ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Roślinne pomyłki: Hellebores, Helleborus i Veratrum species

Potoczna nazwa ciemiernik jest myląca, ponieważ trzy całkiem różne rośliny nazywane są ciemiernikami lub fałszywymi ciemiernikami. Należą one do rodzajów Helleborus, Veratrum i Adonis. Helleborus to po prostu ciemiernik, Veratrum i Adonis to fałszywe ciemierniki, ale oczywiście czasem opuszcza się „fałszywy”.

ciemiernik, Helleborus

Wszystkie trzy są trujące rośliny, które zostały wykorzystane medycznie jako czystki, aby spowodować wymioty i biegunkę. Wszystkie trzy są wystarczająco toksyczne, aby być niebezpieczne.

Gdybyś patrzył na te rośliny, nie pomyliłbyś ich i nie widziałbyś podobieństwa powodującego, że nazwałbyś Veratrum i Adonis fałszywymi ciemiernikami. Ciemiernik należy do rodziny jaskierowatych, Ranunculaceae. Kwitnie wczesną wiosną, poniżej ząbkowanych i podzielonych wiecznie zielonych liści, czasem dość dużych, z pięcioma do siedmiu wcięciami. Kwiat ma pięć płatków w pierścieniu, podobnie jak róża, stąd jego wspólne nazwy: róża bożonarodzeniowa i róża wielkopostna, i może być czerwony, biały lub w odcieniach pośrednich.

ciemiernik, Helleborus

Ciemiernik należy do rodziny roślin Melanthiaceae, grupy jednoliściennych. Liście są lancetowate, bez podziałów, o długości do stopy, owinięte wokół siebie. Veratrums są również nazywane lilie kukurydzy, liście przypominające kukurydzy, i fałszywe skunk kapusty, uznając duże szerokie liście. Kwiaty wychodzą poza roślinę w dużym kwiatostanie z setkami drobnych białych kwiatów, każdy z sześcioma płatkami.

Fałszywy ciemiernik, Veratrum

Adonis, inny fałszywy ciemiernik, był używany w Anglii, kiedy ziołolecznictwo było bardziej powszechne, w ten sam sposób jak Helleborus i Veratrum, jako czystek, dziś Adonis jest zwykle nazywany oko bażanta, lub pół tuzina innych nazw nie związanych z ciemiernikiem. Jest to bardzo ładna roślina i nie wygląda jak żadna z pozostałych, choć jest w rodzinie jaskierowatych z ciemiernikiem. (patrz Adonis: link)

Wspólne nazwy ciemiernik i fałszywy ciemiernik odnoszą się do ich zastosowań leczniczych, a nie ich wyglądu. Zarówno Helleborus i Veratrum zostały nazwane hellebore, grecki dla „szkodliwe jedzenie”, przez Dioscorides, grecki lekarz w armii rzymskiej, pisząc w 64 AD. Dioscorides nazwał roślinę teraz nazywa Helleborus niger, czarny ciemiernik, ponieważ korzeń jest czarny. Nazwał roślinę teraz podaną naukową nazwą Veratrum album biały ciemiernik, ponieważ korzeń jest biały. Korzenie były częściami uważanymi za najlepsze leki.

Dziś Helleborus to „prawdziwy ciemiernik” na podstawie nazwy naukowej. Ale to dopiero od czasu, gdy Linneusz w 1750 roku nazwał czarny ciemiernik Helleborus niger i biały ciemiernik Veratrum album. Veratrum to po łacinie „ciemiernik”, helleborus to greka. Epitet gatunkowy niger oznacza czarny, album – biały. Oba są całkiem legalnie ciemierniki na podstawie ich nazw i zastosowań w całej historii Europy.

Ciemiernik, Helleborus

W europejskim ziołolecznictwie „ciemiernik” był stosowany jako czystek, czyli do wywoływania wymiotów i biegunki. Zarówno Helleborus jak i Veratrum są dość toksyczne. Wymioty and biegunka są ludzkie reakcje na umiarkowane zatrucie; obie rośliny, spożywane w większych ilościach, zabijają ludzi. Praktycy medyczni z Chin przez Indie do Europy używane korzenie ciemiernika, zazwyczaj suszone i sproszkowane, w leczeniu warunków z epilepsji, kaszel, zatrucia, amenorrhea, mania, melancholia, i robaki. Hellebores może być skuteczne w oczyszczaniu toksyn i kończąc stagnacji, ale muszą być traktowane bardzo ostrożnie. Raporty sugerują stosunkowo wysoką śmiertelność, choć ciemiernik był prawdopodobnie używany dla ludzi będzie poważne problemy, tak, że trudno było ustalić, czy ciemiernik lub stan, który leczył był przyczyną śmierci. Nowoczesne źródła medyczne ogólnie nazwać zarówno Helleborusi Veratrum są niebezpieczne do stosowania jako leki.

Co ciekawe, chociaż Helleborus jest dość toksyczny, jest więcej problemów z zatruciem Veratrum, więc pierwsza strona mojego wyszukiwania w Google dla „zatrucia ciemiernika” wyciągnęła 11 artykułów na temat Veratrum i siedem na Helleborus , nawet jeśli w większości zgadzamy się, że Veratrum jest „fałszywym ciemiernikiem”.

Helleborus to rodzaj około 20 gatunków z Eurazji. Nie ma gatunków Helleborus rodzimych dla Ameryki Północnej. Jest szeroko uprawiany jako wiosenny kwiat ogrodowy, od Europy przez Amerykę Północną do Australii. Ludzie są ostrzegani, że jest trujący, ale ani ludzie, ani zwierzęta domowe nie są skłonne go jeść.

Dużo ciemierników(Helleborus) w tym ogrodzie.

Veratrum to rodzaj mniej więcej tej samej wielkości (27 gatunków), który ma dzikie gatunki w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Praktycznie w każdym z ostatnich 10 lat literatura medyczna podaje przypadki osób zgłaszających się do lekarzy z powodu zatrucia, które okazało się zatruciem Veratrum. Na przykład piwowarzy domowi w Europie pomylili europejskie Veratrum album z żółtą goryczką, Gentiana lutea, używaną do robienia goryczkowych bittersów, i foragers w USA, którzy pomylili V. parviflorum z Allium tricoccum (dziki por, rampy), i tak dalej. Veratrum wychodzące z ziemi wiosną wygląda bardzo podobnie do roślin, które ludzie zbierają. Stąd też powoduje znacznie więcej przypadków zatruć niż ciemiernik.

dziki fałszywy ciemiernik(Veratrum tenuipetalum)
w Górach Skalistych

To niezwykłe, że rośliny są nazywane „fałszywymi –” na podstawie tradycyjnych zastosowań; większość „fałszywych –” roślin wygląda podobnie do rośliny, po której zostały nazwane; foka Salomona(Polygonatum) i fałszywa foka Salomona (Smilacina), bindweed (Convolvulus ) i fałszywy bindweed(Calystegia) to pary podobnie wyglądających roślin. Ciemiernik i fałszywy ciemiernik przez tysiąclecia dzieliły nazwę ze względu na podobne właściwości lecznicze; imponujące, że nadal tak jest, skoro nie chodzimy już do aptekarza i nie prosimy o ciemiernik do stosowania jako czystek.

Bardzo różne rośliny, z których człowiek korzystał podobnie przez długi czas.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje

Grieve, M. 1931. Nowoczesny Herbal. Dover, New York.

Gunther, R.T. 1934. The Greek Herbal of Dioscorides. University Press, Oxford.

Dwa z opisów przypadków zatrucia Veratrum; wyszukiwanie szybko znajdzie inne.

Anwar, M., M. Turner, N. Farrell, W.B. Zomlefer, O M McDougal i B. W. Morgan. 2018. Zatrucie wędrowców: Veratrum steroidal alaloid toxicity following ingestion of foraged Veratrum parviflorum. Clin. Toxicol. (Phila.) 56(9): 841-845. linkZagler, B., A. Zelger, C. Salvatore, C. Pechlaner, F. De Giorgi, C. J. Wiedermann. 2005. Zatrucie pokarmowe Veratrum albumem – dwa przypadki. Wien Klin.Wochenschr. 117 (3): 106-108. link

Kathy Keeler, Wędrujący botanik

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę