ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Łatwa uprawa mięty kolibra: Twój najlepszy przewodnik

Kiedy słyszysz Hummingbird Mint, prawdopodobnie myślisz o jednej konkretnej roślinie – najprawdopodobniej o wysokim stogu jaskrawo zabarwionych kwiatów w kolorze fioletowym, pomarańczowym lub magenta. Dzieje się tak, ponieważ mięta kolibra (znana również jako hyzop lub anyż-hyzop) to nazwa zwyczajowa używana do opisania wielu gatunków roślin kwitnących z rodzaju Agastache. Uwielbiana przez wszelkiego rodzaju zapylacze (a zwłaszcza kolibry), Agastache jest również doskonałym wyborem do ogrodów dbających o wodę, ponieważ ta niewybredna roślina może rozwijać się nawet w najbardziej suchym klimacie. W tym przewodniku przedstawię moje podstawowe wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji mięty kolibra.

Jak uprawiać i pielęgnować miętę kolibra

Podobnie jak wielu członków klanu miętowego, mięta kolibra jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Chociaż pielęgnacja rośliny będzie się różnić w zależności od miejsca zamieszkania i rodzaju Agastache, który zdecydujesz się uprawiać, istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące ogólnego dobrostanu rośliny. Zagłębimy się w nie tutaj.

Nasiona a rośliny

Chociaż miętę można wyhodować z nasion, o wiele łatwiej jest znaleźć młodą, zdrową roślinę i zacząć od niej. Dla wielu z nas sezon wegetacyjny jest zbyt krótki, aby uzasadnić uprawę roślin z nasion, a rośliny są również znacznie bardziej wrażliwe, gdy są tylko małymi zielonymi pędami. Jeśli nie szukasz prawdziwego wyzwania tej wiosny, postaraj się kupić rośliny mięty na początku sezonu w renomowanej szkółce i umieść je w ziemi, gdy temperatura będzie stabilna i ciepła.

Słońce

Mięta lubi pełne słońce, więc jeśli masz wyjątkowo gorący zakątek ogrodu, w którym bardziej wrażliwe na słońce rośliny wydają się zawodzić, umieść tutaj Agastache. Chociaż toleruje półcień, Hummingbird Mint (podobnie jak inne mięty) jest najszczęśliwsza z dużą dawką codziennego ciepła. Wielu hodowców opisuje miętę jako korzystającą z „twardej miłości”, a ilość słońca, jaką otrzymują, nie jest wyjątkiem. Posadź miętę w gorącym, słonecznym miejscu, a będzie znacznie szczęśliwsza.

Gleba

Mięta wymaga również dobrze przepuszczalnej gleby. Nie oznacza to, że chcesz, aby całkowicie wyschły (nadal potrzebują trochę wody!), ale oznacza to, że nie lubią mokrych stóp. Jeśli gleba ma tendencję do bycia bardzo gęstą, spróbuj rozbić ją piaskiem lub żwirem. Mięta preferuje glebę, która nie jest zbyt bogata w składniki odżywcze, więc pomiń dodawanie nawozu lub poprawianie gleby kompostem podczas sadzenia.

Woda

Uważaj, aby nie przelać roślin mięty, ponieważ prawdopodobnie nie będą one wymagały takiej samej ilości wody jak inni członkowie ogrodu. Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Od razu będziesz wiedzieć, czy mięta potrzebuje więcej wody, ponieważ liście zaczną opadać.

Jeśli Twój ogród ma tendencję do gęstszej gleby, możesz również sprawdzić, czy woda faktycznie spływa z podstawy rośliny mięty, ponieważ może to również powodować jej niezadowolenie. Zrób to, wciskając palec na kilka centymetrów w glebę otaczającą roślinę między podlewaniami.

Ostatecznie to, ile wody potrzebuje mięta, zależy od warunków panujących w ogrodzie: Ile deszczu i słońca otrzymuje, ale także jak dobrze gleba zatrzymuje wilgoć. Poznaj swój ogród, a będziesz w stanie lepiej wspierać wszystkie swoje rośliny – w tym miętę.

Inne wskazówki dotyczące uprawy

Oprócz upewnienia się, że mięta kolibra ma to, czego potrzebuje, aby dobrze się rozwijać w sezonie wegetacyjnym, istnieje kilka dodatkowych rzeczy, które można zrobić, aby pomóc jej przetrwać zimę. JodłaNajlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie łodyg na zimę i przycięcie ich dopiero wiosną. Podczas gdy większość roślin wymaga dobrego przycięcia jesienią lub wiosną, Hummingbird Mint lubi zachować swoje łodygi, aby pomóc w zimotrwałości. Jest to ogólnie dobra zasada dla większości bylin zielnych. Wiosną można dobrze przyciąć miętę (aż do zdrewniałego wzrostu).

Chociaż mięta ma tendencję do preferowania nienawożonej gleby, przygotowanie jej do zimy jest kolejnym wyjątkiem od tej reguły. Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, jesienią posyp podstawę mięty niewielką garścią mieszanki Yum Yum lub innego nawozu organicznego (zmieszanego z kompostem). Unikaj ostrych nawozów chemicznych, ponieważ mogą one osłabić odporność rośliny na zimno.

Wybór roślin

Przy tak wielu gatunkach agastache do wyboru, może być trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla twojego ogrodu. Należy pamiętać, że różne odmiany radzą sobie lepiej w różnych klimatach. Na przykład, niebieskie odmiany agastache preferują bogatsze gleby i więcej wilgoci. 'Blue Fortune’ to jedna z takich odmian, która jest szczególnie odporna na zimno i może rozwijać się w strefach 4-10.

Z drugiej strony, wiele pomarańczowych, różowych i czerwonych odmian Agastache preferuje gorący i suchy klimat i są najszczęśliwsze w ogrodach południowo-zachodnich. Odmiany te są również bardziej wrażliwe na zimno i preferują ogrody, w których nie pada więcej niż 25 cali deszczu lub śniegu rocznie. Z tego powodu te Agastache są często nazywane „wodoodpornymi”.

Zbiór mięty

Aby zebrać miętę, należy odciąć końcówki przed zakwitnięciem (lub tuż po zakwitnięciu) kwiatów. Staraj się zawsze ciąć oszczędnie lub w rozwidleniu rośliny (gdzie może wyrosnąć kolejny pęd), aby ogród wyglądał zdrowo, a rośliny rosły silnie. Jeśli to możliwe, cięcia należy wykonywać pod kątem, aby umożliwić odpływ wody z końcówki łodygi. Przy odpowiedniej pielęgnacji, większość mięt kolibrowych będzie kwitnąć przez cały sezon letni, zapewniając mnóstwo świeżego materiału ziołowego i przyciągając dziesiątki ptaków, motyli i pszczół.

Ostatnie słowo

Jeśli chcesz zbudować prawdziwy ogród zapylaczy, mięta kolibra jest doskonałym dodatkiem. Te jasne kwiaty nie tylko dodadzą wesołego koloru do krajobrazu, ale mogą być również wykorzystywane do różnych praktyk kulinarnych i leczniczych.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż pozbycie się karmnika dla kolibrów, ponieważ ptaki wolą słodki smak obficie kwitnącej Agastache. Dowiedz się, która odmiana najlepiej sprawdza się w Twojej okolicy, a następnie przekonaj się sam, jak magiczny jest ten gatunek mięty.

Larissa jest pisarką, ogrodniczką i zielarką mieszkającą w górach San Juan w Kolorado. Jej teksty były szeroko publikowane w publikacjach dotyczących stylu życia i finansów osobistych w całym kraju, a także jest twórczynią cotygodniowego biuletynu @rootedintribe.

<!– Koniec .m-a-box-data –>

Podobne artykuły
Kwiaty

Symbolika kwiatów anemonu: Eksploracja kolorów i znaczeń

Kwiaty

Domowa pielęgnacja storczyków Phalaenopsis: Przewodnik dla początkujących krok po kroku

Kwiaty

Porady ekspertów dotyczące pielęgnacji storczyków Monkey Face: Przewodnik ogrodnika domowego

Kwiaty

Od mitu do nowoczesności: Trwała symbolika orchidei Lady's Slipper

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę