ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Bylica: Ziele marzeń

Bylica pospolita jest rośliną znaną ze swojego wpływu na sen, ale jej właściwości lecznicze i działanie to o wiele więcej. Z wyraźnym wpływem na układ nerwowy, trawienny, wątrobowy i rozrodczy, bylica nawiguje, reguluje i równoważy autostrady, które łączą je wszystkie.

W dzisiejszym profilu roślinnym odkryjesz:

  • Unikalny profil smakowy bylicy i jak to prowadzi do jej złożonych działań
  • Jak bylica wpływa na układ nerwowy, trawienny i rozrodczy?
  • Dlaczego jest to doskonały środek dla osób o dużej wrażliwości
  • Jej związek z Księżycem i Wenus
  • Różne sposoby wykorzystania i przygotowania bylicy.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)

Bylica pospolita to roślina dla marzycieli. Jej naukowa nazwa to Artemesia vulgaris , nazwana na cześć Artemidy, greckiej bogini księżyca i polowania. Jak sama nazwa wskazuje, zioło to wprowadza cię w świat jasnowidzenia i budzi części twojego podświadomego umysłu, które zostały pozostawione, aby osiadły i zbierały kurz. W ten sposób pomaga Ci przetwarzać rany z przeszłości, dzięki czemu możesz doświadczyć większego zamknięcia i uzdrowienia w swoim życiu.

To zioło jest jedną z pierwszych roślin, z którymi pracowałam, kiedy zaczęłam moją ścieżkę roślinną prawie dwie dekady temu. Jest coś w tych pierwszych roślinach, które pozostają z tobą i stają się punktem odniesienia w całej twojej ziołowej podróży. Dla mnie bylica jest właśnie tym, a w dzisiejszym profilu roślinnym dowiecie się wszystkiego o tym cennym lekarstwie i o tym, jak jest używane w tradycjach na całym świecie.

Nazwa zwyczajowa: Bylica pospolita

Nazwa łacińska: Artemesia vulgaris

Rodzina: Asteraceae

Smaki: Gorzki, ostry, aromatyczny

Przynależności: Trawienie, wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerwowość, żeński układ rozrodczy

Działania: Gorzki tonik, karminowy, żółciopędny/holeretyczny, uspokajający dla nerwów, pobudzający dla nerwów, emmenagogiczny, łagodny antyspazmatyczny dla macicy, łagodny antyhelmintic

Energetyka: Rozgrzewające, Osuszające, Relaksujące, Stymulujące

Bylica nadmorska (Artemisia suksforfii) pochodzi z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku

Smak:

Bylica ma gorzki, ostry i aromatyczny smak. Ta kombinacja smaków nadaje jej szczególnie unikalny wachlarz działań. Podczas gdy większość gorzkich przypraw działa chłodząco na organizm, ostry smak bylicy rozgrzewa go i klasyfikuje jako aromatyczną goryczkę. Właściwości gorzkie i aromatyczne wpływają na trawienie, choć w różny sposób.

Ostry smak pobudza krążenie i przepływ krwi do układu pokarmowego, co rozgrzewa ten rejon. W połączeniu z karminatywnym i przeciwskurczowym działaniem bylicy, zmniejsza napięcie w całym układzie pokarmowym. Gorzki smak stymuluje produkcję i wydzielanie żółci przez wątrobę i pęcherzyk żółciowy, co działa jak naturalny środek przeczyszczający i wspomaga organizm w trawieniu i przyswajaniu tłuszczów i olejów. Chłodzące, gorzkie i rozgrzewające działanie bylicy sprawia, że roślina ta jest formułą samą w sobie, co oznacza, że jest to połączenie gorzkiego zioła z ziołem o działaniu karminizującym.

Przynależności

Jak widać, dzięki swoim karminatywnym i gorzkim właściwościom tonizującym, bylica ma powinowactwo do układu trawiennego. Podobnie, dzięki działaniu choleretycznemu i żółciopędnemu, wspomaga pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, choć nieco łagodniej niż naprawdę silne goryczki, takie jak goryczka(Gentiana lutea). Bylica ma powinowactwo do układu nerwowego i jest doskonałym środkiem na nerwowe trawienie, ponieważ działa na autostradzie między układem nerwowym i pokarmowym. Wreszcie, bylica jest tradycyjnym środkiem dla kobiecego zdrowia reprodukcyjnego. Jest stosowana w każdym okresie życia, od dojrzewania do menopauzy i wszystkiego pomiędzy.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) rosnąca w naszym ogrodzie

Działania

„Bardzo lekki napar jest doskonały na wszelkie zaburzenia żołądka, zapobiega chorobie po posiłkach i wywołuje apetyt, ale zrobiony zbyt mocno obrzydza smak. Wierzchołki z kwiatami na nich, wysuszone i sproszkowane, są dobre przeciwko agusom i mają te same właściwości z nasionami robaków w zabijaniu robaków.” ~ Nicholas Culpeper

Bylica jest bogatą w leki rośliną z wieloma działaniami, które wiążą się z jej pokrewieństwem i smakiem. Na przykład, jako gorzki tonik, żółciopędny i choleryczny, zwiększa produkcję żółci w wątrobie i pęcherzyku żółciowym. Jest również łagodnym środkiem przeciwrobaczym i może pomóc w eliminacji pasożytów. Nie jest jednak tak silny w tym aspekcie jak piołun(Artemisia absinthium) i słodka anna(Artemisia annua). Prowadzi to do doskonałego wsparcia trawienia i pomaga w oczyszczaniu stagnacji w wątrobie i nieco w gallbaldderze.

Jako środek pobudzający nerwy, bylica rewitalizuje system nerwowy. Chociaż słowo „stymulant” może przywodzić na myśl kawę i inne rośliny zawierające kofeinę, bylica nie energetyzuje nerwów w ten sposób. Raczej stymuluje aktywność nerwów, gdy brakuje im reakcji z powodu niedostatecznego ukrwienia, złego odżywiania lub urazu. Choć może się to wydawać sprzeczne, bylica jest również środkiem uspokajającym i łagodzi nerwowość, niepokój i napięcie. To sprawia, że jest bardzo wskazana zarówno w przypadku niedoboru lub zwyrodnienia nerwów, jak i nadmiernej aktywności układu nerwowego, takiej jak nerwowość, niepokój i bezsenność.

Roślina ta ma głęboki wpływ na podświadomy umysł i chociaż można ją wziąć, aby pomóc ci zasnąć, znana jest z wywoływania żywych, a czasem jawnych snów. Może stymulować śnienie tak bardzo, że może zostawić cię zmęczonym po przebudzeniu, więc eksperymentuj z tą rośliną, aby zobaczyć, czy jest to właściwe zioło dla ciebie, aby wspierać twój sen. Dla niektórych jest to niesamowicie pomocne przy zasypianiu, a inni po prostu czują się jakby byli zajęci całą noc śnieniem.

Bylica jest emmenagogiem i stymuluje miesiączki na dwa różne sposoby. Po pierwsze, stymuluje przepływ krwi do organów rozrodczych, rozluźnia napiętą macicę i zachęca do zdrowego przepływu krwi dzięki swoim ostrym i aromatycznym związkom. Po drugie, ma działanie drenujące i ściągające, które pobudza miesiączkę dzięki swoim gorzkim właściwościom tonizującym. Dzięki temu jest bardzo przydatnym środkiem zarówno w przypadku amenorrhea, jak i dysmenorrhea.

Nieczęsto się o tym mówi, ale zastój w wątrobie jest często winowajcą objawów PMS, ponieważ jest ona odpowiedzialna za rozkładanie i metabolizowanie złożonych hormonów reprodukcyjnych. Kiedy nie może tego zrobić skutecznie, często występują hormonalne skutki uboczne, które mogą wpływać na nastrój, a także jako zastój w wątrobie w ogóle. Dzięki gorzkim i aromatycznym właściwościom bylicy, rozprasza ona i wspiera zastój w wątrobie. W połączeniu z nerwowym uspokajającym działaniem rośliny, otrzymujemy formułę w jednym dla dolegliwości PMS, w których jest ona ogólnie bardzo pomocna.

Wreszcie, Mugwort jest wskazany dla hiperandrogenizmu, który występuje, gdy istnieje nadmiar hormonów androgenów i podwyższone poziomy testosteronu w porównaniu do estrogenów i progesteronu. Prawdopodobnie wpływa na to poprzez wpływ na wyższe części regulacyjne mózgu, które kierują produkcją hormonów, jak również wpływ na metabolizm wątrobowy wspomnianych hormonów.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) rosnąca w naszym ogrodzie

Energetics

Bylica jest złożoną rośliną pod względem energetycznym, ponieważ jest zarówno gorzka, jak i aromatyczna. Podczas gdy gorzkie rośliny są zazwyczaj chłodzące, aromatyczne są rozgrzewające. Mimo że bylica jest gorzkim tonikiem, uważam, że jej właściwości aromatyczne są bardziej dominujące i dlatego uważam, że ma ona działanie rozgrzewające. Można to poprzeć dodatkowo jej zdolnością do rozgrzewania macicy i układu pokarmowego, stymulowania krążenia i wypychania stagnacji w górę i na zewnątrz. Na koniec warto zauważyć, że gorycz i aromatyczność będą się różnić w zależności od regionu. Niektóre rośliny bylicy są bardziej aromatyczne lub gorzkie, a to wpływa na jej rozgrzewające lub chłodzące działanie. Ponieważ bylica jest rozgrzewająca i odprowadza stagnację, postrzegam ją jako roślinę osuszającą. Wreszcie, bylica jest środkiem relaksującym. Widać to po jej działaniu przeciwskurczowym, nerwowym i karminatywnym.

Ajurwedyjsko, bylica zwiększa i zaostrza pitta, podczas gdy zmniejsza i równoważy vata i kapha. Podnosi pitta ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i stymulujące oraz obniża nadmiar vata i kapha z tych samych powodów. W kapha zwiększa krążenie i odprowadza zastoje. W vata rozluźnia nadmierne napięcia w ciele i umyśle oraz rozgrzewa ich zimną naturę. Z czasem może jednak prowadzić do nadmiernej suchości, więc miejcie na to oko. Jak w przypadku wielu ziół, Bylica może wymagać sformułowania z innymi ziołami, aby zapobiec nasileniu suchości vata .

Bylica jest stosowana przede wszystkim w stanach tkanek: zimno/depresja, wilgoć/stagnacja i wiatr/napięcie. Ziele bylicy równoważy chłód poprzez swoje właściwości rozgrzewające, stagnację poprzez swoją energetykę osuszającą, a napięcie poprzez swoje działanie rozluźniające i przeciwskurczowe.

Bylica nadmorska (Artemisia suksdorfii) pochodzi z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku.

Aspekty psychologiczne i emocjonalne

Bylica jest specyficznym środkiem dla osób wrażliwych i marzycielskich, które mają problemy z byciem obecnym. Często mają jedną nogę w obu słowach, być może opierając się na wyobraźni bardziej niż na rzeczywistości. Osoby z bylicą mogą mieć zwiększoną wrażliwość nie tylko emocjonalną, ale także na światło słoneczne, hałas i zapach. To tak jakby ich kanały bramkowania zmysłów były zbyt otwarte, co prowadzi do doświadczania wszystkiego bardziej intensywnie. Mogą być również wrażliwe na energie ludzi i przestrzeni wokół nich, pozostawiając je podatnymi na te wpływy. U osoby z bylicą są to zazwyczaj powody, dla których czuje się ona niespokojna, nerwowa i ma trudności z zasypianiem. Bylica jest tradycyjnym środkiem dla kobiet, szczególnie na skomplikowanych ścieżkach, które łączą fizyczne, emocjonalne i duchowe aspekty traumy seksualnej. Tak jak wyciąga i uzdrawia zastałe i zatrzymane wzorce z umysłu, tak samo oczyszcza i klarujeurazów i bólu z całego obszaru miednicy i układu rozrodczego. Przygotowanie kąpieli oczyszczającej łono matki z użyciem bylicy może być uzdrawiające i zapewniać poczucie duchowej ochrony po traumie, zwłaszcza w połączeniu z takimi ziołami, jak Ladyâs Mantle(Alchemilla vulgaris), Róża (Rosa spp.) i Nagietek(Calendula officinalis).

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) rosnąca w naszym ogrodzie

Korespondencje alchemiczne

Czym jest Wenus, ale Artemisia, która rośnie w twoim ogrodzie? â Paracelsus

Od dawna uważałem bylicę za roślinę księżycową ze względu na jej wpływ na śnienie, sen i podświadomość. Jednak po rozważeniu jej właściwości leczniczych i energetycznych, myślę, że bylica jest bardziej precyzyjnie rządzona przez Wenus, co rzeczywiście jest zgodne z Culpeper, jak również Paracelsus. Â

Znany jako âthe great relaxant, â rośliny rządzone przez Wenus są relaksujące, przeciwskurczowe, uspokajają system nerwowy i mają powinowactwo do żeńskiego układu rozrodczego. Rośliny rządzone przez Wenus są często emmenagogami, a w tym przypadku nawet bardziej poprzez wpływ bylicy na wyższe systemy regulacyjne w mózgu i wynikające z tego kaskady hormonalne.

Bylica jest rządzony przez element powietrza, które można zobaczyć poprzez jego wpływ na układ nerwowy i jego zdolność do relaksacji wiatr, napięcie i spazm. To zioło mobilizuje zatrzymaną energię, podobnie jak wiatr porusza i rozprasza rzeczy. Wreszcie, możesz zobaczyć korespondencję Elementu Powietrza w sposobie, w jaki bylica rośnie. Zaczyna się nisko i krzaczaste na ziemi, a następnie sięga do góry i na zewnątrz, rozpraszając swoje lotne związki olejowe w powietrzu, jak rośnie.Â

Bylica ma bardzo kardynalną jakość, inaczej zwaną w alchemii zasadą siarki. Jest bardzo bogaty w lotne olejki, które można łatwo destylować. W tradycji alchemicznej, siarka rządzi olejkami eterycznymi w roślinie. To właśnie ta cecha nadaje bylicy jej rozgrzewające i podobne do pitta właściwości, napędzając przepływ krwi, krążenie i zapewniając stymulującą jakość dla nerwów.

Uprawa bylicy pospolitej

Bylica jest szeroko rozpowszechnionym ziołem pochodzącym z Ameryki Północnej, Europy i Azji. Chociaż Artemesia vulgaris jest odmianą najczęściej stosowaną w zachodniej Materia Medica, można stosować zamiennie odmianę przybrzeżną i inne. Zdolność bylicy do rozwijania się w różnych ekosystemach przemawia za jej odpornością i wszechstronnością. Podczas gdy Artemesia vulgaris jest powszechną odmianą ogrodową, możesz rozważyć uprawę lokalnego gatunku bylicy, jeśli masz go w swoim bioregionie.Â

Najlepiej sadzić bylicę wczesną wiosną po okresie zimnej stratyfikacji. Czas na zbiór jest tuż przed wejściem do fazy kwitnienia, ponieważ jest to, gdy energia będzie najsilniejszy w liściach. Chociaż wszystkie części nadziemne bylicy są lecznicze, to liście są najczęściej wykorzystywane w medycynie. Bylica jest łatwa do zasadzenia i rośnie szybko, więc znajdź swoją lokalną odmianę i zacznij sadzić.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) rosnąca w naszym ogrodzie

Przygotowanie

Wiele osób nie lubi smaku bylicy jako herbaty ze względu na jej gorycz. Mimo to, roślina ta jest lepiej przygotowana przy użyciu alkoholu, ponieważ woda nie jest w stanie skutecznie wydobyć olejków lotnych, które stoją za wieloma jej właściwościami leczniczymi. Najlepiej jest używać świeżych liści Bylicy podczas przygotowywania nalewki i używać większego procentu alkoholu, aby uzyskać silny lek z Bylicy. IâOsobiście przygotowaliśmy nasze bylicowe spagiryki świeże w około 65% alkoholu w stosunku 1:2.Â

Mugwort ma długą tradycję stosowania w medycynie chińskiej jako moxibustion. W tej praktyce liście są zbierane, suszone, mielone, przesiewane i spalane jak kadzidło nad określonym punktem akupunktury, aby podnieść chi i przywrócić energię i witalność do tego obszaru. Mugwort moxibustion jest często używany nad narządami rozrodczymi, aby stymulować system, usunąć stagnację i zachęcić zdrowego menses.Â

Innym sposobem można użyć tego zioła medycznie jest przez wiszące suszone liście w łaźni parowej lub prysznicem. Jak para unosi się, można wdychać lotne olejki. Alternatywnie, można dodać je do rytuału lub kąpieli sitz stymulować menstruację. Robin Rose Bennet wykorzystuje bylicę z imbirem(Zingiber officinale) do produkcji olejku miejscowego, który można stosować na obszar miednicy w celu zwiększenia ciepła i krążenia, złagodzenia skurczów menstruacyjnych, rozluźnienia mięśni i rozproszenia stagnacji.Â

Wreszcie, Bylica od dawna jest używany do zachęcania lucid dreaming i pomóc połączyć się z królestwa snu. Aby pracować z nim w ten sposób można przygotować saszetkę Mugwort i umieścić go pod poduszką lub spalić suszone rośliny w sypialni, aby stymulować śnienie. Polecam postępować ostrożnie tutaj, ponieważ czasami te sny mogą być tak dzikie, że budzisz się zmęczony rano.Â

Bylica jest dla marzycieli lub dla tych, którzy chcą być! Jeśli masz tendencję do doświadczania nadmiaru fantazji w swoim dniu do dnia, Bylica może pomóc Ci czuć się bardziej uziemiony w swoim ciele. Alternatywnie, jeśli sfera marzeń jest jednym chcesz się skontaktować, bylica może pomóc Ci zbadać ten wewnętrzny królestwa.Â

Bylica łączy Cię z podświadomością i wyższym umysłem. Zamiata kurz, świeci stare i zapomniane miejsca w swoim umyśle i daje szansę na dalsze leczenie tych ran. Czy palisz, pijesz, lub kąpać się w nim, ta roślina jest gotowa dostarczyć swoje lekarstwo i być częścią swojej wewnętrznej podróży uzdrawiania.

Digestive Nervine Triplet

33% Bylica pospolita(Artemisia vulgaris lub Twoja lokalna Artemesia spp.

33% Rumianek(Matricaria recutita

33% Kocimiętka(Nepeta cataria)

Ta zwodniczo prosta formuła triplet pakuje cios. Każde zioło jest nerwowy uspokajający i uspokaja umysł, a tym samym łagodzi nerwowe trawienie. Bylica i rumianek są gorzkimi tonikami i zwiększają wydzielanie substancji trawiennych. Karminowe kocimiętka i rumianek rozluźniają napięcie i skurcze w GI. Połączone, masz silną formułę, która łączy nerwowy uspokajający, aromatyczny karminowy, i gorzki tonik działania w jednym. Â

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę