ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Dusza i gleba: Uprawa kiedy jesteś czarnoskóra z Leah Penniman

farming while black

Niektórzy z nas wcześnie odnajdują swoją ścieżkę życiową, czy to dzięki przeciwnościom losu, przypadkowi, czy jakiemuś ogniowi w duszy. Miałam szczęście, że w wieku 15 lat zaczęłam się interesować jedzeniem i zdrowiem, kiedy zaczęłam czytać o wzajemnych powiązaniach między nierównościami w dostępie do żywności na całym świecie, ubóstwem i chorobami – a także przemysłem. Zrozumiałam, że odzyskanie suwerenności żywnościowej – własności i połączenia ze zdrowym jedzeniem i ziemią – jest jedną z najbardziej radykalnych i ważnych dróg do odzyskania władzy nad naszym ciałem.

Aktywizm żywnościowy jest tym, co doprowadziło mnie do tego, co robię dzisiaj. To on przywiódł mnie do ziołolecznictwa i położnictwa, jako reklamacji tradycyjnych praktyk, które są łagodniejsze dla ziemi, uwalniają nas od zależności od „Big Agri i Big Pharma” i oddają władzę z powrotem w nasze ręce, łącząc nas z naszymi korzeniami i ziemią.

W wieku kilkunastu lat dowiedziałam się o powiązaniach między agrobiznesem, wojskowym kompleksem przemysłowym i farmą, o różnicach w dostępie do żywności na całym świecie, o ubóstwie i chorobach, a także o działaczach na rzecz żywności, takich jak Francis Moore Lappe i Susan George. Tam mój mąż pracował nad artykułem redakcyjnym dla magazynu o aktywizmie żywieniowym(Seeds) o członkach plemienia, prowadzonych przez Toma Cooka (pochodzącego z Mokawk, żonatego z kobietą z plemienia Lakota i brata położnej Katsi Cook), którzy odzyskiwali swoją ziemię, która została wydzierżawiona białym ranczerom, i zaczynali uprawiać własne warzywa i inne zdrowe produkty żywnościowe, prawie niemożliwe do zdobycia w rezerwacie. Aktywizm żywnościowy jest po części tym, co przywiodło mnie do ziołolecznictwa i położnictwa jako ścieżek odzyskiwania tradycyjnych praktyk, które są łagodniejsze dla ziemi, uwalniają nas od zależności od agrobiznesu i farmacji oraz oddają władzę w nasze ręce, łącząc nas z naszymi korzeniami.

Mój dzisiejszy gość również ma ogień w duszy, który ukształtował jej pracę we wczesnym okresie życia i pomógł jej stać się niezwykłą aktywistką żywnościową, którą jest dzisiaj.

Leah Penniman jest czarnoskórą rolniczką Kreyol, autorką, matką i działaczką na rzecz sprawiedliwości żywnościowej, która od ponad 20 lat uprawia ziemię i organizuje się na rzecz antyrasistowskiego systemu żywnościowego. Obecnie jest współzałożycielką i dyrektorką wykonawczą Soul Fire Farm w Grafton w Nowym Jorku, projektu prowadzonego przez ludzi kolorowych, który działa na rzecz sprawiedliwości żywnościowej i gruntowej. Praca Leah – i Soul Fire Farm – zostały docenione między innymi przez Soros Racial Justice Fellowship, Fulbright Program, NYS Health Emerging Innovator Awards i Andrew Goodman Foundation. W 2019 roku otrzymała nagrodę James Beard Foundation Leadership Award za ułatwianie programów suwerenności żywnościowej. Jest również autorką książki Farming While Black: Soul Fire Farm’s Practical Guide to Liberation on the Land (Praktyczny przewodnik po wyzwoleniu na ziemi).

Leah uprawia ziemię i organizuje się na rzecz antyrasistowskiego systemu żywnościowego od ponad 20 lat, a jej historia i pasja są zarówno inspirujące, jak i motywujące. Mam nadzieję, że znajdziecie je również dla siebie.

W tym odcinku rozmawiamy o tym:
 • Co zaangażowało ją w rolnictwo i aktywizm żywnościowy w wieku 16 lat
 • Jej doświadczenia z życia na pustyni żywnościowej i bycia na WIC po porodzie
 • Dlaczego używa terminu „żywnościowy apartheid” zamiast „pustynia żywnościowa”?
 • Jak rasistowskie struktury naszego narodu przywiodły nas do miejsca, w którym 2% amerykańskich rolników posiadających ziemię to Czarni, a 98% to biali.
 • Czyjś kod pocztowy jest #1 wskaźnikiem długości życia – i jak to prowadzi do przedwczesnej śmierci czarnych ludzi w alarmującym tempie
 • Dlaczego tak ważne jest dla BIPOC odzyskanie ich związku z ziemią i praktykami rolniczymi przodków
 • Trauma, którą wielu BIPOC wiąże z historią rolnictwa, niewolnictwa i nadużyć w tym kraju
 • Jak ponownie związać się z ziemią, odzyskać władzę nad naszym systemem żywnościowym i połączyć się z ludźmi, którzy pracowali na tej ziemi przed tobą
 • Jak czarni rolnicy zmieniają system żywnościowy, wykorzystując strategie przetrwania i praktyki odziedziczone po przodkach
 • Co zainspirowało Leah do napisania książki Farming While Black, zaprojektowanej w celu stworzenia zrównoważonych, sprawiedliwych, zyskownych i godnych relacji z żywnością, którą spożywają historycznie pozbawione praw społeczności, oraz z ziemią, z której ona pochodzi.
 • Mapa reparacji dla czarnych i rdzennych rolników
 • Co możemy zrobić dzisiaj, aby stać się częścią ruchu na rzecz zakończenia rasizmu i niesprawiedliwości w systemie żywnościowym?
Linki i zasoby
Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę