ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Kiedy i jak podlewać palmy Kentia?

Twoja wewnętrzna dżungla nigdy nie będzie kompletna bez tropikalnego drzewa domowego – palmy Kentia(Howea forsteriana). Te wytrzymałe palmy wyglądają fantastycznie w każdej przestrzeni i cieszą się zaniedbaniem lepiej niż większość roślin domowych, co czyni je doskonałymi roślinami startowymi dla nowych rodziców roślin. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja palma Kentia kwitła, musisz wiedzieć, kiedy i jak ją podlewać. Wierz lub nie, ale podczas podlewania palm Kentia w grę wchodzi kilka czynników. W tym przewodniku omówię wszystko, co robię, aby moja palma Kentia była szczęśliwa i nawodniona przez cały rok.

Moje podstawowe wskazówki dotyczące podlewania palm Kentia:

  • Gleba – podobnie jak większość roślin domowych, palmy Kentia lubią głównie wilgotną glebę. Wielu hodowców sugeruje podlewanie palm Kentia przynajmniej raz w tygodniu. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest test palca. Przed podlaniem sprawdź, czy górne 1-2 cale są suche, wkładając palec do doniczki. Sprawdziłem to z ekspertami od dostarczania roślin z Leon and George, którzy zalecają dokładnie ten sam proces. Jeśli jest sucho, czas podlać palmę. Jeśli nie, daj jej kilka dni przed ponownym przetestowaniem gleby.
  • Rozważ drenaż – Chociaż palmy Kentia lubią wilgotną glebę, unikaj nadmiernego podlewania. Wybrana doniczka musi mieć kilka otworów drenażowych, aby zapobiec utopieniu bryły korzeniowej w zbyt dużej ilości wody. Zdarzało mi się to już wcześniej, co prowadziło do opadania palm i żółknięcia liści.
  • Prawidłowe podlewanie – powolne i dokładne podlewanie pozwala wodzie w pełni nasycić glebę. Dzięki temu korzenie otrzymują tyle wody, ile potrzebują. Przestaję podlewać, gdy nadmiar wody zacznie wypływać z otworów.
  • Sezonowe podlewanie jest kluczowe – zapotrzebowanie palmy Kentia na wodę zmienia się w zależności od pory roku. Latem wymaga ona więcej wody niż zimą, dlatego zawsze pamiętam o zmianie rutyny podlewania, aby uniknąć podlewania lub nadmiernego podlewania.

Kluczowe kwestie związane z podlewaniem palm Kentia

Dbanie o palmę Kentia nigdy nie jest nauką ścisłą, zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe podlewanie rośliny. Podczas podlewania rośliny Kentia należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

Uważam, że następujące kluczowe czynniki mają największy wpływ na sposób i czas podlewania palmy Kentia.

Temperatura i poziom wilgotności

Jako rośliny tropikalne, palmy Kentia rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Jednak w zależności od pogody, warunki te będą się zmieniać. Roślina będzie tracić znacznie więcej wody podczas wysokich temperatur i niskiej wilgotności, co oznacza, że trzeba będzie ją podlewać znacznie częściej.

Oczywiście, podczas chłodniejszych okresów, parowanie jest ograniczone, więc będziesz musiał podlewać roślinę rzadziej.

Warunki oświetleniowe

Palmy Kentia najlepiej rozwijają się w jasnych miejscach, które otrzymują dużo pośredniego światła słonecznego. To powiedziawszy, im więcej światła słonecznego otrzymuje twoja palma, tym więcej będziesz musiał ją podlewać – szczególnie latem. Jeśli jednak twoja palma Kentia żyje szczęśliwie w mniej nasłonecznionym miejscu w domu, nie będziesz musiał jej często podlewać.

Moja palma Kentia Palm najlepiej rośnie w miejscu, w którym przez większość dnia dociera do niej jasne, pośrednie światło.

Mieszanka gleby

Palmy Kentia lubią dobrze przepuszczalną piaszczystą mieszankę doniczkową. Mogą jednak dobrze się rozwijać na glebach gliniastych i ilastych, jeśli nie zatrzymują nadmiaru wody. Czas i sposób podlewania palm Kentia może być różny.w znacznym stopniu zależy od używanej gleby.

Ponieważ gleba gliniasta lepiej zatrzymuje wodę niż gleba piaszczysta lub gliniasta, nie trzeba tak często podlewać rośliny Kentia Plant. Należy jednak zawsze upewnić się, że gleba w końcu wyschnie, w przeciwnym razie może dojść do zgnilizny korzeni.

Pojemnik

Rodzaj i rozmiar pojemnika może również wpływać na potrzeby podlewania palmy Kentia.

Podczas gdy rośliny w dużych donicach wymagają więcej wody, lepiej ją zatrzymują niż w mniejszych donicach. Można więc rozważyć umieszczenie palmy Kentia Palm w dużej donicy. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że zbyt duża donica może mieć szkodliwe konsekwencje dla palmy Kentia.

Wybierz raczej doniczkę, która jest o kilka centymetrów szersza niż bryła korzeniowa palmy. Dzięki temu palma Kentia będzie szczęśliwa i dobrze się rozwijać.

Dodatkowo, warto rozważyć wybór ceramicznego pojemnika z wystarczającą ilością otworów drenażowych. Zgnilizna korzeni i inne choroby, takie jak mączniak prawdziwy, będą się rozwijać, jeśli doniczka nie będzie wystarczająco odprowadzać nadmiaru wody.

Możesz więc zdecydować się na doniczki z terakoty. Mają one jednak tendencję do pobierania wilgoci z gleby, więc palmę Kentia trzeba będzie podlewać znacznie częściej. Donice z terakoty są oszałamiające, ale latem muszę stale podlewać moje rośliny ze względu na szybkie wysychanie gleby.

Zmiany sezonowe

Wzrost palm Kentia spowalnia w miesiącach zimowych, często przechodząc w stan uśpienia. W związku z tym nie trzeba tak często podlewać rośliny.

Z drugiej strony, wiosną i latem, w okresie wzrostu, palma Kentia będzie bardziej spragniona i będzie potrzebować więcej wody.

Najlepsze techniki podlewania

Aby zapewnić optymalne nasycenie gleby, stosuję metodę głębokiego podlewania.

Metoda ta polega na powolnym podlewaniu palmy Kentia Palm, pozwalając na nasycenie każdego centymetra gleby. Podlewanie należy przerwać dopiero wtedy, gdy nadmiar wody zacznie wypływać z otworów.

Alternatywnie, możesz umieścić palmę Kentia Palm na tacy z wodą, pozwalając glebie i korzeniom wchłonąć wodę od dołu do góry. Jednak w większości przypadków moje rośliny domowe nie radzą sobie dobrze z tą metodą, w tym moja palma Kentia.

Ilości podlewania

Ponownie, z mojego doświadczenia wynika, że trzeba to przemyśleć. Napełniam konewkę przefiltrowaną wodą i stale polewam wokół podstawy rośliny, aż nadmiar wody zacznie się rozpraszać przez otwory drenażowe. Zwykle jest to około ¼ galona wody (0,5 l do 1 l). Rozmiar rośliny i objętość gleby również będą miały wpływ na ilość wody.

Jaki rodzaj wody jest najlepszy dla palm Kentia?

Choć palmy Kentia są wytrzymałe, rośliny te mogą być wrażliwe na sole i chemikalia zawarte w wodzie wodociągowej. Podobnie jak w przypadku większości roślin domowych, należy rozważyć użycie czystej wody deszczowej, wody destylowanej lub przynajmniej wody filtrowanej.

Mój harmonogram podlewania palm Kentia

Biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na częstotliwość podlewania, nie ma sztywnej i szybkiej zasady dotyczącej tego, kiedy należy podlewać palmę Kentia.

Zamiast tego należy co tydzień sprawdzać suchość gleby za pomocą testu palcowego. Palmę Kentia należy podlewać tylko wtedy, gdy górne kilka centymetrów gleby jest suche. Dla większości będzie to mniej więcej co 7 do 10 dni. Dla innych może to być dzień lub dwa wcześniej, a nawet dzień lub dwa później.

<h2>Podlewanie palm Kentia po przesadzeniu

Po przesadzeniu palmy Kentia Palm należy ją obficie i dokładnie podlać, tak jak każdą inną dorosłą roślinę.

Co robić między podlewaniami

Pomiędzy cyklami podlewania należy pozwolić palmie Kentia nieco przeschnąć. Jednak nie zbyt długo. Jak wspomniano, powinieneś zacząć sprawdzać glebę co tydzień, aby uniknąć nadmiernego podlewania lub zanurzania palmy Kentia.

Nadmierne podlewanie i podlewanie

Oznaki nadmiernego lub niedostatecznego podlewania palmy Kentia obejmują:

  • Nadmierne podlewanie – pożółkłe liście są oznaką nadmiernego podlewania i potencjalnej zgnilizny korzeni.
  • Niedostateczne podlewanie – niedostatecznie podlewana palma Kentia ma zwykle wysuszone liście z brązowymi końcówkami.

Owijanie

Prawidłowe podlewanie palmy Kentia zapewnia rozkwit nowej rośliny doniczkowej. Biorąc jednak pod uwagę wiele czynników wpływających na to, jak i kiedy należy podlewać palmę, sugeruję trzymanie się metody testu palca. W ten sposób będziesz dokładnie wiedzieć, kiedy podlać swoją palmę Kentia.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik po pielęgnacji palm Kentia i wszystko, co musisz wiedzieć o palmach Kentia i zwierzętach domowych.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i profesjonalnie szkolił się w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę