ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Istnieje wiele naturalnych ziół, które mogą pomóc zmniejszyć i zapobiec wzdęciom.

W tym artykule dokonamy przeglądu potencjalnych przyczyn wzdęć i 8 najlepszych ziół na wzdęcia.

Przegląd:

Według doniesień, ponad 100 milionów wizyt ambulatoryjnych rocznie w Stanach Zjednoczonych jest spowodowanych dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Badanie przeprowadzone w 2018 r. wykazało, że najczęściej zgłaszanymi objawami żołądkowo-jelitowymi (GI) były zgaga/refluks (30,9%), ból brzucha (24,8%), wzdęcia (20,6%), biegunka (20,2%) i zaparcia (19,7%).

Wzdęcia mogą występować z wielu różnych powodów. Może to być objaw związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Mogą wynikać z problemów trawiennych lub schorzeń, takich jak niestrawność, wzdęcia, zespół jelita drażliwego (IBS) lub przerost bakterii jelita cienkiego (SIBO), lub z nietolerancji pokarmowej, nadwrażliwości lub alergii.

Zbyt szybkie picie lub jedzenie, spożywanie dużych posiłków lub niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do wzdęć. Poziom stresu może również wpływać na przewód pokarmowy; wysoki poziom stresu może mieć negatywny wpływ na trawienie i powodować wzdęcia.

Najlepsze zioła na wzdęcia:

Poniżej znajdują się niektóre z najlepszych, popartych badaniami ziół na wzdęcia.

1. Imbir

Imbir (lub Zingiber officinale) to zioło, które od wieków jest stosowane w medycynie i jako przyprawa do gotowania. Ma stymulujące, rozgrzewające działanie i jest stosowany głównie w celu wsparcia układu trawiennego, a także zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.

Imbir ma działanie wiatropędne na układ trawienny, pomagając zmniejszyć wzdęcia, skurcze, gazy i niestrawność.

Badania wykazały, że suplementacja imbiru może pomóc zmniejszyć wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności i ból brzucha u osób cierpiących na niestrawność.

Imbir wykazał działanie chroniące żołądek u osób z niestrawnością i H. pylori, pomagając zmniejszyć uczucie pełności, nudności, odbijanie i ból.

Wykazano również, że imbir pomaga w zaparciach, nudnościach, wzdęciach i bólach brzucha.

Dalsze badania wskazują, że imbir jest skutecznym środkiem tonizującym żołądek w przypadku problemów z trawieniem.

Badanie kliniczne z użyciem Prodigest®, standaryzowanego ekstraktu z imbiru i karczocha, wykazało pozytywny wpływ na trawienie. Naukowcy stwierdzili, że „karczoch uzupełnia działanie imbiru, ponieważ imbir działa na żołądek, a karczoch na jelito cienkie”. Prodigest® wykazał poprawę w zakresie objawów niestrawności, takich jak wzdęcia, nudności i ból.

Niemiecka Komisja E popiera stosowanie korzenia imbiru w niestrawności i chorobie lokomocyjnej.

Podsumowanie:

Imbir jest uważany za korzystne zioło wspomagające układ trawienny poprzez zmniejszanie takich dolegliwości jak wzdęcia, ból i stany zapalne.

2. Goryczka

Goryczka (lub Gentiana lutea) to gorzkie zioło, które było stosowane w celu złagodzenia stresu żołądkowo-jelitowego.

Gorzkie zioła były stosowane w medycynie od wieków jako sposób na pobudzenie trawienia, złagodzenie różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych i leczenie chorób przewodu pokarmowego, a także regulację poziomu cukru we krwi.

Co więcej, gorzkie zioła wspierają układ trawienny na wiele sposobów, w tym zwiększając produkcję śliny, stymulację nerwu błędnego, diwydzieliny trawienne (receptory goryczy w jelitach), zwiększając apetyt i poprawiając krążenie krwi w jelitach.

Ze względu na gorzkie związki goryczki, zioło to może pomóc stymulować uwalnianie soków trawiennych, co pomaga w rozkładaniu pokarmu i łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność i wzdęcia.

Niemiecka Komisja E zatwierdziła stosowanie korzenia goryczki w przypadku zaburzeń trawienia, w tym utraty apetytu, pełności i wzdęć.

Podsumowanie:

Goryczka to gorzkie zioło, które łagodzi różne objawy dolegliwości żołądkowo-jelitowych, w tym problemy trawienne i wzdęcia.

3. Piołun

Piołun (lub Artemisia absinthium) to kolejne gorzkie zioło, które jest powszechnie stosowane w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Piołun był stosowany w leczeniu zapalenia żołądka, niestrawności, wzdęć i bólu żołądka.

Jako gorzkie zioło, zioło to może pomóc w uwolnieniu soków trawiennych, co może poprawić ogólne trawienie i zmniejszyć wzdęcia.

Niemiecka Komisja E zatwierdziła stosowanie piołunu w leczeniu utraty apetytu, niestrawności i dyskinezy dróg żółciowych (zaburzenia pęcherzyka żółciowego).

Podsumowanie:

Piołun jest powszechnie stosowany w celu wspierania zdrowia przewodu pokarmowego poprzez wspomaganie trawienia i zmniejszanie wzdęć.

4. Liść mniszka lekarskiego

Mniszek lekar ski (lub Taraxacum officinale) to wieloletnie zioło, powszechnie postrzegane jako chwast. Roślina ta jest bogatym źródłem kilku składników odżywczych, pomaga w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i działa moczopędnie.

Badania wykazały, że ze względu na działanie moczopędne liści mniszka lekarskiego, może on pomóc zwiększyć wydalanie moczu, co może pomóc zmniejszyć retencję wody i wzdęcia.

Więcej badań wskazuje, że roślina ta ma silne właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Naukowcy wyjaśniają, że ze względu na wysoką zawartość potasu w roślinie, może to pomóc zasygnalizować organizmowi wypłukanie nadmiaru sodu, co może prowadzić do zmniejszenia wzdęć.

Niemiecka Komisja E donosi o stosowaniu liści mniszka lekarskiego w przypadku utraty apetytu, niestrawności, uczucia pełności i wzdęć.

Podsumowanie:

Uważa się, że mniszek lekarski korzystnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego i wzdęcia dzięki swoim właściwościom moczopędnym i przeciwzapalnym.

5. Koper włoski

Koper włoski (lub Foeniculum vulgare) to starożytne zioło lecznicze stosowane w celu poprawy wielu dolegliwości trawiennych.

Badania wykazały, że nasiona kopru włoskiego skutecznie łagodzą objawy niestrawności, w tym wzdęcia i nudności.

Koper włoski działa jako środek wiatropędny, łagodząc gazy, jako środek moczopędny, aby pozbyć się retencji wody oraz jako środek przeciwskurczowy, aby rozluźnić mięśnie żołądka, co wspomaga trawienie i wzdęcia.

Niemiecka Komisja E promuje stosowanie nasion kopru włoskiego w przypadku niestrawności, łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, pełności i wzdęć.

Podsumowanie:

Koper włoski może zmniejszać różne objawy związane z niestrawnością i dyskomfortem żołądkowo-jelitowym.

6. Kminek

Kminek zwyczajny (lub Carum carvi) to roślina lecznicza pochodząca z Europy, Azji i Afryki. Nasiona tej rośliny są często stosowane w leczeniu niestrawności i niestrawności. inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Badanie oceniające połączenie olejku kminkowego i olejku z liści mięty pieprzowej wykazało poprawę w zakresie bólu brzucha i dyskomfortu związanego z niestrawnością.

Przegląd kilku badań z wykorzystaniem tej samej kombinacji ziół wykazał znaczną poprawę w dolegliwościach trawiennych, takich jak niestrawność, zespół jelita drażliwego i zakażenie H. pylori. Największą poprawę odnotowano w przypadku wzdęć, bólu brzucha, wzdęć i uczucia pełności.

Niemiecka Komisja E odnotowuje stosowanie nasion kminku w przypadku niestrawności, takich jak łagodne schorzenia przewodu pokarmowego, wzdęcia i uczucie pełności.

Podsumowanie:

Kminek jest uważany za zioło przydatne w zmniejszaniu bólu związanego z niestrawnością i bólem brzucha.

7. Balsam cytrynowy

Melisa lekarska (lub Melissa officinalis) to zioło, które może być stosowane w celu zmniejszenia objawów żołądkowo-jelitowych oraz złagodzenia niepokoju i stresu.

W badaniu wykorzystano połączenie melisy, mięty zielonej i kolendry w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit (IBD) i odnotowano zmniejszenie częstotliwości i nasilenia epizodów wzdęć, a także mniejszy ból.

Liczne badania wykazały, że melisa może zmniejszać niepokój i stres. Może to ostatecznie poprawić ogólne trawienie i zdrowie jelit ze względu na silne połączenie mózgu i jelit.

Niemiecka Komisja E wskazuje, że melisa może być stosowana w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Podsumowanie:

Melisa może wspierać zdrowe trawienie poprzez zmniejszenie dyskomfortu żołądkowo-jelitowego i poziomu stresu.

8. Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna (lub Urtica dioica) jest często postrzegana jako chwast, choć jest stosowana w medycynie od tysięcy lat. Roślina ta ma wiele zalet zdrowotnych ze względu na bogatą zawartość witamin i minerałów.

Badania pokazują, że pokrzywa może pomóc złagodzić typowe objawy PMS, w tym wzdęcia, skurcze i nadmierne krwawienie, ze względu na jej właściwości ściągające.

Roślina ta działa również jako środek moczopędny, pomagając wypłukać nadmiar wody, co może poprawić retencję wody.

Podsumowanie:

Liczne składniki odżywcze znajdujące się w pokrzywie mogą łagodzić objawy dyskomfortu w jamie brzusznej i problemy trawienne.

Wnioski:

Wzdęcia są uciążliwym objawem związanym z wieloma różnymi schorzeniami. Istnieje wiele ziół, które mogą pomóc w zwalczaniu wzdęć. Aby sprawdzić, co może być winowajcą lub główną przyczyną wzdęć, najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem i/lub licencjonowanym dietetykiem.

Jak zawsze, zaleca się skonsultowanie z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia przed dodaniem jakichkolwiek nowych ziół lub suplementów do swojego schematu, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz leki.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę