Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Jak rozmnażać rośliny za pomocą sadzonek z miękką końcówką

Jest głęboka radość w rozmnażaniu roślin. Zwolennicy maksymalistycznego sadzenia, tacy jak ja, bardzo ekscytują się rozmnażaniem, ponieważ, cóż, im więcej roślin do pielęgnacji i dzielenia się nimi, tym lepiej. Rozmnażanie piękna nie musi kończyć się i zaczynać od kiełkujących nasion. Rozmnażanie wegetatywne jest genialną techniką pozwalającą na wyhodowanie ogromnej ilości roślin po niskich kosztach. Najprościej mówiąc, odcina się część łodygi i wykorzystuje ją do rozmnażania nowej rośliny.

Sadzonki łodygowe są często nazywane „sadzonkami o miękkiej końcówce” lub sadzonkami z miękkiego drewna, ponieważ wykorzystuje się najbardziej miękką, zieloną końcówkę rośliny, a nie zdrewniałe lub bardziej zdrewniałe części. Sadzonki o miękkich końcówkach mają największy potencjał do tworzenia systemu korzeniowego niż zdrewniałe części rośliny.

Sadzonki są „klonami” rośliny macierzystej i w większości przypadków będą miały identyczne cechy. Czasami mogą wystąpić pewne różnice w formie nowej rośliny, jeśli weźmiesz sadzonkę z górnych pionowych końcówek w porównaniu do dolnych poziomych gałęzi, ale nie daj się złapać na wyjątki, kiedy zaczynasz.

Część łodygi, którą wykorzystacie jako sadzonkę, musi zawierać końcówkę łodygi i węzły lub boczne pąki, czyli „połączenie liści”. Węzły to cudowne rzeczy. Zranienie tkanki roślinnej poniżej węzła lub spowoduje reakcję w roślinie, aby wyleczyć ranę (miejsce cięcia lub ścinki) i zainicjować tworzenie korzeni przybyszowych. Niesamowite!!!

Rośliny mogą naturalnie tworzyć korzenie przybyszowe bez pomocy ogrodnika, ale można delikatnie popchnąć sprawy do przodu.

Sadzonki z miękkimi końcówkami można zacząć sadzić w przypadku odpornych i delikatnych bylin, takich jak rozchodnik, pelargonia i szałwia, lub krzewów, takich jak buddleja i hortensja. Kiedy już nabierzesz wprawy w cięciu, możesz z czystą przyjemnością eksperymentować z tym, co masz pod ręką w swoim ogrodzie, a właściwie w swoim sąsiedztwie, tworząc własną armię roślin.

Przewodnik krok po kroku po sadzonkach z miękką końcówką

Pielęgnacja sadzonek Soft Tip

Sadzonki potrzebują optymalnych warunków z ciepłem i wilgocią, aby wytworzyć korzenie. Ponieważ nowa sadzonka nie ma systemu korzeniowego, musi pobierać wilgoć z pozostałych liści. Spryskuj liście i łodygi za pomocą spryskiwacza lub butelki z rozpylaczem dwa do trzech razy dziennie, a co kilka dni podlewaj. Mieszanka dla sadzonek powinna być wilgotna, ale nie przesadnie nasycona, aby sadzonka nie zgniła.

Jeśli któraś z sadzonek wygląda na chorą, usuń ją wraz z opadłymi liśćmi z doniczki.

Pojawienie się widocznych korzeni z sadzonki jest różne. Zazwyczaj trwa to od 10 dni do 3 tygodni, a następnie kolejne 3-4 tygodnie, aby system korzeniowy był na tyle znaczący, że można go posadzić w doniczce.

Korzenie wystające z otworu drenażowego doniczki lub pojemnika to znak, że nadszedł czas na przesadzenie sadzonki do osobnych doniczek. To cudowne podniecenie, kiedy widzisz te nowe korzenie! Nóż lub patyczek do masła jest poręcznym narzędziem, które można delikatnie wcisnąć do doniczki i podważyć nową roślinę, trzymając się delikatnie jej liści. Pozwólcie roślinom rosnąć w doniczkach na zewnątrz i zahartujcie je przed zasadzeniem lub podzieleniem się nimi z osobami zajmującymi się roślinami.

Sezon cięcia: Wczesna wiosna do wczesnego lata.

Jeśli mieszkacie w chłodniejszym klimacie, idealną porą na pobieranie sadzonek z miękkimi końcówkami jest okres od wczesnej wiosny do wczesnego lata. Jest to czas, kiedy większość roślin w naturalny sposób przechodzi okres wzrostu. Ponadto jest wystarczająco dużo czasu, aby nowe rośliny utworzyły duży system korzeniowy i mogły zostać przesadzone do doniczek przed chłodniejszymi miesiącami. Można odnieść sukces, jeśli stworzy się cieplejsze warunki, np. w szklarni, ale podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów technik ogrodniczych, łatwiej jest pracować w naturalnym rytmie przyrody.

Idźcie naprzód i rozmnażajcie się!

-</p>

Exit mobile version