ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Jak rozmnażać rośliny za pomocą sadzonek z miękką końcówką

Jest głęboka radość w rozmnażaniu roślin. Zwolennicy maksymalistycznego sadzenia, tacy jak ja, bardzo ekscytują się rozmnażaniem, ponieważ, cóż, im więcej roślin do pielęgnacji i dzielenia się nimi, tym lepiej. Rozmnażanie piękna nie musi kończyć się i zaczynać od kiełkujących nasion. Rozmnażanie wegetatywne jest genialną techniką pozwalającą na wyhodowanie ogromnej ilości roślin po niskich kosztach. Najprościej mówiąc, odcina się część łodygi i wykorzystuje ją do rozmnażania nowej rośliny.

Sadzonki łodygowe są często nazywane „sadzonkami o miękkiej końcówce” lub sadzonkami z miękkiego drewna, ponieważ wykorzystuje się najbardziej miękką, zieloną końcówkę rośliny, a nie zdrewniałe lub bardziej zdrewniałe części. Sadzonki o miękkich końcówkach mają największy potencjał do tworzenia systemu korzeniowego niż zdrewniałe części rośliny.

Sadzonki są „klonami” rośliny macierzystej i w większości przypadków będą miały identyczne cechy. Czasami mogą wystąpić pewne różnice w formie nowej rośliny, jeśli weźmiesz sadzonkę z górnych pionowych końcówek w porównaniu do dolnych poziomych gałęzi, ale nie daj się złapać na wyjątki, kiedy zaczynasz.

Część łodygi, którą wykorzystacie jako sadzonkę, musi zawierać końcówkę łodygi i węzły lub boczne pąki, czyli „połączenie liści”. Węzły to cudowne rzeczy. Zranienie tkanki roślinnej poniżej węzła lub spowoduje reakcję w roślinie, aby wyleczyć ranę (miejsce cięcia lub ścinki) i zainicjować tworzenie korzeni przybyszowych. Niesamowite!!!

Rośliny mogą naturalnie tworzyć korzenie przybyszowe bez pomocy ogrodnika, ale można delikatnie popchnąć sprawy do przodu.

Sadzonki z miękkimi końcówkami można zacząć sadzić w przypadku odpornych i delikatnych bylin, takich jak rozchodnik, pelargonia i szałwia, lub krzewów, takich jak buddleja i hortensja. Kiedy już nabierzesz wprawy w cięciu, możesz z czystą przyjemnością eksperymentować z tym, co masz pod ręką w swoim ogrodzie, a właściwie w swoim sąsiedztwie, tworząc własną armię roślin.

Przewodnik krok po kroku po sadzonkach z miękką końcówką

  • Przygotuj drenującą mieszankę do sadzonek, w której będą mogły rosnąć i tworzyć się korzenie. Kup lub przygotuj mieszankę do cięcia, składającą się w 50% z mieszanki do hodowli nasion lub drobno przesianej mieszanki doniczkowej i w 50% z szorstkiego, czystego piasku lub perlitu. Istnieje wiele przepisów, które można znaleźć i wypróbować.
  • Wybierz pędy, które wyglądają na zdrowe, wolne od chorób i szkodników. Unikaj kwitnących pędów – pędy bez kwiatów łatwiej tworzą korzenie. Sadzonki pobieraj rano, gdy rośliny są pełne wody. Umieść je w plastikowej torbie podczas zbierania większej ilości, aby zachować ich świeżość (nawet z odrobiną wody dla zwiększenia wilgotności). Czysta plastikowa torba z recyklingu jest w porządku, jeśli masz ją pod ręką.
  • Gdy masz już materiał do cięcia, najlepiej nie zwlekać. Zacznijcie robić sadzonki tak szybko jak to możliwe. Jeśli się spóźnisz, możesz przechowywać torbę w lodówce z etykietą przez krótki czas, aby łodyga nie zwiędła.
  • Wypełnij stronę oczyść donice lub pojemniki z mieszanki do cięcia. Dobrze podlej doniczkę, aby na jej dnie była wilgoć.
  • Stwórz sadzonkę poprzez przycięcie łodygi poniżej węzła. Usuń zestaw liści i przytnij liście do około 3. Przycinanie nadmiaru liści z cięcia zmniejsza nacisk na roślinę, aby wspierać transpirację liści bez systemu korzeniowego.
  • Zanurz węzeł w proszku lub żelu z hormonem ukorzeniającym (nie jest niezbędny). Hormon w proszku jest jak kickstarter – zwiększa szanse lub szybkość tworzenia systemu korzeniowego przez sadzonkę. Miód może być użyty do sterylizacji rany, ale nauka nie jest pewna co do korzyści płynących z miodu dla rozwoju korzeni. Wiele roślin wykształci system korzeniowy bez użycia hormonów, ale przyspieszą one ten proces.
  • Weź sadzonkę, zrób patyczkiem lub diblerem otwór w mieszance do sadzenia roślin w doniczce i delikatnie umieść sadzonkę w środku, szturchając mieszankę wokół niej. Powtarzaj tę czynność, aż doniczka będzie pełna sadzonek. Jest to często określane jako „doniczka zbiorcza”, w której znajduje się wiele sadzonek w jednej doniczce. Liczne sadzonki pomagają w utrzymaniu wilgotności i tworzą mały mikrokosmos, w którym sadzonki mogą się rozwijać. Jak to się mówi, wielkość tkwi w liczbie.
  • Nie podlewajcie potem, ponieważ zmyje to hormon, jeśli go użyliście. Do „podlewania” liści używajcie butelki z rozpylaczem lub mistera. Sadzonki należy umieścić w ciepłym miejscu w szklarni – dużej lub małej – lub stworzyć własną, umieszczając nad nimi połowę przezroczystej plastikowej butelki lub używając przezroczystej plastikowej torby do zrobienia małej szklarni DIY.

Pielęgnacja sadzonek Soft Tip

Sadzonki potrzebują optymalnych warunków z ciepłem i wilgocią, aby wytworzyć korzenie. Ponieważ nowa sadzonka nie ma systemu korzeniowego, musi pobierać wilgoć z pozostałych liści. Spryskuj liście i łodygi za pomocą spryskiwacza lub butelki z rozpylaczem dwa do trzech razy dziennie, a co kilka dni podlewaj. Mieszanka dla sadzonek powinna być wilgotna, ale nie przesadnie nasycona, aby sadzonka nie zgniła.

Jeśli któraś z sadzonek wygląda na chorą, usuń ją wraz z opadłymi liśćmi z doniczki.

Pojawienie się widocznych korzeni z sadzonki jest różne. Zazwyczaj trwa to od 10 dni do 3 tygodni, a następnie kolejne 3-4 tygodnie, aby system korzeniowy był na tyle znaczący, że można go posadzić w doniczce.

Korzenie wystające z otworu drenażowego doniczki lub pojemnika to znak, że nadszedł czas na przesadzenie sadzonki do osobnych doniczek. To cudowne podniecenie, kiedy widzisz te nowe korzenie! Nóż lub patyczek do masła jest poręcznym narzędziem, które można delikatnie wcisnąć do doniczki i podważyć nową roślinę, trzymając się delikatnie jej liści. Pozwólcie roślinom rosnąć w doniczkach na zewnątrz i zahartujcie je przed zasadzeniem lub podzieleniem się nimi z osobami zajmującymi się roślinami.

Sezon cięcia: Wczesna wiosna do wczesnego lata.

Jeśli mieszkacie w chłodniejszym klimacie, idealną porą na pobieranie sadzonek z miękkimi końcówkami jest okres od wczesnej wiosny do wczesnego lata. Jest to czas, kiedy większość roślin w naturalny sposób przechodzi okres wzrostu. Ponadto jest wystarczająco dużo czasu, aby nowe rośliny utworzyły duży system korzeniowy i mogły zostać przesadzone do doniczek przed chłodniejszymi miesiącami. Można odnieść sukces, jeśli stworzy się cieplejsze warunki, np. w szklarni, ale podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów technik ogrodniczych, łatwiej jest pracować w naturalnym rytmie przyrody.

Idźcie naprzód i rozmnażajcie się!

-</p>

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę