ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Domowy leczniczy sos czosnkowy

W naszej kuchni prawie zawsze mamy pod ręką partię tego sosu. Przechowujemy go w lodówce i wyciągamy w razie potrzeby. Jest pyszny rozsmarowany na tostach lub bajglach, z dodatkiem świeżych pomidorów i ciecierzycy. Ten sos to wygodny sposób na dodanie świeżego czosnku do potraw tuż przed podaniem. Pieczona ryba, domowe frytki i pieczone korzenie są wzbogacone tym smacznym sosem.

  • ¼ filiżanki (60 ml) czosnku, drobno zmielonego (około 1 główki)
  • 1 filiżanka (240 ml) oliwy z oliwek extra vergine
  • 1 łyżeczka (5 ml) soli morskiej
  • ½ filiżanki (120 ml) drożdży odżywczych

Wydajność: 1½ filiżanki (360 ml) Możesz zastąpić starty parmezan drożdżami odżywczymi, jeśli wolisz, i pominąć sól. Wymieszaj wszystkie składniki ręcznie i odstaw do lodówki. Zużyj w ciągu jednego tygodnia.


Uwaga: zalecamy przechowywanie sosu w lodówce. Ma to na celu zmniejszenie szansy na zanieczyszczenie bakteryjne, a mianowicie bakterią botulizmu (
Clostridium botulinum). Napary olejowe tworzą beztlenowe środowisko, w którym zarodniki botulizmu będą się rozwijać, jeśli da się im szansę, a woda zawarta w świeżych ziołach może wprowadzić te zarodniki bakterii. Mimo to, niektórzy przygotowują oleje kulinarne ze świeżymi ziołami, ale przestrzegamy przed tym, ponieważ rezultaty mogą być śmiertelne. Więcej na temat świeżych ziół i ryzyka botulizmu.

Chcesz zostać współtwórcą?

© Chestnut School of Herbal Medicine i chestnutherbs.com, 2011-2020. Nieautoryzowane użycie i/lub powielanie tego materiału bez wyraźnej i pisemnej zgody autora i/lub właściciela tej strony jest surowo zabronione. Fragmenty i linki mogą być używane pod warunkiem, że pełna i jasna informacja zostanie podana do Chestnut School of Herbal Medicine i chestnutherbs.com z odpowiednim i konkretnym kierunkiem do oryginalnej treści.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę