ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Olej z czarnych nasion na opryszczkę

Black seed oil is used for many different conditions due to its wide variety of potential health effects, such as antiviral, anti-diabetic, and anti-fungal activities.

Wśród nich rośnie zainteresowanie potencjalnym wykorzystaniem oleju z czarnych nasion w leczeniu opryszczki.

W tym artykule omówimy, co badania mówią o korzyściach oleju z czarnych nasion dla opryszczki, możliwych mechanizmach i jak regularnie stosować czarne nasiona, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Przegląd oleju z nasion czarnuszki:

Olej z czarnuszki siewnej to suplement wytwarzany z czarnuszki siewnej(Nigella sativa). Krzew ten występuje w kilku częściach świata, takich jak Afryka Północna, Morze Śródziemne i Azja Południowo-Zachodnia.

Kwiaty czarnuszki obfitują w nasiona, od których roślina wzięła swoją nazwę. Co ważne, nasiona te zawierają wysokie stężenie związków bioaktywnych, takich jak:

  • Tymochinon
  • Tymohydrochinon
  • Tymol
  • kwasy tłuszczowe
  • Różne witaminy i minerały

Benefits of Black Seed Oil for Herpes:

Badania pokazują, że olej z nasion czarnuszki wykazuje ogólne działanie przeciwwirusowe. W związku z tym niektóre badania dostarczają również dowodów na to, że olej z nasion czarnuszki może mieć korzystny wpływ na wirusa opryszczki.

Opryszczka jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych u ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia najczęstszymi odmianami, które dotykają ludzi, są Herpes simplex 1 i Herpes simplex 2, chociaż istnieją inne odmiany, które mogą wpływać na ludzi.

Opryszczka zwykła typu 1 jest główną przyczyną opryszczki jamy ustnej i dotyka do 67% populacji; podczas gdy opryszczka zwykła typu 2 jest główną przyczyną opryszczki narządów płci owych i dotyka do 13% populacji na całym świecie.

Opryszczka rozprzestrzenia się poprzez kontakt skóry ze skórą lub poprzez wydzieliny z jamy ustnej lub narządów płciowych. Może powodować bolesne i/lub swędzące zmiany lub owrzodzenia w jamie ustnej, oczach, odbycie lub narządach płciowych. Ponadto niektóre osoby mogą mieć gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych i ogólne uczucie zmęczenia lub złego samopoczucia.

W jednym z badań na zwierzętach olej z nasion czarnuszki wykazał silne właściwości przeciwwirusowe przeciwko zakażeniu cytomegalowirusem mysim (rodzaj wirusa opryszczki) i zmniejszył wirusowe uszkodzenie śledziony i wątroby z większą skutecznością w porównaniu z leczeniem kontrolnym. Naukowcy zauważyli również, że olej z nasion czarnuszki zwiększał stężenie niektórych cytokin, które są ważnymi związkami immunologicznymi.

W badaniu badaniu in vitroolej z nasion czarnuszki wykazywał umiarkowaną aktywność hamującą wobec wirusa opryszczki pospolitej.

W innym badaniu na hodowlach komórkowych porównano działanie przeciwwirusowe oleju z nasion czarnuszki i chlorowodorku tromantadyny (leku przeciwwirusowego). Naukowcy odkryli, że oba związki miały znaczącą aktywność wirusobójczą przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej.

Wreszcie, badanie in vitro wykazało, że olej z nasion czarnuszki siewnej miał znaczącą aktywność przeciwwirusową przeciwko typowi wirusa opryszczki pospolitej zwanego zapaleniem krtani i tchawicy.

Jak działa olej z czarnuszki na opryszczkę?

Olej z czarnuszki wydaje się zwalczać op ryszczkę poprzez aktywację wrodzonych odpowiedzi immunologicznych, hamowanie replikacji wirusa i ograniczanie ogólnego nasilenia i szkód wywołanych przez wirusy w organizmie.

Dodatkowo, olej z nasion czarnuszki ma szerokie działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne., co może również pomóc w utrzymaniu zdrowia komórkowego i ogólnego stanu zdrowia. Może to potencjalnie zwiększyć zdolność organizmu do zwalczania wirusów. Click here to learn more about the additional benefits of black seed’s anti-inflammatory effects.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te efekty wydają się być spowodowane tymochinonem i kilkoma innymi bioaktywnymi związkami, które naturalnie występują w oleju z nasion czarnuszki.

Mechanizm działania:

Uważa się, że olej z nasion czarnuszki korzystnie wpływa na wirusy opryszczki pospolitej poprzez promowanie zdolności organizmu do zwalczania wirusów dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.

Jak długo trwa działanie oleju z nasion czarnuszki na opryszczkę?

Olej z nasion czarnuszki wydaje się wywierać znaczące działanie przeciwwirusowe w ciągu zaledwie trzech dni, a w niektórych przypadkach może pozbyć się wirusa w ciągu zaledwie 10 dni. Jednak wszystko to opiera się wyłącznie na badaniach na zwierzętach, więc nie jest jasne, czy efekty będą podobne u ludzi.

Dlatego też te ramy czasowe są wstępne i należy je interpretować z ostrożnością, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań klinicznych.

Based on the overall evidence, though, one can be confident that black seed oil starts to work against herpes simplex virus soon after initial ingestion. Mniej jasne jest to, jak długo trzeba przyjmować czarne nasiona, aby całkowicie pozbyć się wirusa z organizmu.

Podsumowanie:

Czarne nasiona mogą zacząć wykazywać korzyści w zwalczaniu wirusów opryszczki pospolitej już po 3 dniach, jednak należy pamiętać, że odkrycie to opiera się na badaniach na zwierzętach i należy je interpretować ostrożnie.

Ile oleju z nasion czarnuszki należy przyjmować na opryszczkę?

Dowody zebrane z badań klinicznych wskazują, że dawki od 1 do 3 g w postaci sproszkowanej (lub od 1 do 3 łyżeczek w postaci płynnej) oleju z nasion czarnuszki są skuteczne w przypadku różnych schorzeń.

Nie ma żadnych badań klinicznych dotyczących oleju z nasion czarnuszki i wirusa opryszczki pospolitej. Ponieważ jednak istnieje wyraźny skuteczny zakres dawkowania dla wielu innych problemów zdrowotnych, prawdopodobne jest, że zakres ten jest również korzystny dla osób z opryszczką.

Możesz przeczytać więcej o naszych najlepszych zalecanych suplementach oleju z czarnych nasion i sugerowanych dawkach tutaj.

Podsumowanie:

Codzienna suplementacja od 1 g do 3 g proszku z nasion czarnuszki lub od 1 łyżeczki do 3 łyżeczek oleju z nasion czarnuszki w płynie jest uważana za skuteczną dawkę nasion czarnuszki.

Jak przyjmować olej z nasion czarnuszki na opryszczkę:

Biorąc pod uwagę, że wirus opryszczki pospolitej jest chorobą zewnętrzną, prawdopodobnie najlepiej jest stosować olej z nasion czarnuszki miejscowo, nakładając go codziennie na dotknięty obszar.

Niektóre osoby łączą również olej z nasion czarnuszki z miodem, biorąc pod uwagę, że taka kombinacja może zapewnić jeszcze lepsze efekty gojenia się skóry. Można połączyć równe części miodu i oleju z nasion czarnuszki i stosować bezpośrednio na skórę. Więcej informacji na temat korzyści płynących ze stosowania nasion czarnuszki dla zdrowia skóry można znaleźć tutaj.

Olej z nasion czarnuszki może być również przyjmowany doustnie w postaci kapsułek lub proszku. W ten sposób należy trzymać się zalecanej dawki 1-3 g dziennie.

Niezależnie od stosowanej metody, najlepiej jest konsekwentnie przyjmować olej z nasion czarnuszki każdego dnia, aby osiągnąć maksymalne korzyści i skutecznie usunąć wirusa. Klikając tutaj, możesz przeczytać więcej o najlepszej porze dnia na suplementację olejem z czarnuszki. olej.

Należy pamiętać, że są to ogólne porady. Always consult your doctor or other healthcare practitioner before taking black seed oil in order to determine if it’s a safe, effective option.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie i skutkach ubocznych stosowania oleju z nasion czarnuszki.

Wnioski:

Olej z nasion czarnuszki ma potencjalne właściwości przeciwwirusowe przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej. Chociaż potrzebne są badania kliniczne, aby potwierdzić korzyści, różne badania na zwierzętach i komórkach wykazały, że olej z nasion czarnuszki może hamować replikację wirusa opryszczki, wzmacniać odpowiedzi immunologiczne organizmu i ograniczać ogólne szkody wyrządzane przez wirusa opryszczki pospolitej w organizmie.

Efekty te wydają się występować dość szybko, chociaż nie jest jasne, jakie są optymalne ramy czasowe dla suplementacji u ludzi w oparciu o brak badań klinicznych. With that said, based on how black seed oil has been used for other health concerns in clinical trials, taking 1-3g per day (or 5 to 10mgL in liquid form) is likely effective for herpes, especially when taken consistently.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę