ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

5 wskazówek dla lepszego trawienia

02 grudnia 2021 r.

5 wskazówek dla lepszego trawienia:

Urozmaicaj!

Badania pokazują, że flora jelitowa rozwija się, gdy dywersyfikujemy włókna w naszej diecie. Spożywanie co najmniej 30 różnych roślin tygodniowo wspiera, chroni i wzbogaca mikrobiom jelitowy. Więc następnym razem, gdy znajdziesz się w sklepie spożywczym, zamiast sięgać po te same rośliny tydzień po tygodniu, wybierz produkty, które nie są codzienną podstawą w Twojej kuchni! Wraz ze zbliżającą się jesienią skorzystaj z tej pięknej pory roku i bądź kreatywny dzięki bogatemu wyborowi sezonowych lokalnych owoców i warzyw, które są oferowane!

Gorąco czy zimno?

Nasz ogień trawienny odnosi się do tego, czego używamy do przekształcania i „spalania” żywności w paliwo. Ogień trawienny to siła i objętość kwasu żołądkowego, enzymów trawiennych i żółci w przewodzie pokarmowym. Kiedy te soki łączą siły, rozkładają spożywane przez nas jedzenie, tworząc niezbędne elementy budulcowe dla energii i prawidłowego odżywiania. Ważne jest, abyśmy dbali o nasz ogień trawienny, aby nie zgasł. Oto kilka wskazówek, jak podtrzymać ten ogień!

– Unikaj zimnych lub mrożonych napojów, wybieraj gorące lub o temperaturze pokojowej.
– Unikaj spożywania surowych lub „zimnych” pokarmów, przygotowuj gorące gotowane potrawy, aby ułatwić trawienie.
– Jeśli uwielbiasz świeże owoce i warzywa, istnieje wiele sposobów na dodanie rozgrzewających przypraw i energii do codziennych ulubionych potraw.

Wykorzystaj światło dzienne!

Mówiąc o ogniu trawiennym, czy wiesz, że Twój płomień płonie najjaśniej, gdy słońce jest na zewnątrz? Rozplanowanie posiłków w czasie, gdy świeci dzień, może znacznie poprawić trawienie. Gdy słońce zachodzi, spada też nasza energia. Gdy przechodzimy w „chłodny”, spokojny i regenerujący stan w ciągu nocy, nasz ogień trawienny słabnie i rozkładamy jedzenie mniej efektywnie niż w godzinach czuwania.

Gorzkie zioła!

Gorzkie zioła są jednym z najłatwiej dostępnych narzędzi, które mogą pomóc w stymulowaniu i poprawie trawienia. Spożywanie gorzkich ziół przed posiłkiem przygotowuje organizm i pobudza soki trawienne! Gorzkie zioła pomagają w produkcji śliny, rozkładaniu żywności i mogą zmniejszać gazy, wzdęcia, stany zapalne i uczucie nadmiernej sytości po posiłku.

W jaki sposób spożywasz jedzenie?

Istnieje wiele badań, które sugerują, że większość zwierząt woli spożywać posiłki w towarzystwie, ponieważ instynktownie wiedzą, że jedzenie z innymi poprawia trawienie. Jest to świetny sposób, aby pozwolić ciału skupić się na trawieniu pokarmu, a nie na spożywaniu dodatkowych informacji, takich jak czytanie, przewijanie lub oglądanie telewizji. Jeśli nie możesz jeść z innymi, rozważ ustawienie intencji, odmówienie modlitwy wdzięczności lub zapalenie świecy, aby pomóc ciału być obecnym podczas jedzenia. Pamiętaj o powolnym przeżuwaniu pokarmu i pozwól swojemu ciału zająć się resztą!

Aby uzyskać bardziej spersonalizowane sposoby wspierania trawienia w tym sezonie, odwiedź naszych zielarzy na bezpłatną konsultację!

Napisane przez:

Alanna Mugford

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę