ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

7 zalet owsa mlecznego: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Mleczny owies od tysiącleci stanowi podstawę żywieniową i leczniczą.

Mleczny owies to silny, niedojrzały strąk rośliny owsa, jednak cała roślina jest uważana za leczniczą, a dojrzały owies jest wykorzystywany w kuchni kulinarnej.

Tradycyjnie mleczny owies był stosowany w przypadku wyczerpania układu nerwowego, słabego serca i w celu złagodzenia napięcia w ciele.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym mlecznego owsa, jego bezpieczeństwu i historii.

Czym jest mleczny owies?

Mleczny owies to niedojrzałe strąki nasion rośliny owsa. Po ściśnięciu rośliny te wydzielają „mleczny” sok.

Naukowa nazwa owsa mlecznego to Avena sativa/. Roślina owsa jest uważana za starożytne zboże jednoroczne i jedną z najstarszych upraw ludzkiej cywilizacji. Roślina ta należy do rodziny Poaceae, czyli „kwitnących traw”.

Chociaż nazwa ta odnosi się również do całej rośliny owsa, owies mleczny jest najbardziej leczniczą częścią rośliny ze względu na jego mleczny sok.

Zielone mleczne wierzchołki, nasiona (owies) i łodygi były wykorzystywane w wielu starożytnych systemach medycznych na całym świecie. Mleczne wierzchołki i łodygi były stosowane w medycynie, a nasiona lub owies stały się podstawą kulinarną ze względu na zawartość błonnika i składników odżywczych.

W tradycyjnej medycynie mleczny owies jest stosowany jako nalewka wspomagająca zdrowie serca, wspierająca układ nerwowy i poprawiająca poziom energii. Przekazy medyczne sugerują również, że mleczny owies był stosowany jako lekarstwo na uzależnienie od opium i tytoniu.

Współczesne badania pokazują, że właściwości przeciwzapalne, kardioprotekcyjne i przeciwutleniające owsa mlecznego można przypisać jego różnym związkom fenolowym. Obecność triterpenów w mlecznym owsie może być odpowiedzialna za jego właściwości poprawiające funkcje poznawcze.

Różne badania kliniczne, badania na zwierzętach i badania laboratoryjne oraz tradycyjne przekazy podsumowują liczne korzyści płynące z mlecznego owsa.

Korzyści zdrowotne mlecznego owsa:

Korzyści płynące ze spożywania owsa mlecznego zaobserwowano w badaniach na ludziach, zwierzętach i badaniach laboratoryjnych.

Poniżej znajdują się najważniejsze badania poparte badaniami i relacje ekspertów od profesjonalnych zielarzy, które opisują korzyści płynące z mlecznego owsa i jego aktywnych składników.

1. Może poprawiać funkcje poznawcze

Dowody wskazują, że mleczny owies wykazuje obiecujące działanie poprawiające funkcje poznawcze.

Zdrowie mózgu jest niezbędne do utrzymania pamięci, uczenia się, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia i przechowywania informacji. Dbanie o zdrowie mózgu może zapobiegać związanym z wiekiem chorobom neurodegeneracyjnym, zaburzeniom nastroju i może wpływać na funkcje poznawcze i przywoływanie pamięci.

Badanie przeprowadzone na zdrowych osobach dorosłych wykazało, że ekstrakt z mlecznych nasion poprawia funkcje poznawcze i reguluje reakcję na stres. Wykazano, że ekstrakt poprawia pamięć roboczą i zdolność do wielozadaniowości.

Inne badanie wykazało, że mleczna formuła owsa Neuravena® poprawiła czas wykonywania zadań, rozwiązywanie problemów, przywoływanie pamięci i pamięć roboczą u dorosłych w średnim wieku.

W innym badaniu dotyczącym preparatu Neuravena® naukowcy zaobserwowali, że pomógł on poprawić szybkość przetwarzania, uwagę i funkcje wykonawcze u zdrowych uczestników w średnim wieku. Preparat zapobiegał również zmęczeniu podczas wykonywania zadań.

Przegląd badań nad mlecznym owsem i ogólnie rośliną owsa wspomina, że roślina ta poprawia sprawność umysłową, uczenie się i czujność.

Summary:

Badania kliniczne na ludziach wskazują, że mleczny owies może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze, poprawiając pamięć i sprawność umysłową.

2. Może wspierać układ nerwowy

Szanowani zielarze i tradycyjne przekazy twierdzą, że mleczny owies korzystnie wpływa na układ nerwowy i ma obiecujący potencjał jako zioło na wyczerpanie nerwowe, lęk i depresję.

Lęk i depresja są uważane za zaburzenia zdrowia psychicznego, które wpływają na układ nerwowy. Oba stany wpływają na nastrój i zachowanie i często wywołują objawy, takie jak zmęczenie, niski poziom energii i problemy ze snem.

Recenzja mlecznego owsa wspomina, że zioło to wspomaga wyczerpanie układu nerwowego i może być stosowane jako środek pobudzający nerwy.

W swoim ziołowym tekście Medical Herbalism(2003), zielarz David Hoffmann opisuje mleczny owies jako „jeden z najlepszych środków do 'karmienia’ układu nerwowego, zwłaszcza gdy… jest pod wpływem stresu”. Jest on stosowany „w przypadkach osłabienia nerwowego i wyczerpania związanego z depresją”. Wspomina on również, że mleczny owies jest świetny „w połączeniu z większością… innych środków nerwowych, zarówno rozluźniających, jak i pobudzających, aby wzmocnić cały układ nerwowy”.

Zarejestrowana zielarka, Rosemary Gladstar, sugeruje stosowanie suplementacji mlecznym owsem jako toniku lub w leczeniu zaburzeń układu nerwowego.

Amerykańska Rada Botaniczna zaleca stosowanie mlecznego owsa w przypadku „niepokoju, stresu [i] wyczerpania psychicznego”, a także jako odmładzający i regenerujący tonik dla układu nerwowego.

Brytyjska Farmakopea Ziołowa (1976) sugeruje stosowanie nalewki z mlecznego owsa na „depresję, melancholię [i] ogólne osłabienie”.

Eklektyczni lekarze, dr Felter i dr Lloyd, wspominają w swoim tekście medycznym King’s American Dispensatory (1898), że owies „w fazie mlecznej” wspomaga jako tonik nerwowy na wyczerpanie i regenerację.

Podsumowanie:

Różni zielarze twierdzą, że mleczny owies może korzystnie wpływać na układ nerwowy, jednak do potwierdzenia tego odkrycia potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

3. Może zmniejszać stan zapalny

Badania pokazują, że mleczny owies zmniejsza stan zapalny.

Układ odpornościowy wyzwala reakcję zapalną, gdy organizm jest narażony na urazy wewnętrzne lub zewnętrzne. Krótkotrwały stan zapalny jest niezbędny w procesie gojenia; jednak przewlekły stan zapalny wskazuje, że coś jest nie tak w organizmie i może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

Badania sugerują, że zawartość beta-glukanu w ekstrakcie z owsa mlecznego jest odpowiedzialna za zmniejszenie stanu zapalnego, ponieważ ma działanie regulujące.

Przegląd badań zwraca uwagę na przeciwzapalny charakter polifenoli obecnych w owsie.

Badanie na zwierzętach obserwujące zaburzenia nerwów obwodowych u szczurów wykazało, że ekstrakt z mlecznego owsa zmniejszył biomarkery stanu zapalnego i stan zapalny. Naukowcy wspomnieli, że zmniejszył się obrzęk komórek nerwowych.

Rosemary Gladstar wspomina, że mleczny owies leczy „stany zapalne w przewodzie pokarmowym”.

Podsumowanie

: Mleczny owies może być w stanie zmniejszyć stan zapalny, ale potrzebne są badania kliniczne, aby zweryfikować to odkrycie.

4. Właściwości bogate w składniki odżywcze

Roślina owsa znana jest z wysokiej zawartości składników odżywczych

Badania sugerują, że owies zawiera wiele składników odżywczych, w tym

 • Fiber
 • Witaminy
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe
 • Różne minerały (w szczególności potas, wapń, magnez i selen)

Zauważono, że mleczny owies zawiera ponad trzykrotnie więcej potasu, wapnia, magnezu i żelaza niż dojrzały owies.

W rzeczywistości mleczny owies jest jednym z najlepszych ziół bogatych w magnez.

Dalsze badania wspominają, że zawartość odżywcza owsa i owsa mlecznego jest korzystna dla wielu schorzeń, takich jak problemy żołądkowo-jelitowe i stres. Roślina owsa wymaga mniej składników odżywczych do wzrostu i produkuje więcej składników odżywczych niż inne wiodące uprawy, takie jak pszenica i ryż.

Zielarka Rosemary Gladstar pisze, że mleczny owies jest wspaniałym „odżywczym tonikiem [dla] budowania ogólnego zdrowia, witalności, energii i wytrzymałości, jednocześnie łagodząc i lecząc system”.

Europejska Agencja Leków omawia wysoką zawartość składników odżywczych w owsie i pisze, że „zielone części” (owies mleczny) rośliny mają nawet wyższy poziom minerałów, witamin i składników odżywczych niż popularne owoce (dojrzały owies).

David Hoffmann, zarejestrowany zielarz Amerykańskiej Gildii Zielarzy, wspomina, że owies mleczny jest uważany za pożywny ze względu na wysoką zawartość witaminy E i skrobi.

Podsumowanie:

Stwierdzono, że owies mleczny posiada kilka składników odżywczych. Konieczne są dodatkowe badania w celu dalszego potwierdzenia tego odkrycia.

5. Właściwości przeciwutleniające

Badania pokazują, że jedną z zalet owsa mlecznego jest to, że jego aktywne składniki wykazują działanie przeciwutleniające.

Cząsteczki przeciwutleniaczy mogą neutralizować i eliminować wolne rodniki. Uważa się, że przeciwutleniacze zmniejszają stres, wspomagają zdrowe starzenie się i korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia.

Badania pokazują, że wysoka zawartość składników odżywczych w owsie mlecznym odgrywa ważną rolę w jego aktywności przeciwutleniającej. Owies jest szczególnie bogaty w selen, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Badanie laboratoryjne, w którym obserwowano ekstrakt z mlecznego owsa, wykazało, że zmniejsza on uszkodzenia komórek skóry spowodowane stresem oksydacyjnym. Naukowcy wspomnieli, że aktywność przeciwutleniająca pochodzi z fitochemikaliów owsa mlecznego, takich jak polifenole, awenantramidy, karotenoidy i rozpuszczalne włókna (beta-glukan). Te składniki przeciwutleniające chronią również przed problemami wywołanymi stresem oksydacyjnym, takimi jak stany zapalne i choroby neurologiczne.

Europejska Agencja Leków zauważa, że kwasy organiczne zawarte w owsie mlecznym, takie jak kwas kawowy i ferulowy, mają właściwości przeciwutleniające.

Amerykańska Rada Botaniczna wspomina, że owies w „fazie mlecznej” jest stosowany na stres, co sugeruje, że zioło radzi sobie z wolnymi rodnikami, które wywołują stres oksydacyjny.

Podsumowanie:

Zauważono, że mleczny owies może mieć działanie przeciwutleniające, ale potrzebne są dodatkowe badania w celu potwierdzenia tego odkrycia.

6. Może wspierać układ sercowo-naczyniowy

Tradycyjne przekazy i badania kliniczne pokazują, że mleczny owies korzystnie wpływa na zdrowie serca.

Problemy sercowo-naczyniowe przybierają formę wysokiego ciśnienia krwi, otyłości, cukrzycy lub złej diety. Podczas gdy niektóre z tych chorób rozwijają się z czasem, niektóre mogą być obecne od urodzenia. Choroby serca są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Badanie kliniczne przeprowadzone na owsie wykazało, że beta-glucan był odpowiedzialny za obniżenie poziomu cholesterolu LDL u osób dorosłych z wysokim poziomem cholesterolu. Ponieważ mleczne wierzchołki owsa zawierają również wysoki poziom beta-glukanu, mogą być w stanie obniżyć problematyczny poziom cholesterolu.

Inne badanie kliniczne wykazało, że owies bogaty w beta-glukany obniża poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Uważa się, że zawartość beta-glukanów w mlecznym owsie ma podobny wpływ na poziom cholesterolu.

Badanie z udziałem 37 dorosłych osób z nadwagą wykazało, że suplementacja 1500 mg ekstraktu z zielonego owsa poprawiła przepływ krwi w sercu i mózgu.

Rosemary Gladstar pisze, że mleczny owies jest „doskonałym tonikiem nasercowym”, a lekarze eklektyczni zalecają go w przypadku „osłabienia serca”. Gladstar wspomina również, że mleczny owies jest dobry do „utrzymywania cholesterolu w ryzach” i zapobiegania gromadzeniu się płytki nazębnej w tętnicach.

Europejska Agencja Leków wspomina, że preparaty z mlecznego owsa są znane z tego, że wspomagają powikłania sercowe i wysoki poziom cholesterolu; potrzebne są jednak bardziej znaczące badania, aby potwierdzić te efekty terapeutyczne.

Podsumowanie:

Różnorodne badania kliniczne pokazują, że mleczny owies może działać na rzecz zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

7. Inne korzyści

Inne rzekome korzyści zdrowotne owsa mlecznego obejmują:

 • Może mieć działanie przeciwskurczowe: Tradycyjne relacje lekarzy eklektycznych sugerują, że mleczny owies ma działanie przeciwskurczowe na organizm, w szczególności na „szyję i pęcherz”. Zielarka Maude Grieve (1931) również sugeruje mleczny owies na skurcze. EMA zaleca miejscowe stosowanie mlecznego owsa na skurcze mięśni.
 • Może zwiększać libido: Rosemary Gladstar wspomina, że mleczny owies jest stosowany w leczeniu zaburzeń seksualnych związanych ze stresem. Pisze również, że jest on znany ze zwiększania libido i może być powodem starego powiedzenia „siej swój owies”.

Podsumowanie:

Mleczny owies został powiązany z szeroką gamą korzyści zdrowotnych. Potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby zweryfikować te odkrycia.

Bezpieczeństwo owsa mlecznego:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Owies mleczny jest ogólnie uznawany za bezpieczny (GRAS) przez FDA.

Botanical Safety Handbook (2013) stwierdza, że nie odnotowano żadnych skutków ubocznych ani interakcji lekowych z owsem mlecznym. Zaleca się jednak przeprowadzenie skórnego testu płatkowego w celu sprawdzenia, czy nie występuje reakcja alergiczna.

Różne organizacje rządowe, w tym niemiecka Komisja E, zalecają stosowanie mlecznego owsa w leczeniu różnych zaburzeń, w tym snu, pielęgnacji skóry i zdrowia psychicznego.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli chcesz włączyć suplementację mlecznym owsem do swojej codziennej rutyny.

Ciąża i laktacja:

Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania mlecznego owsa podczas ciąży lub karmienia piersią.

Chociaż nie ma wystarczających danych na temat ciąży i laktacji z mlecznym owsem, tradycyjne relacje i zielarz, Robin Rose Bennett, wspominają, że spożywanie i miejscowe stosowanie mlecznego owsa i dojrzałego owsa jest bezpieczne i wspierające dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i niemowląt.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie mlecznego owsa jest następujące:

Napar (herbata): Dodać 1 filiżankę wrzącej wody do 1-3 łyżeczki suszonego zioła i pozostawić do zaparzenia na 10-15 minut w przykrytym kubku (w celu wychwycenia korzystnych olejków eterycznych). Pić 1 filiżankę 3x dziennie.

Nalewka (1:5): 3-5 ml, 3x/dzień.

Płynny ekstrakt (1:1): 0,6-2 ml, 3x/dzień.

Kąpiel: Do pełnej wanny dodaj 100 g suszonego zioła (w muślinowym woreczku lub swobodnie pływającego) i pozwól ziołom moczyć się przez 15 minut przed wejściem do wanny.

Neuravena® (suplementacja „zielonym” ekstraktem z owsa): 800 mg/dzień

Zrównoważony rozwój:

Owies mleczny nie znajduje się na liście „zagrożonych” United Plant Saver i nie jest uważany za narażony na wpływ działalności człowieka.

Owies jest jedną z wiodących upraw w Polsce, Finlandii, Rosji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest główną rośliną uprawną w Niemczech.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa owsa mlecznego to Avena sativa, która odnosi się do całej rośliny „owsa zwyczajnego”. Istnieje około 30 różnych gatunków owsa; jednak Avena sat iva jest najczęściej uprawianym gatunkiem do celów kulinarnych i leczniczych.

Avena fatua to gatunek „dzikiego owsa”, który w medycynie jest wymienny z Avena sat iva.

Avena sativa należy do rodziny Poaceae (tj. kwitnących traw) i jest uważana za uprawianą roślinę jednoroczną. Nazwa „Avena” pochodzi od sanskryckiego słowa „avi” (owca) lub „avasa” (produkt spożywczy).

Owies jest jedną z najstarszych i najtwardszych roślin jednorocznych znanych cywilizacji. Pochodzący z Europy, basenu Morza Śródziemnego, północnej Azji Środkowej i Afryki Północnej owies zyskał na popularności i jest obecnie uprawiany na całym świecie.

Faza owsa mlecznego ma miejsce, gdy roślina kończy kwitnienie, a nasiona zaczynają produkować. Strąki stają się zielone i po ściśnięciu wydzielają mleczny „sok”. Ważne jest, aby sprawdzać rośliny podczas tej fazy, ponieważ faza „mleczna” trwa tylko około tygodnia.

Zielarze zalecają natychmiastowe przygotowanie niedojrzałego mlecznego owsa, aby skorzystać z wysoce leczniczego „soku”.

Powszechne nazwy owsa obejmują owies, kaszę, płatki owsiane, trawę Catgrass, Avena, słomę owsianą i zielony owies.

Inne gatunki owsa obejmują:

 • Avenabyzantine (owies czerwony)
 • Avenasteriles (dziki owies czerwony)
 • Avenawiestii (owies pustynny)
 • Avenaabyssinica, Avena wiestii (owies abisyński)
 • Avena fatua (owies dziki)

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Owies zwyczajny, Avena sativa, jest wykorzystywany i uprawiany od tysiącleci, począwszy od Żyznego Półksiężyca jako dziki gatunek Avena sterilis . Niedojrzały mleczny owies był wykorzystywany do celów leczniczych, a dojrzałe „nasiona” lub owies były używane w różnych kuchniach, paszach dla zwierząt i medycynie.

Stosowanie owsa w kąpielach sięga 2000 r. p.n.e. w starożytnym Egipcie i Arabii. Dziki owies został ostatecznie udomowiony i wykorzystywany na całym świecie jako lekarstwo i drugorzędna roślina spożywcza po pszenicy i jęczmieniu.

W Anglii i Szkocji owies był podstawą kulinarną, a pierwszy chleb owsiany został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. W Anglii owies był przede wszystkim podawany koniom, zanim stał się istotną częścią ludzkiej diety.

W XIX wieku lekarze eklektyczni opisali ziarno owsa „w fazie mlecznej” jako jedno z najbardziej regenerujących ziół dla zdrowia.układ nerwowy. Był również stosowany w chorobach serca, bezsenności i „stanach pasmodycznych szyi pęcherza”.

Wnioski:

Roślina owsa i niedojrzałe mleczne strąki owsa są bardzo wszechstronne. Są one uważane za popularne zioło kulinarne i lecznicze w różnych kulturach.

Zaleca się stosowanie mlecznego owsa jako naparu, nalewki, kąpieli lub jadalnego zioła.

Jeśli rozważasz owies do celów leczniczych, upewnij się, że szukasz niedojrzałych strąków owsa mlecznego, ponieważ wtedy mają one największą ilość aktywnych składników.

Allais, B., & Friedman, A. (2020). ARTYKUŁ: Koloidalne płatki owsiane Część I: Historia, podstawy naukowe, mechanizm działania i skuteczność kliniczna w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Journal of drugs in dermatology: JDD, 19(10), s4-s7.

Bennett, R. R. (2014). The Gift of Healing Herbs: Plant Medicines and Home Remedies for a Vibrantly Healthy Life. Stany Zjednoczone: North Atlantic Books.

Braaten, J. T., Wood, P. J., Scott, F. W., Wolynetz, M. S., Lowe, M. K., Bradley-White, P., & Collins, M. W. (1994). Beta-glukan z owsa zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi u osób z hipercholesterolemią. European Journal of Clinical Nutrition, 48(7), 465-474.

Chen O, Mah E, Dioum E, Marwaha A, Shanmugam S, Malleshi N, Sudha V, Gayathri R, Unnikrishnan R, Anjana RM, Krishnaswamy K, Mohan V, Chu Y. Rola składników odżywczych owsa w układzie odpornościowym: A Narrative Review. Nutrients. 2021 Mar 24;13(4):1048. doi: 10.3390/nu13041048. PMID: 33804909; PMCID: PMC8063794.

Darzian Rostami, Z., Asghari, A., Jahandideh, A., Mortazavi, P., & Akbarzadeh, A. (2020). Wpływ ekstraktu z owsa (Avena Sativa L.) na eksperymentalne uszkodzenie nerwu kulszowego u szczurów. Archives of Razi Institute, 75(2), 249-256. https://doi.org/10.22092/ari.2019.124805.1288.

Davidson, M. H., Dugan, L. D., Burns, J. H., Bova, J., Story, K., & Drennan, K. B. (1991). Hipocholesterolemiczne działanie beta-glukanu w płatkach owsianych i otrębach owsianych. A dose-controlled study. JAMA, 265(14), 1833-1839.

EMA. (2021). Zingiberis Rhizoma. Europejska Agencja Leków. Retrieved from https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/assessment-report-avena-sativa-l-herba-avena-sativa-l-fructus_en.pdf

Felter, H.W. & Lloyd, J.U. (1898). King’s American dispensatory. Cincinnati, OH: Ohio Valley Co. Pozyskano z: https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/avena.html

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botanical safety handbook (2nd edition). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Gladstar, R. (2017). Rosemary Gladstar’s Herbal Healing for Men: Remedies and Recipes for Circulation Support, Heart Health, Vitality, Prostate Health, Anxiety Relief, Longevity, Virility, Energy & Endurance. Stany Zjednoczone: Storey Publishing, LLC.

Grieve, M. (1931). A modern herbal. New York, NY: Harcourt, Brace & Company. Retrieved from: https://botanical.com/botanical/mgmh/o/oats–03.html

Hoffmann, D. (2003). Ziołolecznictwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Kennedy DO, Bonnländer B, Lang SC, Pischel I, Forster J, Khan J, Jackson PA, Wightman EL. Acute and Chronic Effects of Green Oat (Avena sativa) Extract on Cognitive Function and Mood during a Laboratory Stressor in Healthy Adults: Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie na zdrowych ludziach.ns. Składniki odżywcze. 2020 May 29;12(6):1598. doi: 10.3390/nu12061598. PMID: 32485993; PMCID: PMC7352613.

Kim SJ, Jung CW, Anh NH, Kim SW, Park S, Kwon SW, Lee SJ. Wpływ owsa (Avena sativa L.) na stan zapalny: Przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych. Front Nutr. 2021 Aug 27; 8: 722866. doi: 10.3389/fnut.2021.722866. PMID: 34513905; PMCID: PMC8429797.

Martinez-Horta S, Ivanir E, Perrinjaquet-Moccetti T, Keuter MH, Kulisevsky J. Wpływ ekstraktu z ziela zielonego owsa na sprawność poznawczą i aktywność neurofizjologiczną: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study. Front Neurosci. 2021 Oct 1;15:748188. doi: 10.3389/fnins.2021.748188. PMID: 34658781; PMCID: PMC8517335.

Morris AL, Mohiuddin SS. Biochemia, składniki odżywcze. [Zaktualizowano 2022 maja 8 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554545/

Olvera Lopez E, Ballard BD, Jan A. Choroby układu krążenia. [Zaktualizowano 2022 sierpnia 8 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/

Pahwa, R., Goyal, A., & Jialal, I. (2022). Przewlekłe zapalenie. In StatPearls. StatPearls Publishing.

Paudel D, Dhungana B, Caffe M, Krishnan P. Przegląd korzystnych dla zdrowia właściwości owsa. Foods. 2021 Oct 26;10(11):2591. doi: 10.3390/foods10112591. PMID: 34828872; PMCID: PMC8625765.

Perrelli A, Goitre L, Salzano AM, Moglia A, Scaloni A, Retta SF. Aktywność biologiczna, korzyści zdrowotne i właściwości terapeutyczne awenantramidów: Od ochrony skóry do zapobiegania i leczenia chorób naczyniowo-mózgowych. Oxid Med Cell Longev. 2018 Aug 23;2018:6015351. doi: 10.1155/2018/6015351. PMID: 30245775; PMCID: PMC6126071.

Singh, R., De, S., & Belkheir, A. (2013). Avena sativa (Owies), potencjalny środek neutraceutyczny i terapeutyczny: przegląd. Critical reviews in food science and nutrition, 53(2), 126-144. https://doi.org/10.1080/10408398.2010.526725.

Song S, Lee YM, Lee YY, Yeum KJ. Ekstrakt z owsa (Avena sativa) przeciwko apoptozie wywołanej stresem oksydacyjnym w ludzkich keratynocytach. Molecules. 2021 Sep 13;26(18):5564. doi: 10.3390/molecules26185564. PMID: 34577035; PMCID: PMC8464938.

Stone WL, Basit H, Burns B. Patologia, zapalenie. [Zaktualizowano 2021 listopada 21 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534820/

Stone WL, Pham T, Mohiuddin SS. Biochemia, przeciwutleniacze. [Zaktualizowano 2022 maja 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541064/

United Plant Savers, U. (2021). Lista gatunków zagrożonych. United Plant Savers. Pozyskano z: https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/

Wang Y, Pan Y, Li H. Czym jest zdrowie mózgu i dlaczego jest ważne? BMJ. 2020 Oct 9;371:m3683. doi: 10.1136/bmj.m3683. PMID: 33037002; PMCID: PMC7555053.

Wong RH, Howe PR, Coates AM, Buckley JD, Berry NM. Przewlekłe spożywanie ekstraktu z dzikiego zielonego owsa (Neuravena) poprawia dylatację zależną od przepływu ramiennego i reaktywność naczyń mózgowych u osób starszych. J Hypertens. 2013 Jan;31(1):192-200. doi: 10.1097/HJH.0b013e32835b04d4. PMID: 23221935. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23221935/

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

11 ziół na zdrową jesień

Ziołolecznictwo

10 najlepszych ziół na zapalenie stawów

Ziołolecznictwo

Olej z czarnych nasion na opryszczkę

Ziołolecznictwo

Palmaria - 4 największe korzyści, dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę