ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Lekarstwo, które rośnie pomiędzy: ćwiartki jagnięce, babka płesznik i czerwona koniczyna

Twój ogród chce cię nakarmić – nie tylko roślinami uprawnymi, które wsadzasz do ziemi, ale także obfitością dzikiej zieleni i ziół, które wyrastają z własnej hojności. Ci zdziczali goście przewyższają domowe warzywa pod względem wartości odżywczych i często są pełne leków, co czyni je wartymi naszej uwagi i troski w przestrzeniach uprawnych. W rzeczywistości można rozważyć uczczenie ich przybycia z odrobiną sezonowych fanfar – kolejna porcjakompostu, ktoś?

Te „chwasty”, takie jak ćwikła, babka płesznik i koniczyna czerwona, w naturalny sposób pojawią się w Twoim ogrodzie i zamieszkają w nim razem z warzywami i ziołami. Możesz zastosować wiele sztuczek, aby pomóc im w grze, a w nagrodę za pełnienie roli botanicznego sędziego, zbierzesz ze swojego ogrodu jeszcze więcej jedzenia i leków! To jest to, co rośnie pomiędzy: lekarstwa i jedzenie, którego nie zasadziłeś, ale które możesz zebrać.

Nieżyjący już nauczyciel roślin, Frank Cook, mawiał, że ponad połowa bogactwa ogrodu znajduje się w „międzyczasie” w postaci użytecznych roślin oportunistycznych. Ludzie na całym świecie wykorzystują ten obfity zasób, swobodnie „uprawiając” chwasty w przestrzeniach pomiędzy nimi.

Weźmy ćwiartki jagnięce (znane również jako dziki szpinak) jako przykład tej użytecznej polikultury chwastów i roślin. W moim ogrodzie zostawiam ćwiartki jagód, które pojawiają się pomiędzy niedawno posadzonymi roślinami warzywnymi i ziołowymi. Po zebraniu dzikiego szpinaku przez kilka tygodni lub miesiąc, warzywa wypełniają się, a następnie wyciągam ćwiartki jagnięce i używam ich jako mulcz do ogrodu. Dziki szpinak nie wymaga dodatkowej pielęgnacji i jest stosunkowo wolny od chorób i owadów.

Dlaczego nie mielibyśmy zaprosić do naszych ogrodów łatwych w utrzymaniu i pożywnych dzikich roślin? To praktyczne, zrównoważone i niezawodne ogrodnictwo kuchenne w najlepszym wydaniu.

Baranina (Chenopodium album)

Ćwiartki jagnięce (Lamb’s Quarters)
(Chenopodium album, Amaranthaceae)

Gdybym miał polecić tylko jedną dziką roślinę, która może szaleć w ogrodzie, byłaby to ćwiartka baranka. Ta jadalna roślina jest powszechna, łatwa do zidentyfikowania i ma wiele wartości odżywczych. W rzeczywistości, ćwiartki jagnięce są tak pożądane jako roślina spożywcza, że były uprawiane przez wczesne ludy Eurazji i Ameryki Północnej – wyprzedzając kukurydzę jako podstawową roślinę uprawną.1

Ćwiartki jagnięce dobrze wiedzą o żyznych możliwościach, jakie daje ogród, i pojawiają się wiosną jako delikatne siewki z liśćmi w kształcie grotu strzałki lub gęsiej stopy (cheno = gęś, podium = stopa). Siewki szybko przekształcają się w silne rośliny, które osiągają dojrzałość przy wysokości od 3 do 5 stóp (0,9-1,5 metra). Klasyczną cechą rozpoznawczą jest teksturowany, woskowy nalot znajdujący się na spodniej stronie liści, przypominający miniaturowe perły rosy.

Zdecydowanie wolę bogaty, mineralny smak ćwiartek jagód, które są również nazywane dzikim szpinakiem. Jak wiele dzikich pokarmów, ćwiartki jagnięce mają więcej wartości odżywczych niż szpinak.niż jego krajowy odpowiednik, szpinak ogrodowy(Spinacia oleracea). Jest on doskonałym źródłem żelaza, wapnia, cynku i potasu, a także dostarcza minerałów śladowych, witamin z grupy B oraz witaminy C. Ponadto ćwiartki jagnięce są przepyszne.

Jeśli jesteś podekscytowany wprowadzeniem tej odżywczej rośliny do kuchni, zobacz nasz przepis na pasztet z dzikiej zieleni lub dodaj kilka garści liści ćwiartek jagnięcych do saag paneer (ulubionego dania naszej rodziny). Możesz używać ćwiartek jagnięcych wszędzie tam, gdzie tradycyjnie używasz szpinaku – w omletach, stir-fry, spanakopita, zupach i zapiekankach. Liście można również wysuszyć i odtworzyć do późniejszego użytku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o identyfikacji, uprawie i wykorzystaniu dzikiego szpinaku, zobacz nasz szczegółowy artykuł o ćwiartkach jagnięcych.

Plantan
(Plantago spp., Plantaginaceae)

Każdej wiosny cieszę się z powrotu platana, który powraca w dużych ilościach i z wytrwałym wigorem. Prawdę mówiąc, platan wydaje się mieć zamiłowanie do ciężkiego życia – nie jest niczym niezwykłym znaleźć go rozprzestrzeniającego swoje liście na żwirowej powierzchni podjazdów i parkingów. Można go również zobaczyć rozsypanego na trawniku, a na pewno w miękkiej glebie ogrodu (nawet twarde rośliny lubią czasem odpocząć). Ta zdolność adaptacji oznacza, że platan jest prawie zawsze w pobliżu, gdy go potrzebujesz, co może być częstsze niż myślisz. Nie przesadzam, kiedy mówię, że platan jest jednym z moich najbardziej poszukiwanych środków na ciepłą porę roku.

W medycynie powszechnie spotyka się i stosuje dwa rodzajeplatanów: platan szerokolistny(Plantago major) i platan wąskolistny(P. lanceolata). Różnice botaniczne są zawarte w ich nazwach: babka szerokolistna ma szerokie, owalne liście, natomiast babka wąskolistna ma liście długie i smukłe. Oba gatunki mają liście podstawowe, chociaż liście P. majorbardziej przylegają do ziemi niż liście P. lanceolata, które są bardziej wyprostowane.

Kwiaty każdego z gatunków są również niezwykłe i odmienne. P . major wznosi mocną, zieloną łodygę, na której pojawiają się miniaturowe, białe kwiaty i w końcu masa drobnych nasion. Łodyga, którą porównuję do czarodziejskiej różdżki, może falować na wysokości od 7 do 30 cm. P. lanceolata, z drugiej strony, wypuszcza długie, smukłe łodygi, na których znajduje się po jednym kapeluszu czarodzieja – cylindryczny lub stożkowy kwiatostan otoczony przez gwiaździste białe kwiaty i pręciki.

Plantany mają wyraźne równoległe żebra liści, które stają się włókniste i żylaste późną wiosną. Jeśli planujesz jeść plantany, najlepiej jest zbierać delikatne zieleniny wcześnie w sezonie i dodawać je świeże do sałatek i smoothie. Później, gdy liście staną się twarde do żucia, nadal można je stosować w herbatach, świeżo wyciskanych sokach i zupach.

Powiem, że bacznie przyglądam się platanom w ogrodzie. Kilka lat temu zachęciłem kilka platanów wąskolistnych, by marniały na moich grządkach ziołowych i warzywnych dla samego docenienia ich piękna. Jednak gdy nadszedł czas, aby rośliny rozrzuciły swoje nasiona, ruszyły prosto do miasta (i do każdego zakątka ogrodu). Wciąż witam platany w moim uprawiane, ale dbam o to, aby odciąć kwitnące części, zanim wydadzą nasiona.

Uwaga: omawiane tu platany nie są spokrewnione z owocami podobnymi do bananów o tej samej nazwie( rodzajMusa ).

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę