ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Mięta kocimiętka (Nepeta) Znaczenie i symbolika kwiatów w języku kwiatów

Jeśli szukasz długo kwitnącej, pachnącej rośliny, której jelenie nie znoszą, a zapylacze uwielbiają, nie szukaj dalej niż mięta(Nepeta) . Bylina ta, należąca do rodziny miętowatych, jest ulubieńcem ogrodników ze względu na fioletowo-niebieskie kwiaty, atrakcyjne aromatyczne liście i niskie wymagania w zakresie konserwacji. Oprócz wielu zastosowań ozdobnych w krajobrazie, mięta ma również właściwości kulinarne, lecznicze i owadobójcze. W tym przewodniku omówię wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu, symbolice i znaczeniu kulturowym kwiatu Catmint w języku kwiatów.

Symboliczne znaczenie mięty – podstawowe informacje

W języku kwiatów prezent z mięty kocimiętki wysyła wiadomość o szczęściu i miłości. Może również symbolizować płodność. Podarowanie mięty może być sposobem na powiedzenie komuś, że czyni cię szczęśliwym, że go kochasz lub że chcesz być z nim w romantycznym związku.

O Catmint

Catmint należy do rodzaju Nepeta, który obejmuje około 250 gatunków. Nepeta to grupa roślin kwitnących – w większości wieloletnich, ale niektórych jednorocznych – które mają wspólne cechy, takie jak aromatyczne, szaro-zielone liście w kształcie serca.

Nepeta należy do rodziny Lamiaceae, znanej również jako rodzina miętowatych. Ta duża rodzina obejmuje ponad 235 rodzajów i ponad 7200 gatunków. Lamiaceae są uprawiane na całym świecie, częściowo dzięki łatwości rozmnażania – większość z nich można rozmnażać przez sadzonki łodygowe.

Wielu członków tej rodziny roślin ma również liście, które są zarówno aromatyczne, jak i jadalne. Popularne zioła, takie jak szałwia, oregano, tymianek, rozmaryn, mięta pieprzowa i mięta zielona należą do rodziny Lamiaceae .

Nepeta jest również znana jako kocimiętka lub kocimiętka Fassena. Chociaż często mylona jest ze swoją krewną, kocimiętką(N. cataria), rośliny te nie są takie same.

Najpopularniejszym rodzajem kocimiętki występującej w krajobrazie jest N . × faassenii . Ta bylina osiąga około dwóch stóp wysokości i trzech stóp szerokości. Rośnie w rozłożystej kępie o aromatycznych, ząbkowanych, szaro-zielonych liściach.

Rośliny kwitną od wiosny do lata kłosami niebiesko-fioletowych kwiatów. Zarówno kwiaty, jak i liście wydzielają intensywny, korzenny zapach po zmiażdżeniu.

Uważa się, że nazwa Nepeta odnosi się do etruskiego miasta o nazwie Nepete, dziś znanego jako Nepi. Miasto zostało założone na długo przed Rzymem i jest uznawane za serce starożytnej cywilizacji etruskiej.

Popularne rodzaje mięty

N. × faassenii to sterylna odmiana opracowana w holenderskiej szkółce J. H. Faassena w 1930 roku. Stała się popularną selekcją szkółkarską w latach 80. i jest hybrydą N. nepetella i N. racemosa.

N. nepetella, czylikocimiętka mniejsza, pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, gdzie jej rodzime siedliska rozciągają się od Francji, Włoch i Hiszpanii na północy po Algierię i Morroco na południu. Jest naturalizowana w części Stanów Zjednoczonych i w Ameryce Środkowej.

N.racemosa pochodzi z Turcji, regionu Kaukazu i północnego Iranu. Zarówno N. nepetella , jak i N. racemosa to mniejsze gatunki, które osiągają jedynie około 12 cali wysokości i 18 cali szerokości.

Popularne odmiany N. × faassenii powszechnie spotykane w szkółkach ogrodniczych obejmują:

  • ’Walker’s Low’ to popularna odmiana o fioletowych kwiatach</li> ’
  • Junior Walker’ jest kompaktowy z lawendowymi kwiatami
  • Blue Wonder’ ma niebieskie
  • kwiaty ’

  • Six Hills Giant’ dorasta do trzech stóp wysokości i ma jasnoniebieskie kwiaty

Zastosowania i zalety mięty ogrodowej

Nepeta od dawna jest ceniona za swoje liczne zastosowania kulinarne i lecznicze. N. nepetella jest cenionym składnikiem kuchni toskańskiej, o smaku podobnym do oregano.

W europejskich tradycjach medycznych suszone liście były używane w postaci herbaty do leczenia gorączki, dolegliwości żołądkowych, zapalenia oskrzeli i jako środek moczopędny. Zapisy wskazują, że roślina ta mogła być stosowana w leczeniu depresji, kolki i bezsenności. Może to być spowodowane związkami chemicznymi zawartymi w roślinie, które mogą mieć łagodne działanie uspokajające. Może być również stosowana w postaci okładów w celu złagodzenia obrzęków i podrażnień spowodowanych ukąszeniami owadów.

Nepeta zawiera nepetalakton, olej, który, jak wykazano, odstrasza niektóre szkodniki, w tym komary. Związki te mogą potencjalnie wspomagać ochronę upraw i przynosić inne potencjalne korzyści.

Rośliny mają również tendencję do odstraszania innych, większych szkodników ogrodowych, takich jak jelenie i gryzonie. Jednak zapylacze, takie jak pszczoły i motyle, są przyciągane przez długotrwałe kwiaty mięty. Pszczelarze często sadzą ją w pobliżu uli, aby przyciągnąć pszczoły.

Znaczenie, symbolika i znaczenie kulturowe kwiatów kocimiętki

Kwiaty kocimiętki kwitną w różnych kolorach, od ciemnoniebieskiego po fioletowy i lawendowy. W języku kwiatów mięta kojarzona jest ze szczęściem, miłością i płodnością.

Podarowanie kocimiętki może być sposobem na pokazanie komuś, jak bardzo jest szczęśliwy lub jak bardzo go kochasz. Możesz również użyć mięty, aby powiedzieć komuś, że chciałbyś być z nim w romantycznym związku.

Mięta kojarzy się z płodnością, a jej piękne niebieskie i fioletowe kwiaty sprawiają, że jest idealnym dodatkiem do bukietu na baby shower lub powitanie nowego dziecka.

Mówiąc o kolorach, różne odcienie miały różne znaczenie dla Wiktorian. Na przykład fioletowe kwiaty były często kojarzone z elegancją, królewskością, sukcesem i romansem. Z kolei niebieskie kwiaty często symbolizowały pokój, harmonię, otwartość, a nawet współczucie.

Znaczenia związane z miętą oznaczają, że łatwo jest stworzyć kwiatowy prezent, który wysyła konkretną wiadomość do kogoś, na kim Ci zależy.

Nepeta jest również kojarzona z siłą i odwagą. Może przyciągać dobre duchy, szczęście, a nawet przyjaźń. Stara mądrość ludowa mówi, aby trzymać trochę mięty w dłoni, aż się rozgrzeje, a następnie wziąć kogoś za rękę. Wasza przyjaźń będzie trwać tak długo, jak długo zachowasz miętę, której dotknęła ta osoba.

Ogrodnicy uprawiają i cieszą się różnymi odmianami Nepeta od wieków. Dowody wskazują, że kocimiętka była uprawiana w starych rzymskich ogrodach kuchennych. Przetłumaczone przepisy ze starożytnego Rzymu – uważane za napisane między 4 r. p.n.e. a 70 r. n.e. – wskazują na użycie mięty w sałatkach.

Tysiące lat później rośliny te są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Nepeta pojawia się nawet w wierszach, takich jak „August” MJ Werthmana White’a i „Liberty Tree” Rene Mullena.

Odpowiednie okazje na prezent dla Catmint

Biorąc pod uwagę skojarzenia Catmint z miłością i płodnością, prezent z tych pięknych fioletowych kwiatów jest idealny na radosne okazje, takie jak baby shower, nowe dziecko, ślub lub rocznica.

Mogą również symbolizować szczęście, sprawiając, żesą dobrym wyborem na prezenty urodzinowe i gratulacyjne. Skojarzenia z siłą i odwagą są odpowiednimi uczuciami, jeśli życzysz komuś powodzenia lub dobrej pracy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kwiatów mięty:

Co symbolizują kwiaty mięty?

Kwiaty mięty kojarzą się z miłością, płodnością i szczęściem. Kwiaty mogą również symbolizować odwagę i siłę.

Czy mięta symbolizuje miłość?

W języku kwiatów, kwiaty mięty są związane z miłością. To świetny sposób, aby dać komuś znać, że go kochasz.

Czy mięta wraca co roku?

Catmint rośliny są bylinami, więc one Wróć każdego roku.

Jak długo utrzymują się kwiaty Catmint?

Kwiaty mięty są cenione za ich długotrwały charakter. Rośliny często kwitną od wiosny do lata pachnącymi niebieskimi i fioletowymi kwiatami, które przyciągają pszczoły i zapylacze.

Rośliny mięty nie są toksyczne; w rzeczywistości mają zastosowania kulinarne i medyczne. Rośliny te odstraszają jednak jelenie i gryzonie, prawdopodobnie ze względu na ich silny, korzenny aromat.

Kwiaty kocimiętki – ostatnie słowo

Jeśli chodzi o długo kwitnącą roślinę, która produkuje kolorowe kwiaty prawie przez cały sezon, nie można pomylić się z miętą. Dodatkową zaletą jest to, że aromatyczne liście i kwiaty Nepety odstraszają jelenie i gryzonie, a przyciągają zapylacze. Oprócz korzyści kulinarnych, leczniczych i owadobójczych, te piękne kwiaty wysyłają również pozytywne wiadomości. W języku kwiatów, prezent z kocimiętki symbolizuje szczęście, miłość i płodność, wysyłając jednocześnie wiadomości o sile i odwadze.

Linsay jest amerykańską copywriterką z północno-zachodniego Pacyfiku, z doświadczeniem w pisaniu akademickim i badaniach. Linsay posiada tytuł magistra antropologii oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej i pisała dla wielu krajowych i międzynarodowych publikacji, w tym USA Today, SFGATE, Hunker i The Bump w wielu tematach z zakresu ogrodnictwa, ekologicznego stylu życia i podróży. Kiedy nie pisze, Linsay zazwyczaj czyta, pływa kajakiem, żegluje, jeździ na snowboardzie lub pracuje w swoim ogrodzie.

Podobne artykuły
Kwiaty

Stems Brooklyn Nowy Jork

Kwiaty

O Julia Testa Kwiaciarnie w Nowym Jorku

Kwiaty

Ultimate Guide to Floriography: Wiktoriański język kwiatów

Kwiaty

Kompletny przewodnik po Hanakotoba: Japoński język kwiatów

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę