ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Rośliny podwórkowe w Monterey, Kalifornia

Byłem w tym tygodniu w Monterey, w Kalifornii. Chodziłem po ulicach mieszkalnych, podziwiając rośliny. Egzotyczne rośliny z ogromnymi kaskadami kwiatów, z takich miejsc jak Australia i RPA. W pełnym rozkwicie w kwietniu. I wtedy zdałem sobie sprawę, czego nie widziałem: trawników.

Pride of Madeira, Echium candicans
Duma Madery, Echium candicans
ornamental grasses, Monterey, CA
Trawy ozdobne, Monterey

yard with succulents
Podwórko z sukulentami

Kalifornia jest w historycznej suszy od co najmniej 2015 roku i nie wygląda na to, żeby się skończyła (link). Utrzymanie zielonego trawnika należy do najbardziej wodochłonnych sposobów wykorzystania przestrzeni. Hrabstwo Monterey miało szereg inicjatyw mających na celu zmniejszenie zużycia wody, w tym rabaty na wymianę trawników (link). Oczywiście widziałem wynik całego tego wysiłku.

Spójrzcie na niektóre z tego, co widziałem:

yard with shrubs, Monterey, CA
yard with perennials, Monterey Californiaplants on gravel, Monterey, CA

Kiedy zorientowałem się, że nie widzę trawników, poszedłem ich szukać. Musiałem zajrzeć na kilkanaście podwórek, żeby je znaleźć, ale oto kilka z nich:

<img alt=”yard with grass lawn, Monterey, CA” height=”284″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmtDZBOy1y3tzWQVvJuoixJcIg7Aewvzt-s3I1deXparuQU7vZRybC3vg9NN_-Q1VFW1F2p6v3uNKW87nsQqrtkgb-KEpEBYV31o86B7FHSt3zHC3fkVMpfM3DwrfIqvkDH9OjuIvoTE-Z6AP0rQ-FcDIbKqR2HkLr1hU9M6SzOGsznSidTHztPl-E/w400-h284/DSC01664.JPG” width=”400″ />
Podwórko z niewielkim trawnikiem, Monterey, CA

Jeszcze jeden kawałek trawnika:

yard with grass lawn, Monterey, CA
Podwórko z kawałkiem trawnika z trawą, Monterey, CA

Ale takie spojrzenia były znacznie bardziej powszechne:

front yard without grass, Monterey, CA
Przednie podwórko bez trawy, Monterey, CA
front yard without grass, Monterey, CA
Przednie podwórko bez trawy, Monterey, CA

Nie tylko oszczędzają wodę, byliny na podwórku wymagają mniejszej konserwacji niż trawa. Z pewnością nie muszą być regularnie koszone. Oczywiście, jeśli trzeba marudzić na rośliny na podwórku, zawsze można przyciąć coś w fantazyjny kształt, tak, że gdy tylko trochę urośnie, trzeba go znowu przyciąć:

trimmed shrubs, Monterey, CA
trimmed shrubs, Monterey, CA

Było też kilka nietypowych roślin. Ta przegroda uliczna jest wypełniona ozdobnymi turzycami (rodzina Cyperaceae), jak ozdobne trawy, ale inaczej:


Ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni prowadziłam blog o używaniu roślin rodzimych, muszę zauważyć, że wiele z tych roślin to obcy. Nadmorska Kalifornia wspiera południowoeuropejskie, australijskie i południowoafrykańskie rośliny, które mój klimat by zabił, niektóre z nich są bardzo urodziwe. Mieszkańcy Monterey wyraźnie poczynili duże postępy w zmniejszaniu ilości oLudzie wylewają wodę na swoje podwórka tylko po to, by trawa ładnie wyglądała. Ale dla wielu rodzimych kalifornijskich owadów i ptaków, te podwórka są puste, bez niczego do jedzenia. Tak więc, w naszej ludzkiej kolejności, ograniczyli oni zużycie wody, odsuwając w czasie moment, w którym woda się skończy. W rzeczywistości jest to na horyzoncie na całym Zachodzie USA, gdzie opady deszczu nie są w stanie zastąpić wody, którą ludzie przyzwyczaili się używać. Nadal potrzebne jest uzupełnienie lub zastąpienie egzotycznych roślin rodzimych, tak aby rezydencje i nasadzenia miejskie wspierały rośliny, które żywią owady zapylające nasze kwiaty i drzewa oraz gąsienice gnieżdżących się ptaków. Nauka życia w równowadze z naszym środowiskiem jest złożonym, zaległym projektem, od którego ledwo zaczęliśmy. Mądre korzystanie z wody jest bardzo pozytywnym krokiem.

Piękne miejsce, piękne rośliny, Monterey, Kalifornia.

looking to the Pacific, Monterey, CA
Widoki na zatokę z ulic mieszkalnych,
Monterey, Kalifornia

Komentarze i poprawki mile widziane.

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę