ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czy róże będą kwitnąć przez całe lato?

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem miniaturowych róż, czy lubisz większe róże floribunda, wszystkie rodzaje róż dodadzą piękna ogrodowi. Jak długo jednak utrzymują się te kwiaty? W tym przewodniku omówię, czy róże kwitną przez całe lato i przedstawię kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać te klasyczne rośliny ogrodowe.

Czy róże kwitną przez całe lato? Kluczowe wskazówki

Wiele rodzajów róż kwitnie przez całe lato, o ile są odpowiednio pielęgnowane. Jednak większość z tych róż doświadcza kilku okresów odpoczynku między cyklami kwitnienia. Niektóre stare róże ogrodowe i rodzaje róż pnących kwitną tylko przez kilka tygodni każdego roku.

Przegląd cykli kwitnienia róż

Wszystkie rodzaje róż są roślinami wieloletnimi, które żyją przez wiele lat. W większości klimatów róże tracą liście na zimę, a następnie odrastają następnej wiosny.

Kiedy róże wznawiają wzrost na wiosnę, rozwijają nowe liście, a także pąki kwiatowe. Z czasem pąki te ustępują miejsca pięknym kwiatom.

W zależności od rodzaju róży, pąki kwiatowe mogą wyłaniać się z pędów, które uformowały się w danym roku lub z pędów, które były obecne przez wiele lat.

Większość róż wytwarza kwiaty przez około cztery do sześciu tygodni. Niektóre odmiany robią sobie kilkutygodniową przerwę, a następnie ponownie zakwitają, ale inne kwitną tylko raz w roku.

Długo kwitnące odmiany róż do rozważenia

Jeśli szukasz róży, która będzie produkować kwiaty od wiosny do jesieni, zwróć uwagę na jedną z poniższych odmian.

 • Róża żywopłotowa Simplicity: rośnie gęsto, tworząc gęste żywopłoty i ma wiele różowych kwiatów.
 • Róża pnąca 'New Dawn’: Ta odmiana wytwarza liczne kwiaty przez cały sezon, jeśli warunki są odpowiednie.
 • Róże 'Flower Carpet’: Ta róża okrywowa kwitnie nieprzerwanie i jest odporna na choroby.
 • Mandarin Sunset: róża floribunda o pomarańczowych kwiatach, które pojawiają się w gronach.
 • Róża angielska 'Lady of Shalott’: Oferuje długi okres kwitnienia z łososiowo-różowymi i żółtymi kwiatami.
 • Like No Other: Ta róża floribunda ma kwiaty w kolorze głębokiej magenty, pełne falbanek i zapachu.
 • ’The Fairy’ Polyantha Roses: Te nisko rosnące róże mają obfite grona małych różowych kwiatów, które kwitną nieprzerwanie.
 • Hybrydowe róże herbaciane 'Pretty Lady Rose’: Ta odmiana znana jest z długotrwałych, ciemnoróżowych kwiatów i przyjemnego zapachu.
 • Mister Lincoln: klasyczna hybrydowa róża herbaciana w kolorze głębokiej czerwieni
 • Róże „Knock Out”: Róże te znane są z ciągłego, jasnego i żywego kwitnienia od wczesnego lata do mrozów.
 • Róże 'Iceberg’ Floribunda: Wytwarza skupiska białych kwiatów przez cały sezon.
 • Róże Floribunda 'Julia Child’: Mają długi okres kwitnienia i są odporne na choroby.
 • Róża angielska 'Graham Thomas’: Znana z ciemnożółtych kwiatów i ciągłego kwitnienia.
 • Róże 'Double Knock Out’: Odmiana róż 'Knock Out’ o intensywnie czerwonych kwiatach kwitnących przez cały sezon.

Czynniki wpływające na ciągłość kwitnienia

Odmiana róży ma znaczący wpływ na to, czy róża będzie kwitnąć przez całe lato. Nie ma jednak gwarancji, że stale kwitnące odmiany róż będą produkować kwiaty przez całe lato.

Dzieje się tak, ponieważ na kwitnienie róż wpływają inne czynniki. Należą do nich podlewanie, nasłonecznienie, nawożenie i przycinanie.

Jeśli chcesz Aby róża kwitła przez całe lato, należy utrzymywać wodę wilgotną, ale nie nasyconą. Głębokie podlewanie kilka razy w tygodniu pobudzi wzrost korzeni i zapewni roślinie odpowiednią ilość wody.

Należy również zapewnić różom co najmniej sześć godzin słońca dziennie. Światło zapewnia roślinom energię potrzebną do zakończenia procesu kwitnienia.

Regularne nawożenie będzie również wspierać ciągłą produkcję kwiatów.

Podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji róż

Właściwa pielęgnacja róż pomoże roślinom kwitnąć wiele razy w roku.

Zapewnienie odpowiedniego środowiska

Po pierwsze, upewnij się, że zapewniasz wystarczającą ilość światła, wody, składników odżywczych i odpowiednie podłoże. Róże lubią światło słoneczne, umiarkowaną ilość wody i dwutygodniowe lub miesięczne dawki nawozu.

Przycinanie przed kwitnieniem

Wiele róż korzysta z przycinania późną zimą lub wczesną wiosną.

Róże kwitnące w sposób ciągły wytwarzają kwiaty na nowym wzroście, a przycinanie może pomóc w pobudzeniu produkcji nowego wzrostu. Oznacza to, że przycinanie może prowadzić do większej liczby kwiatów.

Należy jednak pamiętać, że róże kwitnące tylko raz w roku wytwarzają kwiaty na starym drewnie. Chociaż nadal można przycinać te róże, celem nie powinno być wytwarzanie nowego wzrostu.

Podczas przycinania krzewu róży, pierwszym krokiem powinno być usunięcie martwych lub chorych pędów. Po ich usunięciu można usunąć wszelkie pędy lub łodygi ocierające się o inne części rośliny.

Następnie usuń wszystkie małe i słabe gałęzie, które nie będą produkować zbyt wiele. Wszystko, co jest cieńsze niż ołówek, powinno zostać usunięte.

Na koniec należy przyciąć każdą zdrową łodygę. Celem jest przycięcie trzciny około pół cala powyżej pąka. Ponieważ nowy wzrost wyłoni się z tego pąka, często zaleca się pozostawienie zewnętrznych pąków.

Usuwanie starych kwiatów

Usuwanie starych kwiatów, proces znany jako deadheading, może pomóc zachęcić różę do wytwarzania nowych kwiatów. Gdy kwiaty staną się wyblakłe, suche lub brązowe, nadszedł czas, aby usunąć je z rośliny.

Użyj nożyc do przycinania i odetnij łodygę tuż nad nowym pąkiem.

Najczęściej zadawane pytania:

Róże kwitną od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Niektóre odmiany kwitną raz w tym okresie, a inne wielokrotnie.

Róże kwitną przez okres od czterech do sześciu tygodni. Niektóre róże kwitną wielokrotnie, podczas gdy inne kwitną tylko raz.

Czy należy przycinać róże?

Chociaż nie jest to konieczne, usuwanie martwych róż może zachęcić roślinę do wytworzenia nowych kwiatów.

Czy róże będą kwitnąć przez całe lato? Zakończenie

Wiele rodzajów róż kwitnie wielokrotnie każdego lata, ale niektóre kwitną tylko raz w roku. Zapewnienie dużej ilości słońca, przycinanie i dobre podlewanie może zachęcić róże do kwitnienia.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi szczegółowymi przewodnikami na temat tego, czy zobaczysz kwiaty na pierwszorocznych roślinach róż, typowych przyczyn żółknięcia liści róż, najlepszych rodzajów róż gatunkowych, najlepszych rodzajów róż jadalnych, czy róże zakwitną w pomieszczeniach, jak uprawiać róże z nasion, odporności róż na jelenie, najlepszych rodzajów rodzimych róż północnoamerykańskich, kiedy i jak nawozić róże oraz pięciu prostych metod suszenia róż.

Briana uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach na Penn State University. Zarządza małym ogrodem, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi także uprawiać kwiaty i rośliny domowe w domu.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 lipca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaty dla nowego dziecka

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 12 lipca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 lipca 2024 r.

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę