Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Rośliny podwórkowe w Monterey, Kalifornia

Byłem w tym tygodniu w Monterey, w Kalifornii. Chodziłem po ulicach mieszkalnych, podziwiając rośliny. Egzotyczne rośliny z ogromnymi kaskadami kwiatów, z takich miejsc jak Australia i RPA. W pełnym rozkwicie w kwietniu. I wtedy zdałem sobie sprawę, czego nie widziałem: trawników.

Duma Madery, Echium candicans
Trawy ozdobne, Monterey

Podwórko z sukulentami

Kalifornia jest w historycznej suszy od co najmniej 2015 roku i nie wygląda na to, żeby się skończyła (link). Utrzymanie zielonego trawnika należy do najbardziej wodochłonnych sposobów wykorzystania przestrzeni. Hrabstwo Monterey miało szereg inicjatyw mających na celu zmniejszenie zużycia wody, w tym rabaty na wymianę trawników (link). Oczywiście widziałem wynik całego tego wysiłku.

Spójrzcie na niektóre z tego, co widziałem:


Kiedy zorientowałem się, że nie widzę trawników, poszedłem ich szukać. Musiałem zajrzeć na kilkanaście podwórek, żeby je znaleźć, ale oto kilka z nich:

<img alt=”yard with grass lawn, Monterey, CA” height=”284″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmtDZBOy1y3tzWQVvJuoixJcIg7Aewvzt-s3I1deXparuQU7vZRybC3vg9NN_-Q1VFW1F2p6v3uNKW87nsQqrtkgb-KEpEBYV31o86B7FHSt3zHC3fkVMpfM3DwrfIqvkDH9OjuIvoTE-Z6AP0rQ-FcDIbKqR2HkLr1hU9M6SzOGsznSidTHztPl-E/w400-h284/DSC01664.JPG” width=”400″ />
Podwórko z niewielkim trawnikiem, Monterey, CA

Jeszcze jeden kawałek trawnika:

Podwórko z kawałkiem trawnika z trawą, Monterey, CA

Ale takie spojrzenia były znacznie bardziej powszechne:

Przednie podwórko bez trawy, Monterey, CA
Przednie podwórko bez trawy, Monterey, CA

Nie tylko oszczędzają wodę, byliny na podwórku wymagają mniejszej konserwacji niż trawa. Z pewnością nie muszą być regularnie koszone. Oczywiście, jeśli trzeba marudzić na rośliny na podwórku, zawsze można przyciąć coś w fantazyjny kształt, tak, że gdy tylko trochę urośnie, trzeba go znowu przyciąć:

Było też kilka nietypowych roślin. Ta przegroda uliczna jest wypełniona ozdobnymi turzycami (rodzina Cyperaceae), jak ozdobne trawy, ale inaczej:


Ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni prowadziłam blog o używaniu roślin rodzimych, muszę zauważyć, że wiele z tych roślin to obcy. Nadmorska Kalifornia wspiera południowoeuropejskie, australijskie i południowoafrykańskie rośliny, które mój klimat by zabił, niektóre z nich są bardzo urodziwe. Mieszkańcy Monterey wyraźnie poczynili duże postępy w zmniejszaniu ilości oLudzie wylewają wodę na swoje podwórka tylko po to, by trawa ładnie wyglądała. Ale dla wielu rodzimych kalifornijskich owadów i ptaków, te podwórka są puste, bez niczego do jedzenia. Tak więc, w naszej ludzkiej kolejności, ograniczyli oni zużycie wody, odsuwając w czasie moment, w którym woda się skończy. W rzeczywistości jest to na horyzoncie na całym Zachodzie USA, gdzie opady deszczu nie są w stanie zastąpić wody, którą ludzie przyzwyczaili się używać. Nadal potrzebne jest uzupełnienie lub zastąpienie egzotycznych roślin rodzimych, tak aby rezydencje i nasadzenia miejskie wspierały rośliny, które żywią owady zapylające nasze kwiaty i drzewa oraz gąsienice gnieżdżących się ptaków. Nauka życia w równowadze z naszym środowiskiem jest złożonym, zaległym projektem, od którego ledwo zaczęliśmy. Mądre korzystanie z wody jest bardzo pozytywnym krokiem.

Piękne miejsce, piękne rośliny, Monterey, Kalifornia.

Widoki na zatokę z ulic mieszkalnych,
Monterey, Kalifornia

Komentarze i poprawki mile widziane.

Exit mobile version