ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Od opieki nad chorym do opieki nad zdrowiem: Zalety prewencyjnego astro-herbalistyki

Obecny system opieki zdrowotnej koncentruje się na zarządzaniu chorobą po jej wystąpieniu, zamiast na zapobieganiu jej wystąpieniu.

Alternatywnie, holistyczne ziołolecznictwo może być podejściem wellness-first, kładącym nacisk na zapobieganie chorobom. Dzięki temu można skutecznie zająć się predyspozycjami chorobowymi i skorygować brak równowagi, aby zapobiec ich wystąpieniu.

Jednym z moich ulubionych narzędzi do tego celu jest wykres natalny, który jest częścią praktyki Astro-Herbalistyki. Przenosząc punkt ciężkości z zarządzania chorobami na zapobieganie im, możesz stworzyć bardziej proaktywne i holistyczne podejście do opieki zdrowotnej.

W dzisiejszym wpisie na blogu dowiesz się m.in.

  • Dlaczego bycie zdrowym i nie chorowanie to nie to samo
  • 5 korzeni zdrowia i jak odpowiadają one Elementom
  • Dlaczego zrozumienie konstytucji jest kluczową częścią holistycznego ziołolecznictwa
  • Czym jest witalizm i jaką rolę odgrywa w twoim zdrowiu
  • Jak używać wykresu natalnego jako praktycznego narzędzia oceny

Jak mogłaby wyglądać opieka zdrowotna, gdyby była zorientowana na zdrowie, a nie na chorobę?

Zrozumienie różnicy między pracą z lekarzem alopatycznym i holistycznym może namalować całkiem dobry obraz tego, jak by to wyglądało.

Ludzie zazwyczaj zgłaszają się do lekarza, gdy coś poszło nie tak, np. gdy pojawiają się nowe objawy lub nastąpił wzrost ich intensywności. W obu przypadkach, typowe spotkanie lekarz-pacjent trwa kilka minut i kończy się z nową receptą lub dawką w ręku.

Zarządzanie chorobą jest krytyczną częścią przywracania zdrowia, ale to tylko jedna połowa równania. Drugą połową jest zapobieganie jej wystąpieniu w pierwszej kolejności. Chociaż łatwiej powiedzieć niż zrobić, można wygenerować dobre samopoczucie poprzez rozwój nawyków stylu życia, które uzupełniają cię i poprawiają twoje poczucie witalności.

Jeśli jest jedna rzecz, w której ziołolecznictwo jest naprawdę doskonałe, to jest to medycyna zapobiegawcza. Zamiast koncentrować się na łagodzeniu skutków choroby, skupia się na wzmacnianiu zdrowia poprzez zajęcie się potencjałem choroby i korygowanie nierównowagi u jej podstaw, aby zapobiec jej wystąpieniu w pierwszej kolejności.

Zdrowie ≠ Nie chorować

Coś, co często słyszę od ludzi, którzy prowadzą stresujący tryb życia, źle się odżywiają i prawie nie śpią, to: „Cóż, nie jestem chory, więc nie muszę nic zmieniać”. Kiedy to słyszę, czuję, że przegapili cały punkt. Brak choroby nie oznacza, że jesteś zdrowy, a to jest ważne rozróżnienie!

Brak choroby i dobre samopoczucie to dwie zupełnie różne rzeczy. Tak wielu ludzi wpada w pętlę niezdrowych nawyków, które predysponują ich do choroby. Niektóre z powszechnych przykładów to regularne picie alkoholu, spanie po 5 godzin w nocy i chroniczne zmęczenie lub rutynowe spożywanie pokarmów, których organizm nie toleruje i doświadczanie wzdęć i niestrawności.

Chociaż nie dzieje się to wszystko naraz, te codzienne nawyki kumulują się w czasie i sprawiają, że jesteś bardziej podatny na choroby. Co więcej, nawet Jeśli nie jesteś chory, czy możesz sobie wyobrazić, o ile więcej witalności czułbyś, gdybyś budził się z poczuciem świeżości na cały dzień, dobrze trawił pokarm, miał regularne wypróżnienia i czuł się pełen energii? Eliminując nawyki, które pozbawiają cię witalności, jednocześnie zapobiegasz wystąpieniu choroby i doświadczasz poprawy samopoczucia w życiu codziennym. Rolą holistycznego zielarza jest poprowadzenie Cię w Twojej podróży do zdrowia. Wspólnie możecie wypracować nowe nawyki, które poprawią Wasze zdrowie i odporność, a ostatecznie sprawią, że poczujecie się lepiej na wszystkich poziomach. A więc nie tylko bez objawów w ciele, ale także mentalnie bardziej przejrzyście i skoncentrowanie, emocjonalnie bardziej podniesiony, a nawet czując się bardziej duchowo połączony.

Pięć korzeni medycyny holistycznej

Kiedy myślałem o podstawowych determinantach zdrowia, destylowałem je do tego, co uważam za krytyczne elementy zdrowego stylu życia. Każdy z tych pięciu korzeni odpowiada jednemu z Pięciu Elementów: Ziemia, Woda, Powietrze, Ogień i Eter.

Element Ziemi odpowiada twojej diecie i spożyciu składników odżywczych. Służy jako fundament, na którym stoi cała reszta twojego zdrowia. Tak jak roślina potrzebuje zdrowej gleby, aby się rozwijać, tak Ty potrzebujesz odpowiedniego odżywiania, aby być zdrowym.

Następnie, element wody odpowiada za nawodnienie. Twoje tkanki i układy narządów wymagają odpowiedniego nawodnienia, aby funkcjonować prawidłowo. Kiedy stają się one zbyt suche, mogą rozwinąć się wzorce niedoczynności (atrofii). Aby utrzymać nawodnienie ciała potrzebujesz zarówno wody jak i zdrowych olejów.

Element Powietrza odnosi się do Twojego zdrowia psychicznego i jakości snu. W astrologii, Element Powietrza rządzi aspektami umysłu i intelektu. Wszystko, co możesz zrobić, aby wspierać swoje zdrowie psychiczne, należy do tej kategorii i powiedzmy sobie szczerze, że sen jest tu najważniejszy.

Podobnie jak Ogień, ten element reprezentuje ruch. Ćwiczenia (w jakiejkolwiek formie), poruszanie ciałem i stymulowanie procesów metabolicznych to wszystko wiąże się z tym elementem.

Ostatnim Elementem jest Eter, który łączy się z Twoim celem życiowym. Wierzę, że posiadanie poczucia celu i łączenie się z czymś większym od siebie jest kwintesencją prowadzenia prawdziwie zdrowego życia.

Skupiając się na każdym z tych pięciu korzeni, tworzysz fundamenty dla silnego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Nie ma w tym nic nowego… Wszyscy wiemy, że powinniśmy lepiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, pić więcej wody i lepiej spać, ale odniesienie ich do żywiołów daje głębszą perspektywę, dlaczego są one tak ważne. A dla praktykującego ziołolecznictwo, nigdy nie można ich pominąć.

Konstytucyjny klucz do medycyny zapobiegawczej

Coś, co łączy tradycyjną medycynę chińską, ajurwedę, medycynę Hipokratesa i tradycyjne zachodnie ziołolecznictwo, to wykorzystanie systemów energetycznych do zrozumienia konstytucji.

Zrozumienie konstytucji jest krytycznym aspektem medycyny prewencyjnej, ponieważ daje wgląd w unikalne tendencje fizjologiczne klienta, predyspozycje do zachorowania, słabości systemów narządów oraz to, jak można pomóc mu utrzymać unikalną równowagę poprzez zastosowanie 5 korzeni zdrowia, jak również łagodnych leków ziołowych.

Niektórzy ludzie mają zimną konstytucję, co sprawia, że są podatni na pochmurny umysł, słabe trawienie, zimne kończyny i senność. Ludzie o gorącej konstytucji zmagają się z odwrotnie. Ich umysły często huczą, czasami trawią zbyt szybko i nie mogą wchłonąć składników odżywczych, a także mają tendencję do palenia świecy z obu końców i wypalania się. Te dwa typy ludzi wymagają zupełnie innych stylów życia, nawyków, pokarmów i ziół, które pomogą im utrzymać równowagę i zapobiec chorobom. Konstytucja pokazuje, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia do medycyny prewencyjnej. Jest ono unikalne i dostosowane do każdej osoby.

Zrozumienie konstytucji twojego klienta informuje cię o tym, czego potrzebuje, aby osiągnąć równowagę. Ktoś, kto ma wzorce zimna, skorzysta z rozgrzewających przypraw, ćwiczeń fizycznych i dobrze ugotowanych potraw. Z kolei klient z konstytucją gorącą może potrzebować ziół chłodzących, delikatnych ćwiczeń i dużo odpoczynku.

Konstytucja wyjaśnia również, dlaczego te same zioła nie działają tak samo dobrze na wszystkich Twoich klientów. Na przykład, jeżeli masz pięciu klientów z kaszlem, każdy z nich może potrzebować innego leku ziołowego, w zależności od energii leżącej u podstaw kaszlu, np. czy jest on wilgotny, suchy, gorący, zimny itd. Wybierając recepturę ziołową w oparciu o unikalną konstytucję klienta i leżącą u jej podstaw energetykę, możesz zobaczyć więcej spójności w swoich wynikach.

Jak widzisz, rodzaj ziół, których używasz, wraz z sugestiami dotyczącymi diety i ćwiczeń, będzie się różnił w zależności od konstytucyjnej energii twojego klienta. Zamiast zalecać wszystkim takie samo, uniwersalne podejście do diety, ćwiczeń, odpoczynku i snu, perspektywa konstytucyjna uznaje, że ludzie mają bardzo różne potrzeby. Zamiast próbować dopasować ich do świata, kształtuj ich środowisko tak, aby dopasować je do ich potrzeb.

Sygnały witalne

Twoje ciało coś ci mówi. Czy słuchasz?

Tak często, gdy ludzie chorują, ich pierwszą reakcją jest stłumienie choroby. Może to być zażycie leku zobojętniającego na zgagę, NLPZ na ból głowy lub Pepto-Bismol na mdłości. Leki bez recepty mają swoje miejsce, ale zanim po nie sięgniesz, zadaj sobie pytanie, dlaczego nie czujesz się dobrze.

Jeśli jesteś praktykiem ziołolecznictwa, wykorzystaj czas podczas przyjmowania klienta, aby zrozumieć potencjalne czynniki leżące u podstaw, które prowadzą do braku równowagi i objawów lub choroby twojego klienta. Dzięki skutecznemu pobraniu, powinieneś być w stanie znaleźć wzór, który splata je razem i zasugerować ziołowy środek, który adresuje go u podstaw.

W witalistycznym podejściu do uzdrawiania, każdy symptom jest wiadomością, która wskazuje ci większy wzór braku równowagi. Wsłuchiwanie się w te witalistyczne sygnały jest doskonałym sposobem na odkrycie tego, co nie działa w twoim przypadku.

Za każdym razem, gdy jesz smażone jedzenie, dostajesz zgagi? To jest wskazówka. Spędzasz czas z określonym gronem przyjaciół, a twoje ciśnienie krwi wzrasta? To kolejna wskazówka. Twoje ciało jest po twojej stronie, a ucząc się słuchać go i pracować z nim, a nie przeciwko niemu, możesz doświadczyć cudów w swoim zdrowiu.

Mniszek lekarski (Leonurus cardiaca)

Astrologia: Migawka Twojego zdrowia

Jednym ze sposobów na lepsze zrozumienie konstytucji klienta i unikalnych potencjałów chorobowych jest astrologia medyczna.

W ramach tego podejścia istnieje wykres natalny, który jest praktycznym narzędziem, które zapewnia szczegółowy obraz sił planetarnych i archetypowych obecnych podczas narodzin klienta. Dzięki tym informacjom, można ekstrapolować ich konstytucję, chorobypotencjały, mocne i słabe strony układu narządów i wiele innych.

Na przykład, jeśli twój klient ma Saturna w Leo w szóstym domu, możesz to zinterpretować na kilka sposobów. Ponieważ Saturn jest planetarną siłą zwężenia, masz już wskazówkę, że istnieje stagnacja lub ograniczenie w przepływie witalności. Saturn jest również zimny i suchy energetycznie. Następny jest Lew, który jest znakiem zodiaku, który rządzi sercem i układem krążenia. Leo również uwielbia być w centrum uwagi i wyrażać siebie. Na koniec masz szósty dom, który rządzi zdrowiem i codziennym życiem.

Jednym ze sposobów interpretacji tego jest to, że istnieje predyspozycja do możliwych problemów z układem krążenia. Może to być zwężenie przepływu krwi do serca, zimne krążenie, napięte lub niespokojne serce, a nawet potencjalne predyspozycje do zawału serca. Oczywiście trzeba by było być bardzo ostrożnym z tymi informacjami i jak podchodzą do swoich klientów, aby nie wprowadzać w nich strachu lub nie diagnozować bez licencji. Z tą informacją mógłbyś skupić się na formule, która wzmacnia serce i naczynia krwionośne. W tym przypadku mógłbyś zasugerować głóg(Crataegus spp.), aby wzmocnić serce i naczynia krwionośne, lipę (Tilia × europaea) lub ziele angielskie(Leonurus cardiaca), aby rozluźnić napięcie w układzie sercowo-naczyniowym, oraz imbir(Zingiber officinale) lub pieprz kajeński ( Capsicum annuum), aby wspomóc zdrowe krążenie krwi.

Alternatywnie, te umiejscowienia mogą wskazywać, że Twój klient czuje się zablokowany (Saturn) w swojej twórczej ekspresji siebie (Lew). Chociaż ta pierwsza sytuacja jest wyraźnie poważniejsza, pamiętaj, że wspieranie emocjonalnego serca przynosi korzyści całemu fizycznemu układowi krążenia. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z tradycją astrologii medycznej, jak również alchemii medycznej, problem w duchu, umyśle lub emocjach może ostatecznie podstępnie wpłynąć na ciało fizyczne.

Zdrowie to zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Jeśli któryś z tych aspektów jest zaniedbany, to nie jesteś w pełni zdrowy. Astrologia medyczna pomaga zrozumieć klienta holistycznie i łączy te komponenty razem, dzięki czemu można sformułować ziołowe lekarstwo, które zajmie się nimi wszystkimi.

Innym sposobem, w jaki możesz wykorzystać wykres natalny w astrologii medycznej jest pomoc w identyfikacji punktów nadmiaru lub niedoboru. Jeśli twój klient wykazuje nadmierną aktywność lub stan zapalny w systemie narządów, możesz użyć ziół, aby pomóc mu to stłumić. Alternatywnie, możesz zwiększyć aktywność i witalność w systemie, który Twoim zdaniem wymaga dodatkowej pomocy.

Jakkolwiek włączysz wykres natalny jako narzędzie oceny do swojej praktyki, astrologia medyczna jako całość daje ci holistyczną mapę całego ciała i informuje cię, jak możesz użyć roślin, aby zapobiec chorobie.

Prawdziwe zdrowie

Zdrowie to nie tylko brak choroby. Opisuje ono twoją fizyczną witalność i zdolność do odczuwania energii i życia. Kiedy jesteś zdrowy, twój umysł jest jasny, twoje serce jest otwarte i czujesz się w pokoju. Kiedy żyjesz zgodnie ze swoim prawdziwym celem, wzmacniasz swoje zdrowie. Kiedy żyjesz niezgodnie z tym, kim jesteś i czego potrzebujesz, stajesz się wyczerpany.

Medycyna prewencyjna polega na poznaniu Ciebie. Oznacza to zrozumienie Twoich unikalnych predyspozycji chorobowych, mocnych i słabych stron układów narządów oraz nawyków życiowych, które przyczyniają się do Twojego dobrego samopoczucia lub odbierają Ci zdrowie.y z niego.

Jednym z głównych systemów służących temu celowi jest astrologia medyczna. Z pomocą wykresu natalnego można odkryć swoje podstawowe wrodzone wzorce i zacząć prowadzić styl życia, który poprawi nasze zdrowie. Mam nadzieję, że przyszłość ziołolecznictwa i medycyny ogólnej przesuwa się od reaktywności do prewencji. Żyjąc z dnia na dzień w sposób, który wspiera Twoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne, masz klucz do zapobiegania chorobom, które nigdy się nie pojawią.

2023 Zapisy na Program Online Astro-Herbalism są teraz OTWARTE. To nie jest jakaś klasa astrologii woo-woo z kilkoma ziołami. Nie jest to również lista leków, które są „dobre” dla twojego znaku słonecznego.

To jest głęboka integracja astrologii medycznej i podstawowych zasad ziołolecznictwa Wschodu i Zachodu, nauczana przez prawdziwego praktyka, który używa Astro-Ziołolecznictwa klinicznie.

Poprzez połączenie precyzji astrologii z siłą działania roślin, nauczysz się dostrzegać głębsze znaczenie choroby, istotne właściwości lecznicze roślin oraz praktykę, w której możesz w równym stopniu uzdrawiać ciało, psychikę i duszę. Kliknij na poniższy link, aby dowiedzieć się więcej i zapisać się:

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę