ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Elecampane: Głęboko oddychający – Szkoła ewolucyjnego ziołolecznictwa

Elecampane stał się jednym z moich osobistych ulubionych leków na drogi oddechowe na przestrzeni lat, nie tylko ze względu na jego korzyści lecznicze dla wielu powszechnych dolegliwości układu oddechowego, z którymi ludzie borykają się dzisiaj, ale także jako środek regenerujący. Niezależnie od tego, czy zrobisz z niego nalewkę, czy też będziesz cieszyć się syropem, Elecampane jest środkiem, który powinien znać każdy zielarz.

W dzisiejszym wpisie na blogu, dowiesz się:

  • Ostry i aromatyczny smak Elecampane i jak odpowiada on jego podstawowym właściwościom oddechowym
  • Dlaczego to zioło jest pierwszorzędnym środkiem na układ oddechowy
  • Związek pomiędzy Elecampane a tęsknotą za domem
  • Związek Elecampane z elementem Słońca i Powietrza
  • Jak przygotować lekarstwa z Elecampane?

Elecampane (Inula helenium)

Elecampane rośnie promiennie i wysoko w ogrodzie, prezentując jasnożółte kwiaty i głęboko aromatyczny korzeń. Jest to jedno z najlepszych ziół, które można stosować w przypadku wilgotnych i zimnych dróg oddechowych lub kaszlu. Gdy nadchodzi zima i chłód, Elecampane zapewnia wrodzone ciepło dla ciała i umysłu, ożywiając je od wewnątrz jak słońce.

Smak

Elecampane jest ostrą rośliną o gorącym, pikantnym i aromatycznym smaku. Korzenie są bogate w lotne olejki eteryczne, które nadają Elecampane jego wyraźny smak. To zioło ma również trochę goryczy i cierpkość obecny. Jednak jego ostry smak ma tendencję do przewagi nad innymi smakami ze względu na jego moc. Podczas gdy gorzki smak wskazuje na działanie drenujące i wysuszające, cierpkość ujawnia właściwości przeciwskurczowe i rozluźniające – wszystkie te cechy są widoczne w działaniach ziołowych i powinowactwach z organami.

Przynależności

Elecampane jest pierwszorzędnym środkiem na drogi oddechowe i uważam, że jest to jego główne powinowactwo z organami. Zioło to jest wyjątkowe, ponieważ łagodzi ostre stany chorobowe układu oddechowego, a jednocześnie przywraca wrodzoną funkcjonalność i zdrowie płuc, które zostały zużyte i osłabione w wyniku przewlekłych, długotrwałych lub częstych schorzeń układu oddechowego.

Innym głównym powinowactwem, jakie łączę z Elecampanem jest układ trawienny. Elecampane wspiera zdrowie trawienne dzięki aromatycznym i stymulującym olejkom lotnym i żywicom. Napędzają one krążenie do układu pokarmowego, usuwają gazy i pomagają organizmowi rozkładać jedzenie i przygotowywać je do eliminacji. Rozgrzewające i osuszające działanie Elecampane jest szczególnie pomocne w przypadku wilgotnych, śluzowatych i zastojowych stanów trawiennych, charakteryzujących się powolnym trawieniem i chronicznym uczuciem ciężkości w brzuchu po jedzeniu.

Wreszcie, wpływa na układ sercowo-naczyniowy i krążenie poprzez swoją ostrą moc, która napędza krew i ogrzewa ciało. Chociaż nie jest to środek na układ krążenia, nie ma wątpliwości, że pozytywnie wpływa na krążenie dzięki swoim właściwościom stymulującym.

Elecampane (Inula helenium)

Działanie

Głównym działaniem ziołowym, które przychodzi mi na myśl, gdy myślę o Elecampane jest jego stymulujące działanie wykrztuśne. Jak sama nazwa wskazuje, środki wykrztuśne wydalają śluz z płuc. Jednak nie wszystkie środki wykrztuśne są sobie równe. Jeśli otworzysz książkę zielarską i sprawdzisz „środek wykrztuśny”, możesz znaleźć wiele wymienionych ziół, takich jak Marshmallow(Althaea officinalis), Mullein(Verbascum thapsus) i Elecampane. Istnieje jednak wiele rodzajów środków wykrztuśnych, z których każdy jest wskazany w przypadku schorzeń układu oddechowego o różnej energetyce.

Elecampane podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych poprzez swoje lotne olejki i żywice, co daje ostry, rozgrzewający i stymulujący środek wykrztuśny. Stymulując te tkanki, pobudza produktywny kaszel. Stosuj Elecampane w przypadku zimnego, wilgotnego, flegmatycznego kaszlu z trudnym do usunięcia śluzem. Możemy to określić jako „bezproduktywny kaszel”. Innym specyficznym wskazaniem jest sytuacja, kiedy twój kaszel nie będzie wchodził wystarczająco głęboko, aby wydostać cały zastały śluz z płuc. Może to prowadzić do nadmiernego kaszlu, który nie przynosi żadnej ulgi. Elecampane rozbija śluz swoimi aromatycznymi związkami i stymuluje tkanki do głębszego kaszlu, aby oczyścić płuca.

Ponieważ Elecampane jest tak stymulujący i rozgrzewający, można zauważyć, że ma stymulujący efekt diaforetyczny. To zioło działa dobrze, aby złamać gorączkę, zwłaszcza gdy jest obecny kaszel i osoba jest zimno i dreszcze. Elecampane doprowadza krew do powierzchni skóry, otwiera naczynia włosowate i ogrzewa osobę, dzięki czemu może ona produkować pot i zbić gorączkę.

Elecampane jest troforestoratorem układu oddechowego, co jest rzadkim działaniem ziół w zachodniej Materia Medica. Działanie to odnosi się do zdolności przywracania funkcjonalności i zdrowia organowi lub układowi narządów. W przypadku Elecampane pomaga oczyścić chroniczne stany piersiowe, przywraca prawidłowe wydzielanie śluzówki i wzmacnia płuca. Te efekty sprawiają, że Elecampane jest potężnym środkiem, który należy rozważyć w przypadku długotrwałych schorzeń układu oddechowego, utrzymującego się kaszlu po infekcji lub duszności.

Matthew Wood mówi o Elecampane jako o świetnym środku dla osób, u których w wyniku długotrwałych schorzeń układu oddechowego rozwinęła się astma. Cierpkość tego zioła rozluźnia skurcze i napięcie mięśni, pomagając wziąć głębszy i pełniejszy oddech.

Elecampane wpływa na układ odpornościowy dzięki swoim antyseptycznym żywicom i olejkom lotnym. Jest świetny przy infekcjach bakteryjnych, zwłaszcza gdy śluz ma kolor żółty do zielonego. Mówi się, że jeśli zażyjesz Elecampane, śluz zacznie się rozrzedzać i nabierze wyraźnego koloru – wszystkie znaki świadczą o tym, że infekcja ustępuje.

Ponieważ Elecampane jest tak skuteczny w wykrztuszaniu śluzu i rozgrzesza przyczynę u podstaw, jest wskazany przy trawieniu śluzowym, które prowadzi do nudności. Kiedy masz dużo śluzu w płucach, może on przedostać się do żołądka i doprowadzić do niestrawności i mdłości. Alternatywnie, nadmiar flegmy w żołądku może zrobić sobie drogę do płuc. W obu przypadkach mamy do czynienia z nadmiarem kapha, czyli wilgoci, którą Elecampane odprowadza swoim łagodnym, gorzkim działaniem tonizującym. W połączeniu z jego antyseptycznymi właściwościami, Elecampane jest dobry do usuwania infekcji i przemieszczania limfy w przypadku zastoju w jelitach.

Wreszcie, Elecampane jest rośliną prebiotyczną. Prebiotyki to rośliny zawierające błonnik, który działa jako pokarm dla korzystnych bakterii w twoich jelitach. Stymuluje repopulację twoich jelit zdrowymi i korzystnymi bakteriami i może być stosowany do wzmocnienia i uzdrowienia układu pokarmowego. Inulina jest specyficznym prebiotycznym polisacharydem obecnym w Elecampanie, który swoją nazwę wywodzi od łacińskiego gen.nas Elecampane, Inula. Inne zioła, które zawierają duże ilości inuliny to korzeń mniszkalekarskiego (Taraxacum officinale) i łopianu(Arctium lappa).

Elecampane (Inula helenium)

Energetics

Elecampane jest wyraźnie ostry i rozgrzewający. W tradycji greckiej, Elecampane jest rozgrzewający w 3 stopniu, co oznacza, że rozrzedza płyny i wypycha ciepło na powierzchnię, aby wytworzyć pot. Widać to na przykładzie jego pobudzających właściwości diaforetycznych, właściwości krążenia oraz rozgrzewających efektów na płuca i żołądek.

Chociaż zioło to nieznacznie zwiększa ilość śluzu w płucach, Elecampane jest uważany za roślinę wysuszającą. Dzieje się tak dlatego, że kiedy pocisz się i kaszlesz śluzem, tracisz płyny. Elecampane jest również osuszający ze względu na jego rozgrzewające olejki lotne i żywice. Elecampan ma łagodny efekt relaksacyjny na napięcie tkanek. Można to wywnioskować z jego ostrego smaku, który rozluźnia napięcie i skurcze mięśni. Wreszcie, Elecampane ma właściwości stymulujące, co widać po jego stymulującym działaniu moczopędnym, wykrztuśnym i krążeniowym.

Jeśli chodzi o wpływ Elecampane na ajurwedyjskie dosze, to jest on specyficznym środkiem redukującym nadmiar kapha dosha. Elecampane równoważy chłód, wilgotność i ciężkość kapha swoimi rozgrzewającymi, osuszającymi i stymulującymi właściwościami.

Z powodu swojej ostrości, ciepła i oleistości, Elecampane nasila pitta. Zioło to może być korzystne dla vata, szczególnie ze względu na jego działanie rozgrzewające i rozluźniające krążenie. Jednak może również nasilać suchość vata i może działać najlepiej w połączeniu z roślinami nawilżającymi.

Według Physiomedicalists, Elecampane jest wskazany dla zimnych/depresyjnych i wilgotnych/stagnacyjnych stanów tkanek. Dzięki swoim stymulującym, ostrym i rozgrzewającym właściwościom, Elecampanes przywraca witalność i funkcjonowanie narządów, gdy występuje wzorzec zimna/depresji. Jego właściwości osuszające i wykrztuśne sprawiają, że jest doskonałym środkiem na stany wilgotne/stagnacji charakteryzujące się nadmiarem śluzu i zgęstniałych płynów, które są trudne do odprowadzenia.

Elecampane (Inula helenium)

Aspekty psychologiczne i emocjonalne

Podobnie jak rozgrzewający i podnoszący na duchu wpływ Elecampane na ciało, przynosi on te cechy umysłowi. Elecampane jest wskazany w przypadku samotności i smutku, szczególnie gdy jest związany z tęsknotą za domem lub poczuciem utraty domu. Działa podnosząco na depresję, która może się pojawić i rozjaśnia umysł swoją ożywczą i optymistyczną energią podobną do słońca.

Korespondencje alchemiczne

Uważam, że Elecampane jest rządzony przez Słońce. Dzięki swoim jasnożółtym, przypominającym słońce kwiatom oraz ostrym i aromatycznym korzeniom, Elecampane przynosi ciepło i witalność całemu ciału i umysłowi. Zioło to napędza przepływ krwi do płuc, jelit, powierzchni skóry oraz zwiększa witalność i funkcjonalność systemów organów. W obrębie umysłu, podnosi depresję związaną z tęsknotą za domem i utratą domu, czy to dosłowną czy metaforyczną. W ten sposób równoważy nadmiar Księżyca, ponieważ Księżyc rządzi czwartym domem, który wpływa na twoje relacje z rodziną i domem. Wreszcie, pobudzające, rozgrzewające i osuszające właściwości Elecampane’u, podobne do słońca, przeciwdziałają wilgotnej, zimnej energii związanej z Księżycem.

W astrologii medycznej Słońce reprezentuje twoją główną witalność, często związaną z ciepłem. Podczas gdy Elecampane nie musi działać jak chi tonic lub rasayana lub adaptogen, to ma przywracającą jakość do trawienia i układu oddechowego, wraz z wprowadzeniem ogólnego promieniowania ciepła i energii do systemu, który wspiera w ogólnej witalności.

Elementarnie rzecz biorąc, Elecampane jest związany z elementem powietrza. Widać to po jego powinowactwie z całym układem oddechowym i jego zdolności do podnoszenia serca w czasach oddzielenia od domu lub swojego „korzenia”.

Alchemicznie skorelowałbym go z Zasadą Soli, która odnosi się do Elementów Ziemi i Wody. Widzimy ten związek w tym, jak wpływa, przywraca i odmładza ciało, zwłaszcza układ trawienny. Widzimy ten związek również w jej ogólnym mocnym i wytrzymałym wyglądzie oraz w tym, że korzeń jest podstawową częścią rośliny używaną jako lekarstwo.

Elecampane (Inula helenium) rosnący w naszym ogrodzie

Uprawa

Elecampane ma wspaniałe żółte kwiaty i duże, szerokie liście. Zioło to wyrasta na super wysokie i czasami staje się tak ciężkie, że się przewraca (dobry podpis dla roślin wysoko postawionych w zasadach Ziemia/Woda/Sól). Jeśli szukasz rośliny z obecnością, Elecampane z pewnością wniesie ją do Twojego ogrodu!

To zioło jest byliną pochodzącą z Europy i części Azji. Rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych i dobrze zdrenowanych glebach, choć jest dość wyrozumiały, jeśli warunki nie są idealne. Elecampane jest kiełkownicą zależną od światła, więc umieść nasiona na wierzchu gleby i posyp cienką warstwą wermikulitu, aby nadal miały dostęp do światła i mogły rosnąć.

Elecampane (Inula helenium)

Przygotowanie

Częścią leczniczą Elecampane są korzenie, które należy pozostawić na dwa lata, zanim się je wykopie i użyje. Pozwala to na ich wzrost i rozwój do pełnej dojrzałości. Najlepszym momentem na ich zebranie jest jesień, po tym jak roślina weszła w stan spoczynku. Alternatywnie, można je zbierać wczesną wiosną, zanim roślina zacznie kwitnąć. W tym czasie można podzielić korzenie i rozmnażać je dalej, aby zioło mogło rozkwitać bez zbytniego zagęszczania gleby.

Po zebraniu korzeni, oczyść je dobrze i użyj świeżych do zrobienia nalewki. Ponieważ korzenie są tak bogate w lotne olejki i żywice, dobrze radzą sobie z wysokim procentem alkoholu podczas robienia nalewki. Może to być od 80, 90 do 95% alkoholu.

Można również zrobić syrop na kaszel z Elecampane na infekcję oskrzeli i dobrze łączy się z innymi aromatycznymi ziołami rozgrzewającymi, takimi jak korzeń Pleurisy(Asclepias tuberosa) i imbir(Zingiber officinale). Syrop to mocny wywar konserwowany miodem i brandy, choć wiele z nich zawiera tylko substancję słodzącą bez alkoholu. Na koniec można pociąć zebrane i oczyszczone korzenie i wysuszyć je, aby później wykorzystać je do sporządzenia odwaru lub innych projektów związanych z produkcją leków.

Aromatyczny, pikantny i rozgrzewający smak Elecampane przecina mroźną zimę, a jego rewitalizująca, stymulująca właściwość budzi ciało i umysł. Ze względu na powinowactwo do układu oddechowego i jego głębokie działanie troforestorujące i uzupełniające, nie mogę sobie wyobrazić lepszej rośliny do pracy w zimie niż podobny do słońca Elecampane.

Odwar prebiotyczny

2 części korzenia mniszkalekarskiego (Taraxacum officinale)

2 części korzenia łopianu(Arctium lappa)

1 część Korzeń Elecampane (Inula helenium)

½ części Korzeń Marshmallow (<i>Althea officinalis)

Ta formuła łączy 3 rośliny bogate w prebiotyki obok nawilżającego korzenia Marshmallow, aby zapobiec jego zbytniemu wysuszeniu. Dodaj każde zioło do garnka, a na każdą 1 łyżkę stołową ziół dodaj 1 szklankę wody. Przykryj i doprowadź kombinację do delikatnego wrzenia przez co najmniej 45 minut lub do momentu, gdy płyn zredukuje się o połowę i będzie miał silny smak i zapach. Odcedź, przelej i ciesz się.

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę