ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Cud nasion (i jak je skutecznie kiełkować)

Niewiele jest innych procesów przyrodniczych, które tak ujmują serce i umysł ogrodnika jak kiełkowanie. Kiełkowanie nasion jest zarówno tajemnicze, jak i cudowne i nie ma nic bardziej ekscytującego dla ogrodnika niż widok pierwszych zielonych pędów wyłaniających się z tacy świeżo zasadzonych nasion.

Jeśli opanujesz sztukę kiełkowania nasion, czeka na Ciebie obfity, pyszny świat różnorodnych roślin. Dobrej jakości szkółki oferują różne rośliny online i na półkach, ale ich asortyment nigdy nie dorówna temu, co można zdobyć i podzielić z nasionami.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych umiejętności ogrodniczych, kiełkowanie nasion to sztuka i nauka. Istnieją podstawy, których należy przestrzegać, aby zapewnić sukces, ale równie ważna jest sztuka stosowania uważnego oka i troskliwej opieki.

Nasiona zawierają w sobie wszystko, czego potrzebują do wykiełkowania. Pomyśl o nasionach jak o „uśpionej roślinie” – potencjał nowej rośliny czeka w gotowości na optymalne warunki, aby pęknąć i wydostać się z kapsuły.

Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu, co pozwala uniknąć późniejszego przesadzania, ale często wysiewamy nasiona do pojemnika, np. do dziurkacza. Gdy nasiona są wysiewane w dziurkaczu, łatwiej jest stworzyć optymalne warunki do kiełkowania. Na opakowaniach nasion znajdują się ogólne wskazówki dotyczące pory roku i sposobu wysiewu bezpośrednio do gleby lub do pojemnika z mieszanką do hodowli nasion.

Jeśli w przeszłości wysiałeś nasiona i nie udało ci się, zachęcam cię do ponownego spróbowania. Aby osiągnąć sukces z nasionami, należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe czynniki warunkujące kiełkowanie: wilgotność, głębokość siewu i temperaturę gleby.

Wilgoć

Wszystkie nasiona potrzebują wilgoci, aby rozpocząć proces kiełkowania. Płaszcz nasienny wchłania wodę, zarodek nasienny powiększa się i, kaboom, wyłania się korzeń (radicle), a następnie pęd (plumule), który rozwija się w liść i łodygę.

Podlewaj nasiona regularnie (1-2 razy dziennie w zależności od pogody), aby nie wyschły po wysianiu.

Unikajcie siedzenia w wodzie, ponieważ zalane wodą nasiona mogą zgnić lub nie będą w stanie wchłonąć tlenu, który jest potrzebny do rozwoju zarówno nasion, jak i korzeni.

Włóż palec u nogi w róg torebki na nasiona. Czy pod powierzchnią jest chłodno i wilgotno? Jeśli tak, to nie ma potrzeby podlewania.

Podczas podlewania należy zadbać o to, aby woda przenikała od powierzchni aż do dna pojemnika, pobudzając korzenie do wzrostu w dół. Zamgławianie i butelki z rozpylaczem nie wystarczą. Powierzchnia będzie wyglądać na wilgotną, ale woda nie zostanie wchłonięta przez mieszankę do wysiewu nasion aż do podstawy. Konewka z delikatną różyczką lub butelka do podlewania załatwią sprawę.

Światło i głębokość siewu

Niektóre nasiona potrzebują światła, a inne rozpoczną proces kiełkowania bez niego. Głębokość siewu ma kluczowe znaczenie. Jako zasadę należy przyjąć szerokość nasion. Siej nasiona na taką głębokość, na jaką jest ich długość. Na przykład, piękny bób zostanie wysiany na głębokość około 2 cm, podczas gdy drobniejsze nasiona maku i sałaty mogą być wysiane na wierzchu gleby lub mieszanki do wysiewu nasion, gdzie osiądą po podlaniu. Minimalna, jeśli w ogóle, ilość gleby lub mieszanki do wysiewu nasionna wierzchu wymagana jest mieszanka.

Jeśli nasiona zostaną wysiane zbyt głęboko w glebie, mogą nie być w stanie przebić się ze swoimi zasobami na powierzchnię. Nie utrudniajcie im tego zbytnio! Należy również zachować czujność podczas podlewania drobnych nasion – ponieważ znajdują się one blisko powierzchni gleby, znacznie szybciej wysychają. Użycie przezroczystej pokrywy do rozmnażania lub osłonki może pomóc w utrzymaniu poziomu wilgoci.

Temperatura gleby

Nasiona przystosowały się do kiełkowania w określonych temperaturach gleby. Na przykład letnie rośliny owocujące i kwitnące, takie jak słoneczniki i pomidory, potrzebują gleby lub mieszanki do hodowli nasion o minimalnej temperaturze do pomyślnego kiełkowania. Temperatura jest mniej istotna dla roślin, które kwitną i owocują w chłodniejszych miesiącach, takich jak słodki groszek, maki, zielenice azjatyckie, groszek itp.

W przypadku nasion kwitnących i owocujących latem należy utrzymywać temperaturę gleby/mieszanki do hodowli nasion na poziomie około 20-21 stopni Celsjusza. Ciepło to można uzyskać sztucznie, stosując matę grzewczą, która umieszczona jest pod siatkami na nasiona i promieniuje ciepłem bezpośrednio na mieszankę do hodowli nasion. Alternatywnie, w przeszłości dziadkowie umieszczali tace z nasionami na systemach gorącej wody! W chłodnym klimacie należy znaleźć ciepłe miejsce w dobrze oświetlonym pokoju lub na słonecznym parapecie, a nawet zrobić szklarnię. Tak długo, jak nasiona będą miały przytulną atmosferę w okresie wiosennym, kiełkowanie będzie lepsze.

Pojemniki z recyklingu są świetnym rozwiązaniem, ale należy je dokładnie czyścić pomiędzy kolejnymi użyciami, aby nie zawieruszyły się w nich żadne choroby. Pojemniki są jak żłobki dla roślinnych maluchów, więc przed wysiewem utrzymuj je w czystości. Ważna jest dobrej jakości mieszanka do wysiewu nasion – powinna mieć delikatną konsystencję, utrzymywać wilgoć i mieć swobodny odpływ. Możesz zrobić własną mieszankę z odlewów z robaków, drobnego kokosu i piasku. Upewnij się, że najpierw oczyścisz piasek (nawet upiecz go w piekarniku, aby usunąć ewentualne nasiona chwastów).

Zobacz Przewodnik Siewu Nasion The Diggers Club, aby uzyskać porady krok po kroku.

Istnieje cały świat cudów kiełkowania, mnóstwo badań i technik, takich jak stratyfikacja, woda z dymem i skaryfikacja, które czekają na ciebie w miarę postępów w wysiewaniu trudniejszych nasion, gdy podstawy są już opanowane.

Zrozumienie podstaw siewu nasion to magiczna okazja, aby uczestniczyć w każdym aspekcie cyklu życia rośliny – od kiełkowania do uprawy i wreszcie do zachowania nasion na następny sezon. Jest to cenny cud natury, którego my ogrodnicy mamy szczęście doświadczać.

Featured image by Kwiatek24, sourced from Wikipedia Commons. Poniższe zdjęcia przedstawiają różne katalogi nasion roślin ozdobnych z USA, zaczerpnięte z Wikipedia Commons. Wszystkie są w domenie publicznej.

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę