ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Len szkarłatny, Linum grandiflorum, Spektakularny!

Len szkarłatny, Linum grandiflorum

, rodzina lnowate Linaceae, to krótka roślina o jaskrawoczerwonych kwiatach. Podziwiam ją od lat, w zeszłym roku ją posadziłem.

scarlet flax, Linum grandiflorum
Len szkarłatny, Linum grandiflorum

Szkarłatny len pochodzi z Afryki Północnej i wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego; kiedy starałem się o międzynarodowy ogród – rośliny z każdego kontynentu – była to jedna z afrykańskich roślin, które mogłem uprawiać w północnym ogrodzie Kolorado.

Możesz nazwać go szkarłatnym lnem, czerwonym lnem lub karmazynowym lnem. Len to nazwa dla roślin z rodzaju Linum

, duży rodzaj około 200 gatunków rodzimych w umiarkowanych i subtropikalnych regionach na całym świecie. Kwiaty gatunków lnu mają kolor od niebieskiego do białego, przez różowy do żółtego, aż po jaskrawą czerwień lnu szkarłatnego, wszystkie z charakterystycznym pierścieniem pięciu (czasem czterech) płatków wokół kontrastującego środka.

Najbardziej znanym gatunkiem lnu jest pospolity len uprawny, Linum usitatissimum, roślina, której łodygi są źródłem lnianych nici i tkanin. Prawdopodobnie wszyscy przedstawiciele rodzaju Linum

zrobią przyzwoity szpagat. jeśli tylko zadbasz o to, by je zmoczyć, zgnić, wysuszyć, połamać, przeczesać, prząść i spleść. Produkcja lnu jest tak ciężką pracą, że podupadła w ciągu ostatnich kilku wieków, gdy inne włókna, w tym syntetyki, stały się dostępne, ale w ciągu ostatnich 50 lat nastąpiło odrodzenie. Len uprawiany powszechnie jest również źródłem nasion lnu i oleju lnianego, wykorzystywanych w wielu zastosowaniach.

Len szkarłatny jest uprawiany ze względu na piękne kwiaty, ale ma silne włókniste łodygi i błyszczące, wypełnione olejem nasiona lnu zwyczajnego.

Rośliny szybko wyrosły z nasion. Podzieliły się wzorem kwitnienia mojego niebieskiego lnu(Linum perenne), otwierając się rano i zamykając swoje kwiaty w upalne popołudnie. Pojedyncze kwiaty utrzymywały się tylko jeden dzień, więc aby użyć ich jako kwiatów ciętych, potrzebna była łodyga z kilkoma pąkami. A wtedy płatki tych wcześniejszych opadały na stół. Głównie cieszyłam się nimi rosnąc w ogrodzie.Len szkarłatny to jedyny czerwony len, jaki można spotkać w Ameryce Północnej. USDA podaje, że uciekł z Nowego Jorku, Kentucky, Ohio, Florydy, Teksasu, Nebraski, Kolorado, Utah i Kalifornii. Ponieważ te kraje pokrywają większość Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie może się ona naturalizować w każdym stanie. To sprawi, że będzie chwastem, z wyjątkiem tego, że do tej pory nie był agresywny lub obrzydliwy na tyle, aby przeszkadzać komukolwiek i jest smakołykiem do zobaczenia. Mimo to, jeśli zamierzasz go sadzić, bądź odpowiedzialny o nie niechwadzić do ucieczki. (Pragmatyczny powód jest taki, że jeśli stanie się problemem, uznanie go za szkodliwy chwast uniemożliwi kupowanie nasion i uprawianie go w ogrodach).

scarlet flax, Linum grandiflorum

Jest to naprawdę dramatycznie piękny kwiat i jestem watchng, aby zobaczyć, czy oni reseeded.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę