ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Uprawa roślin rodzimych, część 2. Znajdowanie i uprawa rodzimych roślin

Ostatnio pisałem o korzyściach płynących z sadzenia roślin rodzimych na naszych podwórkach. (link)

Z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, większość amerykańskich podwórek, nasadzeń ozdobnych i upraw w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat to rośliny introdukowane spoza Ameryki Północnej. Osadnicy przywieźli ze sobą swoje ulubione rośliny. Co więcej, lokalne rośliny były nudno znajome, egzotyczne rośliny były znacznie bardziej interesujące.

Teraz chcemy to zmienić, dodając wiele rodzimych roślin do naszych krajobrazów. Rośliny rodzime nie są już nudne i znajome, ponieważ zostały tak gruntownie wyparte. Tulipany i bzy są znane, kwiat siarki i ostrokrzew już nie.

tulipany, Tulipa
kwiat siarki, Eriogonum umbellatum

Kiedy chcemy dodać rośliny rodzime do naszych ogrodów, skąd je bierzemy? Zazwyczaj w sklepie ogrodniczym.

Tak, oczywiście można zbierać nasiona lub przesadzać dzikie rośliny rodzime. W tym celu musisz mieszkać tam, gdzie rosną rośliny, które chcesz. Jest to kolejne stwierdzenie dotyczące stanu Ameryki Północnej, że wielu ludzi nie mieszka tam, gdzie mają łatwy dostęp do dziko rosnących rodzimych roślin. W wielu przypadkach wszelkie pobliskie rodzime rośliny znajdują się na obszarach chronionych, takich jak parki, gdzie ich wykopywanie jest nielegalne.

Zbieranie nasion od dawna jest powszechne, ale w miarę jak liczba ludzi przewyższa liczbę rodzimych roślin, zbieranie nasion staje się etycznie wątpliwe. Większość naszych parków jest bardzo zatłoczona. Gdyby każdy wziął choćby jedno nasiono, nie pozostałoby nic do utrzymania populacji roślin.

Nasiona trojeści efektownej(Ascleipias speciosa)

Jeśli zbiorę te nasiona efektownej trojeści (Ascleipias speciosa), czy dzika populacja będzie w stanie się utrzymać? Mógłbym wziąć tylko 1/3 nasion, ale co jeśli następna osoba i następna i następna wezmą 1/3?

Co więcej, ludzie nie są jedynymi użytkownikami nasion. Ptaki, owady i ssaki polegają na nasionach. Jeśli zbieramy nasiona, które znajdujemy podczas naszych wędrówek, zmniejszamy zasoby dla tych zwierząt, a także zagrażamy populacji roślin.

Zwróciliśmy się więc do dostawców nasion i roślin.

Posiadanie rodzimych roślin dostępnych do zakupu i sadzenia jest trudniejsze niż się wydaje. Możemy szybko przekazać dobry pomysł – sadzić rośliny rodzime! Sprzedawcom nasion i roślin zajmuje znacznie więcej czasu wyprodukowanie wystarczającej ilości nasion lub roślin, aby zaspokoić nagle rosnący popyt.

Obecnie na sprzedaż można znaleźć wszelkiego rodzaju mlecze, rodzaj Ascelpias. Siedem lat temu, kiedy pisałem bloga o tym, gdzie w Kolorado można znaleźć mlecze do uprawy dla motyli monarchów, tylko niektóre lokalne szkółki miały je w swojej ofercie, i to co najwyżej trzy gatunki. Przemysł roślinny zareagował na zapotrzebowanie i obecnie dostępne są wszystkie rodzaje wyboru, ale potrzeba było czasu, aby rośliny wyrosły i zasiały nasiona, a ich sadzonki wyprodukowały więcej nasion.

Jest to trojeść wąskolistna, Asclepias stenophylla, której nasiona można kupić online.

Pierwszym problemem, gdy wszyscy byli zachęcani do uprawy roślin rodzimych, było ustalenie, co jest rodzime w danym miejscu. Wcześniej „dziki kwiat” był punktem sprzedaży dla firm nasiennych, a ich północnoamerykańskie mieszanki dzikich kwiatów zawierały rośliny z całego kontynentu. Kontynent ten jest jednak duży i zróżnicowany. Większość rodzimych kalifornijskich dzikich kwiatów, które były ograniczone do Kalifornii (i być może południowego Oregonu) w momencie zasiedleniaNa przykład mak kalifornijski(Eschscholzia californica), który nie występuje nigdzie indziej. Podobnie orliki w Górach Skalistych różnią się gatunkami od orlików (dziki orlik lub czerwony orlik, Aquilegia canadensis) we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Obecnie istnieją duże strony internetowe, w National Wildlife Federation (link), w Audubon Society (link), które polecają rodzime rośliny na podstawie kodu pocztowego. (Nadal są one dość ogólne. „Sagebrush” dało mi więcej gatunków Artemisia , niż myślę, że mieszkało w moim kodzie pocztowym, na przykład dwa, które rosną powyżej 10 000 stóp, ale o wiele mniej niż wszystkie gatunki nawet w Kolorado).

Tak więc zorientowanie się, które rośliny są rodzime, jest znacznie łatwiejsze niż kilka lat temu. Lubię patrzeć na Flora of Colorado dla mojego hrabstwa na mapach rozmieszczenia, sprawdzając preferencje siedliskowe (moje podwórko nie jest terenem podmokłym) i wysokość (jeśli występuje na 10 000-12 000 'prawdopodobnie nie doceni warunków na 5000′), ale wyszukiwarki oparte na kodach pocztowych szybko stały się lepsze. (A z jak wielkim problemem borykają się strony internetowe, dopasowując około 13 500 rodzimych roślin do 41 704 kodów pocztowych w USA).

Duża dzika nawłoć(Solidago) w żwirowej glebie Kolorado

Skuteczna uprawa rodzimych roślin jest sprzeczna z tym, czego uczono nas o ogrodnictwie. W przypadku roślin rodzimych, woda spadająca z nieba w miejscu zamieszkania jest odpowiednią ilością. Niezmieniona gleba, skalista, gliniasta lub piaszczysta, jest właściwą glebą. Poważnie. Sprowadziliśmy rośliny z innych miejsc i musieliśmy stworzyć gleby i wodę, których wymagają. Kiedy uprawiamy rośliny rodzime, nie musimy ich uprawiać, nie jeśli oznacza to, że ludzie pracują, aby uszczęśliwić rośliny. Rośliny rosną same. Umieszczenie ich w niezmienionej lokalnej glebie – takiej, która już znajduje się w lasach lub na łąkach – jest właściwą glebą. Mogą potrzebować podlewania, aby zacząć, ale gdy ich korzenie są już dobrze ugruntowane, będą się dobrze rozwijać dzięki naturalnym opadom deszczu. Warunki te pomogą utrzymać chwasty z dala, ponieważ gatunki rodzime są lepiej przystosowane do lokalnych warunków niż gatunki introdukowane, nawet chwasty.

Nie oznacza to, że wszystkie rośliny rodzime, które można kupić, będą się dobrze rozwijać w dowolnym miejscu na podwórku. Niektóre naturalnie rosły pod innymi roślinami. Niektórym udało się wyrosnąć na glebach zbyt płytkich dla konkurentów. Oczywiście gleba na moim podwórku jest bardzo zmodyfikowana w porównaniu z prerią, która była tam 100 lat temu.

Mała cryptantha, Cryptantha minima i ciekawe trawy
na powierzchni, która powstrzymuje inne rośliny

Uprawa roślin rodzimych jest pełna niespodzianek dla większości z nas. Warto posłuchać lokalnych ekspertów od roślin rodzimych. Na przykład gleby w Colorado Front Range były suche, pełne kamieni i kwaśne. Było w nich niewiele materii organicznej. Dla roślin rodzimych są to gleby, których należy używać, a nie gruba wierzchnia warstwa gleby bogata w kompost. Jest to dla mnie trudne po latach tworzenia i stosowania kompostu. W większości miejsc gleba będzie bardziej podobna do gleb zachodnioeuropejskich, na których uprawiali moi przodkowie, ale należy zakwestionować swoje założenia dotyczące ogrodnictwa podczas przechodzenia na rośliny rodzime.

rośliny rodzime są piękne

Najnowsza krytyka naszych znanych praktyk ogrodniczych brzmi „nie kupuj odmian”. Odmiana to rodzima roślina, którą zmodyfikował jakiś hodowca roślin. Hodowca roślinStworzyli krótsze, wyższe lub bardziej liściaste rośliny lub rośliny o czerwonych kwiatach, podczas gdy dzikie były żółte. Wyselekcjonowali odporność na choroby. Stworzyli pomarszczone płatki tam, gdzie dzikie są płaskie, lub takie z dużą ilością dodatkowych płatków. Krytycy ostrzegają, że rodzime owady nie polubią odmian uprawnych. Prawdopodobnie tak jest w niektórych przypadkach, jednak historia jest złożona. Omówię ją szczegółowo w następnym poście.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje

Ackerfield, J. 2023. Flora Kolorado. 2nd edit. BRIT Press, Fort Worth, Texas.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę