ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Znaczenie kwiatu konwalii w języku kwiatów

Bogate w symboliczne znaczenie kwiaty konwalii pojawiają się w sztuce, literaturze, tradycjach religijnych i wiosennych uroczystościach. Dzięki delikatnym kwiatom konwalie są idealne do świętowania ślubów i majowych urodzin, a także do żegnania bliskich. Co ciekawe, był to również ulubiony kwiat zmarłej królowej Elżbiety II. W tym przewodniku przedstawię wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu kwiatu konwalii, jego historii i pochodzeniu, zastosowaniach i zaletach oraz znaczeniu kulturowym na całym świecie.

Znaczenie kwiatu konwalii – najważniejsze informacje

Kwiaty konwalii symbolizują szczęście i radość, czystość, niewinność, pokorę, młodość i dyskrecję w języku kwiatów. Mają również symboliczne znaczenie kulturowe w europejskich obchodach wiosennych i tradycjach chrześcijańskich na całym świecie.

Znaczenie etymologiczne

Convallaria majalis pochodzi od łacińskich słów oznaczających „dolinę” i „maj”. Nazwa zwyczajowa „lilia” pochodzi od pierwotnej klasyfikacji rośliny jako członka rodziny lilii, a nie szparagów.

Kulturowe znaczenie kwiatów konwalii majowej

W zależności od czasu i miejsca w historii, można znaleźć odniesienia do kwiatów konwalii i ich symbolicznego znaczenia w kulturach na całym świecie.

Współczesne znaczenie i symbolika kolorów kwiatów konwalii

Najczęściej kwiaty konwalii kwitną w ostrej bieli, a wszystkie kwiaty konwalii przyjmują symbolikę białych konwalii.

Jednak gatunek konwalii Convallaria majalis var. rosea kwitnie kwiatami, które rumienią się w delikatnym odcieniu jasnoróżowym lub jasnofioletowym. Kwiaty te mają dodatkowe znaczenie symboliczne ze względu na ich różne kolory.

Znaczenie kwiatu białej konwalii:

Co najważniejsze, białe kwiaty konwalii reprezentują szczęście i powrót do radości. Symbolizują również czystość, szczerość, młodość, pokorę i dyskrecję. Biorąc pod uwagę ich znaczenie kulturowe na całym świecie w całej historii, białe kwiaty konwalii mają niezliczone dodatkowe znaczenia symboliczne.

Znaczenie kwiatu różowej konwalii:

W kwiatach różowy może reprezentować miłość, kobiecość, współczucie, podziw i zrozumienie.

Fioletowy kwiat konwalii Znaczenie:

Oprócz symbolizowania królewskości i rzadkości, fioletowe kwiaty konwalii symbolizują również pasję, godność, osiągnięcia, dumę i sukces.

Konwalia w mitach i folklorze

Kwiaty konwalii mają bogatą tradycję w mitologii i podaniach ludowych na całym świecie.

Starożytna Grecja i Rzym

W starożytnej mitologii greckiej i rzymskiej mówi się, że bóg Apollo stworzył konwalie, aby pokryć dywanem obszar Montparnasse, aby jego nimfy miały miękką i słodko pachnącą okrywę do chodzenia. Stąd konwalia wzięła jedną ze swoich popularnych nazw – Apollinaris.

Serbia

W Serbii konwalia nazywana jest kwiatem świętego Jerzego (Djurdjevak) i jest zbierana w dniu święta świętego Jerzego. Następnie ludzie dekorują swoje domy i ozdabiają się kwiatami, aby przynieść szczęście, płodność i dobrobyt swoim ludziom, zwierzętom gospodarskim i uprawom.

May Day in FFrancji, Europy i innych części świata zachodniego

W 1561 roku król Karol IX otrzymał kwiaty konwalii w prezencie na szczęście z okazji 1 maja. Każdego kolejnego roku kontynuował tę tradycję, wręczając bukiety konwalii kobietom na swoim dworze na szczęście.

Dziś mieszkańcy Francji nadal szanują tę tradycję, a kwiaty konwalii są noszone, używane jako dekoracja i można je kupić na straganach z kwiatami wszędzie, aby świętować nadejście wiosny z pomyślnością.

Tradycja ta jest również honorowana w innych krajach europejskich. Na przykład konwalia jest również używana podczas obchodów gaelickiego święta majowego Beltane.

Narodowy kwiat Finlandii

Konwalia jest narodowym kwiatem Finlandii. Reprezentuje naturalne piękno kraju i związek z nordyckim krajobrazem i jest często postrzegana jako symbol nadejścia wiosny.

Podczas popularnych festiwali w środku lata (znanych jako Juhannus w języku fińskim), uroczystości często obejmują dekorowanie i ozdabianie domów, saun i obszarów świątecznych konwaliami wraz z innymi lokalnymi kwiatami i gałęziami brzozy.

Podobnie jak w wielu innych kulturach, konwalia symbolizuje czystość, świeżość i odrodzenie. Odzwierciedla nieskazitelną naturę kraju i odporność jego mieszkańców.

Konwalia w wiktoriańskim języku kwiatów

W tradycji wiktoriańskiego języka kwiatów, dominującej formy komunikacji i symboliki w literaturze i sztuce tworzonej w epoce, konwalia reprezentowała słodycz, pokorę i łzy Matki Boskiej.

Kwiaty konwalii i astrologia

Osoby spod znaku zodiaku Bliźniąt są elastyczne, ciekawe i bystre. Reprezentują je dwa symbole: bliźnięta i planeta Merkury. Bliźnięta są delikatne, ale stanowcze, gdy muszą być, co czyni je doskonałymi komunikatorami.

Elastyczny, ale łagodny duch Bliźniąt sprawia, że konwalia jest idealnym kwiatem dla tej grupy. Zazwyczaj kwiat ten reprezentuje czystość, słodycz i niewinność. Jest to mały kwiat w kształcie dzwonu, który może oznaczać nadzieję i nowe początki.

Konwalia na weselach

Legenda głosi, że słodki zapach konwalii pomaga zwabić słowiki do ich partnerów. To sprawiło, że kwiat ten stał się popularnym wyborem do bukietów ślubnych, a wiele panien młodych nosi go jako piąty element szczęścia na liście „coś starego, coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego”.

W Holandii nowożeńcy sadzą konwalie w swoich ogrodach, aby przyniosły szczęście i pomogły odnowić ich miłość przez lata.

Konwalia w duchowości, religii i pogrzebach

Konwalia zajmuje ważne miejsce w tradycjach chrześcijańskich. Kwiat ten jest kilkakrotnie wspominany w Biblii, najczęściej w Pieśni nad Pieśniami Salomona. Często kojarzony jest z powtórnym przyjściem Chrystusa, jako symbol nadziei.

Ze swoimi białymi, zwisającymi kwiatami, konwalia jest często uważana za symbol łez. Reprezentują one łzy wypłakane przez Ewę po wygnaniu z ogrodu Eden i łzy Jakuba.

Najczęściej kwiaty te reprezentują łzy Maryi Dziewicy wylane podczas ukrzyżowania Chrystusa, o których mówi się, że wyrosły z kwiatów konwalii.Tutaj spadły na ziemię u stóp krzyża. Stąd wzięła się potoczna nazwa „Łzy Matki Bożej” lub „Łzy Maryi” dla kwiatów konwalii.

Ze względu na ich związek z majem i Maryją, majowe ceremonie koronacyjne są często obchodzone w majówkę, a figury maryjne są koronowane wieńcami z konwalii.

Biorąc pod uwagę silne skojarzenie tego kwiatu ze łzami i żałobą, konwalie są popularnym elementem bukietów żałobnych i pogrzebowych.

Konwalie w sztuce i literaturze

Te delikatne kwiaty często pojawiają się w sztuce i literaturze, bogate w symboliczne znaczenie. Impresjonistyczny malarz ludowy Marc Chagall umieścił je na swoim obrazie ” Konwalie” z 1916 roku. Kwiaty te mają również duże znaczenie symboliczne w wierszu „The Lily of the Valley” Paula Laurence’a Dunbara.

Odpowiednie okazje do wręczenia kwiatów konwalii

Convallaria majalis to z łaciny „konwalia majowa”, co sprawia, że konwalia jest oficjalnym kwiatem narodzin maja i świętowania specjalnych okazji w maju.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kwiatów konwalii:

W jakich regionach występują kwiaty konwalii?

Konwalia pochodzi z umiarkowanych regionów Europy i Azji i stała się gatunkiem inwazyjnym w Ameryce Północnej.

Kiedy konwalie są w sezonie?

Konwalie kwitną wiosną i latem.

Jakie są główne zastosowania i zalety kwiatów konwalii?

Ze względu na swoją ekstremalną toksyczność, konwalia nie ma znanych zastosowań leczniczych ani kulinarnych.

Konwalia jest wykorzystywana przede wszystkim do celów ozdobnych. Jest jednak również ceniona za swój zapach, dzięki czemu jest popularna w produkcji perfum i silnie przyciąga zapylacze.

Jak pachną kwiaty konwalii?

Kwiaty konwalii mają silny, słodki zapach, który jest często naśladowany w perfumach.

Dlaczego nazywa się to konwalią?

Convallaria majalis została początkowo umieszczona w rodzinie lilii, a później przeniesiona do rodziny szparagów, dlatego też jest określana jako lilia. W języku łacińskim „convallis” oznacza „dolinę” – stąd dolinowa część nazwy rośliny.

Czy kwiaty konwalii powracają co roku?

Kwiaty konwalii są bylinami, co oznacza, że powracają każdego roku.

Czy kwiaty konwalii są łatwe w uprawie domowej?

Konwalie są łatwe w uprawie, o ile nie otrzymują zbyt dużo światła słonecznego.

Piękne kwiaty i silna symbolika

Te delikatne kwiaty i ich bogate znaczenie symboliczne można z łatwością wykorzystać w przydomowym ogrodzie lub jako bukiet kwiatów na majówkę.

Przewodnik po kwiatach i roślinach Petal Republic:

Odkryj świat kwiatów i roślin dzięki kompleksowym przewodnikom Petal Republic po różach, kardynałach, cyprysach, kalinie, oleandrze, akacji, rumianku, krowiance, mniszku lekarskim, auriculi, ambrozji, glistniku, liliach, irysach, tulipanach, storczykach, goździkach, gerberach daisi.i piwonie, mieczyki, koniczyny, ogóreczniki i piwonie.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i profesjonalnie szkolił się w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

Symbolika kwiatów anemonu: Eksploracja kolorów i znaczeń

Kwiaty

Domowa pielęgnacja storczyków Phalaenopsis: Przewodnik dla początkujących krok po kroku

Kwiaty

Porady ekspertów dotyczące pielęgnacji storczyków Monkey Face: Przewodnik ogrodnika domowego

Kwiaty

Od mitu do nowoczesności: Trwała symbolika orchidei Lady's Slipper

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę