ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Czarna Madonna z Montserrat: Tort z czekoladową różą w koronie

Pomyślałam, że podzielę się tym przepisem z Gather Victoria Patreon z dwóch powodów. Maj to święty miesiąc Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji rzymskokatolickiej róże są emblematycznym kwiatem Najświętszej Maryi Panny – a róże będą kwitły już niedługo! 31 maja zazwyczaj piecze się „ciasto w koronie”, „potwierdzając pierwszeństwo Matki Boskiej w jej królewskiej godności”. Ten ciemnoczekoladowy tort koronny zawiera góry bezów w hołdzie Dziewicy z Montserrat. W dniu jej święta w Hiszpanii, biszkopty są robione z „górskimi dekoracjami” na cześć „ciemnoskórej Pani z Gór”.

Jej sanktuarium znajduje się wysoko w katalońskich Pirenejach, jest miejscem odwiecznych pielgrzymek. Legendy mówią, że Dziewica z Montserrat dokonała tu licznych cudów i uzdrowień, stąd miliony pielgrzymów, którzy wciąż pragną „rozkoszować się cudowną mocą czarnego posągu Matki Boskiej”. Objawienia na niebie prowadzone przez pasterzy doprowadziły do jej odkrycia w grocie około 880 roku n.e., ale wcześniej w czasach przedchrześcijańskich miejsce to było świątynią ku czci rzymskiej bogini Wenus. Ten hymn nazywa ją Różą K wietnia, co jest interesujące, ponieważ róże były święte dla Wenus – jak również dla wielu starożytnych bogiń.

Dziewica z Montserrat jest tylko jednym z setek tajemniczych obrazów, ikon i posągów, których sanktuaria należą do najbardziej czczonych miejsc maryjnych na świecie – i kontrowersyjnych. Choć niegdyś widniał na niej napis „Nigra Sum Sed Formosa” (Jestem Czarna, ale Piękna), Kościół oficjalnie uważa, że kolor jej skóry jest wynikiem nagromadzonej przez wieki sadzy ze świec. Jednak uczeni, jak dr Małgorzata Oleszkiewicz-Peralba, nie zgadzają się z tym. Jej czerń jest daleka od przypadku, to nie tylko kolor żyznej ziemi (im ciemniejsza tym bardziej płodna), ale święty kolor ciemnej matki, która niegdyś zrodziła wszelkie materialne istnienie.

W swojej uznanej książce ” Czarna Madonna w Ameryce Łacińskiej i Europie” dr Oleszkiewicz-Peralbait bada historyczne precedensy współczesnego kultu Czarnej Madonny. Wskazuje, że niezliczone kościoły, kaplice, klasztory i katedry są budowane w miejscach, w których kiedyś znajdowała się świątynia w jaskini lub krypcie poświęconej „wielu przedchrześcijańskim boginiom związanym z ziemią i płodnością, które były powszechnie przedstawiane jako ukoronowane, siedzące na tronie i trzymające na kolanach boskie dziecko”. ( Mogłabym powiedzieć więcej o znaczeniu jej korony z gwiazd, ale to zachowuję na inny przepis)!

To, czy ich kolor skóry jest spowodowany wiekami sadzy, nie ma większego znaczenia dla ich wyznawców. Dziś Czarne Madonny są jednymi z najbardziej czczonych ikon w mariologii, a ciekawostką jest, że” im ciemniejsza skóra, tym więcej wyznawców i tym większa liczba cudów związanych z ikoną”. Dziś do jej świętych miejsc pielgrzymują miliony i liczby te rosną.

Dr Oleszkiewicz-Peralba uważa, że przemawia to do starożytnej pamięci kulturowej o afrykańskim pochodzeniu ludzkości, której liczne historyczne wcielenia obejmują rzymską boginię Ceres, anatolijską i rzymskiej Cybele, Artemidy w starożytnej Grecji, Kali w Indiach oraz staroegipskiej Bogini Matki Izydy.

Narodziny Ewy, Harmonia Rosales

Reprezentując pierwotną matkę dzieci Ziemi, ona ” jest wspomnieniem, które noszą w sobie ludzie na całym świecie”. Z tego powodu „czerń ma bardzo silne znaczenie symboliczne związane z miłością, pielęgnowaniem, ochroną, transformacją, mocą, mądrością, płodnością i sprawiedliwością.” Zapytana, czy współcześni czciciele Czarnej Madonny faktycznie praktykują starożytną formę kultu w kontekście współczesnego katolicyzmu, dr Oleszkiewicz-Peralba wyjaśnia: „Nie widzę większej różnicy. Czczą ten sam boski pierwiastek kobiecy, który zawsze był czczony.”

Według teologa & autora, Matthew Foxa, powrót Czarnej Madonny jest znakiem naszych czasów. „Archetyp i wyobrażenia Czarnej Madonny, wywodzące się od Wielkiej Bogini Izydy w Afryce, pokazują się dziś coraz częściej, wzywając nas do przebudzenia! Czarna Madonna jest również Królową Natury, agentką wszelkich płodnych przemian w świecie zewnętrznym i w psychice. Pilnie domaga się powrotu do równowagi i całości, honorując ziemię i reprezentując ekologię i troskę o środowisko.”

Tak dobry powód, by zjeść ciastko, jak każdy inny!

Według Vazques Montalban, „biszkopty z dekoracją, która imituje góry Montserrat, są powiązanym jedzeniem w gastronomicznym kalendarzu religijnym, czyniąc wyraźny związek między Dziewicą z Montserrat i krajobrazem jej rezydencji.” Tak więc góry bezowe tego tortu przywołują zarówno święty krajobraz starożytnych bogiń, jak i świętą koronę Matki Boskiej.

Zamieniłam waniliowy biszkopt na ciasto z ciemnej czekolady, aby przywołać odżywcze moce żyznej ziemi, a cały tort wyperfumowałam różami, tymi odwiecznymi symbolami miłości, piękna i boskiej kobiecości, czy to Wenus, czy samej Najświętszej Dziewicy.

Ciasto jest gęste, bujne i intensywnie czekoladowe, a choć jest pełne masła i jajek, nie zawiera mąki (używając mielonych migdałów) i nie zawiera cukru. Użyłam wiórków czekoladowych bez cukru (w sklepach spożywczych można znaleźć kilka marek). Poniżej podaję również wersję cukrową przepisu. Dwie warstwy bezów (jedna jako polewa na torcie i jedna na koronie) dodają uroczej chrupkości do każdego wilgotnego czekoladowego kęsa. W bezie używany jest cukier. Próbowałam wersji bez cukru w keto, ale góry nie wytrzymały. Wybrałam włoską bezę (zrobioną z gorącym syropem), ponieważ najlepiej trzyma kształt.

Ciasto „Czarna Madonna w koronie

Składniki

Ciasto

 • 1 filiżanka wiórków czekoladowych bez cukru (lub gorzkiej czekolady, grubo posiekanej)
 • 3/4 szklanki masła
 • 4 duże jajka, oddzielone
 • 1 białko z jajka
 • 1½ łyżki wody różanej
 • 1 szklanka cukru kryształu (TYLKO JEŚLI NIE UŻYWAMY CUKRU BEZCUKROWEGO)
 • 1 filiżanka mąki migdałowej/mielonych migdałów
 • ¼ łyżeczki soli

Polewa bezowa

 • ¾ szklanki cukru kryształu
 • ¼ szklanki wody
 • ½ szklanki białek jaj (około 4 dużych białek jaj)
 • 1 łyżka wody różanej

Wskazówki

Ciasto:

Rozgrzać piekarnik do 350F. Nasmarować dno i boki 8-calowej foremki. Zewnętrzne dno i boki formy owinąć folią aluminiową, aby zapobiec przeciekaniu.

Umieścić czekoladę i masło w średniej żaroodpornej misce i ustawić miskę nad rondlem z gotującą się wodą i mieszać od czasu do czasu, aż się rozpuści. Odstawić na bok.

W dużej misce umieść żółtka i ½ szklanki cukru (jeśli używasz) i ubijaj aż do uzyskania bladej piany i gęstości. Wymieszaj masę czekoladową, wodę różaną, mąkę migdałową i sól. Ubij wszystkie białka i pozostałą ½ filiżanki cukru (jeśli używasz) na wysokiej prędkości, aż utworzy się gęsta, błyszcząca, miękka piana.

Używając szpatułki, złóż 2/3 masy białkowej do masy czekoladowej, aż do wymieszania. Wlej ciasto do przygotowanej tortownicy i wygładź wierzch. Dodaj ostatnią warstwę białek na wierzch ciasta i delikatnie zawiruj, pozostawiając trochę „puszystej” objętości na bezową koronę

.

Beza:

W średniej wielkości rondlu połącz cukier i wodę. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż cukier się rozpuści. Kiedy cukier się rozpuści, zmień temperaturę na średnio-wysoką i pozwól syropowi dojść do wrzenia.

W międzyczasie, dodaj białka do średniej wielkości, żaroodpornej miski i ubijaj (lub użyj miksera wyposażonego w przystawkę do ubijania), aż się spienią i białka będą miały prawie miękką pianę.

Kiedy syrop zacznie wrzeć, załóż termometr cukierniczy (lub cukrowy). Gotuj, aż syrop osiągnie temperaturę 116°C/240°F, a następnie zdejmij patelnię z ognia i powoli wlewaj gorący syrop do miski z pianą z białek, cały czas mieszając, by nie dopuścić do powstania jajek. Po dodaniu całego syropu, dodaj wodę różaną i kontynuuj mieszanie, aż spód miski będzie chłodny w dotyku, a beza ostygnie do temperatury ciała.

Montaż

Rozprowadź około połowy swojej masy z białek na wierzchu ciasta. Piec przez 15 minut.

Wyjmij ciasto z piekarnika. Pozostawić do lekkiego ostygnięcia. W międzyczasie, umieść pozostałą bezę w pipecie i wytłocz „koronę” wokół krawędzi ciasta. Wróć do piekarnika i piecz jeszcze przez 20-25 minut. Tort powinien być zwarty na bokach, ale tylko trochę podskakujący w środku. Ostudź na drucianym stojaku, a następnie włóż do lodówki na co najmniej 4 godziny, aż całkowicie stwardnieje.

Podawaj posypany cukrem pudrem i cukrem różanym.

P.S. Zbierz Patronów Wiktorii – istnieje również przepis na Ciasto z Kwiatową Koroną, ozdobione i oszronione jadalnymi kwiatami dla Królowej Maja, Najświętszej Marii Panny, oraz jej poprzedniczek, starożytnych bogiń, wróżek i wiejskich dziewcząt, które nosiły ten tytuł – i magiczną kwiatową koronę! (Wystarczy poszukać Ciasto z Kwiatową Koroną lub Koronująca Chwała)

Podobało się? Poświęć chwilę, aby wesprzeć Gather Victoria na Patreonie!

<img src=”https://i0.wp.com/gathervictoria.com/wp-content/plugins/patron-button-and-widgets-by-codebard/images/become_a_patron_button.png?w=850&ssl=1″ />Like

this:

Like Loading

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę