ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Rozmaryn – zioło lecznicze o charakterystycznym smaku

Smak rozmarynu albo się kocha, albo nienawidzi. W każdym razie jest to niewątpliwe. Cierpkie, gorzkie, bardzo ostre i żywiczne, zioło to jest nieodzownym elementem kuchni śródziemnomorskiej. Ale nie tylko niepowtarzalny smak sprawia, że rozmaryn jest tak nieodparty. Ponieważ zioło to jest bardzo popularne również ze względu na swoje doskonałe właściwości.

Jest wiele powodów, dla których rozmaryn został wybrany „rośliną leczniczą roku 2011”. Jest nawet oficjalnie wymieniony jako środek leczniczy w oficjalnej farmakopei.

Już w starożytnych kulturach rozmaryn był znany jako środek antyseptyczny i był używany do poprawy pamięci. Ale to zioło ma też ogromną moc symboliczną. W Belgii do dziś dzieci przynosi się z krzaka rozmarynu – nie przynosi ich bocian. Rosemary towarzyszy ludziom przez całe ich życie. Gałązki krzewu umieszczano w kołysce małych dzieci dla ochrony, rozmarynem dekorowano panny młode, gałązki rozmarynu dawano jako prezent pożegnalny, a bukiety rozmarynu wkładano do trumny.

Mówi się, że zapach rozmarynu uchroni śpiącego przed złymi snami i był używany jako broń przeciwko czarnej magii.

Rozmaryn – nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „rosę morza” – symbolizuje również miłość, wierność i piękno. Stąd do dziś jest noszony w wianku przez niektóre panny młode.

Jeśli ktoś zostanie dotknięty gałązką rozmarynu, mówi się, że osoba ta zakocha się i wkrótce wyjdzie za mąż. Jeśli mężczyzna jest „odporny” na ten zapach, zakłada się, że jest niezdolny do prawdziwej miłości. O ile w starym francuskim zielniku można przeczytać, że spożywanie rozmarynu wyostrza męskie spojrzenie na kobiece wdzięki. Henryk VIII spożywał zioło, aby wzmocnić swoją potencję.

Dziś rozmaryn znany jest przede wszystkim jako zioło kuchenne. Nadaje wielu potrawom odpowiedniego pieprzyka. Rozmaryn jest niezwykle aromatyczny. Dlatego należy go tylko ostrożnie dawkować. Ale jest nie tylko wyjątkowy w smaku, jest również ważną rośliną leczniczą – zwłaszcza, że jego działanie pobudzające jest dość rzadkie wśród roślin leczniczych. Oprócz tego ma jeszcze wiele innych dobrych właściwości.

Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn jest doskonałym środkiem na krążenie. Wzmacnia serce i krążenie, a tym samym pomaga przy niskim ciśnieniu krwi – bez zwiększania wysokiego ciśnienia. Pomaga również w dolegliwościach nerwowych serca i zaburzeniach rytmu serca.

Już starożytni Grecy wiedzieli, że rozmaryn zwiększa wydajność mózgu. Dlatego w starożytnej Grecji studenci nosili podczas egzaminów wieniec z rozmarynu. Tymczasem naukowcy potwierdzili to, co podejrzewali już Grecy: istnieje składnik, który chroni mózg przed szkodliwymi wpływami. Ten aktywny składnik – cineole, który zawarty jest w olejkach eterycznych rozmarynu – podobno chroni również przed demencją i chorobą Alzheimera.

Ale istnieją inne efekty lecznicze, które rozmaryn ma: mówi się, że ma właściwości przeciwutleniające przeciwko rakowi i uszkodzeniom DNA – i jest naturalnym antybiotykiem, który jest skuteczny przeciwko bakteriom, drożdżom i pleśniom. Mówi się również, że zapobiega miażdżycy, łagodzi dolegliwości reumatyczne i pozytywnie wpływa na Hrównowaga ortonautów. Pomaga w objawach menopauzalnych, normalizuje cykl miesięczny i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Rozmaryn wzmacnia układ pokarmowy, nerwy i reguluje poziom cukru we krwi. Jest to więc zioło o dużym potencjale leczniczym.

Zastosowanie rozmarynu

Rozmaryn może być stosowany na wiele sposobów: wewnętrznie jako przyprawa, herbata, nalewka oraz zewnętrznie w aromaterapii w postaci olejku eterycznego lub jako dodatek do kąpieli. Rozmaryn można również bardzo dobrze wędzić. Albo czysty, albo zmieszany z lawendą, tymiankiem, bazylią, jałowcem, melisą lub hyzopem.

Na herbatkę zaparz 1 łyżkę posiekanych liści rozmarynu w 250ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 8-10 minut, przecedzić i pić na gorąco. Rozmaryn polecany jest w celu wzmocnienia układu trawiennego, łagodzenia nudności, zmniejszenia problemów z nerkami i pęcherzem, pobudzenia krążenia, zwalczania nerwowości, przeciwdziałania stanom wyczerpania, pomocy w dolegliwościach kobiecych czy łagodzenia kaszlu.

Herbatę można również stosować w wodzie do kąpieli. Łagodzi ból i wspomaga gojenie się ran. Mówi się też, że ma działanie afrodyzjakalne. Stosowana bezpośrednio na skórę, herbata z rozmarynu służy jako naturalny środek dezynfekujący.

Zamiast herbaty, rozmaryn można też przyjmować w postaci wina lub, jeszcze lepiej, jako kurację wzmacniającą. Aby to zrobić, wymieszaj 10g liści rozmarynu z butelką lekkiego białego wina i pozwól mu stężeć przez tydzień. Następnie odcedzić i pić codziennie małą szklankę.

Do użytku zewnętrznego stosować olejek eteryczny z rozmarynu lub nalewkę. Olejek eteryczny można odparować w lampie zapachowej. Ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i stymulujące. Jeśli pocierasz trochę rozcieńczonego oleju na czole, może to złagodzić na przykład bóle głowy i migreny. Nalewkę rozmarynową można stosować do zewnętrznego nacierania lub dodawać do wody w kąpieli. Ma również działanie orzeźwiające i łagodzi bóle stawów.

Ciocia Fine lubi też oczywiście używać rozmarynu. Znajdziesz ją w naszej włoskiej mieszance przyprawowej MAMMA MIA, przyprawie do masła ziołowego QUERBEET i przyprawie do masła pomidorowego ROTAUFSTRICH oraz w mieszance przyprawowej do przepisów na ziemniaki: przyprawa do ziemniaków z ekologicznymi ziołami KARTOFFELHELD.

Szukasz pomysłów na pyszne przepisy z rozmarynem?

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę