ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Cytrusowa Bergamotka vs. Gorzka pomarańcza: Podobieństwa i różnice

Citrus bergamot i gorzka pomarańcza są zarówno popularne zioła z korzyści zdrowotnych dla metabolizmu i utraty wagi. Jednak obie różnią się od siebie na wiele unikalnych sposobów.

Ten artykuł pomoże Ci określić, czy cytrusowa bergamotka lub gorzka pomarańcza jest dla Ciebie odpowiednia, w zależności od stanu zdrowia, celów i innych czynników krytycznych.

Przedstawimy przegląd cytrusów bergamota vs. gorzka pomarańcza, ich główne korzyści zdrowotne, skutki uboczne i wytyczne dotyczące dawkowania. Pod koniec zobaczysz, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Przegląd Citrus Bergamot:

Citrus bergamot(Citrus bergamia) to owoc cytrusowy pochodzący z włoskiego regionu znanego jako Kalabria. Jest również nazywany kwaśną pomarańczą i pomarańczą bergamotową, i uważa się, że jest hybrydą cytryny i gorzkiej pomarańczy.

Owoc ten był stosowany w medycynie tradycyjnej przy gorączce, infekcjach pasożytniczych i innych dolegliwościach. Obecnie cytrusy bergamotowe są często stosowane w celu wspomagania redukcji cholesterolu i utraty wagi, wśród innych zastosowań popartych badaniami.

Poniżej wymieniono klinicznie zbadane korzyści zdrowotne cytrusowej bergamotki.

1. May Reduce Cholesterol

Citrus bergamot jest najbardziej znany ze swojej zdolności do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu i poprawy całkowitego profilu lipidowego.

Jedno z badań klinicznych wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Jednocześnie zwiększyła poziom cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) („dobrego” cholesterolu).

Badanie kliniczne wykazało podobne efekty dla flawonoidów z bergamotki cytrusowej. Naukowcy stwierdzili, że flawonoidy z bergamotki cytrusowej znacznie podniosły poziom cholesterolu HDL, jednocześnie znacząco obniżając poziom cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

To tylko dwa z kilku badań klinicznych, które wykazują bardzo podobny wpływ na profile lipidowe.

Citrus bergamot wydaje się działać poprzez zmniejszenie produkcji cholesterolu, co wynika z jego działania na enzym zwany HMG CoA-reductase. Dodatkowo, bergamotka cytrusowa wydaje się pomagać w usuwaniu cholesterolu z krwi i hamować utlenianie LDL.

2. Może obniżyć poziom cukru we krwi

Prawdopodobnie drugi najbardziej dobrze zbadane korzyści z cytrusów bergamota jest jego skuteczność w zmniejszaniu poziomu cukru we krwi.

Badanie kliniczne przeprowadzone na osobach z cukrzycą typu 2 wykazało, że pacjenci, którzy przyjmowali bergamotkę cytrusową doświadczyli znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi w porównaniu z placebo.

Jedno badanie kliniczne na otyłych dorosłych z wysokim poziomem cukru we krwi wykazało, że bergamotka cytrusowa znacznie obniżyła poziom cukru we krwi i poprawiła wrażliwość na insulinę i odporność na insulinę. Dodatkowo pacjenci, którym podawano bergamotkę cytrusową, mieli poprawiony skład ciała.

Inne badanie kliniczne wykazało, że bergamotka cytrusowa może obniżyć poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i tych z wysokim poziomem cukru we krwi, co oznacza, że zioło to może działać jako sposób zapobiegania lub obniżania podwyższonego poziomu cukru we krwi, w zależności od tego, co jest potrzebne.

Ogólnie rzecz biorąc, bergamotka cytrusowa wydaje się być w stanie zmniejszyć poziom cukru we krwi ze względu na jej wpływ na zwiększenie wrażliwości na insulinę i zwiększenie AMPK i innych enzymów zaangażowanych w metabolizm cukru.

3. Może pomóc w utracie wagi

Istnieją również pewne dowody, że bergamotka cytrusowa wspomaga utratę wagi.

Jedno badanie kliniczne na starszych dorosłych z wysokim cholesterol odkrył, że cytrusowa bergamotka doprowadziła do większego spadku masy ciała, obwodu talii i wskaźnika masy ciała (BMI) w porównaniu z grupą kontrolną.

Badanie kliniczne przeprowadzone na pacjentach z zespołem metabolicznym wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową znacząco zmniejszyła masę ciała i BMI. Dodatkowo osoby, którym podawano bergamotkę cytrusową doświadczyły znacznej poprawy w zakresie markerów hormonalnych, co wskazuje na poprawę zdrowia metabolicznego i zarządzania wagą.

Naukowcy odkryli, że bergamotka cytrusowa może działać na utratę wagi poprzez kilka mechanizmów. Na przykład, bergamotka cytrusowa zwiększa aktywność wielu enzymów zaangażowanych w metabolizm tłuszczu i cukru, takich jak AMPK. Ponadto pomarańcza bergamota może działać w celu poprawy głodu i sytości poprzez swoje działania na hormony ghrelin i leptyny.

Wreszcie, ogólne właściwości przeciwzapalne cytrusów bergamota może pomóc wysiłki utraty wagi.

4. Może zmniejszyć stan zapalny

Chociaż istnieje mniej badań dla tej korzyści zdrowotnej, cytrusowy bergamotka również początkowo wydaje się skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego.

Badanie kliniczne przeprowadzone na pacjentach z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby wykazało, że suplementacja bergamotką cytrusową zmniejszyła białko C-reaktywne (CRP) i inne markery stanu zapalnego.

W badaniu klinicznym na osobach z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby i cukrzycą, naukowcy zauważyli, że suplementacja bergamotką cytrusową zmniejszyła wiele markerów zapalnych.

Przeciwzapalne działanie bergamotki cytrusowej jest przypisywane wysokiej zawartości flawonoidów i innych związków przeciwutleniających, które zmniejszają stres oksydacyjny.

Przegląd gorzkich pomarańczy:

Gorzka pomarańcza(Citrus aurantium) jest również owocem cytrusowym. Pochodzi z Afryki Wschodniej, Półwyspu Arabskiego i Azji Południowo-Wschodniej, choć obecnie uprawiana jest również w wielu innych rejonach, np. w rejonie Morza Śródziemnego.

Owoc ten jest czasami nazywany pomarańczą sewilską ze względu na jego uprawę w Sewilli w Hiszpanii przez setki lat.

Gorzka pomarańcza była używana przez setki lat głównie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) do wielu problemów zdrowotnych, takich jak niestrawność i biegunka. Współczesne badania pokazują, że gorzka pomarańcza może mieć kilka korzyści zdrowotnych, takich jak utrata wagi.

Poniżej przedstawiamy główne, poparte badaniami korzyści zdrowotne gorzkiej pomarańczy.

1. Może zmniejszać stres i niepokój

Najbardziej dobrze zbadane korzyści z gorzkiej pomarańczy jest zmniejszenie stresu i niepokoju. Wynika to przede wszystkim z ekstraktów olejków eterycznych z gorzkiej pomarańczy.

Jedno z badań klinicznych na osobach, które przebywały w szpitalu z powodu ataku serca wykazało, że aromat olejku eterycznego z gorzkiej pomarańczy znacząco zmniejszył niepokój i zmęczenie w porównaniu z placebo.

W badaniu klinicznym na osobach, które miały być poddane operacji chirurgicznej, naukowcy stwierdzili, że gorzka pomarańcza okazała się równie skuteczna w zmniejszaniu lęku jak diazepam (popularny lek przeciwlękowy).

To tylko dwa z kilku badań klinicznych, które wykazały anksjolityczne działanie olejku eterycznego z gorzkiej pomarańczy podczas różnych wydarzeń wywołujących lęk.

Przeciwlękowe działanie gorzkiej pomarańczy wynika z jej zdolności do zwiększania poziomu GABA w mózgu. GABA jest neuroprzekaźnikiem hamującym, który ma kluczowe znaczenie dla uspokojenia układu nerwowego i zapobiegania nadmiernemu pobudzeniu.

2. Może pomóc w utracie wagi

Kilka badań klinicznych pokazuje, że gorzka pomarańcza i jedna z jej pochodnych, p-synefryna, mogą wspomagać utratę wagi.

Jedno badanie kliniczne na zdrowych osobach dorosłych z nadwagą wykazało, że osoby, którym podawano suplement zawierający ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, straciły więcej wagi i tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo.

Badanie kliniczne na osobach z BMI 27 lub większym wykazało, że suplementacja synefryną i innymi związkami doprowadziła do znacznej redukcji tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą kontrolną.

Gorzka pomarańcza może pomóc w odchudzaniu ze względu na jej wpływ na receptory adrenergiczne. Prowadzi to do zwiększenia tempa metabolizmu, szczególnie w przypadku metabolizmu węglowodanów i tłuszczów.

3. Może poprawić sen

Olejki eteryczne z gorzkiej pomarańczy mogą być w stanie poprawić jakość snu, szczególnie dla osób w sytuacjach podwyższonego stresu.

Badanie kliniczne przeprowadzone na kobietach w ciąży z zaburzeniami snu wykazało, że aromaterapia gorzką pomarańczą doprowadziła do znacznej poprawy jakości snu w porównaniu z placebo.

W badaniu klinicznym przeprowadzonym na pacjentach hospitalizowanych z problemami sercowymi, aromaterapia olejkiem eterycznym z gorzkiej pomarańczy znacznie poprawiła jakość snu i inne aspekty snu w porównaniu z grupą kontrolną.

Uważa się, że gorzka pomarańcza poprawia sen poprzez swoje działanie na receptory GABA, co powoduje zwiększone odprężenie i spokojne stany psychiczne. Co więcej, GABA jest potrzebny do zainicjowania snu.

4. Może obniżać poziom cukru we krwi

Niewielka liczba badań klinicznych wskazuje na potencjalną zdolność gorzkiej pomarańczy do obniżania poziomu cukru we krwi.

Jedno z badań klinicznych na pacjentach z cukrzycą odkryło, że suplementacja gorzką pomarańczą doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi w porównaniu z placebo.

W badaniu klinicznym na osobach z cukrzycą typu 2, osoby, którym podawano herbatę z trującego diabelskiego pieprzu(Rauvolfia vomitoria) i ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, doświadczyły obniżenia poziomu cukru we krwi i poprawy profilu kwasów tłuszczowych w porównaniu z grupą kontrolną.

Gorzka pomarańcza jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi głównie dzięki swojej zdolności do zwiększania enzymów, które metabolizują cukier.

Citrus Bergamot vs. Bitter Orange: Różnice

Citrus bergamot i gorzka pomarańcza to stosunkowo podobne owoce cytrusowe, ale mają kilka istotnych różnic, które je odróżniają.

Pomarańcza bergamota pochodzi z tropikalnej Azji, choć najczęściej uprawiana jest w regionie Kalabrii we Włoszech i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Uważa się, że jest to hybryda cytryny i gorzkiej pomarańczy. Te pomarańcze rosną na małych drzewach, które dorastają do około 15 stóp wysokości. Owoce Citrus bergamot są wielkości mini pomarańczy, ale mają zielonkawo-żółty kolor.

Pomarańcza bergamota nie jest zazwyczaj spożywana na surowo ze względu na swój intensywny gorzki, kwaśny smak. Olejek ze skórki miesza się z liśćmi czarnej herbaty, aby zrobić herbatę Earl Grey. Sok, skórka i skórka pomarańczy bergamotki są często używane do różnych sosów, marmolad i innych potraw.

Gorzkie pomarańcze pochodzą z Afryki Wschodniej, Indii i Chin, ale rosną również bardzo dobrze w basenie Morza Śródziemnego, Ameryce Południowej i USA. Jest to prawdopodobnie hybryda pomarańczy pomelo i mandarynki. Drzewo pomarańczy gorzkiej rośnie znacznie większe od bergamotki, do 33 stóp wysokości. Owoce przypominają pomarańczę pospolitą, choć są mniejszych rozmiarów.

Gorzkie pomarańcze nie są zazwyczaj spożywane na surowo w całości form ze względu na ich kwaśny smak. Raczej sok, skórka i skórka są używane do różnych produktów, takich jak w marmoladach, syropach, sokach, cukierkach i jako aromat.

Citrus Bergamot vs. Bitter Orange: Który jest odpowiedni dla Ciebie?

Istnieje kilka podobnych korzyści płynących z cytrusów bergamotki i gorzkiej pomarańczy, aczkolwiek kluczowe są sposoby, którymi się różnią. W związku z tym ważne jest, aby dać Ci najlepsze informacje, aby określić, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Pod względem skutków zdrowotnych, zarówno cytrusowy bergamot i gorzka pomarańcza wydają się korzystne dla utraty wagi i kontroli cukru we krwi. Z tym, że cytrusowa bergamotka jest lepiej zbadana pod względem cukru we krwi.

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że cytrusowa bergamotka wydaje się obniżać poziom cholesterolu, podczas gdy taki efekt nie występuje w przypadku gorzkiej pomarańczy (a przynajmniej nie zostało to jeszcze zbadane).

Jednakże, gorzka pomarańcza jest bardziej skuteczna niż cytrusowa bergamotka w zakresie redukcji stresu i niepokoju oraz poprawy jakości snu.

Na tej podstawie, jeśli szukasz obniżenia poziomu cukru we krwi lub cholesterolu, cytrusowa bergamotka wydaje się być najlepszym wyborem.

Jeśli jednak chcesz zmniejszyć poziom stresu i niepokoju lub poprawić sen, olejek eteryczny z gorzkiej pomarańczy jest najlepszą opcją.

Wreszcie, jeśli chcesz schudnąć, możesz rozważyć uzupełnienie obu.

Czy można przyjmować razem Citrus Bergamot i gorzką pomarańczę?

Tak. Wydaje się, że przyjmowanie cytrusów bergamotki i gorzkiej pomarańczy razem jest ogólnie bezpieczne, zwłaszcza jeśli celem jest utrata wagi lub poprawa poziomu cukru we krwi.

Jeśli Twoim celem jest po prostu obniżenie poziomu cholesterolu, wystarczy wziąć samą bergamotkę cytrusową. A jeśli Twoim celem jest tylko zmniejszenie stresu lub poprawa snu, to wystarczy wziąć tylko gorzką pomarańczę.

Jeśli zdecydujesz się wziąć cytrusową bergamotkę i gorzką pomarańczę razem, pamiętaj, że obie obniżają poziom cukru we krwi. Tak więc, pamiętaj, aby sprawdzić z lekarzem, aby upewnić się, że poziom cukru we krwi jest na zdrowym poziomie.

Cytrynowa Bergamotka vs. Gorzka pomarańcza: Potencjalne skutki uboczne i interakcje

Zawsze ważne jest, aby rozważyć skutki uboczne i bezpieczeństwo dla każdego zioła.

Cytrusowa bergamotka jest ogólnie bezpieczna w spożyciu i daje tylko kilka potencjalnych efektów ubocznych, takich jak rozstrój żołądka i dyskomfort. Również forma olejku eterycznego cytrusowej bergamotki może powodować fototoksyczność (wrażliwość na światło słoneczne). Ale większość osób przyjmuje formę doustną, nie olejek eteryczny, dla korzyści wymienionych w tym artykule.

Gorzka pomarańcza również wydaje się ogólnie bezpieczna do spożycia, gdy jest stosowana w odpowiednich dawkach. Jednakże, gorzka pomarańcza może zwiększyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca i udaru, szczególnie w połączeniu z kofeiną lub innymi stymulantami. Gdy jest stosowana samodzielnie w umiarkowanych dawkach, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest znacznie mniejsze.

Ponadto zarówno gorzka pomarańcza, jak i bergamotka cytrusowa mogą wchodzić w interakcje z lekami, które są stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, bergamotka cytrusowa może wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek diety lub suplementu ziołowego.

Wnioski:

Citrus bergamot i gorzka pomarańcza to podobne owoce ziołowe z kilkoma wspólnymi korzyściami. Mają jednak również kilka kluczowych różnic pod względem wpływu na zdrowie.

Porównując cytrusową bergamotkę vs. gorzką pomarańczę, podjęcie decyzji, która z nich jest najlepsza, zależy od twojego zdrowia kond.ition. Citrus bergamot wydaje się być najlepszą opcją dla obniżenia cholesterolu i obniżenia poziomu cukru we krwi.

Jeśli Twoim celem jest utrata wagi, każda z opcji jest prawdopodobnie skuteczna, a może być kombinacją obu.

A jeśli chcesz zmniejszyć stres i niepokój lub poprawić sen, gorzka pomarańcza jest najlepszą drogą.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę