ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Dlaczego chciałabym, żeby to, co robię, nie było nazywane astrologią medyczną.

Astrologia medyczna jest jednym z najbardziej niezrozumiałych narzędzi oceny dostępnych w zielarstwie, z wieloma płasko odrzucającymi jej przydatność lub skuteczność z powodu uprzednich wyobrażeń o astrologii w ogóle. Pomimo swoich duchowych lub „woo-woo” implikacji, astrologia ma pragmatyczne zastosowania w praktyce terapeutycznej. Ucząc się, jak prawidłowo używać tego narzędzia, możesz wskazać niezrównoważony system narządów, stan tkanek lub konstytucyjny wzór i rozwinąć większą dokładność w swojej praktyce zielarskiej.

W dzisiejszym wpisie na blogu, mówię o:

  • Historycznych korzeniach astrologii medycznej w medycynie
  • Granica między tradycją a nauką, z którą mierzą się zielarze
  • Jak astrologia medyczna wygląda w praktyce
  • Moje obawy dotyczące nowej ery astrologii medycznej
  • Jak używać astrologii medycznej z bardziej powszechnymi narzędziami

„Sztuka uzdrawiania pochodzi od natury, a nie od lekarza. Dlatego lekarz musi zacząć od natury, z otwartym umysłem.” ~ Paracelsus

Kilka miesięcy temu miałem zaszczyt uczestniczyć i przemawiać na Sympozjum Amerykańskiej Gildii Zielarzy. Ta konferencja zielarska odbywa się raz w roku i było to niesamowite doświadczenie. Z czasem jednak zauważyłem pojawiający się wzór.

Kiedy rozmawiałem z kolegami zielarzami, wielu z nich było entuzjastycznie nastawionych do mojej pracy jako zielarza… cóż, wszystko oprócz tej całej medycznej astrologii. Uznałem za interesujące, że zielarze – praktycy tradycyjnej medycyny – bylitak szybcy w dyskredytowaniu całej tradycyjnej linii, zwłaszcza gdy większość ludzi w dzisiejszych czasach jest tak otwarta na różne tradycyjne modele, takie jak medycyna chińska, ajurweda, Unani-Tibb, Kampo, itd. A tutaj mamy bardzo starą praktykę oceny, klasyfikacji roślin i terapii, która jest po prostu w 100% spisana na straty, tylko dlatego, że obejmuje zrozumienie planet i astrologii. Zrobiłem co mogłem, aby nie dać się zranić moim uczuciom, ale poza tym, doprowadziło mnie to do rozważenia, jak astrologia medyczna jest postrzegana dzisiaj i dlaczego.

Astrologia w ogóle miała zły rap przez długi czas. Wiele z tego pochodziło z konserwatywnych religijnych umysłów potępiających ją jako „zło”, nauki mówiącej, że to niemożliwe, aby planety tam wpływały na nas tutaj, i jak na ironię, gwóźdź do trumny został zrobiony przez nowoczesną „astrologię pop”, która jest naprawdę bardziej żartem niż czymkolwiek innym. Trudno jest ludziom traktować astrologię poważnie, a pojęcie astrologii medycznej jest obce dla większości. Jeśli twoje doświadczenie jest ograniczone do niejasnych i zbyt uogólnionych napisów zodiakalnych w magazynach tabloidowych, dlaczego miałbyś zaufać temu do celów zdrowotnych? Jeśli astrologia popkulturowa jest Twoim punktem zaczepienia, to naturalnie zabarwi i ukształtuje Twoje wyobrażenie o jej zasadności (lub jej braku).

Innym powodem, dla którego zielarze mogą unieważnić astrologię medyczną jest to, że dla nas jako społeczności ważne jest zachowanie naszej reputacji. Jako zielarze, chcemy być traktowani poważnie, wierzyć i ufać w naszej praktyce. Z tego powodu, wielu zielarzy dystansuje się odnie akceptują niczego, co jest postrzegane jako „woo-woo”. Innymi słowy, nie chcą być kojarzeni z niekonwencjonalnymi praktykami lub przekonaniami o niewielkich lub żadnych podstawach naukowych, zwłaszcza dotyczącymi medycyny alternatywnej.

I chociaż osobiście się z tym zgadzam, astrologia medyczna nie jest czymś, od czego musimy się odwrócić w społeczności zielarskiej. Historycznie, lekarze byli zobowiązani do studiowania astrologii, zanim mogli rozpocząć swoją praktykę. Również zielarze intensywnie studiowali astrologię, aby pogłębić swoje rozumienie zdrowia i choroby, a także ogólnych wzorców, które istnieją w świecie przyrody.

Kluczowe jest rozróżnienie pomiędzy astrologią popkulturową a astrologią medyczną, ponieważ nie są one tym samym. Podczas gdy tabloidy używają jej jako treści rozrywkowej, astrologia medyczna jest tradycją używania wykresu natalnego jako narzędzia oceny w twojej praktyce medycznej. To narzędzie oceny nie zastępuje twojej wiedzy o ciele lub ziołach, i nie może uzupełnić braku wiedzy. Możesz jednak używać go w połączeniu z oceną języka, czytaniem pulsu, diagnostyką linii twarzy i innymi formami przyjmowania klientów, aby wyostrzyć swoje zrozumienie wzorców klinicznych i uczynić z ciebie lepiej poinformowanego klinicystę.

Ginkgo (Ginkgo biloba)

Tradycja i nauka

Innym powodem, dla którego zielarze zmagają się z zaakceptowaniem astrologii medycznej jako narzędzia oceny jest to, że nie ma naukowego wyjaśnienia jak i dlaczego ona działa. To powiedziawszy, widzę podwójne standardy, ponieważ istnieje wiele tradycji i narzędzi oceny, których używamy w ziołolecznictwie pomimo braku naukowego zrozumienia jak to działa, jak na przykład czytanie języka i pulsu.

Jak dokładnie naukowo wyjaśnić lokalizacje organów na języku? Albo jak różne jakości pulsu i ich pozycje dają wgląd w wewnętrzny stan ciała? To nie różni się od patrzenia na czyjś wykres natalny, aby ocenić jego ciało.

Niezależnie od tego, czy preferujesz ajurwedyjską teorię tridosha, pięcioelementowy system TCM, model sześciu stanów tkanek, biochemiczną analizę krwi, czy też oceniasz kogoś w oparciu o jego konstytucję planetarną i wykres natalny, jaką różnicę robi to, jeśli końcowym rezultatem jest to, że ktoś czuje się lepiej?

Ostatecznie, jeśli istnieje podejście w zielarstwie, które przetrwało próbę czasu i działa, czy ważne jest, aby mieć empiryczne dowody na jego poparcie? Dyskontując tradycję, ponieważ jej nie rozumiesz, tracisz okazję do uczenia się z jej mądrości i poprawy swojej zdolności do pomagania komuś choremu lub cierpiącemu.

Myślę, że fundamentalną częścią bycia zielarzem – nawet jeśli faworyzujesz podejście biochemiczne – jest dostrzeganie poza poszczególnymi częściami rośliny, jej leczniczej esencji. Czasami zioła działają w sposób, którego nauka nie potrafi wyjaśnić. Mimo to wiemy, że środek działa, więc go stosujemy. W rzeczywistości większość roślin, z którymi pracujemy, nie rozumiemy w pełni, jak leczą nas na podstawie ich składników. Jest to po prostu zbyt złożone.

Więc chociaż zachęcam i sam korzystam z informacji naukowych, aby podejmować świadome decyzje, wiem, że składniki rośliny to nie wszystko, co istnieje. Wiem, że jest coś większego, co prowadzi do jej leczniczej reakcji. Jeśli jesteś zielarzem, możesz również czuć się w ten sposób.

Jako narzędzie oceny, astrologia medyczna wskazuje na brak równowagi w układach narządów, stanach tkanek lub wzorcach konstytucyjnych, jak również wskazuje nam drogę do dobrego samopoczucia. kierunek dla środków zaradczych. Chociaż nie mogę podać naukowego wyjaśnienia, jak analiza wykresu natalnego daje wgląd w predyspozycje do choroby, wiem, że to działa. Na koniec dnia, czyż nie to właśnie jest ważne? Nie musisz w to wierzyć, bo kiedy używasz czegoś dzień w dzień, co działa, to nie jest kwestia wiary, to po prostu działa!

Większość z nas w dzisiejszych czasach ma w kieszeni lub torbie telefon, który jest tak niesamowicie skomplikowany w działaniu, że nikt z nas nie jest w stanie go zrozumieć. Czy wierzymy lub nie wierzymy w nasze telefony? Oczywiście, że nie! Po prostu używamy go, ponieważ działa, nawet jeśli nie rozumiemy JAK działa. Dla mnie astrologia medyczna jest taka sama. Minęło trochę czasu, zanim ludzie zaakceptowali akupunkturę jako ważną i skuteczną formę medycyny, mam nadzieję, że ten sam poziom szacunku i zrozumienia może być kiedyś rozwinięty również z astrologią medyczną.

Pokrzywa (Urtica dioica)

Astrologia medyczna w praktyce

Niedawno rozmawiałam z klientką o pewnych problemach zdrowotnych, które miała. Przyszła do mnie z obrzękami i innymi objawami na poziomie powierzchni, które chciała rozwiązać. Gdybym zastosowała alopatyczne podejście ziołowe, dałabym jej zioła moczopędne, takie jak mniszek lekarski(Taraxacum officinale) lub pokrzywa (Urtica dioica), aby wypłukać nadmiar wody. To rozwiązałoby problem obrzęku, ale martwiłem się, że dzieje się coś głębszego, potencjalnie z jej nerkami, wątrobą lub sercem.

Przez cały czas przyjmowania jej leków, starałem się ustalić, co jest przyczyną i jaki system narządów za tym stoi. Po zakończeniu naszej konsultacji, odniosłem się do jej wykresu natalnego i było to jasne jak słońce. Miała wiele wzorców w swoim wykresie, które wskazywały bezpośrednio na trudne aspekty planetarne z Panną i Jowiszem, władcami wątroby.

Wykres natalny usunął wszelkie niejasności i wyjaśnił, że podstawowa dynamika była związana z jej wątrobą. Po ponownej rozmowie z klientką, powiedziała mi, że w młodym wieku zachorowała na zapalenie wątroby. Pomimo tego, że dziś ma ponad 60 lat, nadal cierpiała z powodu podstawowej dysfunkcji wątroby.

Poradziłem jej, aby udała się do lekarza i wykonała badania krwi. Wyniki wskazały na głębsze problemy z wątrobą, a konkretnie na podwyższone enzymy wątrobowe takie jak ALT i AST, potwierdzając informacje, które znalazłem w jej wykresie natalnym.

Astrologia medyczna jako narzędzie oceny jest zadziwiająco dokładna. Choć jak widzisz, nie użyłam jej samej – widziałam wzory w jej języku i cerze, które również wskazywały na potencjalne problemy z wątrobą. Używałem astrologii medycznej wraz z innymi narzędziami oceny, zwłaszcza gdy potrzebowałem więcej informacji, by potwierdzić moje przypuszczenia. Razem udało mi się dojść do wniosku i wybrać odpowiednie lekarstwo.

I wiesz co, klient nawet nie wie, że używam astrologii medycznej!!! Ponieważ nie robię „odczytu” jak większość ludzi myśli. Nie. Po prostu przeprowadzam badanie, jak każdy inny praktykujący zielarz i używam astrologii medycznej w tle, aby pomóc potwierdzić i wyjaśnić specyfikę sprawy.

Podczas gdy inny praktyk mógłby uzyskać te informacje z odczytu pulsu, irydologii lub innego narzędzia, ja uzyskałem je z wykresu natalnego. To, co liczy się bardziej niż konkretne narzędzie, którego używasz, to fakt, że prowadzi cię ono do właściwych wniosków i zwiększa twoją zdolność do wyboru ziół, które prowadzą do rezultatów.

Dzielę się tymponieważ astrologia medyczna nigdy nie przestaje mnie zadziwiać tym, jak dobrze działa. Jeśli jesteś sceptyczny wobec astrologii medycznej, zachęcam cię do zachowania otwartego umysłu na jej zdolność do dodania kolejnego pragmatycznego narzędzia oceny do twojej praktyki. Ale rozumiem, to zdecydowanie nie jest dla wszystkich i to jest w porządku. To może być bardzo skomplikowany system do nauczenia się, a wszyscy wiemy, że jest wiele do nauczenia się już tylko z zielarstwem na własną rękę. Ale moja skromna prośba do społeczności zielarskiej byłaby taka, że nawet jeśli astrologia medyczna nie jest dla ciebie, proszę nie dyskredytuj innego praktyka za używanie jej tylko dlatego, że to nie jest twoja rzecz i nie rozumiesz jej.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Nowa Era Astrologii Medycznej

Kiedy wkroczyłam na moją ścieżkę studiowania astrologii medycznej i ziołolecznictwa, nie było tam zbyt wielu ludzi uczących ich razem… właściwie nie było ich wcale. Z tego powodu studiowałem z nauczycielami tradycji alchemicznej, prostej astrologii medycznej i klinicznego zielarstwa, próbując zrozumieć jak to wszystko do siebie pasuje. Przez lata destylowałem to w zorganizowany system astrologii medycznej opartej na ziołach, co nazywam Astro-Herbalismem.

W dzisiejszych czasach o wiele więcej osób mówi o ziołolecznictwie i astrologii. Wydaje się, że jest to o wiele bardziej dostępne i można znaleźć treści autorstwa wielu różnych osób. Chociaż cieszę się z pojawienia się tej ważnej praktyki, pozostawia to również moje obawy, że może być ona nauczana niedokładnie lub źle przedstawiana.

Podczas studiowania lub praktykowania astrologii medycznej istnieje kilka pułapek, których należy być świadomym, takich jak ezoteryczne i duchowe aspekty przeważające nad medycznymi podstawami, duchowe i medyczne aspekty połączone razem słabo oraz słaba komunikacja z klientami.

Jeśli chodzi o pierwszą pułapkę, możesz skupić się bardziej na aspektach duchowych, jeśli chcesz, ale możesz spotkać się z większym sceptycyzmem w społeczności zielarskiej. Niezależnie od tego, czy skupisz się na aspektach duchowych, czy też nie skupisz się w ogóle, ważne jest, abyś połączył te aspekty z aspektami fizycznymi, aby stworzyć holistyczne zrozumienie. Pamiętaj, że korzenie astrologii medycznej są fizjologiczne i anatomiczne. Nie możemy być z tym za bardzo woo-woo. Wyląduj na płaszczyźnie. Zachowaj praktyczność. W przeciwnym razie będziesz odstraszał ludzi.

Wreszcie, należy uważać na to, co mówisz do kogoś w odniesieniu do ich wykresu natalnego, ponieważ nie chcesz, aby karmić je negatywne przekonania o ich zdrowiu, ponieważ może to prowadzić do samospełniającej się przepowiedni. Na przykład, jeśli widzisz, że twój klient ma planetarny związek w ich wykresie, który może wskazywać na kłopoty zdrowotne w dół linii, a wiesz, że mają historię rodzinną choroby serca, może to być naprawdę alarmujące dla nich, aby to usłyszeć. Co więcej, może to sprawić, że poczują się „pogodzeni ze swoim losem” i zrezygnują z wysiłków na rzecz lepszego zdrowia. Nie musisz im mówić, że widzisz ten wzór, aby wiedzieć, że mogliby skorzystać z leków na choroby układu krążenia. Pamiętaj, częścią bycia dobrym zielarzem jest wiedza, czego nie mówić, tak samo jak wiedza, co mówić.

Kiedy praktykuję astrologię medyczną, nie proszę o wykres natalny i nie czytam go razem z klientem. Raczej używam go po zakończeniu konsultacji, aby wyjaśnić, zweryfikować i potwierdzić informacje i postulaty, które poczyniłem podczas przyjmowania, wywiadu, oceny i historii przypadku. Na stronie W ten sposób jestem w stanie uzyskać informacje, których potrzebuję bez powodowania niepotrzebnej szkody lub niepokoju dla mojego klienta. I w ten sposób nie wpadamy w żadne konflikty czy problemy, jeśli nie „wierzą” w astrologię, bo nawet nie wiedzą, że jej używam.

Pokrzywa (Urtica dioica)

Honorowanie tradycji z przeszłości

Ten rodzaj wpisu na blogu jest inny niż zwykle. Nieczęsto zdarza mi się wstawać na mydle lub być zbyt „kaznodziejską”, ale po doświadczeniu tak negatywnych opinii na temat astrologii medycznej, czułam się zmuszona do zabrania głosu i zachowania integralności tego tradycyjnego podejścia i jego miejsca w zielarstwie. To, że używałam czegoś tak efektywnie przez tak długi czas, a potem zostało to nazwane BS w twarz, sprawiło, że poczułam się wezwana do wypowiedzenia się na ten temat i uznania ważności i skuteczności tego tradycyjnego podejścia do uzdrawiania. Mam nadzieję, że widzisz, skąd pochodzę. Nie chodzi o mnie, chodzi o tradycję i ludzi, którzy mogą dzięki niej uzyskać pomoc.

Jak wiele wielkich tradycji, astrologia medyczna rozwijała się poprzez obserwację, postulowanie teorii i testowanie poprzez udoskonalanie. Astrologia medyczna była praktykowana międzykulturowo przez długi czas, przynosząc niewiarygodnie dokładne wyniki. W rzeczywistości, podobnie jak inne tradycje medycyny, nie byłoby jej do dziś, gdyby nie działała.

Jest to kolejne cenne narzędzie oceny, które możesz wykorzystać w swojej praktyce, obok analizy języka i pulsu oraz innych metod przyjmowania klientów. Jeśli jesteś nowy w koncepcji astrologii medycznej, zachęcam Cię do zachowania otwartego umysłu. Studiując tę starożytną tradycję, zyskujecie narzędzie, które może doprowadzić was do dokładności w waszej praktyce i lepszych wyników przy wyborze środków leczniczych. Pod koniec dnia jest wiele ścieżek na szczyt góry, a astrologia medyczna jest po prostu jedną z nich. Nie ma znaczenia, jaką ścieżką podążamy, tak długo jak osiągamy szczyt, którym jest uzdrowienie człowieka.

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę