ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z nasion czarnuszki jest olejem ziołowym, o którym mówi się, że ma wiele różnych korzyści zdrowotnych, w tym poprawę poziomu cholesterolu, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę nastroju i zdrowy poziom cukru we krwi.

Jednocześnie olej z nasion czarnuszki jest również wykorzystywany ze względu na potencjalne korzyści kosmetyczne, w tym zdrowsze włosy.

W tym artykule omówimy zalety oleju z nasion czarnuszki dla włosów, mechanizmy stojące za tymi efektami oraz sposób regularnego stosowania oleju z nasion czarnuszki w celu uzyskania pełniejszych, zdrowszych włosów.

Przegląd oleju z nasion czarnuszki:

Olej z czarnuszki wytwarzany jest z rośliny czarnuszki siewnej(Nigella sativa), która jest krzewem rosnącym w basenie Morza Śródziemnego, Afryce Północnej i kilku innych obszarach.

Nasiona czarnuszki są wypełnione wieloma różnymi związkami bioaktywnymi, w tym tymochinonem, który uważa się za odpowiedzialny za większość korzyści zdrowotnych. Istnieją jednak inne związki bioaktywne, a także różne witaminy i minerały.

Korzyści z oleju z czarnuszki dla włosów:

Istnieje kilka badań klinicznych, które wykazują potencjalne korzyści oleju z czarnych nasion dla zdrowia włosów. Idealnie byłoby przeprowadzić więcej badań, ale te dotychczasowe są obiecujące.

W badaniu klin icznym na 20 osobach z łysieniem telogenowym (rodzajem problemu z wypadaniem włosów), codzienne przyjmowanie oleju z nasion czarnuszki przez trzy miesiące doprowadziło do znacznej poprawy u 70% pacjentów, a także do wyraźnego wzrostu gęstości i grubości włosów oraz zmniejszenia stanu zapalnego.

W jednym z badań klinicznych na pacjentach z wypadaniem włosów, ci, którzy otrzymali miejscowe leczenie olejem kokosowym plus olejem z nasion czarnuszki i kilkoma innymi ziołami, doświadczyli znacznie mniejszej utraty włosów w ciągu 90 dni w porównaniu z grupą kontrolną.

W innym badaniu klinicznym naukowcy porównali wpływ stosowania na skórę głowy oleju kokosowego w połączeniu z różnymi ziołami na wzrost włosów. Okazało się, że w ciągu czterech tygodni olej kokosowy z olejem z nasion czarnuszki okazał się najlepszą kombinacją (spośród pięciu możliwych opcji) w celu promowania wzrostu włosów.

Jak działa olej z czarnuszki na porost włosów?

Istnieje kilka możliwych mechanizmów stojących za korzyściami oleju z nasion czarnuszki dla zdrowia włosów.

Po pierwsze, olej z nasion czarnuszki jest bogaty w tymochinon, który zapewnia działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które może wspierać zdrowie skóry głowy i włosów. Obejmuje to jego zdolność do hamowania mediatorów prozapalnych, takich jak cyklooksygenaza i prostaglandyny.

Ponadto olej z nasion czarnuszki zawiera kwasy tłuszczowe (np. omega-3, omega-6) i inne składniki odżywcze, które mogą poprawić krążenie w skórze głowy, co może sprzyjać wzrostowi włosów.

Co więcej, badania pokazują, że olej z nasion czarnuszki ma również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze, które mogą współdziałać w celu utrzymania zdrowia skóry głowy.

Mechanizm działania

: Uważa się, że olej z nasion czarnuszki korzystnie wpływa na wzrost włosów poprzez hamowanie mediatorów prozapalnych, poprawę krążenia i utrzymanie zdrowia skóry głowy.

Jak przyjmować olej z nasion czarnuszki na porost włosów?

Aby uzyskać największe korzyści dla wzrostu włosów, najlepiej jest stosować olej z nasion czarnuszki miejscowo.

W większości badań uczestnicy wmasowywali olej z nasion czarnuszki w skórę głowy i pozostawiali na 15-30 minut przed zmyciem.

Olej z nasion czarnuszki może być również stosowanyken wewnętrznie w kapsułkach lub proszku. Ta droga może jednak nie przynieść tak szybkich i bezpośrednich korzyści dla zdrowia włosów. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszymi najlepszymi zalecanymi suplementami z nasion czarnuszki.

Jak długo trwa działanie oleju z nasion czarnuszki na porost włosów?

Zgodnie z badaniami klinicznymi, olej z nasion czarnuszki wydaje się wspomagać wzrost włosów już po tygodniu, choć największa poprawa i korzyści mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach.

Ważne jest, aby być konsekwentnym przez długi okres czasu podczas stosowania oleju z czarnych nasion, aby uzyskać jak największe korzyści.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, o jakiej porze dnia najlepiej przyjmować olej z nasion czarnuszki.

Ponadto, indywidualne wyniki będą się różnić, więc nie należy oczekiwać gwarantowanych korzyści dla zdrowia włosów podczas suplementacji olejem z nasion czarnuszki. Niektóre z czynników, które mogą wpływać na wyniki stosowania oleju z nasion czarnuszki to ogólna dieta i styl życia, dokładna dawka, konsekwencja stosowania i specyficzna etiologia problemów z włosami.

Podsumowanie:

Konsekwentne stosowanie oleju z nasion czarnuszki może przyspieszyć wzrost włosów już po tygodniu.

Ile oleju z nasion czarnuszki należy przyjmować, aby włosy były zdrowsze?

Większość badań klinicznych pokazuje, że skuteczna dawka oleju z nasion czarnuszki wynosi od 1 do 3 g (w przypadku kapsułek) lub od 5 do 10 ml w postaci płynnej, co odpowiada mniej więcej 1 do 2 łyżeczkom.

Należy pamiętać, że większość osób stosuje olej z nasion czarnuszki miejscowo w celu poprawy zdrowia włosów, więc dawkowanie w postaci płynnej jest tutaj najbardziej odpowiednie.

W związku z tym można stosować od 1 do 2 łyżeczek oleju z czarnych nasion dziennie, być może wcierając go w skórę głowy przed prysznicem. W takim przypadku najlepiej jest pozostawić miejscową aplikację na co najmniej 30 minut przed zmyciem oleju z czarnych nasion, aby umożliwić lepsze wchłanianie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych interakcjach i skutkach ubocznych oleju z nasion czarnuszki.

Podsumowanie:

Dzienna suplementacja od 1 do 3 g nasion czarnuszki lub od 5 do 10 ml płynnego oleju z nasion czarnuszki jest uważana za skuteczną dawkę nasion czarnuszki.

Wnioski:

Olej z nasion czarnuszki ma wiele potencjalnych zastosowań dla zdrowia włosów. Jest bogaty w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe i inne związki, a badania kliniczne wykazały, że może korzystnie wpływać na wzrost włosów, zapobiegać ich wypadaniu i ograniczać stany zapalne skóry głowy.

Efekty te mogą wystąpić dość szybko, chociaż największe korzyści wydają się wynikać z konsekwentnego codziennego stosowania przez kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli ktoś chce suplementować, może przyjmować od 5 do 10 ml (około 1 do 2 łyżeczek) dla uzyskania najlepszych rezultatów, a w razie potrzeby zwiększyć dawkę. Jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem oleju z nasion czarnuszki w przypadku jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.

Podobne artykuły
Botanika

5 korzyści z Shilajit dla kobiet

Botanika

Północno-zachodni Oregon

Botanika

Historia roślin - Kwiaty i słońce, Phemeranthus, jasne rodzime sukulenty

Botanika

Historia rośliny - Pennyroyal europejski, Mentha pulegium

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę