ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Memories of Soil – Wonderground

Gdyby gleba mogła mówić, słowo „bezprecedensowy” nie znalazłoby się w jej słowniku. W końcu co jest niespotykanego dla medium, które istnieje w niektórych miejscach od miliardów lat?

Niewiele jest na tej planecie rzeczy, których gleba nie widziała. Co najmniej dwadzieścia pandemii, niezliczone kryzysy gospodarcze i mnóstwo rewolucji; i to tylko w historii ludzkości. W East Pilbara Shire w Zachodniej Australii jest gleba, która pamięta czasy, zanim wyższe formy życia wędrowały ponad nią. Kiedy świat był ponurym, skalistym miejscem, a powietrze mgiełką dwutlenku węgla i metanu. Ta bogata w żelazo, zielona gleba powstała, gdy w atmosferze zabrakło tlenu, by żelazo mogło zardzewieć. Ta gleba nie mogła powstać w świecie, jaki znamy dzisiaj.

Niektóre gleby na całym świecie widziały całe spektrum zmian klimatycznych. Epoki lodowcowe, fale upałów, poziomy tlenu tak wysokie, że lasy spontanicznie płonęły, a następnie spadające tak nisko, że powodowały masowe wymieranie. Gleby były świadkami puchnięcia i ustępowania mórz, powstania roślin i upadku dinozaurów.

Takie wydarzenia nie pozostawiają gleby w niezmienionym stanie. Podobnie jak świat i ciekawe rzeczy, które na nim żyją, gleba jest w ciągłym stanie transformacji i adaptacji. Materia organiczna gromadzi się w glebie, jest przekształcana przez robaki i owady, a czasami powoli zjadana przez głodne mikroby glebowe. Woda wypłukuje składniki odżywcze i minerały w głąb ziemi, pozostawiając bielone, białe warstwy, podczas gdy wiatry rozwiewają odsłoniętą wierzchnią warstwę gleby. Obecnie duża część gleby uciska się pod ciężarem chodników i budynków znajdujących się powyżej.

W miarę jak gleba się zmienia, również się zapisuje. Na swój sposób uchwyciła przeszłość, dokumentując w swoich warstwach dowody na istnienie świata, który dawno minął. Zielona gleba w Australii Zachodniej pamięta czasy przed tlenem. Ciemnoszarobrązowa, piaszczysta glina w Pompejach, nasycona starymi kanałami korzeniowymi i materią organiczną, jest dowodem na to, że Rzymianie sadzili zboża i piknikowali nad nimi. Ta gleba jest obecnie zakopana pod 8 do 10 metrów historii, w tym słynnego szarego popiołu, który spadł w 79 roku naszej ery. Gleba może nawet pamiętać pożar, jak w stwardniałych bryłach spalonej gliny w Parramatta, utworzonych przez pożary dokonane co najmniej 150 lat temu przez klan Darug Burramatta.

Gleba wciąż rejestruje. Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej nasz „ślad” staje się większy i bardziej złożony. Jesteśmy genialni w wykopywaniu elementów z jednego miejsca i umieszczaniu ich w innym. Wydobywamy fosfor ze skał, aby rozprowadzić go na polach uprawnych, lub przechwytujemy azot z powietrza i umieszczamy go w glebie. W naszych miastach dominują metale, takie jak kadm, miedź i cynk. Na niektórych obszarach dajemy nowe życie starym, zmęczonym glebom, na innych je niszczymy.

Nie wiem, jak świat zmieni się w przyszłości; w grę wchodzi zbyt wiele czynników. Ale wiem jedno. Gleba była tu na długo przed nami i będzie istnieć jeszcze długo po epoce ludzi, powoli przystosowując się do najnowszej wersji świata. Być może niektóre bardziej nowoczesne gleby, jak torf, wyginą. Być może gleby bogate w żelazo znów się zazielenią. Cokolwiek się stanie, gleba będzie pamiętać. Mam nadzieję, że to pamięta coś dobrego.

Podobne artykuły
Botanika

Indoktrynowani przez rośliny czyli przegląd roślin zawierających substancje psychoatkywne

Botanika

Czy widziałeś...? Eklektyczny Quiz Botaniczny

Botanika

Historia rośliny - Mięta wschodnia, ozdobny gatunek Nepeta

Botanika

Pierwiosnki wieczorne w nauce wczesnonowożytnej

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę