ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Kurkuma – Przyprawa z supermocami

Żółty kolor to chyba najbardziej charakterystyczny znak kurkumy. Nie na darmo roślina ta nazywana jest również korzeniem szafranu, żółtym imbirem lub kurkumą. Kurkuma pochodzi z Azji Południowej i należy do rodziny imbirowatych.

Kurkuma może być również uprawiana tutaj

Choć 80 % światowej kurkumy spożywane jest w Indiach, ta cudowna przyprawa staje się coraz bardziej popularna także u nas. Ekologicznie, oczywiście, nie ma sensu transportować kurkumy przez pół świata. Regionalne i sezonowe jedzenie jest dla nas bardzo ważne. A więc dobra wiadomość: również w Niemczech można uprawiać tę roślinę. Z łatwością można wyhodować własne rośliny z kłączy rośliny, z których poprzez suszenie i mielenie pozyskuje się żółty proszek. W tym celu należy wykiełkować kłącze – najlepiej organicznej jakości – w miejscu niezbyt wilgotnym. Następnie włóż ją do doniczki z dobrą ziemią i umieść w ciepłym, półcienistym miejscu. Podlewaj regularnie, ale unikaj podtopień. Tak właśnie lubi kurkuma. Gdy roślina osiągnie kilka centymetrów wysokości, może wyjść latem na zewnątrz w miejsce półcieniste. Możesz też zostawić ją w doniczce, jeśli nie masz ogrodu. Zbiory odbywają się w październiku, gdy kwiaty i liście zwiędną. Wystarczy wyciągnąć roślinę z gleby. Umyj korzenie i zbierz kłącza.

Możesz użyć kurkumy świeżej lub suszonej. Swoje zbiory możesz wysuszyć w piekarniku. Potem wystarczy przetworzyć wysuszone kłącza na proszek lub przechowywać je w suchym piasku i stopniowo stosować.

Właściwości lecznicze – Silny środek przeciwzapalny i dobry na trawienie

Mówi się, że kurkuma ma prawdziwe supermoce. Podkreśla to ponad 13 700 badań naukowych. W rzeczywistości ma szeroki zakres właściwości prozdrowotnych.

Żółta przyprawa ma silne działanie trawienne. Dzięki zawartym w nim składnikom sprzyja wytwarzaniu soku żołądkowego i stymuluje wątrobę do wydzielania większej ilości żółci. Dzięki temu łatwiej jest Ci strawić tłuste potrawy. Kurkuma może również pomóc w innych dolegliwościach trawiennych, takich jak skurcze czy wzdęcia.

Głównym aktywnym składnikiem kurkumy jest kurkumina. Mówi się, że ma silne właściwości przeciwzapalne. Z powodzeniem stosuje się go na przykład w terapii reumatyzmu. Nawet WHO wymienia ją jako skuteczny środek na stany zapalne. Ale przyjmowanie żółtego proszku jest zalecane nie tylko przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i reumatyzmie. Osoby cierpiące na artrozę zgłaszają kojące właściwości regularnego przyjmowania kurkumy. Działanie jest szczególnie skuteczne, gdy stosuje się go razem z pieprzem. Piperyna zawarta w pieprzu zwiększa zdolność wchłaniania kurkumy nawet o 200 procent.

Wachlarz supermocy w kurkumie jest naprawdę szeroki. Mówi się nawet, że kurkuma ma pozytywny wpływ na niektóre rodzaje raka, takie jak rak piersi, rak okrężnicy, rak żołądka i komórki raka skóry. Może być również skuteczny w leczeniu depresji, a także zapobiegać chorobom serca i chorobie Alzheimera. I podobno poprawia też wygląd skóry.

Jakkolwiek go używasz: sam cudowny żółty kolor wystarczy, abyś poczuł się dobrze. Kolor sprawi, że będziesz szczęśliwy. Przypomina nam orientalne noce i ciepło słońca na skórze. O cudownych wzorach sari hinduskich kobiet i delikatnym brzdąkaniu orientalnych dzwonków podczas tańca.

Użyj

Kurkuma to wspaniała i pyszna przyprawa. Można go stosować na świeżo lub w postaci proszku. Indyjskie curry bez kurkumy? Nie do pomyślenia! Dzięki swojemu ostremu, lekko ziemistemu smakowi i żółtemu kolorowi, zawsze znajduje się w typowych daniach z ryżu. Ale czy kiedykolwiek dodawaliście kurkumę do swojej sałatki owocowej? Wraz z odrobiną świeżego imbiru doskonale komponuje się z bananami, winogronami czy jabłkami. Weź oba składniki na świeżo i natrzyj niewielki kawałek na każdy owoc. Nie będziesz chciał go też pominąć w swoim śniadaniowym smoothie. To świetny sposób na rozpoczęcie dnia.

Olej z kurkumy może być stosowany do pielęgnacji skóry. Można ją zrobić samemu – lub kupić gotową. Upewnij się jednak, że kupujesz dobrą jakość.

W przerwie między nimi możesz dać sobie prawdziwy zastrzyk energii w postaci „złotego mleka”! Wystarczy użyć naszej cudownie pachnącej mieszanki przypraw z serii Tante Fine. Przygotowane z zimnym lub ciepłym mlekiem to prawdziwa uczta!

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę