć za pomocą języka kwiatów stało się popularne i szybko przyjęte, aby uwzględnić japońską historię, religię i zwyczaje.

Hanakotoba i ikebana

Ikebana to japońska sztuka układania kwiatów. Praktyka ta sięga znacznie dalej niż hanakotoba, a najwcześniejsze wzmianki o niej w poezji pochodzą z okresu Heian (794 do 1185).

Termin Ikebana dosłownie tłumaczy się jako „układanie kwiatów” lub „dawanie życia kwiatom”. Ikebana stara się naśladować naturę i życie, jednocześnie przekazując określone emocje poprzez projektowanie kwiatów.

Ta forma sztuki wykorzystuje różne naturalne elementy, takie jak kwiaty, gałęzie, kamienie, wodę i celowo zaprojektowane pojemniki, aby stworzyć kwiatowe scapes, które uchwycą ruch i wyrażą szeroki zakres uczuć. Aranżacje ikebany są wykorzystywane w różnych miejscach, w tym do projektowania i dekoracji, jako ofiary ołtarzowe i podczas tradycyjnych ceremonii parzenia herbaty.

Naturalnie ikebana i hanakotoba idą w parze. Ponieważ sztuka ikebany stara się przekazywać emocje i uczucia, praktycy (zwani kadō) mogą zwrócić się do symbolicznych znaczeń kwiatów przypisanych przez hanakotoba, aby wyraźniej przekazywać wiadomości, emocje i uczucia, nadając dodatkowe znaczenie swoim wysoce wizualnym projektom, wybierając kwiaty, które reprezentują te emocje w hanakotoba.

Gdzie można znaleźć hanakotoba w Japonii?

Ponieważ hanakotoba jest w istocie formą komunikacji, pojawia się ona w kilku miejscach w kulturze japońskiej, a znaczenia kwiatów mogą być interpretowane lub tłumaczone wszędzie tam, gdzie kwiaty są używane celowo, na przykład poprzez znajdowanie symbolicznych znaczeń kwiatów zawartych w literaturze.

Ikebana

Jak wspomniano powyżej, hanakotoba może najbardziej są powszechnie używane w praktyce ikebany. Chociaż ikebana zazwyczaj celebruje pory roku, używając kwiatów, które są aktualnie w sezonie, kwiaty te są wybierane z wielkim rozeznaniem, aby wybrać te, które przekazują odpowiednie przesłanie.

Kimono

Wzory tekstylne znajdujące się na kimonach są niezaprzeczalnie piękne, ale cel tych wzorów wykracza poza zwykły ładny wygląd; wzory te mają w rzeczywistości znaczące znaczenie symboliczne. Ponieważ wzory kimono często zawierają kwiaty i inne naturalne elementy, hanakotoba przenika projekty.

Projekty kimon są wybierane w zależności od pory roku, wieku użytkownika i okazji, więc rodzaje kwiatów, które są w nich zawarte, zmieniają się w zależności od kontekstu. Dodatkowo, wybrane kwiaty reprezentują oczekiwanie na ich rozkwit, co oznacza, że kimona te nie powinny być noszone, gdy kwiaty, które przedstawiają, już kwitną.

Kanzashi

W podobny sposób, że wybór kwiatów jest symbolicznie ważny dla kimon, są one również specjalnie włączane i wybierane do kanzashi (tradycyjne japońskie ozdoby do włosów) w oparciu o porę roku i znaczenie kwiatów.

Tradycyjne wydarzenia i ceremonie

Regularne kompozycje kwiatowe, bukiety, girlandy, wieńce i wzory ikebany są powszechnie używane do dekoracji i ozdabiania specjalnych okazji, uroczystości, ceremonii i tradycyjnych wydarzeń, takich jak śluby, pogrzeby, festiwale, narodziny, urodziny lub Seijin no Hi (uroczystość dla nastolatków, którzy oficjalnie stają się dorośli).

Ponieważ tradycja hanakotoba jest dość dobrze znana w całej Japonii, ludzie starannie wybierają najbardziej odpowiednie kwiaty do wykorzystania w projektach lub jako prezenty na te okazje. Dzięki temu ludzie unikają faux pas, jakim jest świętowanie ślubu kwiatami symbolizującymi śmierć lub porzucenie lub wyrażanie współczucia z powodu utraty ukochanej osoby kwiatami symbolizującymi szczęście.

Wybór niewłaściwego rodzaju lub koloru kwiatów to nie tylko zły gust, ale może również zostać uznany za obraźliwy, lekceważący lub przynoszący pecha.

Anime i inna kultura popularna

Hanakotoba jest również obecna w japońskiej muzyce, komiksach (manga) i animacjach (anime). Artyści tworzący te formy sztuki powszechnie używają hanakotoba jako sposobu na zaznaczenie upływu czasu w swoich historiach i tekstach, używając sezonowych kwiatów do oznaczenia określonych pór roku.

Dodatkowo, hanakotoba jest powszechnie używana w tych formach kultury popularnej w podobny sposób, w jaki japoński język kwiatów jest używany w dawaniu kwiatów – jako sposób na przekazanie określonego nastroju, ustawienie określonej atmosfery w scenie, przedstawienie uczuć postaci, a nawet jest używany jako narzędzie do zapowiadania nadchodzących zwrotów akcji.

Kwiaty wiśni są jednymi z najczęściej wykorzystywanych kwiatów w japońskiej kulturze popularnej.

35 popularnych rodzajów kwiatów i ich hanakotoba

1. Amarylis (Amaririsu)

Amarylis to rodzaj bulwiastych kwiatów, które kwitną na biało i czerwono, ale najbardziej znane są ze swoich olśniewających, wiśniowo-czerwonych kwiatów. W języku hanakotoba kwiaty amarylis oznaczają nieśmiałość. W zodiaku kwiaty amarylis są często kojarzone z Baranem (od 20 marca do 21 kwietnia). Dzieje się tak dzięki ognistoczerwonemu odcieniowi kwiatu i ognistemu temperamentowi boga wojny.

2. Ambrozja (Amuburoshiā)

Według hanykotoba, ambrozja oznacza pobożny. W Japonii ambrozja jest używana do parzenia specjalnego napoju, który w mitologii miał zapewniać nieśmiertelność, a herbata z ambrozji jest parzona jako ofiara dla bogów. Na Zachodzie rośliny z rodzaju Ambrosia są powszechnie nazywane ambrozją i często mają pejoratywne konotacje, ponieważ wiele osób cierpi na alergie na ambrozję.

3. Zawilec (Anemone)

Białe kwiaty anemonu oznaczają w hanakotoba szczerość. Często kojarzone są ze znakiem zodiaku Strzelec (od 21 listopada do 21 grudnia).

4. Aster (Shion)

W hanakotoba aster oznacza pamięć. Aster tatarski (Aster tatarinow) ma symboliczne znaczenie, które tłumaczy się jako „nie zapomnę cię”. Ze względu na ich znaczenie związane z pamięcią i pamięcią, te piękne fioletowe kwiaty są często używane do upamiętniania i uhonorowania zmarłych.

5. Azalia (Tsutsuji)

Azalia oznacza cierpliwy lub skromny w hanakotoba. Są one częstym kwiatem kwitnącym w japońskich ogrodach. Niektóre z najlepszych przykładów azalii w japońskich ogrodach można znaleźć w świątyni Nezu Shrine Shiofune Kannon-ji w Tokio i na górze Yamato Katsuragi w Nara.

6. Dzwonek (Burūberu)

W języku hanakotoba niebieski dzwonek oznacza wdzięczność. Kwiat ten ma również to samo znaczenie w kulturze zachodniej, a ta wspólność jest prawdopodobnie spowodowana „kłaniającym się” wyglądem zwisających dzwonkowatych kwiatów rośliny. W Japonii dzwonki mogą być wręczane jako „notatka” z podziękowaniami po otrzymaniu od kogoś prezentu lub przysługi.

7. Kamelia (Tsubaki)

W hanakotoba kwiaty kamelii mają różne znaczenia w zależności od koloru kwiatu.

 • Czerwony – Ogólnie rzecz biorąc, czerwone kamelie oznaczają „zakochanych” lub „ginących z wdziękiem”. Dla wojowników symbolizują szlachetną śmierć.
 • Biały – Białe kamelie oznaczają oczekiwanie.
 • Różowe lub żółte – różowe i żółte kamelie oznaczają tęsknotę lub brak kogoś.

Warto jednak zauważyć, że kamelie nie są zwykle wręczane osobom chorym lub rannym, ponieważ gdy więdną, kwiaty „ścinają się”. Dla kogoś, kto się leczy, nie jest to pozytywne przesłanie.

Późnozimowy lub wczesnowiosenny kwiat kamelii jest również uważany za pomyślny symbol podczas Księżycowego Nowego Roku i często jest włączany do uroczystości.

8. Goździk (Kānēshon)

W hanakotoba kwiaty goździka symbolizują miłość, wyróżnienie i fascynację. W Japonii czerwone goździki kojarzone są przede wszystkim z miłością rodzinną, co czyni je popularnym prezentem na Dzień Matki. Goździki są jednak uważane za tradycyjny prezent zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj są one wręczane jako prezenty dla małżonków i bliskich członków rodziny.

9. Kwiat wiśni (Sakura)

Kwiaty wiśni są głęboko zakorzenione w japońskiej kulturze. W hanakotoba mają one kilka znaczeń, w tym delikatny i miły. Oznaczają również „przemianę życia”, ponieważ roczny cykl pączkowania, kwitnienia i zimowego spoczynku jest postrzegany jako reprezentacja życia, śmierci i odrodzenia poprzez pory roku.

Ponadto kwiaty wiśni symbolizują piękno i przemoc w Japonii. Cykl życia kwiatu wiśni został porównany do jasnego, ale kolorowego życia wojowników samurajów. Kwiaty wiśni były również używane do ozdabiania samolotów pilotów kamikadze podczas II wojny światowej.

10. Chryzantema (Kigiku i Shiragiku)

Chryzantema to kolejny ważny kwiat w japońskiej kulturze. Ponieważ dziewiątka jest uważana za szczęśliwą liczbę, dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca każdego roku (9 września) Japonia obchodzi Kiku no Sekku (Narodowy Dzień Chryzantem lub Festiwal Szczęścia).

Chociaż istnieje kilka różnych kolorów chryzantem, w hanakotoba dwa kolory mają oficjalnie określone znaczenie:

 • Żółty (Kigiku) – żółta chryzantema oznacza cesarski w hanakotoba.
 • Biały (Shiragiku) – biała chryzantema oznacza prawdę w hanakotoba.

11. Żonkil (Suisen)

W hanakotoba żonkil oznacza szacunek, co czyni go dobrym prezentem dla starszych, przełożonych w pracy lub każdego, komu chcesz przekazać uczucia szacunku. Japońska nazwa kwiatu, suisen, dosłownie tłumaczy się jako „pustelnik nad wodą”.

12. Dalia (Tenjikubotan)

W hanakotoba kwiaty dalii symbolizują dobry gust. Są idealnym prezentem dla każdego, kogo styl chcesz uzupełnić. To sprawia, że są doskonałym prezentem na parapetówkę lub dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem, dekoracją, stylem, a nawet kulinariami.

13. Szarotka (Ēderuwaisu)

W hanakotoba kwiaty szarotki symbolizują siłę lub odwagę. Jest to prawdopodobnie odniesienie do zdolności kwiatu do przetrwania i kwitnienia w jego ekstremalnym środowisku alpejskim, które znajduje się między śnieżnymi wysokościami około 6000 a prawie 10 000 stóp. W Japonii kwiaty szarotki alpejskiej rosną naturalnie na górzystych obszarach Hokkaidō.

14. Erica (Erika)

Erica oznacza samotność w języku hanakotoba. Obejmuje to rośliny z rodzaju Erica, powszechnie określane jako wrzosy lub wrzośce w świecie zachodnim. Mają piękne gałęzie z różowymi kwiatami, które są produkowane w dużych ilościach, dając poczucie spokoju i samotności.

15. Frezja (Furījia)

W hanakotoba kwiaty frezji symbolizują dzieciństwo lub niedojrzałość. Tak więc, chociaż mają piękny zapach, który jest ceniony do stosowania w perfumach, mydłach i świecach, dawanie ich może być odebrane jako zniewaga. Jednak są one również symbolem początku wiosny w Japonii, a na ich cześć odbywa się cały festiwal, Hachijojima Freesia Festival, który odbywa się między 20 marca a 5 kwietnia.

16. Gardenia (Kuchinashi)

W języku hanakotoba gardenia ma dość kuszące znaczenie, sekretną miłość. Sprawia to, że jest to idealny prezent od tajemniczego wielbiciela lub dla partnera, z którym związek nie jest jeszcze jawny. Ponadto gardenia jest używana w tradycjach taoistycznych i buddyjskich ze względu na uspokajający, spokojny zapach emitowany przez białe kwiaty.

17. Hibiskus (Haibīsukasu)

Hibiskus oznacza łagodny w języku hanakotoba. Te kwiaty i rośliny są również często wręczane jako sposób na uhonorowanie gości w Japonii, reprezentując przyjazne i przyjazne zwyczaje tej kultury.

18. Hortensje (Ajisai)

Hortensje oznaczają dumę w hanakotoba. Uważa się, że Japonia jest miejscem pochodzenia kwiatów hortensji, więc te piękne skupiska kwiatów przenikają ten obszar i kulturę. Zazwyczaj zaczynają kwitnąć w czerwcu i reprezentują porę deszczową.

19. Pierwiosnek japoński (Sakurasou)

W języku hanakotoba pierwiosnek japoński oznacza pierwszą miłość, czystość i podziw. W kulturze japońskiej kwiaty te są postrzegane jako czysto pozytywne i są Uważa się nawet, że mogą zwiększać szczęście w miłości, co czyni je odpowiednim prezentem dla każdej osoby na prawie każdą szczęśliwą okazję.

20. Jaśmin (Jasumin)

Kwiaty jaśminu oznaczają w języku hanakotoba wdzięczny lub przyjazny. To znaczenie i ich piękny zapach sprawiają, że krzewy lub kwiaty są miłym, komplementarnym prezentem dla każdego, kto jest pełen wdzięku lub przyjazny. W zodiaku jaśmin jest związany z Rakiem (od 21 czerwca do 22 lipca)

21. Lawenda (Rabendā)

W języku hanakotoba lawenda oznacza wierność i są to idealne kwiaty, które można podarować każdemu, komu chce się przekazać swoją wierność lub poprosić o czyjeś zaufanie. Lawenda jest bardziej kojarzona z basenem Morza Śródziemnego, ale duże pola lawendy można podziwiać w Japonii na wyspie Hokkaidō.

22. Kwiaty lilii (Shirayuri, Sayuri i Oniyuri)

Podobnie jak niektóre inne kwiaty, w hanakotoba różne kolory lilii mają różne znaczenia, a te znaczenia są bardzo różne. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni kolor lilii, jeśli chcesz podarować je w prezencie, aby przypadkowo nie przekazać odbiorcy niewłaściwej wiadomości.

 • Biały (Shirayuri) – w hanakotoba białe lilie oznaczają czystość i niewinność.
 • Pomarańczowe (Sayuri) – w hanakotoba, pomarańczowe lilie oznaczają nienawiść i zemstę.
 • Tygrysia lilia (Oniyuri) – w hanakotoba tygrysie lilie oznaczają bogactwo.

W Japonii pomarańczowe lilie są prawdopodobnie idealnym prezentem dla prawdziwego wroga.

23. Magnolia (Magunoria)

Magnolie oznaczają naturalność w hanakotoba. Drzewa magnolii wytwarzają duże, białe kwiaty w kształcie misy o boskim zapachu. W kulturze japońskiej są one również symbolem miłości do natury, wytrwałości, godności i szlachetności. Magnolie były również powszechnie włączane do bukietów ślubnych w Japonii, jako symbol siły miłości.

24. Morning Glory (Asagao)

W języku hanakotoba kwiaty powoju oznaczają obietnice. W kulturze japońskiej ciemnoniebieskie kwiaty w kształcie trąbki i liściaste pnącza powoju są popularnymi motywami wzorniczymi. Najwcześniejsze przedstawienia pojawiają się na zwojach, grzebieniach, ręcznikach, wachlarzach i kimonach.

25. Piwonia (Botan)

Kwiaty piwonii symbolizują odwagę w hanakotoba i są ogólnie kojarzone z honorem, odwagą i szczęściem. W Japonii piwonia jest często nazywana królem lub królową kwiatów, co może być odniesieniem do imponującego wyglądu dużych, pełnych podwójnych odmian piwonii.

26. Kwiat śliwy (Ume)

W hanakotoba kwiaty śliwy oznaczają lojalność i elegancję. Drzewa śliwy (czasami nazywane japońskimi morelami) kwitną późną wiosną i wczesną zimą. Ponieważ czasami kwitną nawet podczas surowej, mroźnej pogody, są postrzegane jako symbol nadziei i znak końca zimy.

27. Czerwona lilia pajęcza (Higanbana lub Manjushage)

W hanakotoba czerwona lilia pająk ma kilka znaczeń, a wszystkie z nich są dość smutne. Obejmują one porzucenie, nigdy więcej się nie spotkać i utraconą pamięć. Jednak nazwa manjushage tłumaczy się jako „kwiat z niebios” i uważa się, że jest to znak, że wkrótce nadejdzie uroczysta okazja.

28. Róże (Benibara, Bara, Kiiroibara i Kiiroibara)

Na całym świecie róże są kwiatami o symbolicznym znaczeniu. Tak jak każdy kolor róży ma swoje unikalne znaczenie w w zachodnim języku kwiatów, różne kolory róż mają również różne znaczenia w japońskim hanakotoba. Wspólną cechą tych języków kwiatów rozwiniętych na przeciwległych półkulach jest to, że róże są kojarzone z różnymi rodzajami lub elementami miłości.

 • Czerwony (Benibara) – miłość lub zakochanie
 • Biała (Bara) – oddanie, niewinność lub cisza
 • Żółta (Kiiroibara) – zazdrość
 • Różowy (Kiiroibara) – zaufanie, pewność siebie i szczęście

29. Święty lotos (Renge)

W hanakotoba lotos oznacza czystość lub „z dala od ukochanej”. W japońskiej kulturze symbolika lotosu wykracza daleko poza hanakotoba. Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechny symbol czystości, a także oświecenia w tradycji buddyjskiej. To symboliczne znaczenie odnosi się do faktu, że lotos unosi się z brudnej, błotnistej wody, aby wytworzyć oszałamiająco piękny, biały kwiat.

30. Słonecznik (Himawari)

W hanakotoba słoneczniki oznaczają blask, szacunek i namiętną miłość. W Japonii słoneczniki są również symbolem powrotu do zdrowia i nadziei, a ich święto obchodzone jest co roku podczas Himawari Matsuri (Festiwalu Słoneczników) w Kitanakagusuku na Okinawie.

31. Słodki groszek (Suītopī)

W hanakotoba kwiaty groszku oznaczają pożegnanie. Słodki groszek nie pochodzi z Japonii i został wprowadzony dopiero na początku XX wieku, więc jego symboliczne znaczenie nie jest zbyt głębokie. Chociaż stanowią przemyślany prezent pożegnalny lub pożegnalny, mają piękny zapach i nadają się do włączenia do niemal każdej kompozycji kwiatowej.

32. Tulipan (Chūrippu)

W hanakotoba czerwone tulipany oznaczają zaufanie, dobroczynność i popularność lub sławę, a żółte tulipany oznaczają jednostronną miłość. Znaczenia te znacznie różnią się od zachodniej symboliki tulipana, która oznacza wieczną miłość (czerwony) i radość (żółty). W Japonii podarowanie czerwonych tulipanów jest równoznaczne z życzeniem komuś sławy i popularności, a podarowanie żółtych tulipanów może być wykorzystane jako łaskawy sposób – o ile dana osoba jest zaznajomiona ze znaczeniem kwiatów hanakotoba – na poinformowanie kogoś, kogo kochasz, że rozumiesz, że nie czuje tego samego (lub na odwrót).

33. Fiolet (Sumire)

Fiołki oznaczają uczciwość w hanakotoba. W Japonii są powszechnie uprawiane w ogrodach i wzdłuż ścian, a fiołki są często wręczane jako prezent w dowód uznania lub miłości, ponieważ wyrażają szczerość.

34. Wisteria (Fuji)

W hanakotoba, wisteria oznacza powitanie i niezłomność. Pnącza glicynii wytwarzają duże skupiska fioletowych kwiatów i są częstym motywem na kimonach i kanzashi. Kwiaty glicynii były również kiedyś silnie kojarzone ze szlachtą w Japonii, ponieważ tylko klasa wyższa mogła (lub mogła sobie pozwolić na noszenie koloru fioletowego).

35. Cynia (Hyakunichisou)

W hanakotoba kwiaty cynii oznaczają lojalność. W kulturach zachodnich ich symboliczne znaczenie jest również związane z lojalnością, ponieważ reprezentują przyjaźń, romantyczną miłość i ponowne spotkania między przyjaciółmi – a nie można mieć przyjaźni ani miłości bez lojalności.

Ostatnie słowo

Hanakotoba to bogata i zabawna tradycja do studiowania i praktykowania, która dodaje dodatkowy element przyjemności i znaczenia do sztuki projektowania kwiatów. Wybierając kwiaty do uczczenia ważnego wydarzenia, okazania szacunku podczas ponurej okazji lub doAby udekorować swój dom lub biuro, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kontekst kulturowy i wybrać kwiaty, które są odpowiednie na daną okazję lub które mogą wnieść pozytywne symboliczne znaczenie do Twojego życia.

W Japonii ludzie są zazwyczaj najbardziej zaznajomieni z symbolicznymi znaczeniami przypisywanymi w ramach tradycji hanakotoba. W świecie zachodnim ludzie są zazwyczaj bardziej zaznajomieni z tradycyjnymi symbolicznymi znaczeniami przypisywanymi przez wiktoriański język kwiatów. Przed wyborem kwiatów lub projektu kwiatowego, poświęć trochę czasu na sprawdzenie symbolicznych znaczeń związanych z kwiatami, które są w nim zawarte, aby mieć pewność, że wybierasz projekt, który wysyła właściwą wiadomość do odbiorcy lub przekazuje odpowiedni sentyment na daną okazję.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i profesjonalnie szkolił się w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę