ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Nowe ujęcia: Odbudowa po pożarze buszu, rok później

O tej porze roku miliony hektarów ziemi na wschodnim wybrzeżu Australii – od północnej NSW do południowo-wschodniej Wiktorii – tliły się, czerniały lub wciąż płonęły. Najgorszy sezon pożarów buszu w pamięci. Miliardy drzew, zwierząt, stracone życia. Lato, które pozostawiło blizny – niektóre oczywiste, inne ukryte. Mój żołądek wciąż skręca się sam, gdy myślę o tamtym czasie. I, oczywiście, poszło mi łatwo. Nasz dom nadal stoi, nie musieliśmy uciekać przed płomieniami. Dla innych był to koszmar.

Na początku tego tygodnia rozmawiałam z Brettem Summerellem, dyrektorem ds. badań i głównym botanikiem Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Sydney, w ramach Requiem Janet Laurence na Sydney Festival, o pożarach, roślinach i pracy, która miała miejsce w ciągu ostatniego roku. Rozmawialiśmy o odporności, polisach ubezpieczeniowych dla roślin i przyszłości gospodarki leśnej.

NOWE

POŻARY

Mam przyjaciółkę, która bardzo się zdenerwowała, widząc reakcję ludzi na zdjęcia lasów, które ponownie się rozrastają. Zadzwoniła do mnie pewnego dnia, mówiąc: „Ludzie powtarzają, że lasy się odbiją, że wszystko jest w porządku, ale tak nie jest! To jeszcze nie koniec! Odrastanie jest, oczywiście (proszę wybaczyć dość ponurą perspektywę mojej przyjaciółki), powodem do pozytywnego nastawienia. Jest to dowód na niesamowitą siłę życiową roślin, a także na wysoce przystosowaną naturę australijskiej flory.

Mój przyjaciel również się nie myli. To nie koniec, busz nie powróci w cudowny sposób do stanu sprzed pożaru (co nie jest zaskoczeniem, bo nic się nie cofa, tylko do przodu). „Wspaniale jest widzieć zielony wzrost z powrotem w lasach”, mówi profesor ANU David Lindenmayer w Sydney Morning Herald. „Ale są pewne podstawowe kwestie, które tworzą prawdziwe problemy i mam ogromne obawy o to, co zobaczymy tam za 20 lat”.

Lindenmayer wskazuje na wyrąb lasów starego wzrostu, drzewa już niesamowicie zestresowane z powodu poprzednich lat suszy oraz zwiększoną regularność i intensywność pożarów jako kwestie zagrażające odbudowie lasów. Brett wskazuje również na częstotliwość – rośliny mogą być przystosowane do wytrzymania jednego ekstremalnego pożaru co około 75 lat, ale nie co 10 lat. A niektóre gatunki, jak wiele drzew z lasów deszczowych, nie są w ogóle przystosowane do ognia.

Kwiaty flaneli (Actinotus helianthii) po pożarze. Fot: Jardine Hansen

SAVING SEEDS

Pomimo przerażającego początku, rok 2020 był dobrym rokiem dla wielu gatunków roślin na wschodnim wybrzeżu Australii. Po latach suszy nadeszła La Niña, a wraz z nią deszcz. Zespoły RBG Sydney rejestrują i zbierają nasiona wielu gatunków, których nie widzieli od lat. Ogniste efemerydy, jak nazywa je Brett. Gatunki takie jak różowy kwiat flaneli (Actinotus forsythii), mała roślina przypominająca stokrotkę, endemicznadla

Gór Błękitnych, która pojawia się tylko w roku następującym po pożarze, a następnie

znów zniknie.

Plantbank, w Australijskim Ogrodzie Botanicznym Mount Annan, przechowuje nasiona około 65% zagrożonych gatunków roślin w NSW. W takich chwilach, jak ta, Brett powiedział mi, że znaczenie banku nasion jest podkreślone – nie tylko dlatego, że zespół ogrodów botanicznych jest w stanie znacznie powiększyć bank nasion ze względu na pojawienie się gatunków stymulowanych przez pożary, ale dlatego, że działa to jak polisa ubezpieczeniowa na wypadek przyszłych pożarów.

Różowy kwiat flaneli (Actinotus forsythii) w pobliżu Lithgow. Fot: Jardine Hansen Bushfire regrowth near Lithgow. Photo: Jardine Hansen

WSPÓŁPRACA I KRA

JOBRAZ

Jak zarządzamy naszymi lasami w przyszłości? Jest to prawdopodobnie największe pytanie wynikające z pożarów Black Summer. Jest ono również najbardziej złożone. Ochrona ludzi, ochrona kraju, ochrona różnorodności biologicznej, ochrona własności. Kto, co, jak i w jakiej kolejności? Odpowiedź na te pytania wymaga książki, a nie krótkiego artykułu. Być może odpowiedź zaczyna się od troski o Kraj. Nie „ochrony majątku” czy „redukcji zagrożeń”, ale troski. Jak powiedział w 2016 r. praktykujący ogień First Nations Victor Steffensen: „Nie możemy dalej robić tego, co robimy. Nie możemy siedzieć i patrzeć jak setki kilometrów ziemi są unicestwiane, a mimo to usiąść i myśleć tylko o sobie. Z należytym szacunkiem musimy dbać o naszych mieszkańców i nasze domy – ale jaki jest sens tego robić, jeśli nie dbamy o naszą ziemię?”

RESOURCES AND FURTHER READING

Citizen Science Bushfire Projects Finder

Bushfire Recovery Project

Interactive Fire Intensity Map

Firesticks Alliance

Massive concern”

for

forests’ long-term

recovery

after

Black Summer

– via Sydney Morning Herald

Subalpine regions struggle to recover after 2019-20 bushfires as eucalypt forests fare better

– via The Guardian – Pink flannel flower(Actinotus forsythii) near Lithgow. Fot: Jardine Hansen

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę