ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Rodzime rośliny dla dzikiej przyrody: Jak rozpoznać, że roślina jest rodzima?

Jak pisałem dwa tygodnie temu (link), staram się wspierać ptaki poprzez uprawę roślin, które produkują owady dla nich do jedzenia. Dowody są mocne, że rośliny rodzime będą wspierać owady, które żyją wokół nas, a większość roślin egzotycznych nie.

ALE, aby zastosować rodzime rośliny w moim ogrodzie, muszę wiedzieć, jakie rośliny są rodzime. Albo, alternatywnie, wiedzieć, które z roślin na moim podwórku nie są rodzime. To jest zaskakująco trudne.

garden flowers

Istnieją dobre referencje online, aby dowiedzieć się, które rośliny są rodzime. Możesz spojrzeć na Wikipedii lub Missouri Plant Finder (link) lub innych stron, wiele powiedzieć, gdzie rośliny pochodzą. Lub, można spojrzeć w regionalnej flory, Flora Kolorado w moim przypadku, aby zobaczyć, co mówi (Flora Kolorado

zauważa, czy rośliny są wprowadzone, to nie mówi, które są rodzime.)

Jednak, aby korzystać z tych zasobów, trzeba mieć nazwę dla zakładu

.

To nie zawsze jest łatwe, albo. Na moim podwórku pojawiło się mnóstwo roślin, których nazw naprawdę nie znam. Zawsze byłem zadowolony z ogólnej (na poziomie rodzaju) nazwy, jak larkspur i klon, i nie martwiłem się, czy był to plains larkspur lub rocket larkspur, klon srebrzysty lub czerwony klon.

larkspur, Delphinium
larkspur, Delphinium

Czasem wystarczy nazwa ogólna. Mam hiacynty winogronowe. To rodzaj Muscari, a wszystkie gatunki Muscari są euroazjatyckie. OK, fajne, ale nie rodzime.

grape hyacinth, Muscari species
hiacynt winogronowy, gatunki Muscari

Mam też skowronki, rodzaj Delphinium. Istnieje około 300 gatunków Delphinium, rodzimych na całej półkuli północnej i w górach Afryki. Baza danych USDA Plants pokazuje 65 gatunków rodzimych dla Ameryki Północnej link. Więc moje rośliny mogą być rodzime. Ale kiedy patrzę na Missouri Plant Finder, który skupia się na informacjach o roślinach ogrodowych, jest tam wymienionych 15 odmian Delphinium , z których tylko pięć jest północnoamerykańskich, pozostałe to gatunki euroazjatyckie lub ich hybrydy. Tak więc szanse są 3:1, że skowronki, które mam, nie są rodzime. Będę musiał opracować nazwę naukową, aby się o tym przekonać.

Identyfikacja nieznanej rośliny uprawnej do gatunku może być trudna. Książki identyfikacyjne zazwyczaj nie obejmują roślin ogrodowych. Pomagają w tym źródła internetowe, takie jak strona na Facebooku Plant Identification (link) oraz strona iNaturalist (link).

Trzecią rośliną w moim ogrodzie jest wysoka

, floks białokwiatowy. Rodzaj Phlox, jak podaje Wikipedia, występuje głównie w Ameryce Północnej.

phlox, genus Phlox
floks, rodzaj Phlox

W związku z tym pojawia się pytanie: co rozumiem pod pojęciem rodzimego? Roślina pochodząca z innego miejsca w Ameryce Północnej może nie pomóc mojemu lokalnemu łańcuchowi pokarmowemu. Na wybrzeżach występuje wiele grup roślin, które nie są dobrze reprezentowane w Kolorado, a których owady z Kolorado prawdopodobnie nie mogą jeść. W niektóre dni patrzę na Florę Kolor ado i planuję uprawę tylko roślin, które występują naturalnie w moim okręgu, co jest bardzo wąską definicją rodzimości. Inne dni chcę regionalnych tubylców, zwłaszcza że globalne ocieplenie przynosi mi Nowy Meksyk. Ale nie liczę rośliny znalezionej tylko w Kalifornii jako rodzimej, gdzie mieszkam.

Co to za floks? Jeszcze nie wiem.

Czasami mogę określić, czy moja roślina jest rodzima bez podawania jej nazwy. Mam drzewo klonowe. Klony należą do rodzaju Acer. Wikipedia mówi, że są „Istnieje około 132 gatunków, z których większość pochodzi z Azji, a pewna liczba pojawia się również w Europie, północnej Afryce i Ameryce Północnej.” Patrząc na The Flora of Colorado, są tylko dwie rośliny w rodzaju Acer rodzime dla mojego powiatu. Jedna z nich to krzew – drzewo na moim podwórku jest znacznie większe od niego. Drugi rodzimy „klon” to Acer negundo, bukszpan, drzewo, które mogę rozpoznać, a które nie jest klonem na moim podwórku. Wniosek: klon jest co najmniej lekko egzotyczny.

Jako pierwsza odpowiedź na zachęcanie do sadzenia roślin, które wspierają owady będące pokarmem dla ptaków, to co naprawdę chcę to rośliny, które zjedzą lokalne insety. Nie muszą to być rośliny rodzime. Członkowie grup (gatunki roślin, rodzaje i rodziny) nie są powszechne w Stanach Zjednoczonych lub które są toksyczne są mało prawdopodobne, aby być dobrym pokarmem dla amerykańskich owadów. Bluszcz angielski, Hedera helix, na przykład, jest lekko trujący. W porównaniu z Anglią, w Ameryce Północnej zjada go bardzo mało owadów. Należy do rodziny roślin Araliaceae, a w Kolorado występują tylko dwa gatunki z tej rodziny, oba na dużych wysokościach. (Więcej o bluszczu angielskim link). Nie jest to dobra baza dla mojego łańcucha pokarmowego.

Szeroko rozpowszechnione grupy z licznymi północnoamerykańskimi gatunkami są lepszym wyborem. Na przykład, koper(Anethum graveolens) jest europejskim ziołem w rodzinie Apiaceae. W Kolorado występuje 69 gatunków z tej rodziny. Gąsienice motyla Black swallowtail(Papilio polyxenes) i ich krewniacy są znani z tego, że spożywają koper. Oczywiście koper jest wystarczająco blisko ich rodzimych roślin żywicielskich.

apple tree
jabłoń, piękna, użyteczna i nierodzima

Wskazałem tu na trudności, ale pochodzenie większości roślin jest łatwe do rozpracowania. Piwonie, jabłonie, drzewa morelowe, żonkile, mlecze, tulipany, hy

Akweny, krokusy i lilaki nie są rodzime. Niebieski świerk Colorado, jałowce, śnieżki, pełzający ostrokrzew, kolumbryny, kwiat kocanki, kwiaty szyszki i mały bluestem są rodzime dla Kolorado.

Jeśli chodzi o dołączenie do Homegrown National Park (link) i zapewnienie pożywienia dla rodzimych zwierząt, nawet jeśli nie mam wszystkich roślin opracowanych, widzę niektóre, które powinny być zachęcane i inne, które nie zastąpię, gdy umrą.

blanket flower and black-eyed Susans
Rośliny rodzime są piękne! Kwiat kocanki(Gaillardia species) i
czarnookie susły(Rudbeckia hirta).

Ustalenie, które z moich roślin pomogą dzikim zwierzętom, jest koniecznym pierwszym krokiem. Nie muszę tego wszystkiego opracowywać ani mieć całkowitej racji, zanim zacznę działać. Zasadzę więcej kolibrów i kwiatów kocanek! Spokojnie!

Komentarze i poprawki mile widziane.

References
Ackerfield, j. 2015. Flora of Colorado. BRIT Press. Fort Worth, Texas.California Academy of Sciences. iNaturalist. link.
Missouri Botanical Gardens. Missouri Plant Finder. link
Tallamy, D. W. Homegrown National Park. Zobacz jego stronę internetową: linkZobacz również linki w tekście.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę