ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Folklor i medycyna oczaru wirginijskiego

Przygotowaliśmy dla Ciebie napar z oczaru wirginijskiego, a teraz dodajemy do niego jeszcze więcej przepisów ludowych i leczniczych. Hub dla tego roślinnego sprzymierzeńca!

Oczarwirginijski (Hamamelis virginiana, Hamamelidaceae) to nasz krzew lub małe drzewko o złotych kwiatach, które kwitną w chłodne dni, kiedy wszystkie inne kwiaty nie występują w krajobrazie. Kwiaty te są długowieczne, ponieważ cierpliwie czekają na pogodę wystarczająco ciepłą, aby obudzić cały szereg możliwych zapylaczy, od gnatów, przez muchy, po ćmy. Kwiaty oczaru wirginijskiego wiedzą, że muszą to robić, póki mogą, a mimo to tylko jeden procent kwiatów rozwinie się w nasiona.

W tym artykule Juliet dzieli się humorystyczną, wybuchową opowieścią o sprytnych metodach rozpraszania nasion. Inną nazwą oczaru wirginijskiego jest drewno koralikowe, ponieważ z jego drobnych nasion powstaje piękna, twarda i błyszcząca, czarna bryłka, którą można wykorzystać jako biżuterię.1

Więcej informacji na temat nazwy oczaru wirginijskiego

John-Manual Andriote napisał, że oczar wirginijski jest „jednym z niewielu produktów, które są zarówno zatwierdzone przez FDA, jak i popierane przez prawdziwe czarownice „2. To jest wyjątkowa roślina! Ale która czarownica jest czarownicą?

Przypuszczam, że gdy roślina lecznicza ma w sobie nazwę czarownica, to jest zobowiązana do postrzegania jej jako magicznej w jakiś sposób. Witch jak używamy go dzisiaj, pochodzi od staroangielskiego słowa wicca, czyli czarodziej. Mówi się jednak, że „czarownica” w oczarze pochodzi od średniowiecznego angielskiego słowa wiche, które oznacza „zginać”. Pomyśl o wiklinie, która pochodzi od tego samego słowa, oznaczającego „giętkie gałęzie, które się zginają „3.

Inna interpretacja mówi, że nazwa wywodzi się z wykorzystania gałęzi oczaru wirginijskiego do celów radiestezji, zwanej również „czarowaniem wodą”. Jeszcze inny pomysł jest taki, że wywodzi się ona (kalambur) od średniowiecznego angielskiego słowa wicke, oznaczającego „żywy”, co opisuje, jak łodygi stają się żywe i poruszają się, gdy wykryta zostanie pod nimi woda.

Jeszcze inni uważają, że nazwa pochodzi od kształtu galaretki, którą czasami można znaleźć na liściach, spowodowanej przez mszyce, a która wygląda jak kapelusz czarownicy.4 I jeszcze jeden powód nazwy czarownica, na który natknąłem się przez lata, to fakt, że oczar wirginijski kwitnie w okolicach Samhain (Halloween), najwyraźniej od zaklęcia czarownicy. Cóż, której czarownicy wierzysz?

Część leszczyny w nazwie oczaru wirginijskiego pochodzi od podobieństwa jego liści do liści leszczyny(Corylus americana) – obie są szeroko owalne i łuskowate. Są one daleko spokrewnione, ale różnią się tym, że liście oczaru są asymetryczne u podstawy. Istnieje również biały kwiat butelki kuzyn w Hamamelidaceae nazwie czarownica, z rodzaju Fothergilla, więc czarownica rzeczywiście rozprzestrzenia!

Hamamelis virginiana

Czarowanie w wodzie

Czarowanie jest starożytną sztuką, która przez wieki przynosiła pomyślne rezultaty w lokalizowaniu zarówno wody jak i metali szlachetnych pod ziemią. O radiestezji mówi się już u Homera, który w „ Odysei ” pisze o różdżce radiestezyjnej zwanej tkaduceusz, który trafił w ręce Asklepiosa, starogreckiego boga uzdrawiania. Ta różdżka, z głową z oplecionych węży, stała się ostatecznie znanym symbolem medycyny.5

Uważa się, że plemię Moheganów, zamieszkujące tereny dzisiejszego Connecticut, jako pierwsze pokazało osadnikom, jak używać lasek oczaru wirginijskiego do siania wody, biorąc gałąź i tnąc ją na kształt litery „Y”, a następnie idąc z końcem litery „Y” z przodu, unosząc ją nad ziemią. W A Natural History of Trees, autor Donald Peattie mówi, że ludzie używali gałęzi oczaru wirginijskiego, które były naturalnie rozwidlone, „których wierzchołki rosły na północ i południe, tak że miały wpływ słońca przy jego wschodzie i zachodzie, i nosiłeś je z jednym wierzchołkiem w każdej ręce, łodygą skierowaną do przodu. Każde szarpnięcie łodygi w dół było spowodowane przepływem ukrytej wody „6.

Kiedy dowser używa metalowych prętów, mają one kształt litery „L”. Niezależnie od narzędzia, to właśnie mędrzec musi być wrażliwy na prawie niezauważalne zmiany w ruchu, niezależnie od tego, czy urządzenie ma kształt litery L czy Y, jest metalowe czy drewniane. Przez lata najwięcej uwagi poświęcano oczarowi wirginijskiemu jako preferowanemu drewnu do skutecznego czarowania wody, ale jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie oczar nie rośnie, Lee Barnes, prezes Appalachian Dowsers, mówi, że można użyć innych sprężystych gałęzi. Inny lokalny dowser zgodził się, że każda rozwidlona gałąź z elastycznego drzewa będzie działać dobrze, w tym wierzby(Salix spp.), klonu (Acer spp.) lub jabłka(Malus spp.).

Zalety oczaru wirginijskiego w medycynie ludowej

Swędzenie? Masz żylaki? Bolące mięśnie? Hemoroidy? Co takiego robi oczar wirginijski, że pomaga złagodzić wszystkie te dolegliwości? Ma powinowactwo do zdrowia przepływu krwi – myślę o nim jako o istocie roślinnej, która potrafi powiedzieć, jakie są potrzeby naczyń krwionośnych. Zbyt dużo krwi w danym obszarze? Zbyt mało? Oczar wirginijski równoważy przepływ z wrodzoną inteligencją.

James Duke był tak zauroczony korzyściami płynącymi z oczaru wirginijskiego, że założył, iż „H” w preparacie H (produkt na hemoroidy bez recepty) oznacza Hamamelis (rodzaj oczaru wirginijskiego)!7 Pąki, liście, gałązki i kora były od dawna używane zarówno przez rdzennych mieszkańców, jak i pierwszych osadników, gdziekolwiek rosły. W folklorze Appalachów oczar jest jednym z częściej stosowanych leków. Babcia prawie zawsze miała w swojej apteczce trochę oczaru wirginijskiego, gotowego naprawić wszystko, co ci dolega.

Wyciąg z oczaru jest stosowany na niezliczone dolegliwości: wysypkę z trującego bluszczu, oparzenia, trądzik, egzemę, zapalenie dziąseł, oparzenia słoneczne, zmęczone i obolałe mięśnie, zmęczenie oczu, siniaki, zwichnięcia, ukąszenia owadów i tak dalej.8 Rytualnie był używany do oddalania zła i leczenia złamanych serc.

Oczar wirginijski jest również ziołem wrażliwym i słyszałem, że jest nazywany „uzdrowicielem ran”. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to z pewnością „środek łagodzący rany”. Jakie miłe uczucie mrowienia pozostawia na skórze po zastosowaniu go jako okładu, kompresu lub po prostu jako kropli. Większość jego zastosowań to aplikacje miejscowe, ale może być również używany wewnętrznie. Odnotowano nawet, że pomaga w krwawieniach wewnętrznych.

Witch Hazel (Hamamelis virginiana)

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Indigeniczne zastosowania oczaru wirginijskiego

W stanie Nowy Jork Irokezi używają naparu z suszonych liści oczaru na ból gardła, przeziębienie i biegunkę. Świeże liście polewa się gorącą wodą, aby zrobić okłady na zwichnięcia i obrzęki, co jednocześnie łagodzi ból i przyspiesza gojenie, a liście są następnie zgniatane i umieszczane na siniakach.

Na zachodnim krańcu zasięgu Hamamelis virginiana, Osage’owie robią z kory lekarstwo na wrzody i owrzodzenia skóry. Na bolące plecy pomagają okłady z oczaru wirginijskiego. Najprawdopodobniej używany jest Hamamelis vernalis – którykwitnie późną zimą/wczesną wiosną, jak wskazuje jego nazwa gatunkowa – inny leczniczy oczar pochodzący z Ameryki Północnej.

Potawatomi, pochodzący z terenów znanych obecnie jako Dolny Półwysep Michigan, mają tradycję używania oczaru w swoich lożach potu. Umieszczając młode gałązki na gorących kamieniach wewnątrz loży, można rozluźnić obolałe mięśnie. Być może para z oczaru ma również właściwości energetyczne.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę