ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Bergamotka to owoc cytrusowy pochodzący z Włoch. Olejki eteryczne ze skórki i ekstrakt z soku są wykorzystywane do produkcji herbaty Earl Grey i leków.

Bergamotka jest również powszechnie nazywana pomarańczą bergamotową, Citrus bergamia lub kwaśną pomarańczą.

W przeszłości bergamotka była stosowana jako lek na gorączkę i choroby pasożytnicze.

Współczesne badania sugerują, że bergamotka cytrusowa korzystnie wpływa na zdrowie serca, w szczególności poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Uważa się również, że obniża poziom cukru we krwi.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym bergamotki cytrusowej, jej bezpieczeństwu i historii.

Czym jest bergamotka cytrusowa?

Cytrusowa bergamotka jest byliną z rodziny Rutaceae (tj. cytrusów). Rośnie w południowym regionie Włoch znanym jako Kalabria („czubek” buta).

Owoce tego drzewa, znane jako pomarańcza bergamota, to pachnące owoce cytrusowe wielkości małej pomarańczy. W przeciwieństwie do typowej pomarańczy, pomarańcza bergamota ma żółty lub zielony kolor podobny do limonki, w zależności od dojrzałości.

Uważa się, że pomarańcza bergamota jest hybrydą cytryny i gorzkiej pomarańczy.

Ze skórki pomarańczy bergamota wytwarzany jest olejek eteryczny. Jest on powszechnie stosowany jako aromat w popularnej herbacie Earl Grey.

Cytrusowej bergamotki nie należy mylić z dziką bergamotką(Monarda fistulosa lub „Bee Balm”), która jest rośliną z rodziny Lamiaceae (mięta).

Owoce bergamotki są wykorzystywane głównie do produkcji olejków eterycznych, które są uzyskiwane poprzez tarcie i tłoczenie na zimno skórki. Olejek eteryczny z bergamotki jest szeroko stosowany jako perfumy, kosmetyki i żywność ze względu na swój niesamowity zapach.

W tradycyjnej medycynie włoskiej owoce bergamotki były stosowane w leczeniu różnych objawów, w tym gorączki, bólu gardła, infekcji jamy ustnej i skóry oraz infekcji układu oddechowego i dróg moczowych.

Współczesne badania wykazują, że pomarańcza bergamota zawiera korzystne flawonoidy, w tym:

  • Neoeriocytrynę
  • Naringina
  • Neohesperydyna
  • Citropten
  • Poncerityna
  • Melitydyna
  • Mitrocyna
  • Miriflin
  • Bruterydyna
  • Bergamotyna

Uważa się, że te flawonoidy są odpowiedzialne za korzyści zdrowotne bergamotki.

Korzyści zdrowotne bergamotki cytrusowej:

Istnieje wiele rzekomych korzyści zdrowotnych bergamotki cytrusowej.

Różnorodne badania kliniczne pokazują, że bergamotka cytrusowa może mieć duży wpływ na zdrowie serca.

1. Może obniżać poziom cholesterolu

Badania wskazują, że działanie bergamotki cytrusowej obniżające poziom cholesterolu może uczynić ją jednym z najważniejszych ziół dla zdrowia cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu, znany klinicznie jako hiperlipidemia, wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi serca. W wielu badaniach wykazano, że podwyższony poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko rozwoju blaszek miażdżycowych i chorób naczyniowych.

W randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym oceniano zdolność bergamotki (500 mg lub 1000 mg dziennie) do wpływania na markery cholesterolu całkowitego. Łącznie 237 osób zostało włączonych do badania w ciągu 3 miesięcy. Całkowity cholesterol został obniżony o 20% (500 mg bergamotki) i 30,9% (1000 mg bergamotki). LDL został obniżony o 23% (500 mg bergamotki) i o 38,6% (1000 mg bergamotki). Poziom HDL wzrósł o 25,9% (500 mg bergamotki) i o 39% (1000 mg bergamotki).

W badaniu kontrolowanym placebo z udziałem 77 osób z podwyższonym poziomem LDL i trójglicerydów podawano 1) placebo (n=15) 2) rosuwastatynę w dawce 10 mg (n=16) 3) rosuwastatynę w dawce 20 mg (n=16) 4) ekstrakt z bergamotki (n=15) lub 5) ekstrakt z bergamotki z rosuwastatyną (n=15).

Uczestnikom podawano 500 mg ekstraktu z bergamotki przez 30 dni. Obie dawki rosuwastatyny i bergamotki obniżyły poziom cholesterolu całkowitego, LDL i mewalonianu w moczu. Wyniki tego badania sugerują, że połączenie rosuwastatyny i BPF było bezpieczne, gdy przyjmowano je razem przez 30 dni.

W badaniu obserwacyjnym z udziałem 11 uczestników oceniano połączenie 9 ekstraktów roślinnych, w tym ekstraktu z owoców bergamotki. Ekstrakt został opracowany z ekstraktem z owoców jabłka, ekstraktem z owoców bergamotki, koncentratem z owoców borówki, owocami papryki, ekstraktem z pestek winogron, ekstraktem ze skórki winogron, ekstraktem z liści zielonej herbaty, ekstraktem z owocni mangostanu, ekstraktem z liści oliwki oraz ekstraktem z korzenia i kłącza kurkumy.

Pacjentom zalecono przyjmowanie 2 kapsułek dziennie (łącznie 500 mg ekstraktu z owoców bergamotki i 220 mg mieszanki kompleksu fitochemicznego) przez 3 miesiące. Zaobserwowano obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego (7,3%), cholesterolu LDL (10%) i apolipoproteiny B (2,8%).

Inne badanie kliniczne z udziałem 80 uczestników dotyczyło skuteczności ekstraktu z bergamotki u osób z umiarkowaną hipercholesterolemią (tj. 160-190 mg/dl). Badani otrzymywali 150 mg flawonoidów z bergamotki (standaryzowanych na zawartość 16% neoeriocytryny, 47% neohesperydyny i 37% naringiny) dziennie przez 6 miesięcy.

Grupa przyjmująca bergamotkę wykazała spadek poziomu cholesterolu całkowitego z 255 do 224, cholesterolu LDL ze 159 do 132 i trójglicerydów ze 159 do 133. W przypadku bergamotki zaobserwowano wzrost HDL z 50 do 54.

Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie oceniało zdolność ekstraktu z bergamotki do wpływania na hiperlipidemię. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do trzech grup w następujący sposób: 1) placebo (n=20) 2) ekstrakt polifenolowy z bergamotki (n=20) i 3) preparat fitosomalny z ekstraktem polifenolowym z bergamotki (n=20).

W ciągu 30 dni uczestnicy badania z grupy otrzymującej ekstrakt polifenoli z bergamotki przyjmowali 650 mg dwa razy dziennie, a uczestnicy badania z grupy otrzymującej fitosomalny preparat frakcji polifenoli z bergamotki przyjmowali 500 mg dwa razy dziennie. Frakcja polifenoli z bergamotki obniżyła poziom cholesterolu całkowitego z 262 do 196, cholesterolu LDL z 175 do 116, a trójglicerydów z 252 do 170.

Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku BPF Phyto: obniżył on poziom cholesterolu całkowitego z 261 do 198, cholesterolu LDL z 174 do 113 i trójglicerydów z 252 do 173. Oba preparaty były w stanie wykazać wzrost cholesterolu HDL, przy czym BPF zwiększył HDL z 44 do 48, a BPF Phyto z 44 do 50. Spadek stężenia glukozy w surowicy zaobserwowano w przypadku BPF ze 120 do 98 i BPF Phyto ze 124 do 96. W grupie placebo nie zaobserwowano żadnych zmian.

Berberyna jest związkiem fitochemicznym o podobnych właściwościach obniżających poziom cholesterolu jak bergamotka cytrusowa. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, czy bergamotka lub berberyna są dla Ciebie najlepsze.

Podsumowanie:

Badania pokazują, że bergamotka cytrusowa może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

2. Może obniżać poziom cukru we krwi

Badania wskazują, że bergamotka cytrusowa korzystnie wpływa na organizm, równoważąc poziom cukru we krwi.

Podwyższony poziom cukru we krwi, znany jako hiperglikemia, występuje, gdy we krwi znajduje się zbyt dużo cukru. W dłuższej perspektywie utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, nawet jeśli nie jest poważny, może prowadzić do powikłań dotyczących oczu, nerek, nerwów i serca.

Naukowcy uważają, że mechanizm działania obniżającego poziom cukru we krwi bergamotki wynika z jej zdolności do aktywacji kinazy AMP (AMPK). AMPK pomaga naszym komórkom robić sprytne rzeczy, takie jak zużywanie cukru z pożywienia na energię. W pewnym sensie pomaga upewnić się, że nasze ciała mądrze wykorzystują wszystkie dostępne zasoby.

W badaniu klinicznym sprawdzono działanie bergamotki cytrusowej u osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi. W badaniu wzięło udział 98 osób, którym podawano 500 mg ekstraktu z bergamotki cytrusowej (wraz z kilkoma witaminami). Spośród osób, które miały podwyższony poziom cukru we krwi, u ponad 18% zaobserwowano poprawę profilu glikemicznego.

Podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie wykazało, że ekstrakt z owoców bergamotki znacząco obniżył poziom glukozy w osoczu na czczo.

Badanie kliniczne z udziałem 237 osób wykazało, że 500 mg ekstraktu z bergamotki obniżyło poziom glukozy we krwi o 18%.

Inne badanie kliniczne dotyczyło wpływu ekstraktu polifenoli z bergamotki na osoby otyłe. Uczestnikom badania podawano 650 mg lub 1300 mg ekstraktu z bergamotki dziennie. Wykazano, że ekstrakt polifenoli z bergamotki obniża poziom glukozy na czczo o 18,1%. Co więcej, wykazano również zmniejszenie masy ciała o 14,8% i wskaźnika masy ciała o 15,9% w grupie 1300 mg. Naukowcy zauważyli, że ekstrakt z bergamotki wydaje się być skuteczny w odchudzaniu i poprawie wrażliwości na insulinę.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wskazują, że ekstrakt polifenoli z bergamotki cytrusowej może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi na czczo.

3. Właściwości przeciwutleniające

Owoc bergamotki jest dobrze znany ze swojego silnego profilu przeciwutleniającego.

Uważa się, że wiele chorób związanych z wiekiem wynika ze zwiększonego stresu oksydacyjnego. Nadprodukcja wolnych rodników może upośledzać funkcje białek i kwasów tłuszczowych oraz prowadzić do uszkodzeń DNA i różnych innych zaburzeń związanych z wiekiem.

W badaniu laboratoryjnym przyjrzano się składowi fitochemicznemu soku z trzech różnych rodzajów bergamotki. Stwierdzono, że sok z bergamotki jest bogaty we flawonoidy, w tym glikozydy flawonowe i flawanonowe. Wyniki testów wykazały, że sok zawiera silne działanie przeciwutleniające, które koreluje z zawartością fenoli i flawonoidów. Ponadto naukowcy odkryli, że sok z bergamotki pomaga również przeciwdziałać starzeniu się indukowanemu chemikaliami (tj. śmierci komórek).

Badanie komórkowe wykazało, że flawonoidy zawarte w owocach bergamotki chroniły przed różnymi substancjami chemicznymi, o których wiadomo, że powodują uszkodzenia oksydacyjne, w tym nadtlenkiem wodoru i siarczanem żelaza.

Inne badanie komórkowe wykazało, że bergamotka pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny w ludzkich komórkach śródbłonka.

Podsumowanie:

Badania laboratoryjne na małą skalę wskazują, że flawonoidy zawarte w skórce bergamotki cytrusowej mają właściwości przeciwutleniające.

4. Właściwości przeciwzapalne

Owoce bergamotki cytrusowej mają również silne właściwości przeciwzapalne.

Badanie laboratoryjne wykazało, że frakcja flawonoidowa znajdująca się w bergamotce jest w stanie obniżyć poziom białka prozapalnego.cytokin, a tym samym zmniejszyć stan zapalny.

Badanie komórkowe wykazało, że ekstrakty ze skórki bergamotki miały właściwości przeciwzapalne w komórkach śródbłonka narażonych na czynnik martwicy nowotworów alfa, substancję prozapalną.

Inne badanie wykazało, że olejek bergamotowy pomaga zmniejszyć stan zapalny o 27% lub więcej.

Inne badanie wykazało, że bergapten i citropten skutecznie zmniejszają ekspresję genu IL-8, co sugeruje ich potencjalną rolę przeciwzapalną w łagodzeniu stanów zapalnych płuc.

Podsumowanie:

Badania laboratoryjne wskazują, że olejek bergamotowy może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Aby zweryfikować te odkrycia, potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

5. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Różnorodne badania laboratoryjne wykazały, że bergamotka cytrusowa korzystnie wpływa na organizm dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym.

Choroby zakaźne stanowią poważny problem dla zdrowia publicznego, ponieważ wiążą się z wysoką zachorowalnością, śmiertelnością i wysokimi kosztami opieki zdrowotnej. Naturalne zioła o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych są ważne ze względu na ich wieloaspektowe mechanizmy obronne i niski koszt.

Badanie in vitro wykazało, że olejek eteryczny z bergamotki jest skuteczny przeciwko typom bakterii, w tym Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus i Staphylococcus aureus . Naukowcy zauważyli, że olejek eteryczny z bergamotki był bardziej skuteczny przeciwko bakteriom Gram-dodatnim niż bakteriom Gram-ujemnym.

Inne badanie laboratoryjne wykazało, że olejek eteryczny z bergamotki jest skuteczny przeciwko różnym szczepom Listeria monocytogenes. Listeria monocytogenes to wewnątrzkomórkowa bakteria Gram-dodatnia odpowiedzialna za wywoływanie listeriozy, potencjalnie zagrażającej życiu choroby zakaźnej.

Badanie laboratoryjne wykazało, że olejek eteryczny z bergamotki był skuteczny przeciwko Helicobacter pylori. Należy zauważyć, że zakażenie H. pylori jest związane z przewlekłym zapaleniem żołądka, wrzodem trawiennym i rakiem żołądka. Uważa się, że ponad 50% światowej populacji jest skolonizowana przez tę gram-ujemną bakterię.

Inne badanie wykazało, że olejek eteryczny z bergamotki ma właściwości przeciwgrzybicze. W badaniu tym wykazano, że bergamotka jest skuteczna przeciwko różnym istotnym klinicznie gatunkom Candida.

Podsumowanie:

Badania wskazują, że olejek eteryczny z bergamotki jest skuteczny przeciwko różnym bakteriom i grzybom.

Najlepszy suplement Citrus Bergamot:

Czytelnicy często pytają, jaka jest najlepsza marka bergamotki cytrusowej? Zalecamy przyjrzenie się formule Berbercol firmy Utzy Naturals. Jest to najlepszy suplement na naszej liście najlepszych suplementów z bergamotką cytrusową.

Berbercol to ziołowy suplement obniżający poziom cholesterolu, który zawiera standaryzowany ekstrakt z bergamotki cytrusowej wraz z berberyną, naturalną substancją fitochemiczną, która pomaga w usuwaniu cząsteczek LDL z krwiobiegu.

Produkty Utzy Naturals są wytwarzane w Stanach Zjednoczonych w zakładzie posiadającym certyfikat NSF®. Ich produkty są testowane pod kątem jakości, czystości i siły działania.

Jeśli chcesz naturalnie obniżyć poziom cholesterolu, rozważ zakup tego naturalnego suplementu cholesterolu na stronie internetowej Utzy. Użyj kodu „SHIPSFREE”, aby uzyskać bezpłatną wysyłkę przy pierwszym zamówieniu.

Jak zawsze, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że dieta i styl życiaZmiany stylu życia są również potrzebne do kontrolowania poziomu cholesterolu. Samo dodanie suplementu nie jest lekarstwem na wszystko.

ZiołaNaZdrowo.pl jest wspierany przez naszych czytelników. Czasami zarabiamy prowizje partnerskie, gdy klikasz linki partnerskie na naszej stronie. Dowiedz się więcej tutaj.

Bezpieczeństwo cytrusowej bergamotki:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Spożywanie owoców bergamotki jest ogólnie bezpieczne dla większości osób.

Zgodnie z Botanical Safety Handbook (2013), bergamotka należy do najbezpieczniejszej klasy ziół (klasa 1) i nie wykazuje żadnych interakcji między ziołami a lekami (klasa A).

Niektórzy badacze zauważyli, że owoce bergamotki zawierają związek bergapten, o którym wiadomo, że powoduje nadwrażliwość na światło u niektórych osób. Produkty wytwarzane komercyjnie (suplementy, olejki eteryczne itp.) zazwyczaj usuwają ten związek, ale najlepiej sprawdzić to z dostawcą przed użyciem.

Kliknij tutaj, aby uzyskać dodatkowe szczegółowe informacje na temat skutków ubocznych i bezpieczeństwa bergamotki cytrusowej.

Ciąża i laktacja:

Brak informacji na temat bezpieczeństwa stosowania pomarańczy bergamota w okresie ciąży lub laktacji.

Chociaż nie są znane żadne obawy, bezpieczeństwo nie zostało ostatecznie udowodnione.

Dawkowanie Citrus Bergamot:

Standardowe dawkowanie owoców bergamotki jest następujące:

Ekstrakt z bergamotki: 500 mg dziennie

Sok z bergamotki: 50 ml dziennie

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat zalecanych dawek bergamotki cytrusowej.

Zrównoważony rozwój:

Bergamotka nie znajduje się na liście „zagrożonych” United Plant Saver i jest ogólnie uważana za roślinę zrównoważoną.

Szacuje się, że 80-90% światowej produkcji olejku bergamotowego pochodzi z regionu Kalabrii we Włoszech. Jednak niewielka liczba drzew bergamotowych rośnie w innych krajach, w tym w Grecji, Maroku, Iranie, Argentynie i Brazylii.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa bergamotki to Citrus bergamia Risso & Poit. Jest to wieloletnia roślina należąca do rodziny Rutaceae (tj. cytrusów).

Słowo „bergamotka” pochodzi od włoskiego słowa „bergamotto” nazwanego na cześć włoskiego miasta Bergamo. Nazwa podgatunku „Risso” pochodzi od Antoine’a Risso, XIX-wiecznego francuskiego przyrodnika.

Jest on również klasyfikowany jako Citrus aurantium subsp. bergamia (tj. podgatunek gorzkiej pomarańczy).

Powszechne nazwy tego drzewa i owocu obejmują bergamotkę cytrusową i pomarańczę bergamotową.

Należy zauważyć, że bergamotka cytrusowa różni się od dzikiej bergamotki(Monarda fistulosa, znanej również jako balsam pszczeli).

Drzewo bergamotowe rośnie prawie wyłącznie w prowincji Reggio Calabria (w południowych Włoszech) i jest ważnym symbolem kalabryjskiej prowincji.

Uważa się, że klimat południowej Kalabrii jest tym, co sprawia, że pomarańcze bergamotowe dobrze się tam rozwijają. Niewielkie różnice między temperaturami dziennymi i nocnymi, mieszanka słońca i opadów, a także bogate w minerały gleby regionu są niezbędne do uprawy wysokiej jakości pomarańczy bergamotowych.

Drzewo bergamotowe potrzebuje od czterech do pięciu lat, aby wydać owoce. Każde drzewo produkuje około 100 kilogramów owoców rocznie. Do wyprodukowania jednego kilograma olejku eterycznego z bergamotki potrzeba dwóch drzew.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Bergamotka fruMa długą historię stosowania we Włoszech, gdzie była używana zarówno jako żywność, jak i lek.

Sok z bergamotki był tradycyjnie uznawany przez miejscową ludność jako środek wspomagający zdrowie serca. Sok z tego owocu był również stosowany w tradycyjnej medycynie kalabryjskiej w leczeniu malarii, a jego olejek eteryczny jest popularny w różnych zastosowaniach aromaterapeutycznych.

We włoskiej medycynie ludowej bergamotka była stosowana przede wszystkim w leczeniu gorączki i chorób pasożytniczych, a także infekcji jamy ustnej, skóry, dróg oddechowych i moczowych, infekcji gonokokowych, leucorrhoea, świądu pochwy, zapalenia migdałków i bólu gardła.

Bergamotka cytrusowa a inne zioła:

Bergamotka cytrusowa jest często porównywana z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających typowe porównania.

-Citrus Bergamot vs. Berberyna: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Citrus Bergamot vs. Gorzka pomarańcza: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

-Citrus Bergamot vs. Red Yeast Rice: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

-Cytrusy Bergamota a statyny: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Czytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy nasze artykuły, które omawiają konkretne korzyści zdrowotne bergamotki cytrusowej.

– 5 korzyści płynących z herbaty Citrus Bergamot: Dawkowanie i skutki uboczne

-Cytrusowa bergamotka na poziom cukru we krwi i utratę wagi

-Dawkowanie bergamotki cytrusowej: Ile należy przyjmować dziennie?

-Bergamotka cytrusowa na cholesterol

-Bergamotka cytrusowa na stany zapalne

-Bezpieczeństwo bergamotki cytrusowej: Skutki uboczne i interakcje

Wnioski:

Owoc bergamotki wydaje się być bezpieczny i dobrze tolerowany.

Powszechne stosowanie mówi nam, że zioło to jest pomocne dla zdrowia serca, szczególnie w przypadku cholesterolu i cukru we krwi.

Wydaje się również, że owoc ten ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Warto przyjrzeć się bergamotce, jeśli potrzebujesz wsparcia w którymkolwiek z tych obszarów. Jak zawsze, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub dodaniem nowego suplementu należy skonsultować się z lekarzem.

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botanical safety handbook (2nd ed.). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Ziołolecznictwo

5 Korzyści płynących ze stosowania jeżówki: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę