ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Idealne ciasteczka z bzu i sztuka enfleurage

Jestem zauroczona bzem. Jej zapach w ciepłe wiosenne wieczory przywołuje najszczęśliwsze wspomnienia. Od ponad dziesięciu lat próbuję uchwycić jego wspaniały zapach w wypiekach i co roku uczę się kolejnej lekcji o jego kulinarnych zawiłościach. Metodą prób i błędów odkryłam to, co perfumiarze wiedzieli już dawno temu: odurzający zapach bzu jest notorycznie trudny do przechowania! Dwa lata temu, zainspirowana starożytną techniką perfumeryjną, stworzyłam ten Lilac Shortbread dla Gather Victoria Patreon – i jest on tak bliski liliowej perfekcji, jak tylko udało mi się to osiągnąć! A było to takie proste.

Ten liliowy chlebek czerpie z metody konserwacji zapachu zwanej enfleurage. Ponieważ lotne olejki bzu nie radzą sobie dobrze z ekstrakcją cieplną, kwiaty były tłoczone do tłuszczu, aby stworzyć perfumy bzu. Zastanawiałam się więc, czy można użyć tej samej metody do gotowania? Na przykład z masłem? Cóż, z przyjemnością donoszę, że absolutnie można. (I możecie obejrzeć filmik jak to zrobić poniżej)!

Możesz znaleźć sporo przepisów z bzem tutaj (wystarczy wyszukać bzem). Przez lata próbowałam omijać ciepło, np. robiąc surowy cukier z bzu i infuzję bzu na zimno w śmietanie. I choć zawsze cieszyły mnie rezultaty – ten odurzający zapach ciepłego bzu na gałązce – wciąż nie było tam wszystkiego.

Ale w jakiś sposób – nawet przy pieczeniu – ten długi wlew kwiatów wciśniętych w masło uchwycił więcej zapachu bzu niż kiedykolwiek myślałam, że jest to możliwe. To powiedziawszy, zapach bzu jest naprawdę ulotny i szybko zanika. Ciasteczka są najlepsze w godzinach tuż po ich upieczeniu! Następnego dnia pozostaje tylko szept bzu. Czas na liliowe przyjęcie herbaciane!

Dla tych, którzy nie znają bzu (jak to możliwe?), istnieją dziesiątki gatunków, himalajskie, koreańskie, chińskie, perskie i wiele europejskich i północnoamerykańskich odmian uprawnych. Wszystkie kwiaty bzu, różowe, fioletowe, białe i fioletowe są jadalne, ale to starsze odmiany rocznika mają najwięcej zapachu. Użyj swojego nosa!

Zbieraj plony w ciepłe słoneczne popołudnie, a po powrocie do domu zacznij od usunięcia każdego maleńkiego kwiatu bzu z łodygi. Te kawałki mogą stać się raczej roślinne podczas gotowania i zakłócać smak bzu.

Poniżej znajdziecie przepis na Lilac Shortbread, a następnie filmik, który demonstruje moją domową wersję enfleurage. Przepraszam, że filmik jest taki długi. Po prostu trochę się zagalopowałam i dałam się ponieść magii bzu! Możecie przejść do sedna sprawy w 2:50.

P.S. Tak, pewnie można zrobić wersję wegańską z masłem kokosowym.

Masło z bzu

Składniki

  • 2 filiżanki masła
  • 2 filiżanki przygotowanego bzu kwiaty,

Wskazówki

Przygotuj swoje „enfleurage” masło z bzu zgodnie z poniższym filmem. Mam nadzieję, że obejrzenie filmu sprawi, że poniższe uwagi staną się jasne:

  1. Będziesz potrzebował odcisnąć jedną filiżankę świeżych kwiatów do wyciśnięcia na masło. Po 24 godzinach odcedzisz zużyte kwiaty od zmiękczonego masła. Następnie, używając tego samego masła, wciśniesz drugą filiżankę kwiatów – podwójny wywar. Następnie ponownie odsiejesz kwiaty – i teraz Twoje masło bzowe jest gotowe do pieczenia.
  2. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że żadne powietrze nie powinno dostać się pomiędzy lub wokół bzu wciśniętego w masło (w przeciwnym razie zbrązowieją i zejdą), więc zawiń je szczelnie w folię. Teraz normalnie nienawidzę używania plastikowej folii, ale w tym przypadku jest to jedyna rzecz, która się sprawdzi.
  3. Będziesz potrzebował dwóch pojemników dokładnie tej samej wielkości, ponieważ jeden będzie umieszczony na górze drugiego. Użyj jednego pojemnika dla swojego bzu i masła i użyj drugiego pustego, aby docisnąć go na górze owiniętego bzu i masła, dalej uszczelniając pojemnik. ( Jak już wspomniałam, mam nadzieję, że obejrzenie filmiku pomoże nadać temu sens)!

Liliowy Shortbread

Składniki

  • 2 szklanki uniwersalnej mąki
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 1 3/4 filiżanki przygotowanego wcześniej masła liliowego, temperatura pokojowa
  • 1/2 szklanki cukru pudru

Wskazówki

Wyłóż blachy do pieczenia pergaminem. Ubić razem mąkę i sól. Ubijać masło z czarnego bzu przez 3 do 5 minut. Dodać cukier i dalej ubijać, aż będzie blade i puszyste, od czasu do czasu skrobiąc boki miski. Powoli dodawaj mieszankę mąki i wmieszaj ją w masło, skrobiąc boki, jeśli to konieczne, aż mąka zostanie wmieszana i ciasto utrzyma swój kształt.

Wyciągnij ciasto i uformuj w dwie kulki. Zawiń i odłóż do lodówki na godzinę.

Rozgrzej piekarnik do 325 stopni. Rozwałkuj jedną kulę na grubość ¼. Wytnij kształty za pomocą foremki do wycinania ciastek i przenieś na przygotowane blachy. Odłóż do lodówki, aż będą twarde, 30 minut. Piec 13 do 15 minut, aż będą złote i twarde. Ostudź całkowicie na drucianym stojaku.

Zjedz jak najszybciej.

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę