ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Znaczenie, symbolika i znaczenie kulturowe rośliny Pothos

W niektórych regionach uważa się, że rośliny Pothos przynoszą szczęście i dobrobyt finansowy. Zgodnie z zasadami Feng Shui, Pothos może uwolnić dom od negatywnej lub zastałej energii. Ze względu na ich energiczne nawyki wzrostu, symbolizują one również determinację i koncepcję wiecznego życia i są związane z greckim bogiem tęsknoty, Pothosem. Dołącz do mnie i poznaj fascynujące znaczenie i symbolikę roślin pothos.

Historia i pochodzenie

Uważa się, że Pothos pochodzi z wysp Polinezji Francuskiej, zamieszkując lasy tropikalne, gdzie można je znaleźć wspinające się po pniach drzew lub rozrastające się po ziemi jako roślina okrywowa.

Możesz nie rozpoznać tej rośliny, gdy natkniesz się na nią w naturze, ponieważ liście i pnącza rosną znacznie większe niż w pomieszczeniach, z liśćmi o długości do 20 cali. W odpowiednich warunkach w liściach pojawiają się również szczeliny, podobnie jak u Monstery i niektórych gatunków Philodendron.

Roślina ta przeszła okres botanicznego zamieszania, początkowo umieszczona w rodzaju Pothos – następnie w rodzaju „catch-all” dla roślin, które marginalnie pasują do charakterystyki.

W latach 60. została przeniesiona do rodzaju Rhaphidophora i przez krótki czas występowała jako Epipremnum pinnatum, zanim uznano, że jej cechy zasługują na własny gatunek.

Znaczenie i symbolika roślin z rodzaju Pothos

Szczęście

Złoty Pothos jest jedną z kilku roślin, które według wierzeń przynoszą szczęście swoim właścicielom. Mówi się, że przyciągają pozytywną energię i promują dobrobyt. Ich zdolność do oczyszczania powietrza i pozbywania się z niego powszechnych toksyn, udowodniona w słynnym badaniu NASA Clean Air Study, przyczynia się do tej pozytywnej symboliki.

Korzyści finansowe

Oprócz szczęścia, mówi się, że rośliny Pothos zapewniają swoim właścicielom również dobrobyt finansowy. W niektórych regionach rośliny te noszą nawet popularną nazwę Money Plant, częściowo ze względu na ich liście w kształcie monety, a częściowo ze względu na oferowane przez nie korzyści finansowe.

Według niektórych kultur południowoazjatyckich, trzymanie Pothos w pobliżu zapewni, że nigdy nie zabraknie ci gotówki.

Determinacja i wytrwałość

W niektórych regionach rośliny Pothos symbolizują wspaniałe cechy determinacji. Mówi się, że ich długo rosnące pnącza i silny nawyk wzrostu, wraz z ich zdolnością do wspinania się, przywołują cechy wytrwałości w obliczu przeciwności losu.

Trzymaj Pothos we wspólnym miejscu w domu lub wokół biurka, aby przypominał o dążeniu do osiągnięcia celów przez cały dzień.

Oczyszczanie domów z negatywnej energii

Rośliny Pothos są również popularne w Feng Shui ze względu na ich niski koszt utrzymania i zdolność do oczyszczania powietrza. Ale to nie wszystko, co robią.

Zgodnie z zasadami Feng Shui, uważa się, że rośliny Pothos usuwają negatywną lub zastałą energię z zakamarków domu.

Umieść Pothos w nieużywanym rogu na szafce lub półce, aby wnieść jasną, pozytywną energię do zaniedbanej przestrzeni.

Wieczne życie

Pothos to roślina domowa, która jest prawie niemożliwa do zabicia. Jego inna popularna nazwa nie bez powodu brzmi „diabelski bluszcz”. Ta zdolność do adaptacji i przetrwania w najtrudniejszych warunkach przez wiele lat doprowadziła niektórych do skojarzenia Pothosa z życiem wiecznym lub koncepcją wiecznej duszy.

Pragnienie lub tęsknota

Powszechna nazwa Pothos jest również związana z mitologią grecką. Pothos jest jednym zErotes Afrodyty, kolektyw skrzydlatych bogów. Znany jako bóg tęsknoty, Pothos reprezentuje tęsknotę lub pożądanie, szczególnie gdy jest sam. Nosi ze sobą również winorośl, która jest związana z winem, ale także pasuje do jego związku z winoroślą Epipremnum aureum.

Kultura popularna

Trudno jest przewijać strony mediów społecznościowych z roślinami doniczkowymi bez natknięcia się na co najmniej jednego Pothosa. Stały się one jedną z najpopularniejszych roślin w nowej fali obsesji na punkcie roślin domowych, która rozpoczęła się kilka lat temu i nie wykazuje oznak spowolnienia.

Są przyjazne dla początkujących, łatwe w utrzymaniu i wyglądają oszałamiająco zwisając z półek lub wiszących koszy. Czego chcieć więcej?

Podsumowanie

Rośliny pothos są pięknymi dodatkami do każdej kolekcji roślin domowych. Z tak wieloma wspaniałymi znaczeniami i pozytywną symboliką, trudno jest nie chcieć przynajmniej jednej, a zwykle więcej.

Więcej informacji: Gdzie umieścić rośliny pothos w domu, aby uzyskać optymalną pielęgnację i korzyści Feng Shui.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę