ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Wędzenie z użyciem dzikich ziół – Tante Fine

Zapachy wpływają na całe nasze życie. Wywołują wspomnienia, decydują o tym, czy kogoś lubimy, czy nie, wpływają na nasz nastrój, ostrzegają i budzą emocje. Ponieważ zapachy trafiają do naszego układu limbicznego w sposób niefiltrowany i łączą się tam bezpośrednio z naszymi uczuciami. Dlatego tak dobrze pozostają w naszej pamięci.

Piękne zapachy są więc pożywieniem dla ciała, umysłu i duszy. Mają one udowodniony wpływ na nasze samopoczucie.

Intuicyjnie pewnie dlatego kadzidła są używane od tysięcy lat. Od tego czasu tradycja ta jest kultywowana we wszystkich zaawansowanych kulturach na całym świecie. W niektórych krajach więcej, w innych, jak u nas, mniej. A jednak kadzidło jest dla nas naprawdę dobre. Odhamowuje, ładnie pachnie i nie ma już wyłącznie ezoterycznego akcentu. Wręcz przeciwnie. Kadzidła mogą być wspaniale wkomponowane w codzienne życie i pracę. I przybliża nas do naszej potrzeby bliskości z naturą. Jest rzeczywiście wiele sytuacji, w których moc ziół można wykorzystać także we współczesnym świecie: Niektóre rośliny sprzyjają koncentracji i wyzwalają kreatywność, inne dezynfekują i niszczą zarazki, jeszcze inne służą relaksowi, odświeżeniu pomieszczeń i ubrań lub zwiększeniu ogólnego samopoczucia. Palenie nie jest związane z żadnym konkretnym miejscem i można to robić łatwo i w każdej chwili, korzystając z gotowych mieszanek kadzideł i palnika do kadzideł. Nawet na biurku w biurze.

Są różne sposoby na palenie. Palenie węglem drzewnym i piaskiem w misce to chyba najbardziej znany sposób. Tutaj jedzenie, które ma być wędzone, umieszcza się na rozżarzonych węglach. Węgiel drzewny może pozostać gorący przez wiele godzin, więc należy uważać, bo mogą lecieć iskry.

Palenie to także świetna zabawa przy ognisku. Wspaniały zapach powstaje w wyniku palenia większych pęczków ziół bezpośrednio w ognisku.

Najprostszy sposób to z pewnością na palniku kadzidełkowym z wkładem tea light i sitkiem. Metoda ta ma tę zaletę, że części ziół nie ulegają spaleniu, a tym samym rozwój zapachu i efekt są trwalsze. Metoda ta jest bardzo nieskomplikowana i dlatego najłatwiej ją włączyć do codziennego życia.

Jako źródło ciepła służy tea light. Nad nim unosi się sito o drobnych oczkach wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Najlepiej, gdy odległość między tea light a sitkiem można regulować na różnych wysokościach. Zacznij od szerszej odległości i umieść kadzidło na krawędzi sitka. Dzięki temu delikatnie się świeci i uwalnia swój cudowny zapach.

Jeśli chcesz uzyskać nieco więcej dymu, możesz zmniejszyć odległość między tea light a sitkiem i wepchnąć mieszankę kadzideł do środka sitka. Jednak gdy tylko zioła zwęgli się, należy je wyjąć małą łyżeczką lub szczypcami.

Istnieje zioło na (prawie) wszystko. Odpowiednio, do kupienia są całkiem różne gotowe kadzidła. Różnią się one działaniem, a także zapachami. A bardzo często także w ich jakości.

Kiedy już odważysz się na palenie kadzideł, staje się to o wiele łatwiejsze w codziennym życiu.które szybko stają się integralną częścią. A na pewno z biegiem czasu czujesz, co jest dla Ciebie dobre, który zapach lubisz oraz jak i gdzie najbardziej.

Wtedy własne mieszanki również mogą stać się interesujące. Być może wiele ziół masz już we własnym ogrodzie lub na balkonie – inne znajdujesz na spacerze. Przez cały rok natura dostarcza nam świeże pąki, liście, kwiaty i jagody. Do palenia doskonale nadają się również zioła kuchenne, takie jak szałwia, tymianek czy lawenda.

Ponieważ każde zioło preferuje inne miejsce, należy również podczas spacerów zawsze wybierać nową trasę. Ważne jest, aby szukać jak najdalej od poboczy dróg, autostrad i opryskiwanych pól. A co koniecznie powinniście mieć ze sobą: nożyce ogrodowe, koszyk, papierową torbę na brudne korzenie i małe papierowe torebki na chleb na delikatne pąki i płatki. I oczywiście należy zbierać tylko te rośliny, które naprawdę znamy. Do zrównoważonej mieszanki potrzebne są korzenie, aromatyczne zioła, kolorowe kwiaty i lśniąca żywica.

Zebrane kadzidło musi być przetworzone jak najszybciej i bardzo delikatnie. Najlepiej jest to osiągnąć poprzez suszenie. W przewiewnym, ciepłym miejscu w cieniu. Na przykład na strychu.

Żywice, drewno, igły i szyszki można również bardzo dobrze zbierać na kadzidła. Na przykład ze świerka, sosny szkockiej czy modrzewia. Zapach wszystkich trzech drzew jest zupełnie inny. Świerk pachnie raczej korzennie, sosna delikatnie, a modrzew szlachetnie.

Nasza natura oferuje tak wiele odpowiednich ziół, korzeni i kory – jest coś na każdą okazję do palenia. Najlepiej jest po prostu wypróbować i zobaczyć, co robi Ci szczególnie dobrze i który zapach lubisz. Istnieje zioło na prawie wszystko, ale oto kilka wspólnych typów, abyś mógł zacząć.

SAGE

To zioło sprowadza cię na ziemię po gorączkowym dniu. Relaksacyjne rozprzestrzenianie się. Jednocześnie oczyszcza atmosferę pomieszczenia i sprzyja koncentracji.

CAMILLE

Palenie kwiatów i łodyg ma działanie równoważące, harmonizujące, oczyszczające i uspokajające oraz aktywuje siły samoleczenia.

BALSAM CYTRYNOWY

W sam raz na ból serca. Pomaga nawet na chorobę lokomocyjną. Przegania melancholię i relaksuje nas. Popularny do stosowania w medytacji.

ZIOŁA JOHN’A

Oczyszcza atmosferę. Dobry do pomieszczeń, w których ludzie się kłócą – takich jak kancelarie prawne. Zioło działa uspokajająco, rozjaśnia nastrój i budzi nowe siły.

LAVENDER

To zioło symbolizuje harmonię i jest często palone podczas procesji. Ma działanie uspokajające, dezynfekujące i energetycznie oczyszczające. Pomaga nam również wyłączyć się i dobrze spać.

ROSMARY

Zioło to pomaga w każdej sytuacji życiowej. Zapach jest afrodyzjakalny, zmysłowy i pobudzający. Rozmaryn wspiera także odpuszczanie i żałobę, a także oczyszcza, odświeża i dezynfekuje.

KWIAT RINGELA

Kolorowe kwiaty już zapewniająucken na dobry nastrój. Przekazuje nam to podczas palenia. Ponure dni nie mają szans.

PEPPERMINT

Miętowy aromat jest intensywny. Najpierw pachnie mentolem i automatycznie robi się głęboki wdech. Sprawia, że jesteś szeroko rozbudzony i natychmiast obecny. Prawdziwa pomoc w koncentracji.

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę