ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Rozmaryn na pamięć – poradnik

Kiedy większość ludzi myśli o rozmarynie, myśli o gotowaniu. Faktem jest, że wiele „kuchennych ziół” ma również wartość leczniczą! Odkrywanie ziół kuchennych to prosty sposób na poznanie ziół leczniczych. Łatwo jest je znaleźć w lokalnym przedszkolu, aby założyć ogródek. Chociaż nie polecam używania suszonych ziół w dziale z przyprawami w Twoim sklepie spożywczym, w razie potrzeby można użyć świeżych sadzonek organicznych znalezionych w dziale produktów.

Rozmaryn jest delikatną, wiecznie zieloną rośliną, która przybyła do nas z południowej Europy. Mogę uprawiać rozmaryn w strefie 6b, ale mam problem z przezimowaniem jej czasami. Uważam, że przykrycie jej plastikiem i słomą lub liśćmi dla izolacji pomaga chronić ją przed zimnem. Jest mocno pachnący, świeży, prawie sosnowy zapach i może rosnąć do około 3 stóp wysokości w strefach umiarkowanych i podwoić ten rozmiar w cieplejszych strefach.

Czy masz rozmaryn rosnący w twoim ogrodzie? Jeśli nie, poproś mamę lub tatę, aby kupili trochę świeżego rozmarynu ze sklepu, aby wypróbować ten eksperyment. Kiedy masz już trochę świeżego rozmarynu, włóż liść do ust i żuj go przednimi zębami. Co zauważysz? Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że twoje usta są jakby ściągnięte i wysuszone podczas żucia. Czy rozmaryn sprawia, że w ustach czujesz gorące uczucie, jak w przypadku papryczki chili lub kawałka imbiru? Może nie tak gorące, ale prawdopodobnie cieplejsze niż było. A teraz, jak smakuje ten liść? Czy zauważyłeś coś, kiedy po raz pierwszy włożyłeś go do ust? Ostrość? Nazywamy ten smak ostrym. Możesz też zauważyć jej inny smak, gorzki. Tak więc, energetycznie Plantain jest ostry, gorzki, rozgrzewający i osuszający. O tych aspektach dobrze jest pomyśleć, gdy próbujesz zastanowić się, do czego przydaje się rozmaryn.

Pod względem odżywczym Rozmaryn posiada wiele witamin i minerałów: wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód, witaminę A, witaminę B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), witaminę C i cynk.

Rozmaryn zawiera również wiele składników leczniczych, w tym olejki eteryczne, takie jak borneol, kamfora, cineole, eukaliptol, linalol, pinen, tymol i werbenol, flawonoidy: apigeninę, diosminę, heterozydy i luteolinę, chinony, żywicę, kwas rozmarynowy, rozmarynę, garbniki oraz triterpeny: kwas oleanowy i ursolowy.

Leczniczo rozmaryn jest anodyną, antybakteryjny, antydepresyjny, przeciwgrzybiczny, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, antymutagenny, antyoksydacyjny, antyseptyczny, przeciwskurczowy, aromatyczny, ściągający, gorzki, kardiotoniczny, karmazynowy, cefaliczny, żółciopędny, choleryczny, pobudzający krążenie, napotny, trawienny, moczopędny, emmenagogiczny, nadciśnieniowy, nerwowy, okulistyczny, odmładzający, rubefacient, stymulujący i żołądkowy.

Przyjrzyjmy się, jak możemy pracować z rozmarynem…

Rozmaryn może być pomocny dla osób z chronicznym zmęczeniem i zapominalstwem. Mówi się, że zgniatanie i wdychanie zapachu rozmarynu może pomóc oczyścić umysł.

Jako środek pobudzający, Rozmaryn jest świetny do stymulowania układu krążenia i układu nerwowego. Ma świetny tonizujący i uspokajający wpływ na układ trawienny, zwłaszcza gdy występuje napięcie psychiczne. Rozmaryn był również przydatny w przypadkach epilepsji i zawrotów głowy oraz może pomóc w podniesieniu niskiego ciśnienia krwi. Jest cenny w przypadku omdleń lub zaklęć osłabienia związanych z niedoborem krążenia. Picie naparu z rozmarynu przez pewien czas może pomóc w słabym krążeniu.

Zewnętrznie, ona jest używana do łagodzenia bolesnych bólów rwy kulszowej, mbóle mięśni i nerwobóle. Ogólnie rzecz biorąc, rozmaryn stosuje się w postaci balsamu, olejku lub poprzez zmieszanie jego olejku eterycznego z olejem nośnym, takim jak olej migdałowy. Nalewka lub napar może być również wezwany do pomocy z tych problemów zewnętrznych, jak również.

Kobiety, które mają obfite miesiączki lub są w ciąży, powinny unikać stosowania rozmarynu medycznie, ponieważ jest on znany jako emmenagog, który może stymulować przepływ menstruacyjny. Jednak osoby z normalnym lub lekkim przepływem mogą skorzystać z właściwości przeciwskurczowych rozmarynu, gdy mają do czynienia ze skurczami menstruacyjnymi.

Rozmaryn działa stymulująco na mieszki włosowe i krążenie skóry głowy, dzięki czemu jest bardzo prawdopodobne, że będzie pomocny w przypadku przedwczesnego łysienia. Aby skorzystać z tego aspektu, należy codziennie nakładać i wmasowywać w skórę głowy miły olejek infuzyjny lub olejek eteryczny rozcieńczony w oleju nośnym, takim jak olej migdałowy, z pestek moreli lub z pestek winogron. Alternatywnie, napar z rozmarynu może być stosowany jako płukanka. Płukanka jest zalecana tylko dla osób o ciemniejszych włosach, ponieważ ma tendencję do lekkiego przyciemniania i może sprawić, że jasne włosy będą wyglądać matowo.

Rozmaryn zawiera związki chemiczne zwane chinonami, które jak wykazano w badaniach laboratoryjnych hamują działanie czynników rakotwórczych, co oznacza, że ma zdolność zapobiegania nowotworom. Jeszcze jeden powód, by dodać rozmaryn do codziennych posiłków!

Podobne artykuły
Zielarstwo

Ogród ziołowy DIY: jak uprawiać i pielęgnować świeże zioła

Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę