ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Jako grupa, rośliny z rodziny gorczycowatych (Brassicaceae) są roślinami chłodnymi, dobrze rosnącymi wczesną wiosną, kwitnącymi w miarę ocieplania się temperatury i wysiewającymi nasiona w upalne lato. Znane musztardy to kapusta (Brassicaoleracea), brokuły(Brassica oleracea) i sama musztarda (musztardy to gatunki Brassica, Rhamphospermum i Sinapsis). Te jadalne rośliny z rodziny gorczycy zostały udomowione w Eurazji i stanowią niewielki wybór z ponad 3700 gatunków na całym świecie. W Ameryce Północnej występują 634 rodzime gatunki z rodziny gorczycowatych. Występuje tam również ponad 100 egzotycznych gatunków gorczycy.

Flixweed, Descuriania sophia

roślina, o której jest ten blog

Znacznie łatwiej jest dostrzec egzotyczne gorczyce, ponieważ są one chwastami i mają tendencję do pojawiania się wzdłuż poboczy dróg i na zakłóconych obszarach.

Ale trudno je od siebie odróżnić!

Członkowie gorczycy są stosunkowo łatwi do rozpoznania. Oprócz kwitnienia wiosną, prawie wszystkie mają cztery płatki w układzie krzyżowym. Alternatywna nazwa rodziny to Cruciferae, nawiązująca do tego krzyżowego kształtu kwiatów. Większość musztard ma żółte kwiaty, niektóre mają białe kwiaty, a mniejszość jest niebiesko-fioletowa. Kształt kwiatów nie jest więc pomocny, a kolor kwiatów pomoże zidentyfikować tylko jeden lub dwa gatunki. Musztardy mają różnorodne i interesujące strąki nasion, pomocne w identyfikacji, jeśli roślina ma nasiona. Klucz w Ackerfield’s Flora of Colorado zaczyna się od rodzaju włosków na roślinie. Musisz więc mieć roślinę, chyba że zdjęcie było bardzo zbliżone i szczegółowe.

Rakieta Dame’a, Hesperis matronalis, stosunkowo łatwa do zidentyfikowania–
ze względu na kolor kwiatów – ale inwazyjna egzotyczna gorczyca

Mimo to, można opracować nazwy musztard po jednym gatunku na raz. Kolorado ma 137 rodzimych gorczyc i 50 introdukowanych. Jest wiele do nauczenia się.

Flixweed, Descurainia sophia
nieco ponad 2′ wysokości

Oto flixweed, zwany także musztardą wrotyczową i sofią ziołową, Descurainia sophia, zachwaszczona musztarda z Europy. Pojawiła się wzdłuż ścieżki na moim podwórku, co sugeruje, że była egzotyczna i przyniesiona na butach. Jest niewielka, a jej liście są pierzaste. Drobno podzielone liście różnią się od wielu innych żółtych musztard, co pozwoliło mi dostrzec ją w książkach o chwastach. Następnie sięgnąłem po bardziej techniczne prace, aby porównać szczegóły, upewnić się, że to ten gatunek, a nie blisko spokrewniony.

Flixweed okazuje się być całkiem interesujący. Pojawił się w Ameryce Północnej, prawdopodobnie w zbożu, ponad 200 lat temu i obecnie występuje na całym kontynencie, w tym na północ od Kanady i na południe od Meksyku, z wyjątkiem, co ciekawe, Alabamy i Florydy. Rodzaj Descurainia obejmuje osiem gatunków północnoamerykańskich, wszystkie rodzime z wyjątkiem tego. Ackerfield podaje gorczycę wrotyczową jako nazwę zwyczajową wszystkich rodzimych gatunków i nazywa D. sophia flixweed. Baza danych USDA Plants nazywa wszystkie rodzime gatunki musztardą wrotyczową, a ten egzotyczny – sophia herb.

Flixweed, Descurainia sophia

Descurainia honoruje francuskiego botanika Francois Descourain (1658-1740). Sophia to po grecku mądrość. W tym przypadku został on prawdopodobnie włączony jako epitet gatunkowy, ponieważ roślina ta była kiedyś nazywana Sophia multifida, a więc w języku greckim oznacza mądrość.Botanik, który przeniósł ją do Descurainia , zachował nazwę sophia. Nazywając ją pierwotnie Sophia , Linneusz przekształcił nazwę zwyczajową w nazwę naukową, ponieważ w wielu częściach Europy roślina ta była nazywana ziołem sophia.

Trzy nazwy zwyczajowe, flixweed, gorczyca wrotyczowa i ziele sophia, wydają się być używane w równym stopniu, więc jeśli szukasz tej rośliny, wypróbuj wszystkie trzy.

Flixweed był używany jako żywność i lek w Europie, a od czasu jego przybycia do Ameryki Północnej przez wieki. Liście są spożywane po ugotowaniu i są smaczniejsze, gdy są młode. Nasiona są szczególnie przydatne, zbierane i mielone na mąkę lub mieszane z mąką do wypieku chleba lub jako zagęszczacz. Nasiona były również wykorzystywane do produkcji tradycyjnych letnich napojów w Iranie i innych krajach. Są jadalne na surowo lub po ugotowaniu. Nasiona można zastąpić komercyjną musztardą lub kiełkować i spożywać wszędzie tam, gdzie używa się kiełków.

Podzielone liście flixweed, Descurainia sophia

Zioło sophia ma długą historię zastosowań leczniczych. Stosowano ją przy zaparciach, hemerrhoidach, impotencji, obrzękach, problemach z górnymi drogami oddechowymi, od chrypki i bólu gardła po astmę, a także przy wielu innych dolegliwościach. Niedawny przegląd (Nimrouzi i Zarshenas, patrz Referencje) znalazł poparcie dla działania przeciwzapalnego, przeciwutleniającego i przeciwbólowego, a także działania przeciwrobacze (wypędza robaki), ale napisał, że inne twierdzenia pozostają niesprawdzone. Wydaje się być skutecznym środkiem leczniczym, co sugeruje, że powinien być spożywany z umiarem.

Flixweed, Descurainia sophia

Jest to ładna roślina o raczej małych kwiatach, które, ponieważ są skupione, są dość widoczne. Rozprzestrzenia się agresywnie przez nasiona, ale jest jadalna i lecznicza. Rodzima gorczyca wrotyczowa była szeroko stosowana przez rdzennych Amerykanów i osadników jako pożywienie i lekarstwo przez wieki w bardzo podobny sposób, w jaki stosuje się flixweed. Zalecam odradzanie tej egzotycznej chwastowatej rośliny na rzecz jej rodzimych krewnych. Ale flixweed jest tak rozpowszechniony, że prawdopodobnie pozostanie w Ameryce Północnej (a właściwie na całym świecie).

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Ackerfield, J. 2023. Flora Kolorado. 2nd edition. BRIT Press, Fort Worth, Teksas.

Tansymustard pospolity. Descurainia sophia (L.) Webb ex Prantl. nie podano daty łącze Montana Plant Life (dostęp 5/8/24).

Nimrouzi, M. i M. M. Zarshenas. 2016. Fitochemiczne i farmakologiczne aspekty Descurainia sophia Webb ex Prantl: nowoczesne i tradycyjne zastosowania. Avicenna J. Phytomed. 6(3): 266-272. link (dostęp 5/10/24).

Whitson, T. D. editor. 1992. Weeds of the West. Western Weed Science Society. Newark, Kalifornia.

Kathy Keeler

Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę