ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Sadzenie roślin rodzimych: Piękne kwiaty Kolorado

Nacisk na sadzenie roślin rodzimych, aby stworzyć siedliska dla rodzimych zwierząt, szczególnie ptaków (patrz poprzedni link do postu) dotyka naszych często negatywnych postaw wobec roślin rodzimych (dzikich roślin). „Naprawdę, powinienem sadzić te rzeczy?”.

Colorado grassland
Odrobina rodzimych łąk Kolorado w czerwcu
Oset z przodu to rodzimy, falisty oset, niebieski len(Linum lewisii) jest trudny do zauważenia, czerwono-pomarańczowy jastrzębiec(Hieracium) pochodzi z Europy, żółty to kwiat ścienny (Erysimum) i zróżnicowana kolekcja odpornych traw.

Nasze lokalne rośliny są naprawdę piękne! Piszę dziś o północnym Kolorado, w zeszłym tygodniu pisałam o środkowej Kalifornii (link). Gdybym miała zdjęcia, mogłabym napisać post o „pięknych tubylcach” dla każdego regionu w kraju.

Myślę, że tworzymy dwie, zdecydowanie zbyt proste kategorie: „rośliny w ogrodach” i „wszystkie inne rośliny”. Grupa „wszystkie inne rośliny” obejmuje rzucające się w oczy chwasty i nie zawsze patrzymy poza nie. Uciążliwe chwasty pochodzą zazwyczaj z Eurazji, a więc nie są rodzime. Otaczanie się roślinami rodzimymi oferuje setki roślin o fascynujących kształtach i żywych kolorach. Spójrz:

to wspaniałe rośliny Colorado, rodzime dla umiarkowanych wysokości na Front Range (góry mają złożone siedliska, więc większość roślin Colorado nie są odpowiednie tylko w dowolnym miejscu w Colorado)

.

Istnieją rodzime drzewa, takie jak Colorado niebieski świerk, Picea pungens

. O, robi się duży, ale nie bardzo szybko. Są też odmiany karłowate, które również zapewniają dobre siedliska dla ptaków i owadów.

Colorado blue spruce
Świerk kolumbijski, Picea pungens

W przypadku mniejszych drzew warto rozważyć wiśnię wirginijską (Prunus virginiana),

atrakcyjną dla zapylaczy i ptaków żywiących się owocami.

big chokecherry, Prunus virginiana
Dereń jadalny, Prunus virginiana

W Kolorado rosną też dzikie śliwy (Prunus americana), które są całkiem małymi drzewami, oraz bardzo wolno rosnące, wytrzymałe mahonie górskie (Cercocarpus americana

). I wiele innych, na przykład wszystkie sosny i jałowce. Jeśli chodzi o krzewy, jest to jagoda kamczacka(Amelanchier alnifolia), której białe kwiaty pojawiają się w maju, a owoce przyciągają w czerwcu ptaki.

<img alt=”jagoda kamczacka, Amerlanchier alnifolia” height=”329″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfZyavRCvK5ZmMv0Bqve2YCiNuhHVC0WtPD5CcJKUvg7DUmsjIAxgXfdprcT9gfl2uB-.8j9UxzBsEUciuTmHRRPdMOqSO6bvs2ZiHhK_B7ZKgTSaKC5E7fnTjfJDzTS6l5AxL96fMTJSoVFPBIQl4zXl3C7nHnlXzJfqgl3FUX7-feSoCqtIUiUvkB/w400-h329/IMG_8334.JPG” width=”400″ />
jagoda kamczacka, Amerlanchier alnifolia

Kolejnym rodzimym krzewem jest ostrokrzew płożący (Berberis repens), różnie nazywany winogronem oregońskim i Mahonia repens.

Ma on błyszczące liście przypominające ostrokrzew, żółte kwiaty, które uwielbiają pszczoły, oraz atrakcyjne niebieskie „winogrona”.

creeping hollygrape, Berberis repens
berberys rozłogowy, Berberis repens

Innym uderzającym rodzimym jest rabbitbrush, Ericameria nauseosus

. Dostaje około trzech stóp wysokości i stawia na dramatyczny pokaz intensywnej żółci późną jesienią, przyciągając migrujące motyle i wiele innych zapylaczy.

rabbitbrush, Ericameria nauseosus
zarośla królicze, Ericameria nauseosus

I jeszcze jedno, krzewiasty pięciornik, Potentilla fruticosa(Dasiphora fruticosa), z białymi lub żółtymi kwiatami przypominającymi róże. Ależ to ładne! (Uwaga na czerwone owoce jeżyny na roślinach za i przed pięciornikiem).

shrubby cinquefoil, Potentilla fruticosa (Dasiphora fruticosa)
pięciornik krzewiasty, Potentilla fruticosa

W przypadku kwitnących ziół sprawa jest prosta. Niektóre z naszych tubylców zostały przeniesione na cały świat jako kwiaty ogrodowe, w tym kwiat kocanki, Gaillardia. (

Starałem się wybierać zdjęcia roślin w naturze, więc są bardziej niechlujne niż kwiaty ogrodowe. )

blanket flower, Gaillardia
kwiat kocanki, Gaillardia aristata

Kolumby

<img alt=”Kolombina kolorado, Aquilegia coerulea” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiucOgOIRAPG12FbQV1EWnG1Nq2e20jckKjY-vz3tpVmGwoDSx67jXtfpvQoGL1I8ncKFA8cO9u2oUJdINHFoMNgA530Fk8t3PfV0Csyfm2lbEm12U8g4LukUVnzpMeOvdrfe1xdgrr2oBK0RqiW5F09aWt24gJXY9DOYFUnFFWmO87jKETeoZBYW6I/w300-h400/IMG_3419.JPG” width=”300″ />
Kolorado columbine, Aquilegia coerulea

Kolumby Kolorado występują w wielu kolorach, niebieskim, fioletowym, czerwonym, żółtym i białym. Pokazany jest kwiat stanowy.

Echinacea, kwiat stożkowy, rodzaj Echinacea,

można znaleźć jako roślinę ogrodową na całym świecie. W Ameryce Północnej jest kilka gatunków, dwa w Kolorado. Nasza może mieć kwiaty od prawie zielonych, przez różowe, do mocno fioletowych. Ten zobaczyłam podczas wędrówki w pobliżu mojego domu.

cone flower, Echinacea
kwiat stożkowy, Echinacea

Dzikie pelargonie (rodzaj Geranium)

to urocze rośliny o ładnych podzielonych liściach i kwiatach od fioletowych do białych. Kolorado ma kilka gatunków. Widzisz maleńką pszczółkę w kwiatku?

wild geranium, Geranium viscossimum
dzika pelargonia, Geranium viscossimum

Larkspurs, rodzaj Delphinium

, są dramatyczne rośliny w Colorado łąk i łąk górskich. Istnieje kilka popularnych gatunków.

larkspur, Delphinium
skowronek, Delphinium

W Ameryce Północnej występuje około 150 gatunków wiesiołków (Oenothera

), niektóre pospolite, inne dość rzadkie. Na łąkach Kolorado występuje co najmniej 10 gatunków. Tutaj jest wspaniały, kwitnący na naturalnych terenach trawiastych w maju. Wieczór w ich nazwie jest dlatego, że większość otwiera swoje kwiaty wieczorem. Ten wkrótce zniknie w świetle poranka.

Oenothera, evening primrose
wiesiołek, Oenothera

Zanim będzie to zbyt długie, jeszcze jedna grupa atrakcyjnych roślin rodzimych, które są dobrymi roślinami ogrodowymi, beardtongues, penstemons (rodzaj Penstemon). Colorado ma z ponad 50 rodzimych gatunków, w kolorach od białego do czerwonego do niebieskiego i fioletowego. Wysoki przystojny kolce kwiatowe przyciągają pszczoły i motyle.

<img alt=”język brodacza, Penstemon” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiycfbwPd2SDRMUYS25_Ydz6mB-MIk5LUlx9YCCq1ZL1T2JHgxun0cpJWPNeNN0Qj0f0MPfcHrkOBjPZEU1SCKLmyhAgVj4utZKplZEvtHjniTcTyur83AwBctHYTZ92li06ipMwkiaIevQV0Zu-0OieX536kytJeyDnB4bd4QHK2G-7EoWV8TAWpuJ/w186-h400/IMG_7962.JPG” width=”186″ />
Języczek brodaty, Penstemon

Wow, mogę tak wymieniać dalej i dalej. Jest tak wiele innych jasnych kolorów, łatwych do uprawy roślin rodzimych w Kolorado, które są dobrymi roślinami ogrodowymi. Rośliny rodzime są piękne!

Komentarze i poprawki mile widziane.

Więcej o niektórych z tych roślin:

Colorado blue spruce linkchokecherry

linkiaskatoon, serviceberry linkcreeping

hollygrape linkrabbitbrush

linkihrubby cinquefoil linkblanket

flower linkcolumbine

linkechinacea

i inne coneflowers linkwild

geranium linklarkspur

linkevening

primrose linkYes

,

I’ve been writing this blog a long

time…

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę